TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пресуди за „Крвавиот четврток - Вкупно 211 години затвор за 16 обвинети

24 Вести - 16.03.2019

По над три часа од изрекувањето на 17-те пресуди за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година, во вкупна висина од 211 години затвор, судијката Добрила Кацарска ги соопшти одлуките на советот со кој претседава, според кои сите ...

Вкупно 211 години казна затвор, највисока за Чавков, Дурловски ослободен

24 Вести - 15.03.2019

Мирно и без реакции поранешниот шеф на БЈБ, Митко Чавков ја слушна пресудата како првообвинет за крвавиот четврток. Неговата казна е највисока меѓу изречени 16 затвори. Сите вкупно добија 211 години затвор.

По пресудата, 16 осудени за „27 април“ префрлени во Шутка

1tv - 15.03.2019

Од 17 обвинети за нападите на Собранието на 27 април 2017 година 16 од нив од вечерва се наоѓаат во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Така одлучи судечкиот совет од Основниот суд Скопје 1 по изрекувањето на пресудата за случајот во кој сите 16 ...

16 осудени за „27 април“ однесени во Шутка

iPortal - 15.03.2019

На 16 од вкупно 17 обвинети за нападите на Собранието на 27 април 2017 година им е одредена мерка притвор. Сите 16 беа осудени на затворски казни од 7 до 18 години. Игор Дурловски беше ослободен од обвинението.

Два века затвор за насилството на 27. април

Призма - 15.03.2019

Поранешниот прв човек на Бирото за јавна безбедност доби 18 години затвор | Фото: Роберт Атанасовски Десетици наведнати глави, неколку цинични насмевки придружени со иронични шеги и едно олеснително замижување.

Сите 16 осудени за 27 април заминуваат во притвор во Шутка

Сакам да кажам - 15.03.2019

По над три часа од изрекувањето на 17-те пресуди за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година, во вкупна висина од 211 години затвор, судијката Добрила Кацарска ги соопшти одлуките на советот со кој претседава, според кои сите ...

Роднините со солзи во очите ја слушнаа пресудата за 27април

Канал5 - 15.03.2019

Со солзи во очите, пресудата ја слушнаа и роднините и пријателите на обвинетите, дел од нив внатре во судницата, дел од нив и надвор. Децениските затворски пресуди за 27-ми април ги шокираа роднините и пријателите на осудените за крвавиот четврток.

Судијката Кацарска ги скара другарите Кољо и Нинџа

Фокус - 15.03.2019

Нема да бегам и доколку Апелација ми ја потврди затворската казна ќе ја одлежам во целост. Ова денеска во судница го кажа обвинетиот Александар Василевски Нинџа, реплицирајќи на барањето на обвинителството да му биде одредена мерка притвор.

Прифатено барањето за притвор на сите 16 обвинети за „27 април“

Р.С.Европа - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за притвор на обвинетите за настаните од Собранитето на 27 април, кои денеска беа осудени на вкупно 211 години затвор.

Притвор за сите 16 осудени за 27-ми април

Нова ТВ - 15.03.2019

Кривичниот совет донесе одлука да се продолжи притворот за Митко Чавков. Притвор е одреден и за Митко Пешев, Душко Лазаров, Горан Јошевски, Оливер Поповски, Оливер Радулов, Никола Митревски Кољо, Александар Василевски Нинџа, Вилијам Михајловски, ...

Кацарска не дозволи ниту еден обвинет да излезе од судница за време на паузата

МКД - 15.03.2019

По образложувањето на одбраната и обвинетите за барањата за продолжување и определување на мерка притвор, судијката Добрила Кацарска даде пауза од еден час за судот да донесе одлука. Таа не дозволи ниту еден обвинет да ја напушти судницата, а посочи ...

Нинџа бара куќен притвор

Нова ТВ - 15.03.2019

Еден од обвинетите за 27 април Александар Василевски Нинџа кој беше осуден на 8 години казна затвор за терористочко побара куќен притвор, истакнувајќи дека нема намера да бега и ако Апелација му ја потврди пресдуата, во целост ќе ја одлежи.

Не ме осуди судот, ме осуди политиката и Зоран Заев, рече обвинетиот Трајковски

МКД - 15.03.2019

Нема да прифатам да одам во куќен притвор, зашто ќе избегам, одма ќе избегам, ќе ја продадам државата. Вака го почна своето обраќање обвинетиот Влатко Трајковски. На ова веднаш реагираше судијката Добрила Кацарска со забелешка дека обвинетите ...

Притвор за сите 16 обвинети за „27 април“ кои добија затворски казни

Локално - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.

На Кацарска и требаа два часа да каже дека сите осудени за „27 Април“ одат во притвор

24Инфо - 15.03.2019

По пауза од два часа судијката Добрила Кацарска ги донесе одлуките за мерката притвор на барање на обвинителството. Според неа, на Митко Чавков му се продолжува мерката притвор, а на Душко Лазаров, Оливер Радулов, Оливер Поповски, Горан Ѓошевски ...

