TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вирус полош од свинскиот грип: Оваа зима од него починале 93 лица

Скопје24 - 12.01.2018

Од последици на грип во Велика Британија оваа зима починале 93 лица, од кои 83 во Англија и 8 во Шкотска. Според статистичките податоци на секои 100.000 пациенти во Шкотска кај 107,3 се регистрирани симптоми слични на грип.

Невакцинирањето ги враќа искоренетите болести

Deutsche Welle - 12.01.2018

Во Германија во 1983 година е укината обврзувачката вакцинација. Со растот на бројот на противници на вакцинацијата, расте и бројот на зарази. Треба ли децата да се вакцинираат или не? Околу тоа прашање и во Германија се водат жестоки дискусии.

Во Австралија беснее грип поопасен од свинскиот – се шири и кон Европа

Република - 12.01.2018

Во есенско-зимската сезона во Австралија, особено во месец септември, се појави пандемија на грип наречена „Калифорнија”, попозната како свински грип, а потоа означен како нов вирус – “Мичиген” (тип А), изолиран за прв пат во 2015 година, пишува ...

ГОЛЕМА АНАЛИЗА НА БИЛ ГЕЈТС: „Шест иновации кои ќе го трансформираат светот“

Таратур - 11.01.2018

Познатиот IT експерт, милијардер и филантроп, Бил Гејтс, за престижниот Times напиша свое видување за тоа кои скорешни иновации значително ќе влијаат на човештвото, а со тоа и ќе го променат светот.

Морбили се шират во Србија

Макфакс - 11.01.2018

Морбилите во Србија претставуваат се поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во Србија, пишува српски Блиц. Единствена заштита од оваа болест е ММР вакцината, која е достапна во јавните здравтсвени установи само за деца на ...

Родители се во дилема кога е во прашање вакцинација на децата - не знаат кое е вистинското решение

Скопје инфо - 11.01.2018

Вакцинација на децата, да или не? Родителите сепак се во дилема кога станува збор за вакцина. Педијатрите апелираат за вакцинација, а многу истражувања велат дека тие имаат негативни ефекти.

Морбили на граница кон Македонија – родителите да ги заштитат своите деца

Скопје инфо - 11.01.2018

Иако во Македонија сѐ уште нема случаи на заболени од морбили, болеста забрзано се шири во нашата близина со што можностите за нејзина појава кај нас стануваат поголеми. Ризикот од појава на мали сипаници, морбили, сѐ повеќе се зголемува, ...

Во Словенија кампања за вакцинација поради пад на вакцинирано население

Курир - 11.01.2018

Паника во Детската болница во Љубљана пред една недела предизвика татко од Изола, кој синот го носел на редвен преглед, по што му е утврдено дека е носител на вирус на сипаници, а бил во контакт со стотина луѓе, кои биле повикани на прегледи.

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО

Алфа - 11.01.2018

Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери. Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од ...

Невакцинирањето ги враќа искоренетите болести

Либертас - 12.01.2018

Во Германија во 1983 година е укината обврзувачката вакцинација. Со растот на бројот на противници на вакцинацијата, расте и бројот на зарази. Треба ли децата да се вакцинираат или не? Околу тоа прашање и во Германија се водат жестоки дискусии.

Морбили се шират во Србија

Вечер - 11.01.2018

Морбилите во Србија претставуваат се поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во Србија, пишува српски Блиц. Единствена заштита од оваа болест е ММР вакцината, која е достапна во јавните здравтсвени установи само за деца на ...

Морбили на граница кон Македонија – родителите да ги заштитат своите деца

Република - 11.01.2018

Иако во Македонија сѐ уште нема случаи на заболени од морбили, болеста забрзано се шири во нашата близина со што можностите за нејзина појава кај нас стануваат поголеми. Ризикот од појава на мали сипаници, морбили, сѐ повеќе се зголемува, ...

Во Словенија кампања за вакцинација поради пад на вакцинирано население...

Н.Македонија - 11.01.2018

Во Словенија кампања за вакцинација поради пад на вакцинирано население За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не ...

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО

Сител - 11.01.2018

Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери. СЗО соопшти дека вакцините се испорачани во таа сиромашна ...

Поради невакцинираните: Морбили се шират во Србија

Република - 11.01.2018

Морбилите во Србија претставуваат се поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во Србија, пишува српски Блиц. Единствена заштита од оваа болест е ММР вакцината, која е достапна во јавните здравтсвени установи само за деца на ...

Во Словенија кампања за вакцинација поради пад на вакцинирано население

А1 On - 11.01.2018

За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не сакаат да ги вакцинираат своите деца.

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО...

Н.Македонија - 11.01.2018

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери.

Морбили се шират во Србија

Локално - 11.01.2018

Морбилите во Србија претставуваат се поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во Србија, пишува српски Блиц. Единствена заштита од оваа болест е ММР вакцината, која е достапна во јавните здравтсвени установи само за деца на ...

Во Словенија кампања за вакцинација поради пад на вакцинирано население

Канал 77 - 11.01.2018

За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не сакаат да ги вакцинираат своите деца.

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО

А1 On - 11.01.2018

Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери. СЗО соопшти дека вакцините се испорачани во таа сиромашна ...

Морбили се шират во Србија

А1 On - 11.01.2018

Морбилите во Србија претставуваат сè поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во Србија, пишува српски „Блиц“. Единствена заштита од оваа болест е ММР вакцината, која е достапна во јавните здравствени установи само за деца на ...

Ги зголемуваат казните: За родителите што нема да ги вакцинираат децата глоба од 1000 евра

Press24 - 11.01.2018

За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не сакаат да ги вакцинираат своите деца.

Колера во Замбија, милион луѓе во Лусака чекаат вакцина од СЗО

Телма - 12.01.2018

Милион луѓе во главниот град на Замбија, Лусака, чекаат вакцина од Светската здравствена организација (СЗО) против колера, во момент кога епидемијата таму добива широки размери. СЗО соопшти дека вакцините се испорачани во таа сиромашна ...

Морбили се шират во Србија

Орбис - 11.01.2018

Морбилите во Србија претставуваат сè поголема закана за невакцинираните деца, но и за возрасните луѓе во Србија, пишува српски „Блиц“. Единствена заштита од оваа болест е ММР вакцината, која е достапна во јавните здравствени установи само за деца на ...

Во Словенија кампања за вакцинација

Нетпрес - 11.01.2018

За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не сакаат да ги вакцинираат своите деца.

Казните од високи повисоки: Словенија ќе ги вразумува родителите кои не ги вакцинираат децата

Република - 11.01.2018

За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не сакаат да ги вакцинираат своите деца.

Во Словенија кампања за вакцинација поради пад на вакцинирано население

Сител - 11.01.2018

За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не сакаат да ги вакцинираат своите деца.

Во Словенија кампања за вакцинација

Точка - 11.01.2018

За да спречат повеќегодишен тренд на намалување на вакцинирањето против заразни болести, во Словенија се размислува за зголемување на казните за родители кои избегнуваат или не сакаат да ги вакцинираат своите деца.