TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Колапс на ОН, Турција нема да дозволи кражба на Ерусалим“

МКД - 16.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ОН „колабрирале“ пред настаните во Газа, пренесе Ројтерс . Израелските сили во понеделникот во Газа убија 60 палестински демонстранти, во моментот кога САД ја преселија својата амбасадата во Израел ...

Ал Сиси: Преместувањето на амбасадата на САД ќе предизвика нестабилност

Макфакс - 16.05.2018

Египетскиот претседател Фатах ал Сиси предупреди дека преместувањето на американската амбасада во Израел, од Тел Авив во Ерусалим, ќе предизвика нестабилност во регионот. „Што се однесува до преместувањето на амбасадата, рековме дека тоа прашање ...

И Гватемала отвори амбасада во Ерусалим

Алсат-М - 16.05.2018

Гватемала отвори амбасада во Ерусалим, два дена по одлуката на САД да ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим. Ројтерс пренесува дека гватемалскиот претседател Џими Моралес и премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху присуствувале на отварањето ...

Гватемала денес ја отвори амбасадата во Ерусалим, по потегот на САД

МКД - 16.05.2018

Нетанјаху ваквиот потег на Гватемала многу го пофали и истакна дека е само два дена подоцна откако САД ја отвориле својата амбасада во Ерусалим. Претседателот на Гватемала, Џими Моралес и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху присуствуваа на ...

Ердоган: Не го признаваме Ерусалим за главен град на Израел

Макфакс - 16.05.2018

Турција никогаш нема да ја прифати одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Никогаш нема да ја прифатиме одлуката на САД да отвори своја амбасада во Ерусалим и да го ...

Израел го избрка турскиот конзул од Ерусалим

МКД - 16.05.2018

Израел вчера му наложи на генералниот конзул на Турција во Ерусалим да ја напушти земјата во екот на дипломатската криза што настана меѓу двете земји еден ден по смртта на неколку десетици Палестинци на протестот во Појасот Газа.

Мал број на земји го поддржаа отворањето на американската амбасада во Ерусалим, но бројката сега расте? 32 земји имаа ...

Точка - 16.05.2018

Можеби поголемите европски земји не испратија свои претставници за отворањето на новата американска амбасада во Ерусалим, но јасно е дека бројката на земји кои што го поддржуваат тоа расте.

Турција и Израел ги повлекле амбасадорите од САД

Репортер - 16.05.2018

„Израел спроведува државен терор. Израел е терористичка држава“, изјавил Ердоган пред турските студенти во Лондон во говорот што го емитувала државната телевизија. Анкара ги повикала своите амбасадори, како од Вашингтон така и од Тел Авив, на ...

Блискиот исток врие: Нетанјаху го избрка турскиот конзул и му порача на Ердоган - ти најдобро го разбираш тероризмот!

Точка - 16.05.2018

Израел побара од турскиот генерален конзул во Ерусалим веднаш да ја напушти земјата, откако Ердоган и Нетанјаху јавно разменија опасни обвинувања. Овој потег на официјален Ерусалим следуваше откако во текот на вчерашниот ден, турското министерство ...

Македонија не ја задржа неутралноста на Блискиот Исток

Независен - 16.05.2018

Македонија не ја сели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим и не го менува курсот за неутралност во палестинско-израелскиот конфликт. Ова е официјалниот став на македонската Влада по учеството на македонскиот амбасадор на прославата на израелското ...

Ерусалим слави, Газа крвави (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.05.2018

На растојание помало од 80 километри сцени на ужасно крвопролевање и на веселење, кога најсмртоносниот ден на протести во Газа се совпадна со историскиот потег на американската амбасада во Ерусалим и славењето на израелската победа на Евровизија, ...

Македонија нема да ја сели амбасадата од Тел Авив

Телма - 15.05.2018

Македонија не размислува за преместување на својата Амбасада од Тел Авив во Ерусалим, соопшти македонското МНР, откако вчера израелскиот премиер Бенјамин Нетјанаху ги повика другите земји да го следат Вашингтон и да ги префрлат амбасадите во ...

