TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гачевски: Па што ако Шкендија има 8 бода предност, долга е оваа пролет, не го отпишувајте Вардар

SportMedia - 14.02.2018

Дерби дуелот меѓу Шкендија и Вардар заврши без победник 1:1, Грнчаров во 75. минута погоди за 0:1, но Ибраими во 85. минута го спаси лидерот. Голманот на шампионот кој беше еден од најдобрите играчи на теренот испрати порака дека пролета е долга и ...

Дерби со реми: Шкендија го одби Вардар, хет-трик на Илијоски на Чаир

Нова ТВ - 14.02.2018

Шкендија го одби нападот на Вардар за бодовно приближување и загризување на нејзината лидерска позиција на табелата во домашното фудбалско првенство. „Црвено-црното“ дерби на „Еколог арена“ заврши без победник (1:1) што значи останување и на осумте ...

Без победник на дербито во Тетово

Телма - 14.02.2018

Шкендија и Вардар ремизираа на дерби од 19. коло со кое продолжи шампионатот во Првата македонска фудбалска лига. Резултати 19. коло: Шкендија – Вардар 1:1 Шкупи – Академија Пандев 5:2 Победа- Пелистер 1:1 Работнички – Ренова 0:0 Силекс – Скопје ...

Победа и Пелистер беа до Турново, ’братски’ се разделија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 14.02.2018

Пелагониските ривали Победа и Пелистер, кои мака мачат со своите стадиони, дочекаа да играат прволигашки меч во Турново. И двете екипи со речиси комплетно реновирани состави влегуваат во пролетната полусезона, а имаа речиси слични амбиции – да ја ...

Вардар водеше во Тетово, на крајот освои бод во дербито

Вардар - 14.02.2018

Дербито во Тетово заврши без победник. Немаше голови се до последните 15 минути кога паднаа два, по еден на двете страни. Најпрво Вардар дојде до водство, потоа пропушти можност да го зголеми истото.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Дерби за сечиј вкус – многу шанси, два гола и тензија плус!

Екипа - 14.02.2018

Шкендија и Вардар одиграа квалитетен дерби натпревар на отворањето на пролетната сезона во Првата македонска фудбалска лига. Во натпревар со многу динамика, и шанси на двете страни, Шкендија беше поблиску до триумфот но и поблиску до поразот во исто ...

Османи: Оваа предност треба да осигура титула… Јаневски: Ја имавме победата в раце!

Екипа - 14.02.2018

Шкендија беше далеку подобар противник од Вардар на отворањето на пролетниот дел од шампионатот, но на крајот по промашените серија шанси мораше да спасува и бод. Токму поради тоа стратегот на тетовци, Ќатип Османи може да биде и задоволен од ...

ФОТО: Николов не ги заборави „своите“, во друштво на Мрме го следеше дербито

Gol.mk - 14.02.2018

Бобан Николов можеби си замина од Вардар, но се уште ги бодри своите поранешни соиграчи. Репрезентативецот на Македонија беше на Градскиот стадион во Тетово каде навиваше за вардарци, во дуел против Шкендија кој заврши без победник (1-1).

Вардар не успеа да дојде до целиот плен од Тетово, големото дерби заврши нерешено

24Фудбал - 14.02.2018

Вардар и Шкендија одиграа одличен дерби натпревар исполнет со офанзивен фудбал и многу шанси кој заврши нерешено 1-1. И двете екипи ги посакуваа трите бода, Шкендија за да дојде чекор поблиску до титулата, Вардар за да ги врати надежите дека сепак ...

Јаневски: Имавме се во свои раце

SportMedia - 14.02.2018

Чедомир Јаневски првпат го предводеше Вардар против Шкендија во Тетово и остана непоразен, иако како што вели шампионот можеше и да победи. По голот на Грнчаров, скопјани имаа чист зицер за предност од 2:0, но промашија, а потоа може и да загубат, ...

