TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бара решение за избирачкиот список

Телма - 21.09.2015

Наместо тројца, дијаспората треба да бира 20 пратеници! Ова е последниот предлог на на ВМРО ДПМНЕ. Пред малку, премиерот Никола Груевски образложи дека изборните единици 7,8 и 9, кои ги опфаќаат Евро-Азискиот, Американскиот и Австралијанскиот ...

Груевски: Не тројца, туку дваесет пратеници од дијаспората

Сител - 21.09.2015

Не три туку 20 пратеници за дијаспората. Премиерот Груевски с нов предлог за засилување на влијанието на дијаспората в Македонија Груевски вели дека во ВМРО-ДПМНЕ се подготвени и за промена на изборниот модел, иако како што вели, сегашниот до сега ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници место тројца

Република - 21.09.2015

­ Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО­-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Курир - 21.09.2015

Премиерот Никола Груевски по денешната посета на пелагонскиот регион, во врска со преговорите кои се водат во рамки на процесот за надминување на политичката криза, истакна дека сега почнуваат разговорите поврзани со изборите и изборната регилатива.

Кој ќе ги пребројува гласачите?

Р.С.Европа - 21.09.2015

Работната група треба да се договори за изборната регулатива и избирачкиот список. До изборите треба да се пребројат гласачите, но прашањето е по кои методи. Составот и зголемени овластувања за Државната изборна комисија, начинот на прочистување на ...

Груевски- 20 пратеници од дијаспората

Репортер - 21.09.2015

Почнуваат разговорите за изборите и за изборната регулатива и би сакале да имаме транспаренти чисти и правични избори, изјави премиерот Никола Груевски во Могила, одговорајќи на новинарско прашање за изборната регулатива.

Работните групи ги продолжуваат преговорите за изборната регулатива

24 Вести - 21.09.2015

Нова рунда преговори денеска продолжува во клубот на пратеници за измените на изборната регулатива кои произлегуваат од договорот во Пржино. Промената на изборниот модел, прочистувањето на избирачкиот список, надлежностите на ДИК, гласањето на ...

ПАРТИСКИ НАДМУДРУВАЊА: Избирачкиот список ќе се носи во 5 до 12

Телеграф - 21.09.2015

Првиот рок кој треба да се исполни е 30 септември до кога треба да биде познат новиот состав на Државната изборна комисија Откако партиските лидери дадоа ветување пред еврокомесарот Јоханес Хан дека до шести октомври ќе ги договорат изборните ...

Во Клубот на пратениците пак состанок на работните групи, изборната регулатива на преговарачка маса

МКД - 21.09.2015

Денеска во 13 часот продолжуваат преговорите на работната група за промена на изборната регулатива. Според договорот од Пржино за излез од политичката криза рокот за договор за изборните прашања е 6 октомври.

Продолжуваат преговорите за изборната регулатива

Телма - 21.09.2015

Денеска продолжуваат преговорите на работната група за изборната регулатива по двонеделна пауза. Политичките партии треба да постигнат договор до 6 октомври за промената на изборниот модел, прочистувањето на избирачкиот список, надлежностите на ...

Гласањето на дијаспората и на избирачкиот список - жешки костени за преговарачите

+инфо - 21.09.2015

По две недели пауза денеска в 13 часот продолжуваат преговорите на работната група за промена на изборната регулатива кои произлегуваат од договорот за излез од политичката криза и неговиот анекс, попознати како Договорот од Пржино.

СРЕДБА НА РАБОТНАТА ГРУПА: Ќе се преговара за изборното законодавство

Фактор - 21.09.2015

На преговарачката маса денеска претставниците на работните групи ќе преговараат за изборната регулатива. После пауза од две недели , работните групи седнуваат повторно на жешкото столче каде ќе разговараат за промена на изборниот модел, на кој начин ...

Државната изборна комисија денеска на преговарачка маса

А1 On - 21.09.2015

Преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, засилени со меѓународни посредници, денеска повторно го отвораат прашањето за составот и функцијата на Државната изборна комисија. Извори на А1он од преговарачките тимови велат дека ова прашање е ...

Изборната регулатива тема на работните групи

Макфакс - 21.09.2015

Претставниците на работните групи, во понеделник, во 13 часот, ќе преговараат за изборната регулатива, по пауза од две недели. Ќе се разговара за промена на изборниот модел, како ќе се регистрираат гласачите, дали ќе гласа дијаспората, кои ...

