TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Омикрон со „голема веројатност“ пристигна и во Германија

Deutsche Welle - 27.11.2021

Најновата мутација на коронавирус, според покраинската влада во Хесен, „со многу голема веројатност“ веќе ја има и во Германија. И Чешка извести за еден сомнителен случај. Хесенскиот министер за социјала Каи Клозе денеска изјави дека кај патник кој ...

Прв сомнителен случај на ковид омикрон и во Германија

Република

Клосе: Новиот сој омикрон најверојатно е внесен и во Германија

Слободен Печат

СО ПЦР-ТЕСТ МОЖЕ ДА СЕ ОТКРИЕ НОВИОТ СОЈ ОМИКРОН: СЗО побара од земјите итно да го направат следново

Фактор

Британски епидемиолог: Повеќе ме загрижува делта сојот отколку новиот омикрон

Слободен Печат

Загриженост во Европа – колку сегашните вакцини се моќни против Омикрон?

Deutsche Welle

Во кои држави е детектиран супермутантот Омикрон, кој СЗО го означи како загрижувачки

Точка

Локално Денар Centar Локално Локално Centar Либертас

Вакцините ќе бидат ефикасни и против сојот омикрон, оптимисти се научниците

Сакам да кажам - 27.11.2021

Повеќе фармацевтски фирми, меѓу кои и „АстраЗенека“, „Модерна“, „Новавакс“ и „Фајзер“ кажаа дека планираат да ги адаптираат нивните вакцини против ковид-19 соодветно на новиот сој омикрон. Проф.

Прв случај на зараза со омикрон сојот на коронавирусот во Германија

Нетпрес

ЕМА: Премногу е рано да се зборува за приспособување на вакцините на новиот сој

МКД

Фајзер-Бионтек најавуваат вакцина за новиот омикрон сој за 100 дена

Вечер Прес

Според ЕМА, рано е да се зборува за прилагодување на вакцините

Скопје инфо

Заразени 61 патник во авиони од Африка, се истражува дали се работи за новиот опасен сој

Скопје1

Во В.Британија поголема загриженост за делта сојот отколку за новиот омикрон

Вечер Прес

Фокус MakPress Република Скопје инфо Фактор Фактор Република Скопје инфо

Холандските власти објавиле: 61 патник од Јужна Африка позитивен на коронавирус, се стравува дека е сојот омикрон

Точка - 27.11.2021

Холандските здравствени власти соопштиле дека 61 лице кое во петокот пристигнало во Амстердам на два лета од Јужна Африка, било позитивно на ковид-19, а дека денеска рано наутро спроведувале дополнителни тестови за да видат дале некоја од заразите е ...

Холандските власти објавија: 61 патник од Јужна Африка биле позитивни на ковид-19

Локално

Многу патници на летовите од Јужна Африка се веројатно заразени

Нетпрес

Стотици патници од Јужна Африка заглавени на пистата во Амстердам поради новиот сој

Слободен Печат

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени коронавирус

Бизнис Вести

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени коронавирус

Телма

Холандските власти утврдиле дека десетици патници од летовите од Јужна Африка се заразени коронавирус

Слободен Печат

24 Вести ТВ21 Вечер Прес MakPress

СТО го одложи министерскиот состанок поради „омикрон“

Нетпрес - 27.11.2021

Светската трговска организација (СТО – WTO) објави дека го одложува својот прв министерски состанок по четири години поради влошувањето на епидемиолошката ситуација, со што стана и првата голема дипломатска „жртва“ на новиот сој на коронавирусот ...

СТО го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон“ сој на коронавирусот

Бизнис Вести

СТО свика министерски состанок прв пат по четири години, па го одложи поради „омикрон“ сојот

Независен

СТО го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон“ сој на коронавирусот

Опсервер

Светската трговска организација го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон” сој на коронавирусот

Слободен Печат

СТО го одложи министерскиот состанок поради новиот „омикрон“ сој на коронавирусот

Телма

Светската трговска организација го одложи состанокот поради новиот сој на коронавирусот

Фокус

Канал5 Вечер Прес MakPress Денешен

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО АМСТЕРДАМ: Патници задржани во авион во страв од новиот јужноафрички сој/ВИДЕО

Вечер Прес - 26.11.2021

Патниците од два лета на компанијата KLM кои слетаа на аеродромот Шипхол во Амстердам од Јужна Африка во петокот наутро, беа задржани во авионот. Тие се тестираат за коронавирус во врска со новата, веројатно позаразна варијанта откриена во јужна ...

Драма на аеродромот во Амстердам: На патници од Јужна Африка не им се дозволува да излезат од авионот поради новиот сој коронавирус

Слободен Печат

(ВИДЕО) НОВИОТ МУТАНТ НАПРАВИ ХАОС НА АЕРОДРОМОТ ВО АМСТЕРДАМ: Сите патници кои се вратија од Јужна Африка се задржани во авионите

Фактор

(Видео) Драма на „Шипол“ во Амстердам: Патници на два лета на КЛМ од Јужна Африка задржани во авионите

Нова ТВ

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО АМСТЕРДАМ: Патниците од Ј. Африка задржани во авионите заради новиот корона вирус

Денешен

Драма на аеродромот во Амстердам: Патниците задржани во авионите, се преземаат мерки поради појавата на опасниот јужноафрикански мутант

Точка

(Видео) Паника во Холандија поради новиот сој на корона вирусот: Патниците не смеат да излезат од авион

Независен

Локално Скопје1 24Инфо

Стотици патници од ЈАР останале заглавени на пистата во Амстердам поради опасниот сој

Канал5 - 26.11.2021

Неколку стотици патници од Јужна Африка (ЈАР), кои пристигнале во Амстердам со два лета, чекале со часови во авионите, а потоа биле подложени на тестирање за ковид поради загриженост за новооткриената варијанта на коронавирусот.

Драма на аеродромот во Амстердам, патниците се држат затворени во авионот и се тестираат за новата варијанта на Ковид-19

Во Центар