TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието го ратификуваше договорот за името

Сител - 20.06.2018

Собранието го ратификуваше договор меѓу Македонија и Грција за преименување на државата во Република Северна Македонија кој во неделата го потпишаа Никола Димитров и Никос Коѕијас во присуство на Заев и Ципрас.

(ВИДЕО) Стоилковски: Со договорот одземена им е државноста на Македонците

А1 On - 20.06.2018

„Со капитулантскиот потпис на договорот со Грција, Заев го одзема правото на граѓаните да бидат Македонци и правото да се употребува зборот Македонија. Дрски, безобразни и бесрамни се нивните лаги дека е зачуван, а уште помалку дека е зајакнат ...

(ВИДЕО) Заев: Го заштитуваме идентитетот за век и векови

Нова ТВ - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната седница на која се расправа за Прелог законот за ратификација на Договорот со Грција ги повика пратениците да го ратификуваат Договорот за кој потоа ќе гласаат и граѓаните на рефрендум.

Договорот за името нема да оди лесно

Р.С.Европа - 20.06.2018

Бројни пречки стојат на патот за евентуално стапување во сила на договорот за името – од претседателот, референдумот, двотретинското мнозинство, до волјата во грчкиот парламент. Договорот за името ја помина првата пречка, но му претстои трнлив пат и ...

Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука

Алсат-М - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев во своето обраќање на денешната седница на Собранието за ратификација на Договорот за името со Грција изјави дека конечната одлука за промена на името ќе ја имаат граѓаните на референдум.

Заев: Имаме историска шанса што не треба да ја пропуштиме

Телма - 20.06.2018

Договорот го означува почетокот на крајот на неизвесноста за Македонија и преставува достоинствено и прифатливо решение за двете страни, со кое засекогаш се потврдува македонскиот идентитет и јазик, истакна премиерот Зоран Заев на почетокот на ...

Заев: Сите да бидеме заедно кога наредниот месец во Брисел ќе се крене македонското знаме

Фокус - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев побара поддршка од пратениците за Договорот со Грција за крај на спорот со името. -Пред три дена во преспа потпишавме договор за крај на спорот кој донесе сериозни последици. Достоинствено и прифатливо решение за двете страни.

Заев: Договорот носи македонски народ и јазик признаени од целиот свет

+инфо - 20.06.2018

Тој порача дека на крај граѓаните ќе го имаат последниот збор и им порача на пратениците дека тие се првата алка која ќе им овозможи демократско право да се изјаснат за својата иднина на референдум.

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Макфакс - 20.06.2018

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во неговото обраќање на седницата на која пратениците треба да гласаат за ратификација на договорот со Грција. „Пред три дена потпишавме документ за крај на спор од три ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

1tv - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

Заев: Ако се граѓаните се против Договорот, тогаш тој не важи и готово (ВИДЕО)

Република - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев, кој вечерва гостуваше во Само вистина на Канал 5 рече дека без разлика дали референдумот ќе биде консултатиев или обврзувачки, резултатот кој ќе произлезе од него ќе биде обврзувачки.

(ВИДЕО) 360˚ Анализа: Референдум за името – обврзувачки или консултативен, претходен или дополнителен, учество или ...

Либертас - 19.06.2018

Уште пред да стави потпис на договорот со Грција, власта почна кампања за претстојниот референдум. „Договорот, пред се, овозможува ставање печат на вековитоста на нашата држава“- изјави во четвртокот (14.06.2018 г.

Заев: Знам дека договорот боли и чепка во душата, но добиваме нација и јазик признаен во целиот свет

Фокус - 19.06.2018

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Канал 5 рече деа е свесен дека договорот со Грција боли, но и дека македонскиот народ и јазик ќе биде признаен во целиот свет и дека веќе нема да не ословуваат како „народот на вашата земја и вашиот ...

Обврзувачки или консултативен: Следен чекор распишување на референдум

ТВ21 - 19.06.2018

Алијанса за Албанците на Зијадин Села и БЕСА на Биљал Касами се уште без конечен договор кој ќе го претставува албанскиот опозициски блок во Државната изборна комисија. Од партијата велат дека наскоро очекуваат да се договорат за име кое ќе биде ...

Заев: Граѓаните на крајот ќе одлучат

Н.Македонија - 19.06.2018

Верувам дека нашиот народ ќе донесе мудра одлука. Јас сум политичар кој им служи на граѓаните. Направив договор, не беше лесно да не се постигне. Преговарале многу претходно пред мене, ако било лесно ќе направеле договор.

Шекеринска: Со договорот помалку граѓани ќе бегаат од државата

ТВ21 - 19.06.2018

Три дена по потпишувањето на договорот за промена на името, вицепремиерката Радмила Шекеринска за медиумите изјави дека со овој договор граѓаните во земјата ќе имаат повеќе можности за работа и нема да бараат егзистенција во други земји.