Османи: Бевме поблиску до триумф од Вардар

Gol.mk - 14.02.2018

Ќатип Османи, стратегот на Шкендија , по ремито против Вардар (1-1) истакна дека тетовчани биле поблиску до победата, но и дека во оваа ситуација и нерешениот резултат не е лош исход против ривалот за тронот во мак-фудбалот „Сметам дека ние бевме ...

Видео: Без победник во дербито – Ибраими му одговори на Грнчаров

Спортски - 14.02.2018

Вардар и Шкендија одиграа одлично дерби во Тетово кое заврши без победник со резултат 1:1. Резултат повеќе и одговара на Шкендија која ја задржи разликата на табелата од 8 бода на стартот на пролетниот дел.

Шара предноста на Шкендија не ја дава (Фотогалерија)

SportMedia - 14.02.2018

Под Шара титулата се бара(ше), но конечно решение по новото 49. по ред дерби меѓу Шкендија и Вардар немаше. Ремито 1:1 и им остави комоција на тетовци со 8 бода предност пред Вардар, но за круната ќе има уште доста битки во Првата ...

Јаневски: Да останевме поприсебни по голот, ќе победевме!

Gol.mk - 14.02.2018

Чедомир Јаневски, стратегот на Вардар , по ремито против Шкендија (1-1) им честита на своите фудбалери за машката игра и големата пожртвуваност на тешкиот терен во Тетово. Вардарци водеа, но на крајот се радуваа само на бод, а тренерот смета дека ...

Дождот го направи стадионот во Кратово – базен за пливање (ФОТО)

Sport 1 - 14.02.2018

Пролетното деби на третопласираниот Силекс со фенерџијата Скопје денеска не се одигра поради поплавениот терен на стадионот во Кратово, откако вчера долготрајниот и голем дождлив ден направи проблем на стартот на новата сезона.

Османи: Не смееме да ја пропуштиме оваа разлика од осум бода!

Sport 1 - 14.02.2018

Есенскиот лидер Шкендија ремизираше со првакот Вардар денеска на дербито во Тетово (1-1) по што ја задржа предноста од осум бодови на табелата, а тренерот на тетовските црвено-црни Ќатип Османи изјави дека очекува оваа предност да ја задржи неговиот ...

Шкендија и Вардар ги поделија бодовите во дербито во Тетово

СуперСпорт - 14.02.2018

Шкендија и Вардар ги поделија бодовите во дербито на колото ремизирајќи во Тетово со резултат 1:1. Шкендија и по овој натпревар ја задржа предноста од осум бода пред актуелниот шампион Вардар.

Вардар имаше победа во финишот – но Ибраими не дозволи „Комитите“ да заминат со триумф

Спортклуб - 14.02.2018

Како што му претстои на еден дерби првенствен натпревар помеѓу Шкендија и Вардар, бодовите беа поделени, но на теренот гледавме одличен фудбал. Како Шкендија која е лидер на табелата, така и Вардар, и двете екипи силно ги посакуваа бодовите, но на ...

Шампионот Вардар пропушти златна шанса да и се доближи на Шкендија

Дерби - 14.02.2018

Шкендија и Вардар одиграа исклучително израмент и возбудлив дерби натпревар на отворањето на пролетната сезона во Македонската прва фудбалска лига, а од истото мора да се напомене дека како позадоволни си заминаа домаќините со оглед на тоа што ...

Јаневски: Ако бевме поприсебни на крајот - ќе победевме!

Sport 1 - 14.02.2018

Тренерот на македонскиот шампион Вардар, Чедомир Јаневски посочи дека Вардар имал голема шанса да победи и да ѝ се приближи на Шкендија по денешното дерби во Тетово на стартот на пролетниот дел, но црвено-црните не беа присебни за да го затворат ...

ВИДЕО: Шампионот Вардар не победи во Тетово, Шкендија останува фаворит за титула во ПМФЛ!

