TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Први снимки од напуштена американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Американска воена база во северна Сирија, неколку километри од турската граница, е целосно напуштена, се гледа на снимките од руската агенција Рипли. Курдските борци, кои останаа сами, го надгледуваат празниот објект и ја чекаат офанзивата на ...

Турската операција во Сирија сѐ уште не е почната

Независен - 09.10.2019

Планираната турска воена операција во Сирија не е почната и во моментов се извршуваат финални подготовки, соопштија турски воени извори. Според истите извори, распоредувањето на сили и воена опрема веќе е завршено.

Турскиот министер за одбрана: Продолжуваме со подготовките за упад во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар изјави дека продолжуваат подготовките за очекуваниот упад во Сирија. „Нашите напори во врска со офанзивата продолжуваат како и подготовките“, рече Акар за агенцијата „Анадолија“.

ИСИС ја нападна Рака, општа мобилизација на Курдите

МКД - 09.10.2019

Курдските сили и две сириски активистички групи објавија дека екстремистите на Исламска држава рано утрово извршиле напад во Рака, северна Сирија. Локалните власти предводени од Курдите повикаа на општа мобилизација во пресрет на најавената турска ...

Трамп се премисли – сега е против турска операција во Сирија

Н.Македонија - 09.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ја уништи турската економија доколку Анкара ги нападне курдските бунтовници во северна Сирија. Трамп исто така го предупреди турскиот колега Реџеп Таип Ердоган дека ќе се најде во голема ...

Рохани ја повика Турција на воздржаност

Независен - 09.10.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска апелираше до Турција да покаже воздржаност и да избегне воена акција во северниот дел на Сирија. Истовремено тој им порача на американските сили дека треба да го напуштат регионот.

Лавров: САД играат многу опасна игра со Курдите

Р.С.Европа - 09.10.2019

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, ги обвини САД дека играат „многу опасна игра“ со сириските Курди, чии борци беа најголеми сојузници на САД во војната против Исламска држава во Сирија, пренесе новинската агенција Асошиејтед прес.

Губитници се повторно Курдите

Deutsche Welle - 09.10.2019

Со повлекувањето од северна Сирија, САД ги оставаат на цедило своите најверни сојузници во борбата против ИД. Тоа за идната безбедносна состојба во Европа би можело да биде голем проблем, оценува Матијас фон Хајн.

Алтун: Турската армија наскоро влегува во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Високиот турски функционер Фахретин Алтун денеска рече дека турската армија заедно со сојузничките бунтовници „наскоро“ ќе влезе во Сирија, откако претседателот Доналд Трамп најави повлекување на САД од областа.

Рохани ја повика Турција на воздржаност во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Иранскиот претседател, Хасан Рохани, ја повика денеска Турција да покаже воздржаност и да избегне воена акција на северот во Сирија. Тој истовремено порача дека американските сили треба да го напуштат регионот, пренесе „Ројтерс“.

Лавров: САД играат „многу опасна игра“ со сириските Курди

Локално - 09.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини САД дека играат „многу опасна игра“ со сириските Курди, чии борци беа главни американски сојузници во војната против Исламска држава во Сирија.

Врие околу Турција

Независен - 09.10.2019

Иранската армија почна со ненајавени воени вежби во северозападниот дел од државата во близина на границата со Турција, јавија ирански медиуми. Воените вежби се спроведуваат во момент кога турските сили се подготвуваат да навлезат во територијата на ...

Почнаа нападите на ИД во Сирија, општа мобилизација на Курдите

Макфакс - 09.10.2019

Курдските сили и две сириски групи активисти објавија дека екстремистите на Исламска држава извеле напад рано утрово во градот Рака, во северна Сирија. Локалните власти предводени од Курдите повикаа на општа мобилизација.

Први снимки од напуштената американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2019

Снимката покажува што останало од базата на САД во Тел Аграм, а „Раша Тудеј“ пишува дека сега таа изгледа како „град на духовите“. Американската воена беза на север во Сирија, која се наоѓа на неколку километри од турската граница, во потполност е ...

