TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ со предлог мерки за помош на угостителите

Канал5 - 08.04.2020

Субвенции за платите, ослободување од кирии и давачки кон државата се дел од мерките кои ги предлага ВМРО ДПМНЕ до Владата. За да му се помогне на угостителскиот сектор кој што е најпогоден од коронакризата и каде околу 30 илјади вработени се во ...

Угостителите и министерот за економија во вербална војна

Телма - 08.04.2020

Угостителите и министерот за економија влегоа во вербална војна. Тие тврдат дека 15 илјади вработени во угостителскиот сектор се веќе отпуштени поради пандемијата, Бектеши негира. Изјавија и дека илјадници угостители ги одбиваат владините мерки како ...

Угостителите бараат вистинска помош, Владата ги обвинува за уцени

Нетпрес - 08.04.2020

Над 30 илјади работни места во угостителскиот сектор се под закана поради коронакризата. Угостителите велат принудени се да ги отпуштат вработени бидејќи не се во можност да им исплатат плати и да ги подмират давачките кон државата.

Нелоски: Предлагаме осум мерки за решение на проблемите на угостителите

Канал5 - 08.04.2020

Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и економијата, која и онака беше слаба и не втурна во економска криза.

ВМРО-ДПМНЕ со свои мерки за угостителите: Прифатете ги за да спасиме работни места

360 степени - 08.04.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција уште еднаш обвини дека владините мерки за справување со економските последици од коронавирусот нема да дадат ефект. Велат бројот на отказни решенија расте и тврдат дека 160 000 отпуштени граѓани се ...

Јаулески: Најдобар фактички доказ за катастрофалните економски мерки на Зоран Заев, Нина – Групер и целиот цунами ...

Курир - 08.04.2020

Најдобар фактички доказ за катастрофалните економски мерки на Зоран Заев, Нина – Групер и целиот цунами економски тим на СДСМ е судбината на угостителите овие денови. Над 15.000 вработени добиле откази, тоа се пред се млади луѓе кои сега се на ...

Арсовска: Малите фирми веднаш се напаѓаат оти само го полнат буџетот со чесна работа, ама не финансираат политички ...

24Инфо - 08.04.2020

Даниела Арсовска, претседател на Сојузот на стопански комори на својот Фејсбук профил ги коментираше критиките кон угостителите, кои вчера одлучија да не ги прифатат мерките предложени од Владата и застана во нивна одбрана.

Даниела Арсовска: За оние кои не ги разбираат, едноставно е, ако си мртов како ќе работиш?

Опсервер - 08.04.2020

Денес угостителскиот сектор соопшти дека нема да ги користи економските мерки, бидејќи со вакви мерки само дополнително ќе се задолжат. Економска логика има, треба кризата да ја преживеат, за некој нов ден можеби да се обидат да работат повторно.

Угостители: Кредитите не ги сакаме, Владата да се погрижи за 15.000 работници кои веќе се одјавени

Телма - 07.04.2020

Кредитите не ги сакаме, а Владата да се погрижи за работниците, бидејќи до сега се отпуштени околу 15.000 лица од угостителскиот сектор, кој брои вкупно 29.000 работници. Ова денес и го порачаа на Владата илјадници угостители од земјава, групирани ...

Угостителството не работи, отпуштени 15.000 работници

Алсат-М - 07.04.2020

Близу 15 илјади вработени во угостителскиот сектор биле отпуштени од работа од појавата на коронавирусот. Угостителите најавуваат дека владините мерки нема да ги користат, а државата овие пари директно да ги намени за оние кој останале без работа.

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

А1 On - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките на владата, отпуштени голем дел од вработените

Канал5 - 07.04.2020

Поразителни бројки објавија угостителите. Досега 60% или 15 000 вработени останале без работа во секторот. Велат дека сега оставаат државата да се грижи за работниците. „Веќе е почнат процесот на одјавување и по наши информации 60% низ цела ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, работници се отпуштаат оти немаат приходи

360 степени - 07.04.2020

Илјадници угостителски објекти кои се дел од туристичко-угостителската комора нема да ги користат мерките на Владата, бидејќи не можат да издржат дополнително задолжување. Денеска информираа дека се отпуштаат работници, бидејќи не можат да исплатат ...