Gol.mk - 14.02.2018

Македонскиот првак Вардар не успеа да ја совлада Шкендија во Тетово (1-1), во супервозбудливо дерби со шанси на обете страни и направи чекор назад во битката за одбрана на титулата. Шкендија е лидер во ПМФЛ и по овој резултат останува со осум бода ...

Шкендија - Вардар 1:1 (КРАЈ)

Вардар - 14.02.2018

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ! 89' Радески од десно нафрли до Ибраими кој со глава ја упати топката само крај голот 1:1 85' Ибраими остана сам на 16 метри и шутира прецизно во долниот лев агол 79' Барсегјан го проигра осамениот Попзлатанов кој во последен миг ...

Супер-фудбал во Тетово, Грнчаров и Ибраими стрелаа и се степаа, на крајот – реми

Екипа - 14.02.2018

Шкендија и Вардар одиграа одлично дерби во Тетово и ремизираа 1-1. Фудбалски набој, квалитетен фудбал, желба за триумф од двете страни, многу шанси, и два гола во завршницата на мечот, дело на Бобан Грнчаров (79.) и на Бесарт Ибраими (85.).

Шкендија се спаси, Вардар пропушти шанса да се врати во игра за титулата (ВИДЕО)

Sport 1 - 14.02.2018

Разликата на табелата во трката за шампионската круна остана на осум бода помеѓу есенскиот лидер Шкендија и актуелниот првак Вардар и по денешното дерби за круната во Тетово, кое заврши без победник, но со многу возбудувања и шанси (1-1) на стартот ...

ВИДЕО: Шкендија може да жали - Ибраими даде гол, но и прокоцка зицер за победа!

Gol.mk - 14.02.2018

Бесарт Ибраими ја спаси Шкендија против Вардар (1-1) и го остави тимот од Тетово со една рака на титулата во Првата лига, но вреди да се напомене дека бодовната разлика можеше да биде многу поголема, ако тој реализираше во финишот.

Шкупи ја покажа својата „нова“ сила, Работнички само до реми со Ренова

СуперСпорт - 14.02.2018

Тимот на Шкупи кој оваа зима донесе доста квалитетни фудбалери на дело ја покажа својата „нова“ сила и со убедливи 5:2 славеше против Академија Пандев. Новиот напаѓач на чаирчани, Баже Илијоски постигна хет трик за само 16 минути погодувајќи ја ...

Шкупи ги симна „академците“ од 4. место

Сител - 14.02.2018

Екипата на Шкупи направи значаен пробив во горниот дел од табелата во Првата МФЛ откако убедливо со 5-2 ја совлада Академија Пандев во рамките на 19-тото, прво пролетно коло. Мечот беше решен уште во првите 20-тина минути од натпреварот кога Блаже ...

Дербито во Тетово без победник

Сител - 14.02.2018

Дербито од пролетната сезона во домашното фудбалско првенство одиграно во Тетово донесе допадлив фудбал и нерешен резултат од 1-1 на крајот кој повеќе и одговара на Шкендија која ја задржа предноста пред Вардар од 8 бода во битката за титулата.

ВИДЕО: Егзибиција од голови на Илијоски, Шкупи ја декласира Академија Пандев

Gol.mk - 14.02.2018

Најзасилената екипа во зимскиот преоден рок, Шкупи веднаш почна да ги оправдува сите големи очекувања и со убедливи 5-2 (3-1) го победи најпријатното изненадување во есенскиот дел на ПМФЛ , струмичка Академија Пандев .

ВИДЕО: Турново го виде пелагониското дерби, Победа и Пелистер си поделија по бод!

Gol.mk - 14.02.2018

Фудбалерите на Победа и Пелистер со по еден освоен бод ги започнаа настапите во пролетната сезона на ПМФЛ, откако во рамки од 19. коло на македонскиот шампионат, одиграа без победник, 1-1.