Курдите повикаа на општа мобилизација во североисточниот дел на Сирија

А1 On - 09.10.2019

Курдската администрација во североисточна Сирија денеска ги повика цивилите да го одбранат регионот од евентуален турски напад, за кој се верува дека е неминовен. – Најавуваме тридневна општа мобилизација во северниот и источниот дел на Сирија, се ...

ПОЧНАА НАПАДИТЕ ВО СИРИЈА: Исламската држава удри по Курдите, Турција најави упад

Слободен Печат - 09.10.2019

Курдските борци наведуваат дека Исламската држава извела три самоубиствени напади на нејзините позиции во Раки. Курдските сили и две сириски групи на активисти, објавија дека екстремистите на Исламската држава рано утринава извршиле напад во Раки, ...

Трамп изолиран меѓу републиканците по одлуката за Сирија

Независен - 09.10.2019

Одлуката на претседателот Трамп да ги повлече преостанатите американски трупи од североисточниот дел на Сирија може да ја оживее терористичката група „Исламска држава“ и да ја дестабилизира нестабилната област, соопштија во понеделникот високи ...

Туската армија распоредува борбени трупи долж границата со Сирија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2019

По најавите на Ердоган за воена интервенција, турската армија со 130 борбени возила наскоро ќе ја започне битката против Курдите во Сирија. Турција ја префрлила борбената оклопна техника на сириската граница, а светските медиуми објавија снимки од ...

Пентагон се обидува да ја одврати Турција од нападот врз дел од Сирија

Независен - 09.10.2019

Пентагон соопшти дека сè уште се обидува да ја одврати Турција од инвазија во североисточна Сирија. САД не ја одобруваат воената операција на Турција во Сирија и нема да ја поддржат, се вели во соопштението на портпаролот на Пентагон, Џонатан Хофман.

Наскоро почеток на турската офанзива во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Турската војска заедно со Слободната сириска армија набрзо ќе ја мине сириската граница, изјави Фахретин Алтун, директор, за комуникации на претседателот Реџеп Таип Ердоган за новинската агенција Ројтерс.

Американски сенатор: Турција нема зелено светло за влегување во Сирија

Локално - 09.10.2019

Републиканскиот сенатор Линдзи Греам, близок на американскиот претседател Доналд Трамп, ја предупреди Турција дека „нема зелено светло“ за воена операција во северна Сирија, по низата контрадикторни пораки испратени од официјалните лица на САД во ...

Турскиот парламент ѝ ја продолжи дозволата на владата за упади во Сирија

МКД - 09.10.2019

Турскиот парламент изгласа вчера едногодишно продолжување на дозволата на владата да наредува прекугранични воени офанзиви во Ирак и Сирија кога е соочена со безбедносни закани. Пратениците го одобрија предлогот во момент кога Турција изјавува дека ...

Трамп тврди дека САД не ги напуштиле Курдите

МКД - 09.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека Вашингтон не ги „напуштил“ Курдите, и покрај неодамнешното објавување на повлекувањето на американските сили од регионот на северна Сирија, покрај границата со Турција.

За Трамп повлекувањето на САД од Сирија е победа. Исто и за Путин

МКД - 08.10.2019

Претседателот Доналд Трамп рече дека за неговата одлука да ги повлече американските војници од Сирија најмногу ќе им биде криво на Русија и Кина. Тие „обожаваат да нè гледаат заглавени“ во скапите воени мочуришта, рече тој во понеделникот.

Ја поразија Исламска држава, сега им се заканува масакр

МКД - 08.10.2019

Демократите и републиканците синоќа покажаа редок пример на согласување. И едните и другите ја осудија одлуката на претседателот Доналд Трамп да ги повлече американските сили од североистокот на Сирија, како што претходно најави.

Турскиот Парламент го продолжи мандатот на Владата за акции во Сирија

А1 On - 08.10.2019

Турскиот Парламент ги продолжи за уште една година овластувањата на Владата, според кои таа може да нареди прекугранични воени офанзиви на територијата на Сирија и Ирак доколку биде соочена со безбедносни закани.

