TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русите се повлекоа од Харков потврди градоначалникот

А1 On - 14.05.2022

Градоначалникот на Харков, Ихор Терехов, за Би-Би-Си изјави дека Русите се повлекле од областа на градот Харков во правец на руската граница. Тој вели дека руските трупи само еднаш успеале да влезат во мал дел од клучниот североисточен град и не ...

Американски институт за проучување на војната: Украина ја добива битката за Харков

Макфакс - 14.05.2022

Американскиот институт за проучување на војната претходно соопшти дека Украина најверојатно ја добила битката за градот Харков, но и дека постојат податоци дека Русите се повлекуваат од офанзивата на тој град.

“ПО НЕУСПЕХОТ ВО КИЕВ, РУСИТЕ ГО ГУБАТ И ХАРКОВ“ – Институтот за проучување на војната објави нова анализа за ...

Во Центар - 14.05.2022

Руската армија најверојатно одлучила целосно да се повлече од своите позиции околу Харков поради украинската контраофанзива и ограничената достапност на засилувања, објави Институтот за проучување на војната со седиште во Вашингтон (ISW) во ...

Властите во Украина го објавија најновиот извештај за загубите на руската армија: Досега Русија во војната загубила ...

Во Центар - 14.05.2022

Генералштабот на вооружените сили на Украина соопшти дека бројот на руски војници загинати во војната во Украина, војна која трае од 24. февруари, надмина бројка од 27.000. Во соопштението за загубите на руската армија во периодот од 24.

Генералштаб на Украина: Русија повлекува војници од Харков

Локално - 14.05.2022

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека Русија ги повлекува војниците од Харков. Се наведува дека главната цел е да се воспостави целосна контрола врз територијата на регионите Доњецк, Луганск и Керсон и да се обезбеди ...

Русите имаат големи загуби, готова е битката за вториот најголем град објави Институтот за војна

А1 On - 14.05.2022

Украина веројатно ја доби битката кај Харков, вториот по големина град во земјата, објави во својата најнова анализа Институтот за проучување на војната. Украинските сили спречија опсада и заземање на Харков, а потоа ги протераа руските војници од ...

CNN: Ова се две клучни боишта во Украина

4NEWS - 13.05.2022

Војната во Украина наскоро ќе наполни три месеци. Руските сили се уште се далеку од минималните цели поставени од претседателот Владимир Путин, а во многу области линиите на фронтот почнуваат да функционираат статично.

Украинците бомбардирале руски баталјон, тврдат загинале над 1000 војници (ФОТО)

Локално - 13.05.2022

Инцидент го открива притисокот со кој се соочуваат руските команданти за да постигнат напредок во регионот на Луганск. При преминувањето на реката Северен Доњецк, во близина на Северодонецк во источна Украина, Русија наводно го изгубила речиси ...

Украинската армија: Руските сили нападнаа неколку села во источна Украина

Макфакс - 13.05.2022

Руските сили извршија напади врз неколку села во источна Украина во делумно неуспешен обид да ја прошират својата контрола, соопшти денеска украинската армија. Во соопштението се наведува дека руската армија продолжила со артилериски и воздушни ...

Украинско Министерство за одбрана: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж ...

24Инфо - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Дали е ова причината зошто Украинците толку добро се бранат?

Кумановски м. - 13.05.2022

Британските резервни офицери на тајни задачи продолжуваат редовно да учествуваат во управувањето на украинската армија на првите линии, објави Спутник. „Од почетокот на нашата специјална воена операција, британските офицери постојано работат на ...

Украинско Министерство за одбрана: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж ...

Опсервер - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за ...

Украинско Министерство за одбрана: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж ...

Бизнис Вести - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Украинско Министерство за одбрана: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж ...

Слободен Печат - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Украинско Министерство за одбрана: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж ...

А1 On - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Украинско МО: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж границата

Frontline - 13.05.2022

Единиците на руската армија се прегрупираа и се обидуваат да спречат понатамошно напредување на нашите војници во правец на државната граница на Украина, се вели во соопштението. Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските ...

Украинско Министерство за одбрана: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж ...

Бриф - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Украинско МО: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж границата

Сител - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Украинско Министерство за одбрана: Руските војници се обидуваат да го блокираат напредувањето на киевските сили долж ...

MakPress - 13.05.2022

Руските војници се обидуваат да го запрат напредувањето на киевските сили долж украинско-руската граница во североисточниот регион Харков, соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Украинската армија: Руските сили нападнаа неколку села во источна Украина

MTM - 13.05.2022

Руските сили извршија напади врз неколку села во источна Украина во делумно неуспешен обид да ја прошират својата контрола, соопшти денеска украинската армија. Во соопштението се наведува дека руската армија продолжила со артилериски и воздушни ...

Украинска армија: Руските сили гаѓаа неколку села во источна Украина

Кумановски м. - 13.05.2022

Руските сили извршија напади врз неколку села во источна Украина во делумно неуспешен обид да ја прошират својата контрола, соопшти денеска украинската армија. Во соопштението се наведува дека руската армија продолжила со артилериски и воздушни ...

Снимка од целосна девастација: Украинците гаѓаа руски баталјон со гранати, уништени тенкови пливаат во реката (видео)

Во Центар - 13.05.2022

Инцидентот го открива притисокот со кој се соочуваат руските команданти да постигнат напредок во регионот Луганск . При преминувањето на реката Северен Доњецк, во близина на Северодонецк во источна Украина, Русија наводно го изгубила речиси целиот ...

Русите се повлекуваат од Харков

Фактор - 14.05.2022

Руските војници се повлекуваат од Харков. Генералштабот на вооружените сили на Украина утрово објави дека Русија ги повлекува војниците од Харков. Додаваат дека најголема активност на руските сили се забележува во правците Слободанск и Доњецк.

Американски институт: Украинците го освојуваат Харков, а Русите бегаат

Press24 - 14.05.2022

Американскиот институт за проучување на војната претходно соопшти дека Украина најверојатно ја добила битката за градот Харков, но и дека постојат податоци дека Русите се повлекуваат од офанзивата на тој град.