Дојде време и за реми - По девет меча Шкендија и Вардар одиграа нерешено

SportMedia - 14.02.2018

Шкендија и Вардар одиграа нерешено во дербито на 19. коло, прво пролетно во домашната лига, а ремито е прво по девет меѓусебни дуели во кои имаше победник. Вардар поведе со голот на Бобан Грнчаров во 78.

Јаневски: Имавме шанса да го решиме дербито во наша корист

Стандард - 14.02.2018

Тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски, по натпреварот против Шкендија во Тетово им честиташе на своите фудбалери за играта и рече дека жали што не успеале да задржат предноста по првиот гол и да заминат дома со победа.

Грнчаров прв донесе радост за Вардар, Ибраими возврати (ВИДЕО)

Екипа - 14.02.2018

Шкендија и Вардар одиграа одличен меч во Тетово и на крајот ремизираа, 1-1. Многу шанси создадоа и двете екипи, домаќинот Шкендија имаше повеќе од играта, но Вардар прв поведе на дербито. Бобан Грнчаров во 79.минута го отвори резултатот, откако ја ...

Дербито на водечките без победник...

Н.Македонија - 14.02.2018

Дербито на водечките без победник Есенскиот лидер Шкендија и актуелниот првак Вардар одиграа нерешено во дербито на 19. коло што се одигра во Тетово. Вардар поведе со голот на Бобан Грнчаров во 78-та минута, но само по седум минути Бесарт Ибраими ...

Илијоски им се истури на „пандевци“ (ФОТО)

Sport 1 - 14.02.2018

Најдобриот напаѓач во македонското првенство, Баже Илијоски на најдобар начин ја започна епизодата во чаирскиот прволигаш Шкупи, па денеска на отворањето на пролетниот дел во Првата лига постигна хет-трик за 17 минути за да им донесе убедлив триумф ...

Убедлива победа на Шкупи над Академија Пандев, хет-трик на Баже Илијоски

Спортклуб - 14.02.2018

Екипата на Шкупи забележа висока победа над Академија Пандев со 5:2, Работнички ремизираше без голови против Ренова, додека Победа и Пелистер одиграа 1:1 во рамките на 19. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Работнички и Ренова вторпат сезонава одиграа реми без голови

Gol.mk - 14.02.2018

Во првиот натпревар на „Филип Втори“ арената во пролетниот дел од ПМФЛ , Работнички и Ренова одиграа непопуларно реми без голови. Со овој бод, фудбалерите на Горан Станковски паднаа на шестото место на табелата со оглед на високата победа на Шкупи ...

Шкупи и напиша „петка“ на Академија Пандев

SportMedia - 14.02.2018

Реновираниот и засилен тим на Шкупи одлично ја почна пролетната сезона во домашното првенство и со 5:2 ја декласираше Академија Пандев, а во останатите два меча што завршија немаше победник. Дербито на 19.

ВИДЕО: Маневски и Даноски во две минути за реми на Победа и Пелистер!

Екипа - 14.02.2018

Победа и Пелистер ремизираа (1-1) во пелагониското дерби од 19. коло во Првата македонска фудбалска лига кое се одигра во Турново. Главните случувања на мечот се случија во две минути од 9. до 11. минута.

Нема дерби без инцидент: Се ‘пресметаа’ Грнчаров и Ибраими (ВИДЕО)

Екипа - 14.02.2018

Мегадуелот меѓу Шкендија и Вардар не може без инциденти. Иако денешниот дерби-меч во Тетово е релативно мирен, во вториот дел се разгореа страстите. При еден дуел на капитенот на Вардар, Бобан Грнчаров, и напаѓачот на Шкендија, Бесарт Ибраими, ...