MНР: Македонија не размислува да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

МКД - 15.05.2018

Македонија традиционално и конзистентно гласа во Генералното собрание на ОН, последен пат на 21 декември 2017 година и не размислува за преместување на својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, се вели во одговорот на Министерството за надворешни ...

Врие на Блискиот исток

Канал5 - 15.05.2018

Сцената со развиорено американско знаме и со пригодна церемонија, но и со пролена крв и изгубени голем број човечки животи, втор ден ја бранува меѓународната јавност. Дел од големите светски лидери за ваквото ескалирање на состојбите на блискиот ...

Преселувањето на американската амбасада го запали Блискиот Исток

Н.Македонија - 15.05.2018

Најмалку 20 Палестинци се убиени, а над петстотини се ранети во судирите со израелските безбедносни сили во Газа, за време на големите протести против преселувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Барзилај ги повика фановите на Евросонг да дојдат во Ерусалим, а не во Тел Авив

Репортер - 15.05.2018

Новата евровизиска кралица , Нета Барзилај, ги запали социјалните мрежи со својот победнички говор повикувајќи ги гледачите в година да дојдат во Ерусалим, пренесува „Раша тудеј“. Нета ги повика сите да дојдат во окупираниот Ерусалим, а не во ...

Што треба да знаете за отворањето на американската амбасада во Ерусалим и палестинските протести

Факултети - 15.05.2018

САД официјално ја отворија амбасадата во Ерусалим со церемонија на која присуствуваше и ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп, нејзиниот сопруг Џаред Кушнер и неколку членови на Конгресот од редовите на Републиканската ...

Еден јубилеј, една амбасада и еден уништувач со име Трамп

Deutsche Welle - 15.05.2018

Свет во чад и пламен. Она што стигнува до нас од Појасот Газа не се само слики од вестите, туку и симбол за заканите кои произлегуваат од аздисаното владеење на Доналд Трамп, смета Инес Пол.

На протести во Истанбул запалени знамиња на САД и на Израел

Фокус - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Само Македонија, Србија и Албанија пратија дипломати во Ерусалим од „регионов“

МКД - 15.05.2018

Дали Србија навестува дека ќе одговори на поканата на израелскиот премиер и ќе ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим?, прашува Политика. Може да се каже дека Доналд Трамп ги исполнува своите предизборни ветувања, но напуштањето на ...

Потегот со амбасадата во Ерусалим ги изолира САД

Р.С.Европа - 15.05.2018

Претседателот Доналд Трамп и неговите соработници го поздравија отворањето на новата американска амбасада во Ерусалим како „голем ден“, став што го разлути арапскиот свет и поттикна смртоносни протести долж израелско-палестинската граница.

Ердоган: Не го признаваме Ерусалим за главен град на Израел

Точка - 16.05.2018

Турција никогаш нема да ја прифати одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Никогаш нема да ја прифатиме одлуката на САД да отвори своја амбасада во Ерусалим и да го ...

(Видео) Запалени американското и израелското знаме на протест во Истанбул

Макфакс - 15.05.2018

Илјадници луѓе се собраа во Истанбул во знак на протест за преселувањето на амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим и смртоносните судири долж израелско-палестинската граница. Тие носеа транспаренти со натписи: „Ал Кудс им припаѓа на муслиманите ...

Турција ги повика амбасадорите од САД и Израел на консултации

Макфакс - 15.05.2018

Анкара ги повика своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив на консултации. Турската влада прогласи тродневна жалост за повеќе од 50-те Палестинци кои загинаа на границата помеѓу Израел и Газа.

Турција ги повлече амбасадорите од САД и од Израел

+инфо - 14.05.2018

Анкара ги отповика своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив „заради консултации“, потврди турската влада. Турската влада денеска прогласи и тридневна жалост за над 50-те Палестинци убиени на границата Израел-Газа.

