TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел најави прекин на огнот во дел од Газа

Телма - 17.06.2024

Израелската армија соопшти дека воведува привремен прекин на огнот, кој ќе важи само долж автопатот Салах-ал-дин кој влегува од преминот Карем Шалом, и продолжува до европската болница во близина на градот Кан Јунис.

Израелска армија: Хезболах нѐ носи на работ на ескалација

Бизнис Вести

Демонстрантите низ Израел истакнуваат дека целосна победа над Хамас не е можна

Бизнис Вести

САД стравуваат дека Израел ќе отвори војна со Хезболах и нема да може да се справи

Нетпрес

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите на либанската граница и во Јемен

Слободен Печат

Осум израелски војници загинаа во Газа во еден од најсмртоносните поединечни инциденти

Канал5

Наближува нова војна на Блискиот Исток! Конфликтите се пожестоки секој ден, армијата чека наредба: Америка се плаши од едно

Во Центар

Во Центар Пулс24 Пулс24 Либертас Денешен Слободен Печат +инфо Локално

Поделба во Израел – Нетанјаху против армиските тактички паузи за време на борбите во Газа

CivilMedia - 17.06.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги критикуваше плановите објавени од војската во неделата да одржува дневни тактички паузи во борбите долж еден од главните патишта што водат кон Газа за да се олесни испораката на помош за палестинската ...

Воената „пауза“ во Газа ги разгорува поделбите во израелската влада

Слободен Печат

Нетанјаху ја осуди „тактичката пауза“ за влез на хуманитарна помош во Газа

Нетпрес

Нетанјаху бесен поради хуманитарната пауза на израелската армија

Вечер Прес

„Тактичката пауза“ на израелската армија е неприфатлива за Нетанјаху

Независен

Израелската војска најавува дневна „пауза“ за да се олесни испораката на помош во Газа

Слободен Печат

Израелската војска тврди дека презема тактичка пауза во офанзивата за да овозможи поголема испорака на помош

МКД

360 степени Р.С.Европа Во Центар Скопје1 Мета Бизнис Вести Курир Либертас

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Канал5 - 16.06.2024

Главниот лидер на палестинскиот Хамас, Исмаил Ханијe, денеска изјави дека одговорот на организацијата на последниот предлог за договор за прекин на огнот во Појасот Газа е во согласност со принципите наведени во планот на американскиот претседател.

Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Либертас

Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат

Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Алсат-М

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Слободен Печат

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Курир

Сител Република 24 Вести Локално Во Центар CivilMedia Пулс24 Zoom