Шкендија и Вардар со реми во Тетово, Илијоски со супер-деби за Шкупи

TopSport - 14.02.2018

Шкендија и Вардар го отворија пролетниот дел во Првата лига, одигрувајќи нерешено 1:1 во Тетово, со што лидерите останаа на осум поени предност пред актуелниот шампион. Мечот започна со 20 минути задоцнување додека се чистеше снегот од теренот во ...

Силекс и Скопје ќе играат на 21. февруари

SportMedia - 14.02.2018

Силекс и Скопје за една седмица на 21. февруари ќе го играат првиот меч во пролетниот дел од шампионатот, по денешното одложување, поради дожд. Судијата Марјан Марковски и капитените на двата состави денеска потврдија со заедничка одлука дека во ...

Силекс и Скопје ќе играат на 21 февруари по денешниот одложен натпревар

Gol.mk - 14.02.2018

ФФМ експресно го активира првиот слободен термин за одигрување на неодиграниот натпревар меѓу Силекс и Скопје. Заради натопениот терен во Кратово, судиите и делегатот одлучија да го одложат натпревар за првиот слободен термин.

Хет-трик на Баже Илијоски за 16 минути!

24Фудбал - 14.02.2018

Искусниот голгетер има фантастично деби во дресот на Шкупи откако со брз хет-трик му донесе голема предност на својот тим против Академија Пандев. По првото полувреме Шкупи има водство од 3-1 против Академија Пандев, а најзаслужен за тоа е напаѓачот ...

ВИДЕО: Гачевски со феноменална тројна одбрана го чува Вардар кај Шкендија!

Gol.mk - 14.02.2018

Екипите на Шкендија и Вардар го играат третото дерби сезонава во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ), а во таборот на актуелниот првак одличен е голманот Филип Гачевски , кој забележа фантастична тројна одбрана.

Да се знае кој е најдобар стрелец: Баже Илијоски „бомбардира“ во дресот на Шкупи (ВИДЕО)

Екипа - 14.02.2018

Најдобриот стрелец во историјата на македонската Прва лига, Баже Илијоски, на фантастилен начин ја започна својата одисеја во тимот на Шкупи. Новото засилување покажа дека е расен голгетер и постигна хет – трик во дресот на чаирчани за само 16 ...

Фудбал, Прва лига: Снегот го одложи почетокот меѓу Шкендија и Вардар

Нова ТВ - 14.02.2018

Снегот на „Еколог арена“ во Тетово го помести почетокот на дербито меѓу Шкендија и Вардар во воведното пролетното коло во фудбалското првенство на Македонија. Белата наметка моментно се чисти и се очекува тревникот да биде оспособен за судирот на ...

Феноменално деби -Баже Илијоски ги гази Пандевци, хет-трик на ветеранот за неполни 25 минути

SportMedia - 14.02.2018

Баже Илијоски игра феноменални дебитанстки минути за Шкупи и со хет-трик за неполни 25 минути ги нокаутира „Пандевци". За петнаесеттина минути од седмата до 22. минута Илијоски ги постигна трите голови, а првиот беше поседно убав.

ВИДЕО: „Кралот на головите“ Илијоски даде брз ХЕТ-ТРИК за Шкупи!

Gol.mk - 14.02.2018

Баже Илијоски , рекордерот по број на погодоци во мак-фудбалот, успеа да постигне три брзи гола на деби-настапот за Шкупи во ПМФЛ и да го постигне можеби најбрзиот негов хет-трик во кариерата.

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Гачевски бранеше се… Шкендија и Вардар ремизираа! (ФОТО)

Екипа - 14.02.2018

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО – 19. КОЛО… Тетово: ШКЕНДИЈА – ВАРДАР (1-1) Ибраими 85′ – Грнчаров 79′ Скопје: РАБОТНИЧКИ – РЕНОВА (0-0) Скопје: ШКУПИ – А. ПАНДЕВ (5-2) Илијоски 7′, 17′, 23′, Јашароски 59′, Стојкоски 79′ – Стоилов 31′, Грифони 71′ Турново: ПОБЕДА ...