Анкара ги повлекува на консултации амбасадорите од САД и Израел

Н.Македонија - 15.05.2018

Турската влада ги повлече своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив ’на консултации’ и прогласи тридневна жалост поради загинатите над 50 Палестинци на границата меѓу Израел и Газа. Анкара го осуди „масакрот“ врз Палестинците што го изведоа ...

САД официјално ја отвори својата амбасада во Ерусалим

Локално - 14.05.2018

САД официјално ја отворија амбасадата во Ерусалим . Така претседателот на САД Доналд Трамп го исполни ветувањето да го признае светиот град за главен град на Израел , информираа “Ројтерс” и други светски агенции.

Смртта на Палестинците е предупредување до оние со слични намери

Локално - 15.05.2018

Арапска лига (АЛ) в среда ќе одржи вонреден состанок за „нелегалното“ дислоцирање на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим. Состанокот ќе биде на ниво на постојаните претставници за АЛ „да се спротистави на нелегалната одлука на САД да ја ...

Валстром: ЕУ нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт

Вечер - 15.05.2018

Министерката за надворешни работи на Шведска, Маргот Валстром изрази жалење поради тоа што Европска унија нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт. Таа во интервју за Шведското радио изрази надеж дека ќе се изнајде некакво решение за ...

На приемот за амбасадата на САД во Ерусалим: Македонија во друштво на Конго, Танзанија, Руанда...

еМагазин - 15.05.2018

Македонија е една од ретките земји во Европа која испрати свој претставник на приемот на Министерството за надворешни работи на Израел по повод отварањето на амбасада на САД во Ерусалим. Македонскиот претставник, вршителот на работи во македонската ...

Македонија и се спротистави на САД за именувањето на Ерусалим за главен град на Израел

еМагазин - 15.05.2018

Крвавото отварање на американската амбасада во Ерусалим при што загинаа над 50 Палестинци кои протестираа против овој потег на САД може да биде причина за несакан развој на настаните на Блискиот Исток, па дури и вовед во поголеми воени судири.

ШОК! Турција ги повлекува своите амбасадори од САД и Израел?!

Маркукуле - 14.05.2018

Анкара ги повлекла своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив “на консултации”, потврди турската влада, а пишува “Спутник”. Турската влада прогласи тродневна жалост поради загинатите повеќе од 50 Палестинци на границата помеѓу Израел и Газа.

MНР: Македонија не размислува да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Либертас - 15.05.2018

Македонија традиционално и конзистентно гласа во Генералното собрание на ОН, последен пат на 21 декември 2017 година и не размислува за преместување на својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, се вели во одговорот на Министерството за надворешни ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Стандард - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Запалени американското и израелското знаме на протест во Истанбул

Точка - 15.05.2018

Илјадници луѓе се собраа во Истанбул во знак на протест за преселувањето на амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим и смртоносните судири долж израелско-палестинската граница. Тие носеа транспаренти со натписи: „Ал Кудс им припаѓа на муслиманите ...

Валстром: ЕУ нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт

Независен - 15.05.2018

Министерката за надворешни работи на Шведска, Маргот Валстром изрази жалење поради тоа што Европска унија нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт. Таа во интервју за Шведското радио изрази надеж дека ќе се изнајде некакво решение за ...

MНР: Македонија не размислува да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Локално - 16.05.2018

Македонија традиционално и конзистентно гласа во Генералното собрание на ОН, последен пат на 21 декември 2017 година и не размислува за преместување на својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, се вели во одговорот на Министерството за надворешни ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Локално - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Н.Македонија - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Вечер - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

А1 On - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Кајгана - 15.05.2018

Истанбул, 15 мај 2018 (МИА) - Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Курир - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Канал 77 - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

24 Вести - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

На протести во Истанбул запалени знамиња на САД и на Израел

Тера - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Во Истанбул запалени знамиња на САД и на Израел

CivilMedia - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Либертас - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...