„Крвавиот четврток“: Правдата е задоволена според обвинителката Трајчева

ММС - 15.03.2019

Под силно медиумско внимание, денеска во Кривичниот суд во Скопје, беше објавена пресудата за обвинетите од случувањата од 27 –ми април во Собранието. Највисока казна од 18 години доби екс директорот на Бирото за јавана безбедност, Митко Чавков.

Семејствата на осудените пресудата ја слушаа пред судот

24 Вести - 15.03.2019

Семејствата на обвинтеите а сега веќе осудени за 27 април пред судот ја слушнаа пресудата. Не се задоволни од одлуката на судот. Според нив вистинските виновници и организаторите не се ...

Обвинителството бара притвор за сите обвинети поради опасност од бегство

МКД - 15.03.2019

Обвинителството бара притвор за обвинетите од 27 април на кои судот денес им изрече затворски казни од 7 до 18 години. Дел од овие обвинети се веќе во притвор, и за нив обвинителството бара продолжување на мерката, а дел се во куќен притвор или се ...

(Видео) Трајчева за пресудата за 27 април: Правдата е задоволена

Макфакс - 15.03.2019

Обвинителката од Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, Ивана Трајчева, по изрекувањето на пресудата за крвавиот четврток, изјави дека правдата е задоволена со оглед на тоа дека од сите обвинети што останаа по амнестијата, само ...

Нинџа знаел за упадот, ама не влегол во Собранието и не тепал, рече Кацарска пред пресудата

МКД - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска во образложението пред пресудата за „27 април“ рече дека обвинетиот Александар Николовски-Нинџа знаел за упадот, ама не влегол во Собранието и не тепал. „Обвинетиот Абдуљфета Алими не презема ништо, а во себе ги носи ...

Притвор за сите осудени во случајот „27 април“

ТВ21 - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години ...

Што кажа Кацарска за Нинџа и Алими кои добија најмали казни?

+инфо - 15.03.2019

Александар Василевски-Нинџа и Абдуљфета Алими се единствените двајца обвинети за 27 април кои добија затворски под 10 години затвор, а истите Кацарска ги спомена и пред соопштувањето на казните.

На Кољо не му е по кеиф зошто Нинџа добил 8, а тој 15 години затвор

24Инфо - 15.03.2019

Судечкиот совет ги раздели нераздвојните пријатели Никола Митевски Кољо и Александар василевски Нинџа, иако двајцата во бегство по 27 Април, Нинџа доби 8, а Кољо 15 години затвор. Обвинителството за двајцата побара да им биде продололжен притворот.

Трајковски: Не ме осуди судот, туку политиката на Заев

Република - 15.03.2019

Нема да прифатам да одам во куќен притвор, зашто ќе избегам, одма ќе избегам, ќе ја продадам државата. Вака го почна своето обраќање обвинетиот Влатко Трајковски. На ова веднаш реагираше судијката Добрила Кацарска со забелешка дека обвинетите ...

Обвинителството побара мерка пртивор за сите обвинети за настаните на 27. април поради опасност од бегство

Press24 - 15.03.2019

Обвинителството бара притвор за обвинетите од 27. април во 2017 година во Собрание, на кои судот денеска судот им изрече затворски казни од 7 до 18 години. Поради високите изречени казни, обвинителката Ивана Трајчева бара мерка притвор до ...

Кољо, Ченто, Пепиќ осудени на 15, Игор Југ осуден на 12, Нинџа на осум години затвор

Либертас - 15.03.2019

Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Мишевски – Леви, Мумир Пепиќ, Абдулфета Алими, Младен Додевски, Вилијам Михајловски, Никола Митревски Кољо, Александар Василевски – Нинџа, Оливер Радулов, Јане Ченто, Горанчо Ангеловски, Игор Југ 12 години се ...

Почна изрекувањето на пресудите за 27 април

Република - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна рочиштето на коешто ќе бидат објавени пресудите за случувањата во Собранието од 27 април. Пресуди ќе има за 17, од првично 33 обвинети. Случајот го води судијката Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е Вилма ...

Се’ уште се чита пресудата за 27 април

ММС - 15.03.2019

Додека надвор има засилено обезбедување, внатре, во Кривичниот суд, каде се изрекуваат пресудите за настаните од Собранието од 27 април, судиката Добрила Кацарска се’ уште го чита обвинението.

Во живо: Изрекување на пресудите за 27 април

Точка - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје 17 обвинети ја слушаат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27 април.

ВО ЖИВО – Изрекување на пресудите за 27 април

1tv - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

(Во ЖИВО) Пресуда за обвинетите за 27 април

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје во тек е рочиште на кое судијката Добрила Кацарска изрекува пресуда за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 ...

