TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ниту СЈО, ниту ОЈО не го гонеле Иванов за аболицијата од 2016

Телма - 03.12.2019

Обвинителството воопшто не истражувало дали помилувањата на експретседателот Иванов се незаконски. Од таму за Телма одговорија дека до нив не била поднесена кривична пријава за аболиција која опфакаше над 50 осомничени од СЈО.

Мицкоски и Јанушев да не вртат од околу, туку да ги повикаат пратениците да го поддржат Барањето за автентично ...

24Инфо - 03.12.2019

Соопштение за јавност-реакција на прес конференцијата на Игор Јанушев од ВМРО ДПМНЕ „Наместо да кажат дали ќе го поддржат Барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со неодговорни предлози кои се во ...

Владата пресече – Иванов немал право да помилува

Телма - 03.12.2019

Владата на денешната редовна 168 седница го усвои мислењето на Министерството за правда да се прифати иницијативата за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување поднесено од пратениците Сашко Костов и Диме Велковски.

СДСМ се бори за правда и нема да дозволи амнестии

24Инфо - 03.12.2019

Барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, поднесено од пратеничката група на СДСМ е за да спречиме повторното враќање на нелегалната аболиција на Ѓорге Иванов. СДСМ се бори за правда и нема да дозволи амнестии.

Потези од фиока за драматична завршница

Н.Македонија - 03.12.2019

Во домашната јавност се зголемува интересот за тоа како ќе помине барањето до Собранието за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, откако Уставниот суд поведе постапка за оценување на уставноста на тој член.

Мислењето за автентичното толкување за Законот за помилување на владина седница

24 Вести - 02.12.2019

Од Владата синоќа најава - мислењето за автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување кое е потребно да го даде Владата, за матичната Комисија да расправа за него, утре ќе биде на дневен ред на владината седница.

Нејаснотии во Собранието околу иницијативата за автентично толкување на Законот за помилување

Алсат-М - 02.12.2019

Нејаснотии во Собранието околу идните политички позиции за автентичното толкување на Законот за помилување. И по вообичаената понеделничка координација, не се знае како ќе заврши иницијативата за толкување на членот 11 од законот.

На Собранието не му се брза, автентичнот толкување за помилувањата по 11-ти декември

Нетпрес - 02.12.2019

Одлуката за барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување Собранието ќе носи по 11-ти декември. Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели дека оваа точка на дневен ред на пленарна седница ќе може да биде ставен откако ...

„Отворањето на темата за амнестија, политичка калкулација“ – СДСМ вината ја префрла во судот

ТВ21 - 02.12.2019

Автентичното читање на законот за амнестија, за албанската опозиција е само „политичка пресметка“. Барање за автентично читање на член 11 од Законот за амнестија, доставено од парламентарната група на СДСМ во Собрание, не стигнало до ниедна ...

Калајџиев: Помилуваните имаат џокер во рака за пред Стразбур

Локално - 02.12.2019

Самото СЈО и власта ги знаеа овие проблеми уште пред неколку години. Кога бев советник во СЈО им предложив неколку прашања кои СЈО требаше стратешки да ги реши, тие уште се живи, проблемот со рокот, проблемот со уставноста.

Кекеновски: За жал не успеавме да се издигнеме над партиските интереси

Слободен Печат - 02.12.2019

Автентичното толкување ќе донесе сите да го толкуваме тоа на еден ист начин, рече Кекеновски. Пратениците треба да се ослободат од партиските интереси и да одлучат како им носи совеста во врска со автентичното толкување на Законот за помилување, за ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Aнтикорупционерите ќе ги проверат судиите, автентичното толкување за помилувањето ја бранува јавноста

Фактор - 02.12.2019

Антикорупциска комисија го прифати вчерашниот повик на премиерот Зоран Заев и потврдно му одговори дека ќе започне со проверка на имотната состојба на судиите, поротниците и обвинителите, како и нивните семејства, откако ќе го изготви потребниот ...

Нема автентично толкување на членот 11 пред 11 декември, Уставниот суд в среда ќе одлучува за амнестија во случаите на ...

Сител - 02.12.2019

Автентичното толкување за член 11 од законот за помилување што го бара СДСМ нема да се најде на седница пред 11 декември, брифира за Сител собранискиот спикер Талат Џафери. Тој прво, ќе чека да помине комисиската расправа за буџетот за 2020 година.

На пратениците не им се брза, автентичното толкување најрано на 11 декември на седница

24 Вести - 02.12.2019

Идната среда,автентичното толкување најрано ќе се најде пред народните избраници. Првиот човек на законодавниот дом за ТВ 24 вели дека, процедурата е сложена, но и дека во Собранието мора да заврши комисиската расправа за буџет.