Ќе го видат ли Сиријците крајот на војната? Ердоган најавува инвазија, Трамп се заканува, а Курдите најмногу страдаат!

Точка - 08.10.2019

И кога ќе добиеме впечаток дека ситуацијата конечно се смирува, дека сириските деца ќе можат да растат во мир и дека раселените ќе се вратат во своите домови, пристигнуваат закани за нови инвазии кои како да не им беа доволни на Сиријците веќе 9 ...

После жестоките реакции, Трамп почна да се правда: Не ги напуштаме Курдите, а Турците се свесни...

Точка - 08.10.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денес уште еднаш порача дека Американците сигрно не ги напуштиле Курдите во Сирија. Не стивнуваат реакциите во Вашингтон после најавата на Доналд Трамп за повлекување на американските сили од Сирија, со што ѝ ја ...

Американците се повлекуваат, Турците доаѓаат, Курдите во паника

Канал5 - 08.10.2019

Американците се повлекуваат, Турците доаѓаат, Курдите во паника. Вака накратко може да се опишат последните настани околу намачената и девастирана Сирија. Новите тензии започнаа откако турскиот претседател Ердоган изјави дека се подготвуваат за ...

Трамп тврди дека САД не ги напуштиле Курдите

Слободен Печат - 08.10.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека Вашингтон не ги напуштиле Курдите, и покрај неодамнешната објава за повлекување на американските сили од подрачјето на северна Сирија. – На пат сме да ја напуптиле Сирија, но апсолутно не ги напуштивме ...

Трамп со жестока закана до Турција: Ако ги нападнете Курдите, тотално ќе ви ја уништам целата економија!

Точка - 08.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп упати остро предупредување до Турција, заканувајќи се дека ќе ја уништи турската економија ако Анкара „оди предалеку“ во Сирија. Иако претходно се чинеше дека Трамп нема да има ништо против турската агресија на ...

Трамп тврди дека САД не ги напуштиле Курдите

А1 On - 08.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изнесе уверувања дека Вашингтон не „ги напуштил“ Курдите, и покрај неодамнешната негова изјава за повлекување на американските војници од подрачјата во северна Сирија, долж границата со Турција.

Ирачки Курдистан ја повика Русија да им помогне на Курдите во Сирија

Макфакс - 08.10.2019

Властите на Ирачки Курдистан го повикаа рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, да ја осигура безбедноста на Курдите во Сирија, објави новинската агенција „Рудоу“ повикувајќи се на изјава на шефот на Курдската демократска партија (КДП) ...

Нов сојуз во Сирија: Курдите ќе се борат заедно со сириската армија?

Точка - 08.10.2019

Сирискиот заменик министер за надворешни работи, Фајсал Мекдад ги повика денес сириските Курди да преминат на страната на владата во Дамаск откако Американците ги оставија на милост и немилост на Турција.

Чекајќи ја инвазијата препуштени сами на себе

Н.Македонија - 08.10.2019

Курдските сили во Сирија апелираат дека судбината на десетици илјади осомничени борци на Исламска држава и нивните семејства е неизвесна, откако американската војска ненадејно почна да се повлекува од турско-сириската граница, оставајќи ги курдските ...

Трамповото оставање на Курдите на цедило во Сирија го осудија и демократите и републиканците во Конгресот (ВИДЕО)

МКД - 08.10.2019

Во редок пример на двопартиска согласност, водечките пратениците на Претставничкиот дом и на Сенатот на американскиот Конгрес ја осудија улогата на претседателот Доналд Трамп да ги повлече трупите од североистокот на Сирија, што би отворило пат за ...

Што се случува во моментов на турско-сириската граница (ВИДЕО)

МКД - 08.10.2019

Во понеделникот вечерта некои медиуми објавија дека турската авијација нападнала база на курдските Сириски демократски сили во сириската провинција Хасака. Анкара индиректно го негираше ова, соопштувајќи дека е спремна за можна воена операција во ...

Што моментално се случува на границата меѓу Турција и Сирија?