Најмалку по 10 години робија им се заканува на обвинетите за „27 април“

+инфо - 15.03.2019

Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста е делото за кое се товарат обвинетите во случајот „27 април“ за кого денеска во 12 часот во Кривичниот суд во Скопје ќе се соопшти пресудата.

Притвор за сите 16 осудени за 27 април

24 Вести - 15.03.2019

Сите 16 осудени за 27 ми април одат во притвор во Шутка. Притвор за сите осудени им одреди на: Митко Пешов од МВР кој доби 15 години затвор, Душко Лазаров од МВР осуден на 15 години, Горан Ѓошевски Леви, поранешен шеф на обезбедувањето на Трајко ...

Никола Митевски Кољо: Нема да бегам, бидејќи сам се пријавив

Press24 - 15.03.2019

Обвинетиот Никола Митевски Кољо беше осуден на 15 години затвор за настаните на 27. април. Од обраќањето на Кољо се сфати дека тој не е задоволен што добил казна од 15 години, а Нинџа, иако не го именуваше добил 8 години затвор.

Нинџа побара домашен притвор

Либертас - 15.03.2019

Еден од обвинетите за 27 април Александар Василевски Нинџа кој беше осуден на 8 години казна затвор за терористочко побара куќен притвор, истакнувајќи дека нема намера да бега и ако Апелација му ја потврди пресдуата, во целост ќе ја одлежи.

Притвор за сите 16 обвинети за „27 април“ кои добија затворски казни

Фокус - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.

(ВИДЕО) Трајчева за пресудата за 27 април: Правдата е задоволена

А1 On - 15.03.2019

Обвинителката од Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, Ивана Трајчева по изрекување на пресудата за крвавиот четврток изјави дека правдата е задоволена со оглед на тоа дека од сите обвинети кои останаа по амнестијата само еден е ...

Кацарска: Нинџа знаел за упадот, ама не влегол во Собрание и не тепал

Press24 - 15.03.2019

Денеска во Кривичниот суд беа изречени пресудите за настаните на 27. април во 2017 година во Собрание. Судијката Добрила Кацарска пред пресудата кажа дека обвинетиот Александар Николовски-Нинџа знаел за упадот, ама не влегол во Собранието и не тепал.

Притвор за сите осудени во случајот „27 април“

4NEWS - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.

Зошто само Нинџа и Абдулфета се осудени на 8 години затвор ?

Магазин - 15.03.2019

Александар Василевски-Нинџа и Абдуљфета Алими се единствените двајца обвинети за 27 април кои добија затворски под 10 години затвор, а истите Кацарска ги спомена и пред соопштувањето на казните.

Притвор за сите осудени за крвавиот четврток

А1 On - 15.03.2019

Сите 16 осудени за крвавиот четврток во Собранието ќе бидат во притвор. Вака одлучија судиите по денешните барања за определување мерка притвор за осудените кои ги образложи обвинителката Трајчева.

Почна изрекувањето на пресудите за 27 април

Press24 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна рочиштето на коешто ќе бидат објавени пресудите за случувањата во Собранието од 27 април. Пресуди ќе има за 17, од првично 33 обвинети. Случајот го води судијката Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е Вилма ...

Кољо со реакција за пресудата на Нинџа?!

iPortal - 15.03.2019

“Не барам да ми се укине притворот бидејќи сам се пријавив и двата пати. За едно исто кривично дело, за еден шамар и скршена врата добив 12 месеци притвор, а други се амнестирани. Реков и дека нема да се жалам на пресудата бидејќи верувам во вас, но ...

Притвор за сите 16 обвинети за „27 април“ кои добија затворски казни

Н.Македонија - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.

Трајчева за пресудата за 27 април: Правдата е задоволена

Точка - 15.03.2019

Обвинителката од Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, Ивана Трајчева, по изрекувањето на пресудата за крвавиот четврток, изјави дека правдата е задоволена со оглед на тоа дека од сите обвинети што останаа по амнестијата, само ...

Кацарска ги скара другарите Кољо и Нинџа

Press24 - 15.03.2019

Александар Василевски Нинџа кој за 27. април доби 8 години, а неговиот другар Никола Митевски Кољо беше осуден на 15 години затвор. Кољо се обрати до судијката: – Не барам да ми се укине притворот бидејќи сам се пријавив и двата пати.

Притвор за сите 16 обвинети за настаните од „27 април“

1tv - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.

Сите обвинети за „27 април“ кои добија затворски казни одат во притвор

Press24 - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.

Притвор за сите 16 обвинети за „27 април“ кои добија затворски казни

Телма - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.

Сите обвинети за 27 април од судница во Шутка

+инфо - 15.03.2019

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието кои денеска добија вкупно 211 години затвор.