Алијанса за Албанците: Помилувањето на претседателот Иванов не може да важи било неговата одлука да е поништена или не

Канал5 - 02.12.2019

Судиите, обвинителите, службениците, па дури и целиот судски систем може слободно да се нарече корумпиран! Ова го потврдуваат последните напори на Уставниот суд, според кои треба да се измени член 11-а од Законот за помилување што му овозможува на ...

(Не)јасно барање за автентично толкување на Законот за помилување

360 степени - 02.12.2019

Дали Собранието ќе донесе автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со широк консензус меѓу сите партии ќе биде познато најрано на 11 декември, за кога претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави дека најбргу може да се закаже ...

Автентичното толкување за амнестиите пред пратениците после 11 декември

Телма - 02.12.2019

Седницата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување се очекува да се најде на дневен ред пред пратениците по 11 декември. Собранискиот спикер Талат Џафери го испратил барањето до Законодавно правната комисија и до Владата која ...

Собранието го чека мислењето од Владата за автентичното толкување

Канал5 - 02.12.2019

Во очекување на мислењето на Владата во врска со барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, поднесено од СДСМ. Во очекување на мислењето на Владата во врска со барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за ...

Најважно во овој момент е да се затвори нелегалната аболиција на Иванов, бара СДСМ

Глас на Америка - 02.12.2019

ВМРО - ДПМНЕ ќе даде поддршка на иницијативата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, потврди денеска лидерот на опозицијата СКОПЈЕ — 11 декември е најрано што Собранието може да расправа за барањето на владејачката СДСМ за ...

Џафери: Седницата за автентичното толкување најрано на 11 декември

Телма - 02.12.2019

Џафери изјави дека со ова ќе започне собраниската процедура за барањето за автентично толкување, но предупредува дека и ЗКП и мислењето од Владата да стасаат до него во најскусо време, пленарна седница може да се закаже дури по завршување на ...

Седница за автентичното толкување за аболицијата на Иванов нема пред 11 декември

Канал5 - 02.12.2019

Автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување нема да се најде на пленарна седница пред 11-ти декември, брифира претседателот на Собранието, Талат Џафери. Собранискиот спикер за Канал 5 објаснува дека и законодавната комисија да ...

Ќе се чека мислење од Владата, па ќе се расправа за барањето за автентично толкување

Фокус - 02.12.2019

Законодавно-правната комисија (ЗКП) ќе чека мислење од Владата пред да расправа за барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, соопшти денеска претседателката на Комисијата, Соња Мираковска.

Џафери за тв 24: Автентичното толкување на Законот за помилување пред пратениците најрано на 11 декември

24 Вести - 02.12.2019

Автентичното толкување на законот за членот 11 од Законот за помилување, нема пред 11 ти декември да се најде пред народните избраници, вели за тв 24 собранискиот Спикер Талат Џафери. Џафери вели дека има процедура која мора да се испочитува, а е ...

На тест и владината коалиција

Deutsche Welle - 02.12.2019

Заев ја повика ДКСК да ги испита имотите на судиите и обвинителите, ДУИ се консултира со правни експерти, а ВМРО-ДПМНЕ бара законски измени со кои на амнестирани лица ќе им се забрани занимавање со политика.

Мираковска ќе чека мислење од влада, па ќе свика седница за помилувањето

+инфо - 02.12.2019

За разлика од 2011 година, кога со автентично толкување на Закон за амнестија беа ослободени од одговорност инволвираните во хашките случаи, овој пат целта е да се оневозможи помилување за случаите што произлегоа од снимките од масовното нелегално ...

Амнестијата на Иванов за Нова Година?!

Вечер Прес - 02.12.2019

По иницијативата на Уставниот суд, почнува и собраниската процедура за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Членот е веќе укинат и постојат дилеми во однос на барањето, но претседателот на Собранието Талат Џафери вели, должен ...

Мицевски: Заеднички да донесеме закон против аболицирани политичари

Сител - 02.12.2019

Пратеничаката група на ВМРО-ДПМНЕ се уште не го добила барањето за автентично толкување, но ние остануваме на ставот на претседателот на партијата Мицковски за нов закон со кој ќе се забрани носител на фунцкија да биде веќе аболицирани или ...

(Видео) Калеска-Ванчева: Пратениците да го поддржат барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за ...

Макфакс - 02.12.2019

Во името на заштитата на правдата ги повикуваме сите пратеници, од сите парламентарни партии, пред се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат барањето на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, изјави Снежана Калеска ...

Џафери: Седница за автентичното толкување нема пред 11 декември

Сител - 02.12.2019

Автентичното толкување за член 11 од законот за помилување што го бара СДСМ нема да се најде на седница пред 11 декември, брифира за Сител собранискиот спикер Талат Џафери. Како што ни изјави Џафери, ќе чека да помине комисиската расправа за буџетот ...