Преговорите по договорот од Хан продолжуваат- тема ДИК

Локално - 21.09.2015

Преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, засилени со меѓународни посредници, продолжуваат со преговорите од обврските од договорот од Хан, во Пржино. По специјалниот обвинител сега се точките од изборното законодавство чиј рок е 6.10 ...

Груевски: Треба да имаме 20 пратеници од дијаспората

Кирилица - 21.09.2015

Почнуваат разговорите за изборите и за изборната регулатива и би сакале да имаме транспаренти чисти и правични избори, изјави премиерот Никола Груевски во Могила, одговорајќи на новинарско прашање за изборната регулатива.

Работните групи ги продолжуваат преговорите за изборната регулатива

Правдико - 21.09.2015

Нова рунда преговори денеска продолжува во клубот на пратеници за измените на изборната регулатива кои произлегуваат од договорот во Пржино. Промената на изборниот модел, прочистувањето на избирачкиот список, надлежностите на ДИК, гласањето на ...

Продолжуваат обврските за договорот од Пржино, изборната регулатива во фокусот

Нова ТВ - 21.09.2015

Денеска во Клубот на пратеници по две недели пауза продолжуваат преговорите на работната група за изборната регулатива. Рокот за договор за изборниот законик е до 6 октомври, а партиите треба да договараат промената на изборниот модел, ...

Изборната регулатива тема на работните групи

Кајгана - 21.09.2015

Претставниците на работните групи, во понеделник, во 13 часот, ќе преговараат за изборната регулатива, по пауза од две недели. Ќе се разговара за промена на изборниот модел, како ќе се регистрираат гласачите, дали ќе гласа дијаспората, кои ...

Изборното законодавство мора да се договори до 6 октомври

24 Вести - 20.09.2015

Дали ќе има промена на изборниот модел, на кој начин ќе се регистрираат гласачите, дали ќе гласа дијаспората - се само дел од прашањата кои ќе мора да се расчистат до 6 октомври, рокот кој бил договорен со еврокомесарот Јоханес Хан на средбите со ...

Работната група за договорот од Пржино има нов предизвик- До 30 септември ќе се реши судбината на ДИК

Сител - 20.09.2015

Работната група за спроведување на договорот од Пржино со нов предизвик. До 30-ти септември треба да ја реши судбината на Државната изборна комисија. Преговарачките тимови на 4-те најголеми политички партии во Македонија засилени со меѓународните ...

Нови партии пред измените на изборниот законик

Телма - 19.09.2015

Измените во изборниот законик што се на преговарачка маса од понеделник и треба да завршат до 6 октомври, како што најави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, се очекува да создадат простор и за нови партии на следните избори.

Експерти: Изборното законодавство ќе се реформира со странска интервенција

Алсат-М - 19.09.2015

Преговорите за реформата на изборното законодавство ќе се одвиваат по слично сценарио како и оние за специјалниот обвинител. Без учество на меѓународната заедница, тие нема да успеат, сметаат политичките аналитичари кои се скептични околу работата ...

Заев: Најдоцна до октомври изборното законодавство треба да се затвори

Нова ТВ - 19.09.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, заедно со дел од раководството при денешната посета во Битола на новинарско прашае рече дека роковите за дефинирање на изборното законодавство се крајот на овој месец, најдоцна до почетокот на идниот месец и дека тоа ...

Заев: Бараме модел со една изборна единица - штетен за големите партии, а во полза на граѓаните

МКД - 19.09.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев денеска потенцираше дека социјалдемократите остануваат на ставот за една изборна единица. Смета изборниот модел периодов останал табу тема бидејќи досега не било отворано од големите партии, кои, како што ...

(Видео) Заев: Изборното законодавство треба да биде затворено најкасно до почетокот на октомври

еМагазин - 19.09.2015

„Роковите за дефинирање на изборното законодавство се крајот на овој месец, најдоцна до почетокот на идниот месец. Тоа поглавје мора да се затвори. Апелираме и јавно сите да ги кажат своите ставови на работните групи во функција на демократизација ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Локално - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски бара 20 пратеници од дијаспората

Макфакс - 21.09.2015

Дијаспората е премалку застапена во македонскиот парламент, смета премиерот Никола Груевски, па предлага да се смени моделот и место три пратеници како сега, да има 20 пратеници од дијаспората.

