TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести - 27.02.2024

Палестинската милитантна група Хамас го доби нацрт-предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, што вклучува 40-дневна пауза во сите воени операции и размена на палестински затвореници во сооднос 10 спрема еден за израелските заложници, изјави ...

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Бајден: Израел е подготвен за прекин на огнот за време на Рамазан

Локално

Се надевам дека до следниот понеделник ќе има прекин на огнот во Газа, кажа Бајден

Глас на Америка

Израелците и Хамас во Катар на разговори за прекин на огнот

Глас на Америка

Израел ќе ги зголеми нападите врз Хезболах дури и ако има привремено примирје во Газа

Нетпрес

Р.С.Европа Либертас А1 On А1 On Zoom А1 On Макфакс Опсервер

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји бараат палестинска држава

МКД - 26.02.2024

Највисокиот суд на Обединетите нации во Хаг ја заврши историската постапка за легалноста на израелската окупација на Палестина, а повеќето држави на сослушувањето се изјаснија дека Израел го крши меѓународното право.

Израелската армија откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град

Слободен Печат

Израел поднесе извештај до Меѓународниот суд на правдата за преземените мерки во Газа

Вечер Прес

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји ја осудија израелската окупација и бараат формирање две држави

24Инфо

Хамас: Гладот ​​во Газа е срам за човештвото што историјата нема да го избрише

24Инфо

Хамас се откажа од клучните барања, се поблиску e договорот за ослободување на заложниците

24Инфо

Пред да нападне Хамас, стотици оперативци активирале израелски СИМ-картички

Вечер Прес

Глас на Америка Слободен Печат Макфакс Макфакс Нетпрес Р.С.Европа Слободен Печат Нетпрес

Јорданските власти со авион директно фрлија хуманитарна помош за населението во Газа

24Инфо - 26.02.2024

Јорданската војска денеска објави дека извршила серија воздушни фрлања на хуманитарна помош, храна и други залихи „директно за палестинското население“ од опколениот Појас Газа. Се додава дека едниот авион бил француски воен авион.

Војската на Јордан од воздух фрли пакети со помош во Газа

Слободен Печат

Во разговор со јорданскиот крал, Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Вечер Прес

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

24Инфо

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Zoom

Абас се противи на израелските планови за воена операција во Рафах

Слободен Печат

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Канал5

Либертас MakPress

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа - 26.02.2024

Израелската војска соопшти дека нејзините воздушни сили погодиле цели на Хезболах „длабоко во Либан“ во понеделникот, додека либанските власти соопштија дека целите биле погодени во близина на североисточниот град Баалбек.

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

🎥 ПРВ ПАТ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Израел бомбардираше град во внатрешноста на Либан

+инфо

Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Точка

24Инфо

ИДФ со нов напад врз позиции на Хамас во Либан, палестинскиот премиер поднесе оставка

Телма - 26.02.2024

Владата на палестинскиот премиер Мохамад Штајех поднесе оставка. „Одлуката следува по серијата настани поврзани со агресијата, геноцидот и сиромаштијата во регионот“, соопштија од кабинетот што управува со делови од окупираниот Западен Брег.

Новата палестинска Влада можно е да биде формирана до крајот на неделата, нов премиер веројатно ќе биде Мохамед Мустафа

24 Вести

Палестинскиот премиер поднесе оставка

А1 On

Кој е Мохамед Штајех: Оставка на палестинскиот премиер поради незадоволството од моменталната ситуација

Фактор

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

360 степени

Палестинската влада поднесе оставка.

CivilMedia

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

Слободен Печат

Бизнис Вести Курир Република Н.Македонија +инфо Р.С.Европа Канал5 Нетпрес

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир - 26.02.2024

Израел е под притисок од својот главен сојузник САД наскоро да се согласи на прекин на огнот. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пред ...

Израелската војска го претстави офанзивниот план за Рафа

Глас на Америка

Израел предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Кумановски м.

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести

Израел разговара за следните чекори во разговорите за примирје

Р.С.Европа

Израелската армија го потврди завршувањето на операцијата во болницата Насер во јужниот дел на Газа

Либертас

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Макфакс

А1 On Опсервер Алсат-М Точка Скопје1 МКД Локално Centar

Абас ја прифати оставката на палестинската влада

Либертас - 26.02.2024

– Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја прифати оставката на премиерот Мохамад Штаје и неговата влада поднесена претходно денеска, се наведува во соопштението од канцеларијата на претседателот.

Палестинскиот премиер поднесе оставка

МКД

Абас ја прифати оставката на палестинската влада

Zoom

Абас ја прифати оставката на палестинската влада

MakPress

Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Либертас - 26.02.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херзи Халеви и шефот на израелската служба за безбедност Шин Бет Ронен Бар го посетија Каиро за да ги уверат египетските власти дека Палестинците нема да бидат истуркани преку границата во Египет во ...

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Либертас

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Независен

Нетанјаху најави пресврт: Можеби треба да го одложиме…

Скопје1

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

MakPress

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

24Инфо

Бриф Н.Македонија Frontline Локално MakPress

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Опсервер

Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД 24Инфо

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Независен - 26.02.2024

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) предупреди дека доставувањето помош за децата во блокираниот Појас Газа е прашање на живот и смрт. „Обезбедувањето помош на децата во Газа е прашање на живот и смрт“, се наведува во објавата на УНИЦЕФ на ...

Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Курир

ВИДЕО | УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Слободен Печат

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

MakPress

Џејк Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

24Инфо - 25.02.2024

САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за „основните контури“ на договорот за ослободување заложници за привремен прекин на огнот во Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Zoom

Нова надеж за прекин на огнот – Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

4NEWS

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Либертас

Саливан: Во Доха е постигнато разбирање за „основните контури“ на договорот за заложниците

Слободен Печат

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Рацин

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

Канал5

Во Центар Пулс24 MakPress

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Либертас - 25.02.2024

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак денеска во интервју за воено радио го критикуваше Бенјамин Нетанјаху, велејќи дека израелскиот лидер е подготвен да ги ризикува животите на заложниците кои се држат во Газа ако тоа придонесе за неговиот имиџ.

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Рацин

Екс-премиер на Израел: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

4NEWS

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

24Инфо

Поранешниот израелски премиер Барак го обвини Нетанјаху: Toj ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Слободен Печат

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Канал5

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

MakPress

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

А1 On - 25.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се уште не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари врз основа на тековните преговори. Нетанјаху, во интервју за Си-Би-Ес Њуз, додаде дека ќе се состане со персоналот за да ...

Нетанјаху: Не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари

24Инфо

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Фокус

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се спроведе договорот за заложниците

Локално