Канал5 - 08.10.2019

Вчеравечер медиумите јавија дека турската авијација извела напад врз базата на курдските сириски демократски сили во провинцијата Хасака. Меѓутоа, Анкара индиректно ги демантираше овие наводи.

Трамп ја потврди одлуката за повлeкување од Сирија

Р.С.Европа - 08.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше неговата одлука да ги напушти курдските борци во Сирија како исполнување на предизборно ветување за повлекување од, како што рече, „бескрајната војна“ на Блискиот исток.

Анкара – Сѐ е подготвено за воена операција во Сирија

Алсат-М - 08.10.2019

Сите подготовки за можна воена операција на североистокот на Сирија се завршени, соопшти доцна синоќа турското министерство за одбрана. „Воспоставувањето на зони на безбедност е клучно за да се воспостави мир и стабилност во регионот и да можат ...

САД дадоа зелено светло за турска воена операција во Сирија

Н.Македонија - 08.10.2019

Американските сили почнаа со повлекување од североисточна Сирија, со што се отвори патот за воената операција на Турција против курдските бунтовници во оваа област. Ваквиот чекор претставува голема промена во политиката на Вашингтон кон курдските ...

Курдите бесни поради повлекувањето на американските сили од Сирија: Ни забија нож во грб (ВИДЕО)

Слободен Печат - 08.10.2019

Повлекувањето претставува голем пресврт во американската надворешна политика и тоа е спротивно од советите на министерството за одбрана и за надворешни работи. Војниците на САД почнаа да се повлекуваат од север во Сирија отворајќи го патот за турска ...

Трамп се закани со уништување на економијата на Турција, ако ги нападне Курдите

Нетпрес - 08.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ѝ упати во понеделникот остро предупредување на Турција, заканувајќи се дека ќе ја уништи нејзината економија доколку Анкара „оди предалеку“ преземајќи воен удар во Сирија.

Турција нападнала база на курдските сили во Сирија

Р.С.Европа - 08.10.2019

Турција бомбардирала штаб на курдските единици од таканаречените Сириски демократски сили во градот Ал Маликија, на северозападот на Сирија, јави телевизијата ал Мајадин. Претходно турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој се наоѓа во посета на ...

Зариф: Иран е против турска воена акција во Сирија

Независен - 08.10.2019

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека Иран е против турска воена акција во Сирија. Во телефонски разговор со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, Зариф повика на „почитување на територијалниот ...

Пентагон ја отстрани Турција од воздушна мисија во Сирија

Независен - 08.10.2019

Министерството за одбрана на САД ја отстранило Турција од учество во воздушна мисија во Сирија, предводена од Центарот за заеднички воздушни операции. На Турција и било прекинато доставување разузнавачки и информации за надзор, соопшти портпаролката ...

ЗАПОЧНА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА? Авиони пукаа врз објекти на Курдите во северна Сирија

Слободен Печат - 08.10.2019

Засега нема извештаи за жртви или материјални штети. Авиони на турските сили ноќеска извршија воздушен напад врз објекти на курдските вооружени групи во северна Сирија, јави телевизијата Мајдин.

Дали САД повторно ги „предадоа“ Курдите?

Deutsche Welle - 07.10.2019

Одлуката на САД ненадејно да се повлечат од своите позиции во североисточна Сирија, Курдите од регионот го толкуваат како уште едно, ново, предавство од големите сили и сојузници. Курдските воени сили беа во војната против Исламската држава речиси ...

Турција изведе воздушен напад во Сирија

Канал5 - 07.10.2019

Турската авијација извела напад на базата на курдските Сириски демократски сили во сириската провинција Хасака, соопшти телевизијата „Мајадин“. „Турски авиони извеле напад врз штаб на курдските сили во предградието на Ел Малики во провинцијата ...

Турција наводно извршила воздушен напад против Курдите во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 07.10.2019

Турската воена авијација изврши напад врз база на курдските Сириски демократски сили во сириската провинција Хасака, пренесува Раша тудеј . Во соопштението на локалната телевизија Мајадин се вели: Турски воени авиони извршија напад врз курдските ...