TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од први јануари во недела ќе мора да се одмора

Алсат-М - 20.12.2021

Недела станува задолжителен ден за одмор од први јануари. За 92 проценти од работниците од почетокот на следната година овој ден ќе биде ден за одмор. Со 62 гласа „ЗА“ пратениците во Собранието дадоа зелено светло за измени во Законот за работни ...

Недела конечно е неработен ден од 1 јануари, пратенциите изгласаа

Вечер Прес

Се огласи премиерот Заев: Од 1 јануари 2022 година недела станува ден на неделен одмор и со тоа правиме уште еден исчекор кон унапредување на работничките права и социјалната правда

Centar

Од 1 јануари недела неработен ден

OhridNews

Собранието изгласа – од 1 јануари недела е неработен ден

360 степени

Од 1 јануари недела е неработен ден – оние кои ќе работат ќе имаат поголеми дневници

Скопско Ехо

Собранието изгласа: Недела станува неработен ден, но не за сите

Глас на Америка

Собранието изгласа – недела неработен ден од 1 јануари

Канал5 - 20.12.2021

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против, пратениците ги усвоија законските измени за недела неработен ден... Целта на ова законско решение, според МТСП, е воспоставување рамнотежа меѓу професионалниот и приватниот живот на работникот, како предуслов за ...

Неработната недела станува реалност – за последиците ќе расправаме

Н.Македонија

Од 1 јануари недела е неработен ден, вработените во моловите ќе добиваат двојна дневница, законот помина во собрание

Сакам да кажам

Шахпаска: Недела неработен ден стана реалност

Слободен Печат - 20.12.2021

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците во Собранието на Северна Македонија го усвоија Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи со кои недела станува ден на неделен одмор.

Пратениците изгласаа: Недела неработен ден

ТВ21

Пратениците изгласаа: Недела НЕРАБОТЕН ДЕН!

4NEWS

Шахпаска: Со 62 гласа „за” и ниту еден против пратениците го изгласаа законското решение недела да биде ден за неделен одмор

Бизнис Вести

Шахпаска: Пратениците го изгласаа законското решение недела да биде ден за неделен одмор

Канал5

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците го изгласаа законското решение недела да биде ден за неделен одмор

Денар

Шахпаска: Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците го изгласаа законското решение недела да биде ден за неделен одмор

Frontline

24Инфо Локално Сител Телма +инфо Кумановски м. 24Инфо Скопје инфо