TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пленковиќ: Хрватска нема намера да ѝ попушта на Србија

А1 On - 14.02.2018

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека Хрватска нема намера да ѝ попушта на Србија само поради Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан. Тој на средбата со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека неговата влада е ...

Автомобилот на Александар Вучиќ: Моќно возило кое на сите им паѓа в очи

+инфо - 14.02.2018

Јутарњи лист открива во каква лимузина го возеа Вучиќ низ Загреб: Стотка постигнува за 6,5 секунди, чини повеќе од еден милион. Јутарњи лист открива во каква лимузина го возеа Вучиќ низ Загреб: Стотка постигнува за 6,5 секунди, чини повеќе од еден ...

Додик купува илјадници пушки, се спрема ли нова војна во БиХ?

МКД - 14.02.2018

Полицијата на Република Српска нарача 2.500 автоматски пушки од Србија, наводно за антитерористички операции, а пратката треба да биде испорачана во март. Оружјето на ентитетот на босанските Срби, чиј претседател Милорад Додик одамна се заканува со ...

Србија-Хрватска: Без соочување со минатото нема иднина

Нова ТВ - 14.02.2018

Дводневната средба помеѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и неговата хрватска колешка Колинда Грабар-Китаровиќ во Загреб не го скрши мразот насобран по војната помеѓу двете земји. Но, самото одржување на средба на највисоко ниво е сепак добра ...

Грабар – Китаровиќ : Ова беше европски Вучиќ , не очекував извинување

Канал5 - 13.02.2018

Претседателката на Хрватска , Колинда Грабар – Китаровиќ вечерва во ТВ интервју со пофални зборови се осврна на посетата на нејзиниот Српски колега , Александар Вучиќ . Конкретно од посетата на Вучиќ се доставените документи за три исчезнати лица , ...

Вучиќ за Политико: Западниот Балкан мора економски да се обедини

МКД - 13.02.2018

Иднината на Балканот денес изгледа многу посветло отколку што многумина можеа да замислат пред две децении, пишува српскиот претседател во авторскиот коментар за Политико . „Балканските војни земаа 100.000 животи и примораа милиони да ги напуштат ...

Новинарите во Хрватска го налутија Вучиќ: На никого нема да му се додворувам

Press24 - 13.02.2018

Србите и Хрватите имаат различни погледи за минатото, но тоа не значи дека неможат да живеат заедно и да разговараат, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во Вргинмост, на вториот ден од неговата посета на Хрватска, кој беше посветен ...

Вучиќ - Се што бараме за Србите во Хрватска подготвени сме да им пружиме на Хрватите во Србија

Сител - 13.02.2018

Се што бараме за Србите во Хрватска, подготвени сме да им овозможиме на Хрватите во Србија порача српскиот претседател Вучиќ на вториот и последен ден од посетата на Хрватска. Тој ги посети Србите во Вргин мост а присуствуваше и на собранието на ...

Вучиќ ѝ честиташе за храброста на Китаровиќ...

Н.Македонија - 13.02.2018

По последната ескалација на вербалната војна одлучив да го повикам претседателот на Србија. Ние не смееме да дозволиме поединци од рабовите на политичкиот спектар да ја диригираат политиката, изјави претседателката на Хрватска Претседателот на ...

Хрватска поставува услови за Србија која се стреми за влез во ЕУ?

Фактор - 14.02.2018

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вели дека Хрватска нема намера да ѝ попушта на Србија само поради Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан. Премиерот на средбата со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека неговата Влада е ...

Вучиќ во Загреб: Пораки на добра волја?

Deutsche Welle - 13.02.2018

Претседателот на Србија е во посета на Хрватска. Тој ѝ испрати пораки на добра волја на резервираната хрватска јавност, а на Претседателката ѝ предаде дел од документите однесени во Србија во текот на акцијата „Бура“.

Додик: Вучиќ е прв лидер во регионот што промовира мир

Макфакс - 13.02.2018

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по повод средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Загреб рече дека Вучиќ е првиот лидер во регионот што промовира мир и стабилност на ...

