TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Сител - 13.01.2021

Законот за попис да биде повлечен од Собранието бидејки од статистичка станува политичка операција, побара опозициската ВМРО-ДПМНЕ на првиот ден од собраниската расправа за пописот во април.

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Слободен Печат

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис

24 Вести

Попис без консензус

Телма

Мицкоски: Да се повлече Законот за Попис или ќе се мобилизираме за негово поништување

Канал5

(ВИДЕО) Мицкоски ќе се обиде, со граѓански потписи, да го „урне“ законот за попис

360 степени

Јаулески: Нема да дозволиме СДСМ да спроведе криминален попис

Курир

Вечер Прес Алсат-М МКД Нетпрес Сител Република Вечер Прес Република

СДСМ нема намера да го откаже законот за попис, ниту да прифати уцени од Мицкоски

Независен - 13.01.2021

Владејачката партија брзо му одговори на лидерот на опозицијата, кој побара веднаш да бил повлечен законот за попис, велејќи дека тоа нема да се случи и големата статистичка операција конечно ќе се спроведе.

Нема да го повлечеме законот за попис, не прифаќаме уцени од Мицкоски

МКД

Христијан Мицкоски со потписи ќе се обиде да го одложи пописот, од СДСМ не прифаќаат уцени

Мета

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот ако тој се одржи според законот за кој се дискутира во Собранието

Алсат-М

Опозицијата нема да го признае пописот: Попишувањето е предвидено без покажување на било каков доказ и лична идентификација

Алфа

Милевски: Заев прифати отпечаток на прст за пописот како предлог на опозицијата, ама нема време

Локално

Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

24Инфо

Курир Академик 360 степени Press24 Скопје1 Нетпрес Курир Канал5

Стоилковски за тв 24: Овој попис е политички проект, а не важна статистичка операција

24 Вести - 13.01.2021

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски во емисијата 24 анализа ја критикуваше работата на владата нарекувајќи ја рашомонијада и локалните избори во Штип. „Ниту се работи, ниту нешто финансира.“ - рече Стоилковски.

Власта го „форсира“ законот за попис, опозицијата ќе го „урива“ со петиција

Р.С.Европа

Милевски: Ние немаме попис 20 години, неопходно е оваа важна операција да се одржи годинава

Frontline

Почна собраниската седница на која се расправа за Предлог-Законот за Попис

Канал5

Предлог- законот за попис на седница на Собранието

Алсат-М

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

Опсервер

Предлог-законот за попис на продолжението на денешната собраниска седница

24Инфо

Независен Курир Слободен Печат МКД Либертас ММС Press24 +инфо

ВМРО-ДПМНЕ бара одложување на пописот, ако не, тогаш…

Алсат-М - 13.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара нацрт-законот за попис на населението да се повлече од собраниска постапка. Ако не, тогаш опозицијата најавува иницијатива и мобилизација на граѓаните за укинување на законот, ако тој биде донесен.

Предлог- законот за Попис на седница на Собранието

Канал5

Симовски: На првиот што ќе се обиде да даде лажни податоци на пописот ќе му поднесеме пријава

Frontline

Собраниска расправа по Предлог-законот за попис

24Инфо

Ако заменик директорот на Заводот за статистика Иљми Селами не е задоволен од резултатите на пописот нема да се прифатат

Република

Ако резултатите од пописот не му одговараат на вториот човек во Заводот за статистика, Селами тие нема да се прифатат

PressingTV

Собранието ја почна расправата по Предлог-законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против

Фокус

Независен +инфо MakPress А1 On CivilMedia 360 степени Frontline Денешен

Симовски за Канал 5: Целта на пописот е да се даде реалната слика за населението

Канал5 - 13.01.2021

Првиот човек на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски за Канал 5 вели дека очекува спроведување на статистичката операција и додава дека целта на пописот е да се даде реалната слика за населението...

Симовски: Април е единствен термин за попис, веќе имаме анкети на терен со целосна заштита од вирусот

Frontline

Симовски: И да сакаат партиите не може да влијаат врз пописот, има меѓународни стандарди како се спроведува

Frontline

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот

А1 On

(Видео) Мицкоски: Пописот да биде статистичка, а не политичка операција

Макфакс

(Видео) Мицкоски: Пописот да биде статистичка, а не политичка операција

Вечер

Мицкоски: Пописот да биде статистичка, а не политичка операција

Н.Македонија

Мак. Весник Точка MTM Скопје инфо Република

Мицкоски со нова блокада: Овој пат на Законот за попис

iPortal - 13.01.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ повика на масовна мобилизација за да се соберат потписи за доставување предлог-закон за поништување на регулативата за пописот, доколку таа не биде повлечена од собраниска процедура Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус, доколку тоа не се случи ВМРО-ДПМНЕ отпочнува инцијатива за собирање граѓански потписи за поништување на насилниот закон за попис

Опсервер

Мицкоски: Попис треба да има, но тој не треба да биде политички монитаран процес

Курир

Ако Владата не го повлече насилниот закон за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за негово поништување

24Инфо

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис

Канал5

Мицкоски: Власта веднаш да го повлече законот за попис, за да се постигне општ консензус

Нетпрес

Мицкоски: Германија. Шкотска, Ирска, Романија се дел од земјите кои ги одложија пописите, само Заев тера политички фалсификат

PressingTV

Скопје1 Вечер Алфа Акцент 24Инфо 365 MakPress Граѓански збор

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани: Како ќе изгледа попишувањето на оние кои живеат во странство?