15.000 вработени во угостителството останале без работа, угостителите нема да ги користат владините мерки

Сител - 07.04.2020

Околу 15.000 работници од угостителството се веќе одјавени од работа. Тоа е 60% од сите вработени во овој сектор. Угостителите веќе не бараат помош од Владата затоа што тие мерки што им се понудени не им се од корист и дополнително ќе ги задолжат.

Од 2 до 5 април биле затворени 48 угостителски објекти кои и покрај забраната работеле

Фокус - 07.04.2020

Од 2 до 5 април се затворени 48 угостителски објекти кои ги прекршиле владините мерки, изјави Магдалена Филиповска, претседателка на инспекцискиот совет. -Во изминатиот перидо се вршат засилени контроли.

Отпуштања во туристичко-угостителската дејност

24 Вести - 07.04.2020

Близу 15.000 работници вработени во угостителските објекти веќе добија откази, а трендот на отпуштање ќе продолжи и понатаму зашто околу 80% од угостителите велат дека не можат да исплатат плата ниту за март.

Угостителите нема да ги користат владините мерки, дополнително ќе ги задолжеле

24Инфо - 07.04.2020

Угостителите од сите градови во земјата кои по стапувањето на сила на уредбата на државата и мерките за заштита од вирусната инфекција не работат, соопштија дека нема да ги користат најавените мерки од Владата.

15 илјади работници во угостителството останале без работа за неполн месец

Алфа - 07.04.2020

Дури 60% од вработените во угостителството или 15 илјади луѓе останале без работа за помалку од еден месец. Во секторот продолжуваат секојдневно да се делат откази. Дури 80% од компаниите немаат пари за да им поделат плати на работниците.

Угостителите алармираат: Не сакаме бескаматни кредити, отпуштивме 15.000 работници

+инфо - 07.04.2020

Блузу 15.000 работници вработени угостителски објекти веќе добија отказни решенија, а нивните работодавачи кои планираат да ги отпуштат сите 29.000 вработени, ја повикуваат владата да ги потроши парите од мерката бескаматни кредити и да ги обештети ...

Угостителите нема да ги користат мерките – ќе отпуштат вработени, па државата нека се грижи за нив

ТВ21 - 07.04.2020

Угостителите се собраа заедно. Носеа маски и ја запазија мерката за одржување растојание. Иако на оваа прес конференција ги почитуваа препораките и мерките на здравствените власти, сепак велат дека владините економски мерки нема да ги користат.

(ВИДЕО) Угостителите до владата: Нема да ги користиме мерките, работниците се отпуштаат, државата ќе треба да се грижи ...

Либертас - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата бидејќи тоа ќе значи нивно дополнително задолжување, што, како што велат, ...

Не сакаме дополнително да се задолжуваме: Угостителите нема да ги користат владините мерки

Република - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата бидејќи тоа ќе значи нивно дополнително задолжување, што, како што велат, ...

Левица: Сите дуќани кои отпуштаат работници сега, да бидат бојкотирани кога ќе заврши кризата!

Локално - 07.04.2020

„Сакате да видите што е класна гордост? Гледајте го пресот на капиталистот што зборува во име на Угостителската комора“, реагираат од Левица на пресот на Мартин Ангеловски од Групацијата за угостителство, кој ја пренесе пораката до Владата дека ...

Угостителите не ги сакаат владините кредити

Фактор - 07.04.2020

Угостителите нема да ги користат олеснителните мерки на Владата, зошто според нив тоа ќе значи понатамошно задолжување, кое нема да можат да го издржат. Побараа од Владата, парите кои се наменети за нив да ги потроши на работниците, нагласувајќи ...

Угостителите ќе ги презентираат своите ставови за ублажување од кризата

MakPress - 07.04.2020

Туристичко-угостителска комора на Македонија денеска ќе ги презентира своите ставови и предлози за ублажување на последиците од коронавирусот врз овој сектор. Угостителите, како што информираат од Сојузот на стопански комори, сметаат дека ...