Во какво возило се вози Александар Вучиќ?

Фактор - 14.02.2018

Јутарњи лист пишува во каква лимузина го возеа српскиот претседател Александар Вучиќ низ Загреб. Стотка постигнува за 6,5 секунди, чини повеќе од еден милион, пишува Јутарњи. Осигурувањето на Александар Вучиќ, од нивните хрватски колеги и домаќините ...

Светските медиуми за посетата на Вучиќ на Хрватска: „Усташка хистерија“ и тензични односи

МКД - 13.02.2018

Светските новински агенции ја проследија посетата на српскиот претседател Александар Вучиќ на Хрватска како чекор кон подобрување на децениски тензичните односи. Хрватска и Србија ветија вчера дека ќе ги засилат напорите за решавање на прашањата на ...

Вучиќ во Хрватска: Заедничка иднина како односите меѓу Норвешка и Шведска

Телма - 12.02.2018

По објавување на стратегијата на ЕК за проширување на Западен Балкан и предупредувањето дека ниедна нова членка нема да биде примена без решавање на билатералните конфликти, еве како дојде редот и за обид од српско – хрватско помирување.

Вучиќ на средба со српската заедница

МРТ - 13.02.2018

Вучиќ имаше средба со претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, на која се дискутираше за отворените прашања од Југословенската војна. На вториот ден од посетата на Хрватска, претседателот на Србија Александар Вучиќ на средба со ...

Српскиот претседател Вучиќ ја завршува посетата на Хрватска

Р.С.Европа - 13.02.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ја завршува дводневната посета на Хрватска. Тој заедно со претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ ќе присуства на собранието на Српскиот народен совет.

Сите зборуваат за неговата реакција: Хрват му дофрлувал на Вучиќ на улица, па тој возвратил (видео)

Press24 - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вуќиќ вчера беше во посета на Хрватска каде оствари средби со државниот врв. Чекориејќи по улица тој доживеал непријатна случка, кога човек од позадина му дофрлувал прашања провоцирајќи го претседателот.

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

А1 On - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. – Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Инцидент за време на посетата на српскиот претседател на Загреб: Хрватски пратеник се обиде да му го попречи патот на ...

Република - 12.02.2018

Хрватскиот пратеник Миро Буљ денес предизвикал инцидент за време на посетата на Вучиќ на државата, кога се обидел да го пресретне српскиот претседател пред влезот на Собранието. Додека камерите го следеа српскиот претседател кој пеш се упати од ...

Вучиќ на средбите во Загреб го отвори прашањето за воени репарации

Локално - 12.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во рамките на дводневната посета на Загреб денеска оствари средба и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со претседателот на хрватскиот Сабор Гордан Јандроковиќ.

Хрватска и Србија ги загреваат односите по деценискиот конфликт

Локално - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. epa06518047 Serbian President Aleksandar Vucic (L) hands over old ...

ОВА СЕЕ СТРАВ: Зошто Република Српска се вооружува?

Фактор - 14.02.2018

Полицијата на Република Српска ќе набави 2.500 автоматски пушки од Србија. Тие наводно ќе се користат за антитерористички операции, а пратката треба да биде испорачана во март. Оружјето на ентитетот на босанските Срби, чиј претседател Милорад Додик ...

ДОДИК КУПУВА ИЛЈАДНИЦИ ПУШКИ: Се спрема ли нова војна во БиХ?

Маркукуле - 14.02.2018

Оружјето на ентитетот на босанските Срби, чиј претседател Милорад Додик одамна се заканува со отцепување од Босна и Херцеговина. Властите на Република Српска ја правдаат својата нарачка на оружјето со одбраната од потенцијални терористички напади и ...

Вучиќ се скара со хрватските новинари: Покорен нема да ме видите

Република - 13.02.2018

Србите и Хрватите имаат различни погледи за минатото, но тоа не значи дека не можат да живеат заедно и да разговараат, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во Вргинмост, на вториот ден од неговата посета на Хрватска, кој беше ...