Денеска координација кај спикерот Џафери, ќе ја спречи ли СДСМ амнестијата на Иванов?

Слободен Печат - 02.12.2019

Уставниот суд ја разбуди заспаната иницијатива за аболицијата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов со кој се опфатени 56 поранешни високи партиски и владини функционери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои екс премиерот Никола Груевски, министрите, Гордана ...

СДСМ: Мицкоски јавно да ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат автентичното толкување поднесено од СДСМ

Канал5 - 02.12.2019

Наместо да измислува и да пласира несериозни предлози кои се во функција на одбрана на криминал, Христијан Мицкоски треба јавно да ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат автентичното толкување поднесено од СДСМ.

Џафери: Седницата за автентичното толкување најрано на 11 декември

Опсервер - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска до Владата и до претседателката на Законодавно-правната комисија ќе достави писма со барањето од СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за ...

Пред одлуката на Уставен : на кого најмногу му одговара да „воскресне“ темата со аболициите?

Локално - 02.12.2019

Целосно демолирана Канцеларијата на Претседателот и Министерството за правда, жестоки судири со полицијата и приведени демонстранти, беше епилогот од протестите против тогашната одлука на Иванов за прекинување на сите кривични постапки против лица ...

Мицевски: Нејасно е барањето за автентично толкување на СДСМ

4NEWS - 02.12.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска изјави дека е нејасно зошто барањето за автентично толкување на СДСМ се однесува на членот 11 од Законот за помилување, кога Владата го коментира членот 11-а од Законот.

Се чека одговор од пратениците за автентичното толкување

Слободен Печат - 02.12.2019

Од Кабинетот на Џафери информираат дека барањето за автентично толкување што пристигнало во петокот веднаш е проследено до пратениците. Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка ...

НЕДЕЛА НА ЛИЦА БЕЗ МАСКИ - ќе видиме ли јасно кој е „за“ а кој „против“ аболициите на Иванов

Фактор - 02.12.2019

Зошто помалиот брат во владејачката коалиција, Демократската унија за интеграција, не застана рамо до рамо со своите партнери од СДСМ, кога тие поднесоа барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување? И зошто партијата има ...

Автентични толкувања за свој интерес, амнестијата ќе биде „амнезија“ за „27 април“ и криминалот во „бомбите“

4NEWS - 02.12.2019

Уставниот суд на закажана редовна седница ќе одлучува дали екс-претседателот Иванов, имал право да ја повлече амнестијата која претходно ја дал за 56 лица меѓу кои и целото тогашнот раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев ќе го расчистува судството, Мицкоски против амнестирани политичари

Р.С.Европа - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев денеска порача дека судството мора да се прочисти од нечесни судии и обвинители. СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека стои зад иницијативата до Уставниот суд за помилувањата.

Зошто Уставен сака да го оживее членот 11 од Законот за помилување?

Слободен Печат - 02.12.2019

Во 2016 година, Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година, за да го врати членот 11 од 1993 година со кој Иванов амнестираше 56 лица обвинети од СЈО.

Мицкоски предлага политичари да не можат да се аболицираат и собранието да гласа за НАТО пред да се распушти

Алфа - 01.12.2019

Аболирани лица да не можат да се занимаваат со политика или друга јавна дејност. И да се консултира правната фела за забрана за аболиција на лица кои се занимавале со политика бара ВМРО-ДПМНЕ.

Чудо во Македонија: Одеднаш сите против амнестија, помилување, аболиција…

еМагазин - 01.12.2019

Одлуката на Уставниот суд по три години да расправа за законитоста на член 11 од Законот за помилување донесен во 2016 година со кој тогаш се воведе можност претседателот Ѓорѓе Иванов да ја повлече одлуката за „општо политичка аболиција“ предизвика ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи автентичното толкување што го бара СДСМ

Фактор - 01.12.2019

ВМРО -ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување во обид да се спречи Уставниот суд повторно да ја активира фамозната аболиција на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов.

Костадинов: Нема да дозволиме никакви амнестии

MakPress - 01.12.2019

Изјава за медиуми, Костадин Костадинов , портпарол на СДСМ и пратеник Трет ден Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не одговараат дали ќе го поддржат Барањето на СДСМ за автентично толкување за членот 11 од Законот за помолување.

Денеска се чека одговор од пратениците за автентичното толкување на Законот за помилување

Press24 - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Се чека одговор од пратениците за автентичното толкување

24Инфо - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Ќе ја спречи ли СДСМ амнестијата на Иванов?

Вечер Прес - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ.

Се чека одговор од пратениците за автентичното толкување

Сител - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Се чека одговор од пратениците за автентичното толкување

А1 On - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Се чека одговор од пратениците за автентичното толкување во врска со помилувањата

ММС - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Се чека одговор од пратениците за автентичното толкување

Опсервер - 02.12.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...