Заев се врати дома

Независен - 19.06.2018

Ѓорѓи Спасов Заев конечно се врати дома. Се врати на бел коњ. Се врати со завршена работа. Се врати со постигнат историски договор. Се врати со отворен пат за членството на Македонија во НАТО и во ЕУ. Уште еднаш победи неговиот извонреден оптимизам.

Ципрас: Не признаваме со договорот македонска националност

Курир - 19.06.2018

Ципрас во интервју за грчкиот весник Катимерини вели дека со овој договор Грција ништо не губи, туку само добива. -Ставајќи ја придавката Северна пред Македонија добиваме повеќе од колку до сега кога придавката „поранешна“ се однесуваше на ...

Заев: Одлуката на референдумот ќе биде задолжителна

Независен - 19.06.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва во гостувањето на Канал 5 рече дека резултатот на референдумот за договорот со Грција ќе биде задолжителен без оглед дали истиот ќе биде консултативен или обврзувачки.

Заев: Договорот има многу предности, народот верувам ќе донесе мудра одлука

Фактор - 19.06.2018

Премиерот Зоран Заев во Само вистина на Канал 5 вечерва изјави дека конечно имаме признаен народ. „Конечно можеме да излеземе на површина и да имаме надеж за нашите деца“- рече Заев. Тој верува дека народот ќе донесе мудра одлука и вели дека ...

(ВИДЕО) 360˚ Анализа: Референдум за името – обврзувачки или консултативен, претходен или дополнителен, учество или ...

iPortal - 19.06.2018

Уште пред да стави потпис на договорот со Грција, власта почна кампања за претстојниот референдум. „Договорот, пред се, овозможува ставање печат на вековитоста на нашата држава“- изјави во четвртокот (14.06.2018 г.

Стоилковски: Договорот на Заев со Ципрас јасно предвидува промена на Уставот и губење на идентитетот

Курир - 20.06.2018

Со капитулантскиот потпис на договорот со Грција, Заев го одзема правото на граѓаните да бидат Македонци и правото да се употребува зборот Македонија, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски.

Заев: Сите да бидеме заедно кога наредниот месец во Брисел ќе се крене македонското знаме

Слободен Печат - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев побара поддршка од пратениците за Договорот со Грција за крај на спорот со името, јави Фокус. – Пред три дена во Преспа потпишавме договор за крај на спорот кој донесе сериозни последици.

(ВИДЕО) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

А1 On - 20.06.2018

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во неговото обраќање на седницата на која пратениците треба да гласаат за ратификација на договорот со Грција. „Пред три дена потпишавме документ за крај на спор од три ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Стандард - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

Заев: Ако се граѓаните се против Договорот, тогаш тој не важи и готово (ВИДЕО)

Маркукуле - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев, кој вечерва гостуваше во Само вистина на Канал 5 рече дека без разлика дали референдумот ќе биде консултатиев или обврзувачки, резултатот кој ќе произлезе од него ќе биде обврзувачки.

Заев: Нема да нѐ ословуваат како „народот од вашата земја и вашиот јазик“

МКД - 19.06.2018

Свесен сум дека договорот со Грција боли, но и дека македонскиот народ и јазик ќе биде признаен во целиот свет и дека веќе нема да не ословуваат како „народот на вашата земја и вашиот јазик, рече премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Канал ...

Заев: Груевски во 2012 и 2013 година прифати име за севкупна употреба Горна и Северна Македонија

Стандард - 19.06.2018

„Верувам дека нашиот народ ќе донесе мудра одлука. Јас сум политичар кој им служи на граѓаните. Направив договор, не беше лесно да не се постигне. Преговарале многу претходно пред мене, ако било лесно ќе направеле договор.

Заев се врати дома

Либертас - 20.06.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѓорѓи Спасов за „Независен“: Заев конечно се врати дома. Се врати на бел коњ. Се врати со завршена работа. Се врати со постигнат историски договор. Се врати со отворен пат за членството на Македонија во НАТО и во ...

Не признаваме со договорот македонска националност

Пулс24 - 19.06.2018

Ципрас во интервју за грчкиот весник Катимерини вели дека со овој договор Грција ништо не губи, туку само добива. -Ставајќи ја придавката Северна пред Македонија добиваме повеќе од колку до сега кога придавката „поранешна“ се однесуваше на ...

Заев: Одлуката на референдумот ќе биде задолжителна

iPortal - 19.06.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва во гостувањето на Канал 5 рече дека резултатот на референдумот за договорот со Грција ќе биде задолжителен без оглед дали истиот ќе биде консултативен или обврзувачки.

Стоилковски: Со договорот одземена им е државноста на Македонците

Сител - 20.06.2018

Со капитулантскиот потпис на договорот со Грција, Заев го одзема правото на граѓаните да бидат Македонци и правото да се употребува зборот Македонија. Дрски, безобразни и бесрамни се нивните лаги дека е зачуван, а уште помалку дека е зајакнат ...

Заев: Договорот носи македонски народ и јазик признаен од целиот свет

МК News - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев побара поддршка од пратениците за Договорот со Грција за крај на спорот со името. -Пред три дена во преспа потпишавме договор за крај на спорот кој донесе сериозни последици. Достоинствено и прифатливо решение за двете страни.

Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Точка - 20.06.2018

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во неговото обраќање на седницата на која пратениците треба да гласаат за ратификација на договорот со Грција. „Пред три дена потпишавме документ за крај на спор од три ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција со 69 гласови „За“

Независен - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

Заев: Знам дека договорот боли и чепка во душата, но добиваме нација и јазик признаен во целиот свет

iPortal - 19.06.2018

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Канал 5 рече деа е свесен дека договорот со Грција боли, но и дека македонскиот народ и јазик ќе биде признаен во целиот свет и дека веќе нема да не ословуваат како „народот на вашата земја и вашиот ...

Заев: Конечно можеме да излеземе на површина и да бидеме нормална земја - граѓаните на крајот ќе одлучат

Press24 - 19.06.2018

Верувам дека нашиот народ ќе донесе мудра одлука. Јас сум политичар кој им служи на граѓаните. Направив договор, не беше лесно да не се постигне. Преговарале многу претходно пред мене, ако било лесно ќе направеле договор.

Заев се врати дома

Локално - 21.06.2018

Заев конечно се врати дома. Се врати на бел коњ. Се врати со завршена работа. Се врати со постигнат историски договор. Се врати со отворен пат за членството на Македонија во НАТО и во ЕУ. Уште еднаш победи неговиот извонреден оптимизам.

Ципрас: Не признаваме со договорот македонска националност

Сител - 19.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчка телевизија, одговарајќи му на новинарско прашање на уредникот на Катимерини вели дека со овој договор Грција ништо не губи, туку само добива.

ВМРО-ДПМНЕ:Со договорот одземена им е државноста на Македонците

Канал5 - 20.06.2018

Со капитулантскиот потпис на договорот со Грција, Заев го одзема правото на граѓаните да бидат Македонци и правото да се употребува зборот Македонија. Дрски, безобразни и бесрамни се нивните лаги дека е зачуван, а уште помалку дека е зајакнат ...

Заев: Сите да бидеме заедно кога наредниот месец во Брисел ќе се крене македонското знаме

iPortal - 20.06.2018

Премиерот Зоран Заев побара поддршка од пратениците за Договорот со Грција за крај на спорот со името. -Пред три дена во преспа потпишавме договор за крај на спорот кој донесе сериозни последици. Достоинствено и прифатливо решение за двете страни.

Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука (видео)

Република - 20.06.2018

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во неговото обраќање на седницата на која пратениците треба да гласаат за ратификација на договорот со Грција. -Пред три дена потпишавме документ за крај на спор од три ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Сител - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

Заев: Знам дека договорот боли и чепка во душата, но факт е дека нашиот дел од Македонија е северниот

Press24 - 19.06.2018

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Канал 5 рече дека е свесен дека договорот со Грција боли, но и дека македонскиот народ и јазик ќе биде признаен во целиот свет и дека веќе нема да не ословуваат како „народот на вашата земја и вашиот ...

Заев: Граѓаните на крајот ќе одлучат

Слободен Печат - 19.06.2018

Верувам дека нашиот народ ќе донесе мудра одлука. Јас сум политичар кој им служи на граѓаните. Направив договор, не беше лесно да не се постигне. Преговарале многу претходно пред мене, ако било лесно ќе направеле договор.

Ципрас одново дециден пред грчките новинари: Со договорот не признаваме македонска националност

Маркукуле - 19.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчка телевизија, одговарајќи му на новинарско прашање на уредникот на Катимерини вели дека со овој договор Грција ништо не губи, туку само добива.

Стоилковски: Со договорот одземена им е државноста на Македонците

Локално - 20.06.2018

Со капитулантскиот потпис на договорот со Грција, Заев го одзема правото на граѓаните да бидат Македонци и правото да се употребува зборот Македонија. Дрски, безобразни и бесрамни се нивните лаги дека е зачуван, а уште помалку дека е зајакнат ...

Заев на седницата за ратификација: Имаме историска шанса што не треба да ја пропуштиме

Либертас - 20.06.2018

Договорот го означува почетокот на крајот на неизвесноста за Македонија и преставува достоинствено и прифатливо решение за двете страни, со кое засекогаш се потврдува македонскиот идентитет и јазик, истакна премиерот Зоран Заев на почетокот на ...

Заев: Граѓаните на крајот ќе одлучат

Нова ТВ - 19.06.2018

Верувам дека нашиот народ ќе донесе мудра одлука. Јас сум политичар кој им служи на граѓаните. Направив договор, не беше лесно да не се постигне. Преговарале многу претходно пред мене, ако било лесно ќе направеле договор.

Стоилковски: Со договорот одземена им е државноста на Македонците

МК News - 20.06.2018

Со капитулантскиот потпис на договорот со Грција, Заев го одзема правото на граѓаните да бидат Македонци и правото да се употребува зборот Македонија. Дрски, безобразни и бесрамни се нивните лаги дека е зачуван, а уште помалку дека е зајакнат ...