TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СВ. ВАСИЛИЈ ВЕЛИКИ: Пчела на Црквата Христова која им дава мед на верните и осило на еретиците

Денешен - 14.01.2021

Денеска е 1 јануари според Јулијанскиот календар и се слави Св. Василиј Велики, ахриепископ Кесариски. Роден е во времето на царот Константин. Уште како некрстен, петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите ...

Славиме Василица: Направете го ова за децата да ви бидат здрави!

Мастило

Битолчани со тешко срце се откажуваат од традицијата да вртат мазник за Василица

Независен

Позитивни и во тешки времиња: Традиционална прослава нема да има, но хотел „Силекс“ не ја заборави Василица

OhridNews

Обичаи за Василица: Зошто верниците на овој ден ставаат паричка во лепче?

Скопје1

Денеска е Стара нова година – ова се верувањата!

iPortal

Вечер е Стара нова година, а утре Василица -На семејната трпеза се крши погача со паричка

Press24

Centar Скопје24 4NEWS Скопје24 Битола Њуз Курир OhridNews

ВИДЕО I Нова година по Јулијански календар: Василичарски оган и симболично „печење“ колбаси во Охридското Езеро

Слободен Печат - 13.01.2021

Нуркачите од Нуркачкиот клуб „Амфора” од Охрид и оваа година на невообичаен начин го честитаа празникот Василица и Православна нова година на православните верници. Со палење на оган и со симболично „печење” колбаси во водите на Охридското Езеро, ...

Нуркачите од „Амфора“ традиционално запалија василичарски оган во водите на Охридското Езеро

Н.Македонија

Запален василичарскиот оган на дното на Охридското Езеро

ТВ21

Видео: Нуркачи запалија василичарски оган во водите на Охридско Езеро

Канал5

Видео: Нуркачите од „Амфора“ и годинава „запалија“ василичарски оган во водите на Охридското Езеро

OhridNews

Василичарски оган во водите на Охридското Езеро

Сител

Нуркачите ја честитаа Стара нова година со василичарски оган под вода (ВИДЕО)

+инфо

МКД Нетпрес еМагазин MakPress Вечер Прес Вечер

„Најголемите хитови“ - традиционален василичарски концерт во НОБ

24 Вести - 13.01.2021

Иако ковид пандемијата ги промени и уметноста и културата, сепак и оваа година, македонската публика ужива во традиционалниот василичарски концерт, но под посебни рестриктивни мерки. Големата концертна сала е полупразна сала со ограничен број на ...

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

Независен

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

Опсервер

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

А1 On

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

+инфо

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт во НОБ

MakPress

„Најголемите хитови“ – традиционален василичарски концерт вечерва и утре во Опера и балет

PressingTV

Република Либертас

Зошто ставаме паричка во пита за Василица?

Курир - 13.01.2021

Паричка во лепче за Василица се става во спомен на чудото, кое се случи во Кесарија. Имено, Св,Василиј беше епископ на Кесарија во Мала Азија и живеел единствено со своите сограѓани во љубов,рзбирање и помагање еден на друг.

Зошто ставаме паричка во пита за Василица?

Пулс24

Приказната за златникот во лебот – Василица

Тера

Апел од Општина Ресен да не се палат Василичарски огнови

MakPress - 12.01.2021

Во пресерет на Василица и дочекот на Стара нова година Општина Ресен апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови и да не се групираат, со цел да се заштити населението од ширење на коронавирусот.

Апел од Општина Ресен да не се палат Василичарски огнови

Канал5