Press24 - 13.01.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во гостувањето на Сител рече дека со пописот се дава можност да бидат попишани сите државјани на Македонија без разлика дали се присутни или отсутни од државата.

Симовски: Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани

Сител

Симовски: Ќе се попишуваат сите државјани на Македонија без разлика дали во моментот се во или надвор од земјата

Локално

Симовски: Сите присутни и отсутни државјани ќе се попишуваат

+инфо

Симовски: Ќе се попишуваат и присутни и отсутни државјани

Нетпрес

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани, најави директорот на Државниот завод за статистика

Република

Симовски: Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани

Либертас

Фокус

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Опсервер - 13.01.2021

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 29. седница расправаа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

ММС

Собраниската расправа за пописот продолжува утре, за ВМРО-ДПМНЕ процесот е скандалозен

Фокус

Расправата за Предлог-законот за попис ќе продолжи утре на пладне

ТВ21

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

24Инфо

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Либертас

Заврши денешната расправата за пописот, седницата продолжува утре

+инфо

Слободен Печат iPortal Кајгана Канал5 Локално Вечер Прес MakPress

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Курир - 13.01.2021

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека предлог законот за попис на населението е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце ...

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности

Канал5

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Макфакс

Мицевски:Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Press24

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности

Вечер

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Скопје1

Мицевски: Законот за попис е со низа недоследности, а владејачкото мнозинстово прави злоупотреба на европското знаменце

Локално

Нетпрес Точка MakPress Н.Македонија Вечер Прес

Милошоски: Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени – наместо реални тие ...

Опсервер - 13.01.2021

Пратеникот Антонијо Милошоски и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ околу пописот, пандемијата и власта вечерва за Радио Лидер изјави дека тука постои непринципиелност. Имено, кога пандемијата оди во прилог на власта, да покажува мускули против голораки ...

Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени

Република

Милошоски: Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени – наместо реални тие ќе бидат политички усогласени

24Инфо

Милошоски: Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени – наместо реални тие ќе бидат политички усогласени

Курир

Милошоски: Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ

Press24

Милошоски: Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени

Нетпрес

Милошоски: Со пописот се фрла голем сомнеж дека се работи за коалиционен проект на СДСМ и ДУИ

PressingTV

Мицкоски: Веднаш да биде повлечен Предлог -законот за попис, или истиот ќе го поништиме

Фокус - 13.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш од собраниска дебата да биде повлечен Предлог-законот за попис и владејачкото мнозинство да организира внатрепартиска и внатредржавна дебата со сите општествени фактори со цел да се најде консензуално решение како да се ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис, во спротивно најавува и собирање потписи за негово поништување

ММС

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис и да се постигне општ консензус

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ бара да биде повлечен Предлог-законот за попис и да се постигне општ консензус

ТВ21

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите ако не се повлече Предлог-законот за попис и не се најде консензуално решение

CivilMedia

Ако не се повлече Предлог-законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе собира граѓански потписи за да го поништи

еМагазин

Мицкоски: Неколку развиени земји го одложија пописот, меѓу кои и Германија, само власта во Македонија нема слух

MakPress

Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

24Инфо - 13.01.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција во седиштето на партијата истакна дека премиерот на Македонија, Зоран Заев турка попис на населението без доказ за идентификација.

Дали може да се случи едно лице да диктира повеќе матични броеви, без да докаже дека тие се резиденти на Македонија, праша Мицкоски

PressingTV

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Press24

„Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви“

Курир

Мицкоски: Заев турка попис без доказ за идентификација со едноставно диктирање на матични броеви

Република

Мицкоски: Заев турка попис само со едноставно диктирање на матични броеви

Вечер

Попис со диктирање матични броеви не е попис, вели Мицкоски

Expres

MakPress

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

24Инфо - 13.01.2021

Денешната изјава на Калевска Ванчева е фројдовска грешка која говори дека Заев брза по секоја цена. Земји од регионот и Европа го одложуваат пописот поради пандемијата, а нашата убедливо најкорумпирана и најнеспособна власт е решена по секоја цена ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на Ванчева е фројдовска грешка, тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

MakPress

Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Опсервер

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Република