Угостителите нема да ги користат мерките на владата, велат одјавени се 15.000 работници

Скопје1 - 07.04.2020

Околу 15.000 работници од угостителството се веќе одјавени од работа. Тоа е 60% од сите вработени во овој сектор. Угостителите велат дека веќе не бараат помош од Владата затоа што според нив тие мерки што им се понудени не им се од корист и ...

Туристичко-угостителска комора со свои предлози за економската криза од коронавирусот

Р.С.Европа - 07.04.2020

Туристичко-угостителска комора на Македонија денеска ќе ги презентира своите ставови и предлози за ублажување на последиците од коронавирусот врз овој сектор, соопшти Сојузот на стопански комори.

Угостителите апелираат: Мерките само ќе не остават во големи долгови, работниците се отпуштаат

Локално - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата. – 15.000 работници вработени угостителски објекти веќе добија отказни ...

(Видео) Околу 15.000 отпуштени угостители, а бројот ќе се зголемува

Независен - 07.04.2020

Фото: Б. Грданоски Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата бидејќи тоа ќе значи нивно дополнително задолжување, ...

Угостителите до владата: Нема да ги користиме мерките, работниците се отпуштаат, државата ќе треба да се грижи за нив

Бриф - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата бидејќи тоа ќе значи нивно дополнително задолжување, што, како што велат, ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Алсат-М - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите велат дека владините мерки се селективни и недоволни, отпуштени се голем дел од вработените

МКД - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Press24 - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата: Сакаме да си ги задржиме вработените, но немаме приход

Фокус - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

24 Вести - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Над 15 илјади работници во угостителскиот сектор остануваат без работа

Слободен Печат - 07.04.2020

Угостителите се откажаа од мерките на Владата, велат биле селективни и недоволни и со нив ќе се допринесе нивно дополнително задолжување. Туристичко – угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги ...

(ВИДЕО) Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Бриф - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Се најавуваат илјадници отпуштања: Угостителите нема да ги користат мерките на Владата

еМагазин - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Владините мерки недоволни за угостителството, отпуштени околу 15.000 лица

Курир - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките бидејќи ќе се задолжат, се отпуштаат близу 15.000 работници

Мета - 07.04.2020

Угостителскиот сектор нема да ги користи меркиte од Владата, рече на денешната прес-конференција Мартин Ангеловски од Групацијата за угостителство во рамки на Туристичко- угостителската комора на Македонија.

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Телма - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Во угостителството над 60 отсто од вработените се одјаени, мерките на Владата недоволни

Вечер - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

ММС - 07.04.2020

Туристичко-угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат владините мерки, дополнително ќе ги задолжеле

Макфакс - 07.04.2020

Угостителите од сите градови во земјата кои по стапувањето на сила на уредбата на државата и мерките за заштита од вирусната инфекција не работат, соопштија дека нема да ги користат најавените мерки од Владата.

Мерките дополнително ќе ги задолжат угостителите

Бизнис Вести - 07.04.2020

Угостителите од сите градови во земјата кои по стапувањето на сила на уредбата на државата и мерките за заштита од вирусната инфекција не работат, на заедничка прес конференција во рамки на Туристичко- угостителската комора на Македонија, ја ...

(ВИДЕО) Угостителите ја предупредија Владата дека вработени се отпуштаат, ја повикаа да не ги доведува во заблуда

Нетпрес - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Сител - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

Угостителите алармираат: Не сакаме бескаматни кредити, отпуштивме 15.000 работници

Мак. Весник - 07.04.2020

Угостителите од сите градови во земјата кои по стапувањето на сила на уредбата на државата и мерките за заштита од вирусната инфекција не работат, соопштија дека нема да ги користат најавените мерки од Владата.

Угостителите нема да ги користат владините мерки

Н.Македонија - 07.04.2020

Угостителите од сите градови во Македонија, кои по стапувањето на сила на уредбата на државата и мерките за заштита од вирусната инфекција не работат, соопштија дека нема да ги користат најавените мерки од Владата.