TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И натаму тензично- Руски воени бродови во близина на Босфор

Канал5 - 16.04.2018

Два воени брода на Руската морнарица се забележани во близина на Босфор , на пат кон базата Тартус на северот на Сирија. Според западнитеммедиуми , бродовите биле натоварени со воени возила и се движел покрај брегот на Турција во правец кон Сирија.

Руско засилување во Сирија: Преку Босфорот минува брод полн со воена опрема

Макфакс - 16.04.2018

Турција не е на страната, ниту против која било земја вклучена во кризата во Сирија бидејќи нејзината политика за регионот се разликува од онаа на Иран, Русија и САД, изјави неодамна потпретседателот на турската влада, Бекир Боздаг.