Нови преговори за изборната регулатива

Фокус - 21.09.2015

Во приближувањето на спротиставените ставови околу теренски проверки и гласањето на дијаспората, покрај европскиот олеснувач Питер Ванхауте ќе помагаат и експерти на ОБСЕ-ОДИХР. Во клубот на пратеници денеска ќе има нова рунда преговори за измените ...

Изборната регулатива тема на работните групи

Точка - 21.09.2015

Претставниците на работните групи, во понеделник, во 13 часот, ќе преговараат за изборната регулатива, по пауза од две недели. Ќе се разговара за промена на изборниот модел, како ќе се регистрираат гласачите, дали ќе гласа дијаспората, кои ...

До 30 септември ќе се реши судбината на ДИК

Вечер Прес - 20.09.2015

Работната група со преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, засилени со меѓународни посредници, деновиве интензивно разговараат за дефинирање на изборното законодавство, како и за прочистувањето на избирачкиот список.

Заев:Промената на изборниот модел се уште во игра ВИДЕО

+инфо - 19.09.2015

СДСМ ќе се обиде да издејствува промена на изборниот модел во следните две недели. Претседателот на партијата Зoран Заев изјави дека тој предлог се уште е на преговарачката маса и опозицијата се залага за него бидејќи сака да им даде шанса и на ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Сител - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски: Уште една изборна единица за 20 пратеници од дијаспората

МКД - 21.09.2015

Ние би сакале да имаме максимално транспарентни, чесни и правични избори, вели премиерот Никола Груевски по денешната посета на пелагонскиот регион. Тој за преговорите кои се водат во рамки на процесот за надминување на политичката криза рече дека ...

До 30 септември ќе се реши судбината на ДИК

Република - 21.09.2015

Изборите мора да се одржат во согласност со договорот. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан при неодамнешната посета на земјата потенцираше дека и изборите се обврска која произлегува од договорот и оти мора да се спроведат.

Заев: Преговараме за една изборна единица

Фокус - 19.09.2015

Тоа ќе отвори можност да влезат помали политички партии во Парламентот. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, заедно со дел од раководството при денешната посета во Битола на новинарско прашае рече дека роковите за дефинирање на изборното законодавство се ...

Заев: Предлогот за промена на изборниот модел се уште е на преговарачката маса (ВИДЕО)

Кирилица - 19.09.2015

Зoран Заев, лидерот на СДСМ изјави дека предлогот за промена на изборниот модел се уште е на преговарачката маса и опозицијата се залага за него бидејќи сака да им даде шанса и на помалите партии самостојно да учествуваат на изборите.

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Press24 - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

НОВ ПРЕДЛОГ: Груевски бара 20 пратеници од дијаспората

Телеграф - 21.09.2015

На тој начин, оцени, ќе има посилно зајакнување на дијаспората во македонскиот Парламент, ќе има нејзино влијание, бранење на нивните интереси, идеи и предлози Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Н.Македонија - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

А1 On - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Утрински - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Lider - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

Канал5 - 21.09.2015

Мнозински изборен модел, плус 17 пратеници за победникот на избори, 20 пратеници наместо досегашните тројца од дијаспората се предлозите кои ВМРО ДПМНЕ ги става на маса во разговорите за измени на Изборниот законик.

Груевски: Од дијаспората да се избираат 20 пратеници

МРТ - 21.09.2015

Сакаме да се задржи можноста дијаспората да има свои претставници во Парламентот на Република Македонија. Дури мислам дека е прениско застапена, изјави премиерот Груевски... Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници ...

Груевски наместо три, предлага 20 пратеници од дијаспората

еМагазин - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...

Груевски предлага дијаспората да има 20 пратеници во Собранието

Нова ТВ - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, изјавил ...

Груевски бара дијаспората да имала 20 пратеници!

Либертас - 21.09.2015

Наместо тројца од редовите на дијаспората да се избираат дваесет пратеници во Парламентот и за нив да се гласа во една изборна единица, е предлагот на ВМРО-ДПМНЕ до останатите политички партии во преговарачката работна група за изборите, што го ...