Додик: Вучиќ е прв лидер во региот кој промовира мир

Вечер - 13.02.2018

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по повод средбата на српскиот претседател Александар Вучич и хрвстаката претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во Загреб, рече дека Вучиќ е првиот лидер во регионот кој промовира мир и стабилност на ...

Сите зборуваат за неговата реакција: Хрват му дофрлувал на Вучиќ на улица, па тој возвратил

Маркукуле - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вуќиќ вчера беше во посета на Хрватска каде оствари средби со државниот врв. Чекориејќи по улица тој доживеал непријатна случка, кога човек од позадина му дофрлувал прашања провоцирајќи го претседателот.

Вучиќ на средбите во Загреб го отворил прашањето за воени репарации

Канал5 - 12.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во рамките на дводневната посета на Загреб денеска оствари средба и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со претседателот на хрватскиот Сабор Гордан Јандроковиќ.

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

Сител - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. - Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Новинарите во Хрватска го налутија Вучиќ: На никого нема да му се додворувам

Алсат-М - 13.02.2018

Србите и Хрватите имаат различни погледи за минатото, но тоа не значи дека неможат да живеат заедно и да разговараат, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во Вргинмост, на вториот ден од неговата посета на Хрватска, кој беше посветен ...

Додик: Вучиќ е прв лидер во регионот кој промовира мир

Точка - 13.02.2018

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по повод средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во Загреб, рече дека Вучиќ е првиот лидер во регионот кој промовира мир и стабилност на ...

Сите зборуваат за неговата реакција: Хрват му дофрлувал на Вучиќ на улица, па тој возвратил (видео)

МК News - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вуќиќ вчера беше во посета на Хрватска каде оствари средби со државниот врв. Чекориејќи по улица тој доживеал непријатна случка, кога човек од позадина му дофрлувал прашања провоцирајќи го претседателот.

Вучиќ на средбите во Загреб го отвори прашањето за воени репарации

Сител - 12.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во рамките на дводневната посета на Загреб денеска оствари средба и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со претседателот на хрватскиот Сабор Гордан Јандроковиќ.

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

Нетпрес - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. – Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Со што новинарите го налутија Вучиќ во Загреб?

Фактор - 13.02.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ во Загреб на инсистирањата на новинарите да одговори директно дали жали за својата изјава од времето на воениот конфликт во 1995 година дека градот Глина „никогаш нема да биде хрватски“, српскиот претседател ...

Додик: Вучиќ е прв лидер во регионот што промовира мир

А1 On - 13.02.2018

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по повод средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Загреб рече дека Вучиќ е првиот лидер во регионот што промовира мир и стабилност на ...

Сите зборуваат за неговата реакција: Хрват му дофрлувал на Вучиќ на улица, па тој возвратил

Сител - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вуќиќ вчера беше во посета на Хрватска каде оствари средби со државниот врв. Чекориејќи по улица тој доживеал непријатна случка, кога човек од позадина му дофрлувал прашања провоцирајќи го претседателот.

Вучиќ на средбите во Загреб го отвори прашањето за воени репарации...

Н.Македонија - 12.02.2018

Вучиќ на средбите во Загреб го отвори прашањето за воени репарации Српскиот претседател Александар Вучиќ, во рамките на дводневната посета на Загреб денеска оствари средба и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со претседателот на хрватскиот ...

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

Алсат-М - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. – Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Новинарите во Хрватска го налутија Вучиќ: На никого нема да му се додворувам

Локално - 13.02.2018

Србите и Хрватите имаат различни погледи за минатото, но тоа не значи дека не можат да живеат заедно и да разговараат, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во Вргин мост, на вториот ден од неговата посета на Хрватска, кој беше ...

Додик: Вучиќ е прв лидер во регионот што промовира мир

Sky - 13.02.2018

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по повод средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Загреб рече дека Вучиќ е првиот лидер во регионот што промовира мир и стабилност на ...

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени...

Н.Македонија - 13.02.2018

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина.

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

24 Вести - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. „Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе ...

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

Точка - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. – Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

Алфа - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека ...