TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Марин: Камчев сака да гради кај Мајчин дом, нема да дозволиме богатење на сметка на здравјето

А1 On - 08.04.2017

„Ќе има преиспитување и одговорност за спорниот ДУП И10 во Општина Аеродром којшто беше изгласан тајно и без дебата, и со којшто за криминални бизнис интереси, Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ го уништуваат воздухот и здравјето на граѓаните.

ДОМ: Нови спорни ДУП-ови во Аеродром?

Макфакс - 08.04.2017

„ДОМ јавно прашува дали општина Аеродром планира да носи нови спорни ДУП-ови следната недела? Ова го прашуваме на барање на граѓани од Лисиче, кои живеат во зградите помеѓу булеварите Видое Смилевски Бато и Февруарски Поход.

Коневски ја повика опозицијата на јавна телевизиска дебата

Курир - 08.04.2017

По прозивките од опозицијата, градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски преку социјалните мрежи упати повик до опозицијата во кој ја повикува на ТВ дебата. -Повик до опозицијата! Со оглед на непрекинатото ширење невистини во јавноста за ...

„Сакаме Аеродром да дише“: Протестите продолжуваат, бараме повлекување на спорниот ДУП И10

А1 On - 08.04.2017

„Вчера повторно граѓаните се собраа пред Општина Аеродром да го изразат својот револт кон екпресното и непроцедурално носење на ДУП И10. Со овoј ДУП Коневски овозможува нови градби врз зелени површини и на градежната мафија и прави нова улсуга.

Аеродромци со протести против Деталниот урбанистички план

24 Вести - 07.04.2017

Три дена аеродромци на протести против Деталниот урбанистички план. Не сакаат висококатница кај Мајчин дом и станбени згради покрај кејот на Вардар. Од граѓанската иницијатива „Сакаме Аеродром да дише“, велат дека повеќето згради ќе придонесат за ...

(ФОТО) Протест во Аеродром - граѓаните против спорниот ДУП

Фактор - 07.04.2017

Протест попладневно се одржува во Аеродром, а граѓаните се против ДУП-от, кој за нив е спорен. Граѓаните се револтирани, и велат дека општинската власт бесправно дозволува последните зелени појаси да станат бетонски зданија.

Аеродромци повторно на протест пред Општина Аеродром

Денар - 07.04.2017

Граѓанската иницијатива “Сакаме Аеродром да дише“ , денес, 07.44.2017 (петок) ќе одржи протест против спорниот ДУП И10 и градежната експанзија во општината. На протестот ќе говорат: – Христина Шулевска и останати граѓански активисти.

(ВИДЕО) Марин: Камчев сака да гради кај Мајчин дом, нема да дозволиме богатење на сметка на здравјето на граѓаните

Либертас - 08.04.2017

Прес конференција, Златко Марин, претседател на Општинска Организација СДСМ – Аеродром Скопје, 08.04.2017 Почитувани граѓани, Ќе има преиспитување и одговорност за спорниот ДУП И10 во Општина Аеродром којшто беше изгласан тајно и без дебата, и со ...

ДОМ: Нови спорни ДУП-ови во Аеродром?

+инфо - 08.04.2017

Ова го прашуваме на барање на граѓани од Лисиче, кои живеат во зградите помеѓу булеварите Видое Смилевски Бато и Февруарски поход, велат од ДОМ. ДОМ јавно прашува дали општина Аеродром планира да носи нови спорни ДУП-ови следната недела? Ова го ...

Протестите продолжуваат, бараме повлекување на спорниот ДУП И10

Локално - 08.04.2017

Вчера повторно граѓаните се собраа пред Општина Аеродром да го изразат својот револт кон екпресното и непроцедурално носење на ДУП И10. Со овoј ДУП Коневски овозможува нови градби врз зелени површини и на градежната мафија и прави нова улсуга.

Планот за Острово усвоен, аеродромци на протести

Вест - 07.04.2017

Жителите се против планот оти сметаат дека дополнително ќе ја задуши Општината, а од Општината велат дека за негово донесување биле запазени сите законски процедури Советот на Општина Аеродром со мнозинство гласови на ноќна седница во средата го ...

Попладне повторно протести во скопски Аеродром

24 Вести - 07.04.2017

Аеродромци, според најавите и за вечерва во 18 часот најавуваат протести. Не го сакаат новиот детален урбанистички план. На локација, кај Мајчин дом, треба да се гради осумкатница со поткровје, барем тоа го предвидува новиот Детален урбанистички ...

Аеродромци и денеска на протест против новиот ДУП

ТВ21 - 07.04.2017

Граѓани на општина Аеродром за денеска во 18 часот, најавија протест против новиот Детален урбанистички план. Според новиот ДУУ, на просторот кај Мајчин дом, предвидена е изградба на осумкатница со ...

Трет ден протести на аеродромци против спорниот ДУП

+инфо - 07.04.2017

Протестантите не сакаат висококатница кај „Мајчин дом“ и станбени згради покрај кејот на Вардар. Три дена аеродромци на протести против Деталниот урбанистички план. Не сакаат висококатница кај „Мајчин дом“ и станбени згради покрај кејот на ...

Деветкатница на зелената површина до „Мајчин дом“ во Аердром

Телма - 06.04.2017

Деветкатница на 3.500 метри квадратни зелена површина. Припиена до оградата на Здравствената установа „Мајчин дом“. Ова е еден од трите објекти за кои мнозинството советници во општина Аердром дадоа согласност да се изгради, гласајќи за спорниот ...

Потенцијалната висококатница кај Мајчин дом, спорна за Аеродромци

24 Вести - 06.04.2017

Аеродромци и вичерва на протест. Не го сакаат новиот детален урбанистички план. На протестот се приклучи и зелената партија ДОМ. Велат, за ДУП-от ќе се жалат пред Уставниот суд. „Донесен по една ненормална процедура, како ненајавена итна точка на ...

Аеродромци на протести против „ДУП–от” на Конески

24 Вести - 06.04.2017

Дека на оваа зелена површина кај Мајчин дом ќе има висококатница, аеродромци реагираат. Според граѓаните кои ги анкетиравме, не треба секое зеленило што го има да се замени со бетон, што според нив, дополнително ќе придонесе за загадување на ...

Аеродромци на Уставен суд ќе го оспорат дупот на Коневски што ќе го уништи зеленилото

Сакам да кажам - 06.04.2017

Жителите на Аеродром вечерва протестираат пред Општината, откако Советот синоќа ненадејно го го усвои планот за кој советниците од опозицијата предупредуваа дека ќе предизвика еколошка катастрофа, оти предвидува уништување на зелени површини кај ...

ДОМ бара општина Аеродром да го поништи спорниот ДУП

МКД - 06.04.2017

ДОМ бара општината Аеродром да го поништи спорниот ДУП, со кој ќе се бетонираат големи површини зеленило во една од најзагадените општини. Во спротивно, ќе поведе иницијатива за преиспитување на уставноста на самата постапка за носење на ДУП-от, што ...

Се уништува зеленило поради висококатници  – Коневски: Тоа е лага и дезинформација на СДСМ

ТВ21 - 06.04.2017

Советот на Општина Аеродром го изгласа новиот Детален урбанистички план, со кој е предвидена изградба на висококатници. Граѓаните обвинуваат дека зградите ќе се градат на место каде што има зеленило и со ова ќе се уништат дрвја стари десетици години.

Протести во општина Аеродром против ДУП

24 Вести - 06.04.2017

Експресно и на вонредна седница општина Аеродром го изгласа Деталниот урбанистички план со кој се предвидува изградба на станбени објекти на зелените површини кај Мајчин дом и покрај реката Вардар.

(ВИДЕО) Марин: Итно да се повлече спрниот ДУП, Конески и ВМРО-ДПМНЕ го доведоа во ризик здравјето на граѓаните

А1 On - 06.04.2017

„Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ вчера кукавички, ненајавено и без дебата, го изгласаа спорниот ДУП И 10. Со овој ДУП, се предвидува уништување на зеленило, нова деветкатница на оваа зелена површина и нови згради покрај Вардар.

Аеродромци и денеска на протест: Излезете за воздух, излезете за живот!

Фокус - 06.04.2017

Граѓанската иницијатива „Сакаме Аеродром да дише“ и денеска ги повика жителите на Аеродром да излезат на протест во 18 часот пред општината против новиот ДУП со кои се предвидува уништување на зеленило за изградба на нови згради.

Ниту протестите нема да го премислат Коневски

Макфакс - 06.04.2017

Советот на Општина Аеродром во среда без било каква најава го усвои спорниот Детален урбанистички план со кој се планира уништување на зелените површини кај Мајчин Дом и покрај Вардар. „Деталниот план, што е предмет на дискусија веќе една година, се ...

„Стоп за градежната експанзија“ – Денес нов протест во Аеродром

Макфакс - 07.04.2017

Граѓанската иницијатива “Сакаме Аеродром да дише“ , денес,ќе одржи протест против спорниот ДУП „И10“ и градежната експанзија во општината. „Уште минтата година кога беше презентиран ДУП-от, ние ја оформивме граѓанската иницијатива „Сакаме Аеродром ...

Лилјана Поповска: Ако ДУП-от е нормален, ќе беше донесен по нормална процедура

Макфакс - 06.04.2017

По одлуката на општина Аеродром без било каква најава да го усвои спорниот Детален урбанистички план со кој се планира уништување на зелените површини кај Мајчин Дом и покрај Вардар, иницијативата „Сакаме Аеродром да дише“ организираше протест пред ...

Коневски: Овој детален план е донесен во една најтранспарентна постапка

Курир - 06.04.2017

Деталниот план го дискутиравме повеќе од една година, планот е донесен деловнички, предложен е од Градоначалникот, од мене, на самата седница на Совет. Претходно не можевме да го предложиме, бидејќи чекавме согласност од Министерството за транспорт ...

Нови фасади на седум најоштетени објекти во Аеродром (фото)

Скопје инфо - 06.04.2017

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски денеска, изврши увид во реконструкцијата на фасадите на најоштетени станбени објекти на територијата на Општина Аеродром, што почна неодамна.

Аеродромци ќе протестираат секој ден во шест

Бриф - 06.04.2017

Активистите од иницијативата „Сакаме Аеродром да дише“ најавија уште еден протест пред зградата на општината Аеродром поради спорниот Детален урбанистички план кој вчера на вонредна седница беше изгласан.

СДСМ: Изгласано уништување на зеленилото во Аеродром за профит на Орце Камчев

Мета - 06.04.2017

Ненајавено, кукавички, без дебата, градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ изгласаа нов Детален урбанистички план (ДУП), со кој ќе се доуништи зеленилото и природното струење на воздухот, а се зголемува богатството на Орце ...

Изгласан ДУП-от што предвидува изградба на згради кај "Мајчин дом"

Вечер Прес - 06.04.2017

Советниците на Општина Аеродром со 15 гласа "за" и 10 "против" вчера доцна вечерта ги изгласаа измените на Деталниот урбанистички план што предвидува изградба на згради на зеленилото кај "Мајчин дом" и покрај Вардар Додека траеше седницата на ...

(ВИДЕО) Марин: Итно да се повлече спорниот ДУП, Конески и ВМРО-ДПМНЕ го доведоа во ризик здравјето на граѓаните

Локално - 06.04.2017

„Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ вчера кукавички, ненајавено и без дебата, го изгласаа спорниот ДУП И 10. Со овој ДУП, се предвидува уништување на зеленило, нова деветкатница на оваа зелена површина и нови згради покрај Вардар.

Секој ден во шест: Аеродромци продолжуваат со протестите против измените на ДУП-от

Канал 77 - 06.04.2017

Жителите на општина Аеродром најавуваат дека ќе протестираат секој ден во 18 часот, се’ додека не биде повлечен планот на градоначалникот, Ивица Коневски. Жителите на оваа општина ја донесоа ваквата одлука, откако советниците на ВМРО-ДПМНЕ го ...

Марин: Камчев сака да гради кај Мајчин дом, нема да дозволиме богатење на сметка на здравјето на граѓаните

Макфакс - 08.04.2017

Ќе има преиспитување и одговорност за спорниот ДУП И10 во Општина Аеродром којшто беше изгласан тајно и без дебата, и со којшто за криминални бизнис интереси, Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ го уништуваат воздухот и здравјето на граѓаните, изјави во ...

ДОМ: Нови спорни ДУП-ови во Аеродром?

А1 On - 08.04.2017

„ДОМ јавно прашува дали општина Аеродром планира да носи нови спорни ДУП-ови следната недела? Ова го прашуваме на барање на граѓани од Лисиче, кои живеат во зградите помеѓу булеварите Видое Смилевски Бато и Февруарски Поход.

„Сакаме Аеродром да дише“: Протестите продолжуваат, бараме повлекување на спорниот ДУП

+инфо - 08.04.2017

Овој ДУП мора да се повлече, велат од граѓанска иницијатива. Вчера повторно граѓаните се собраа пред Општина Аеродром да го изразат својот револт кон екпресното и непроцедурално носење на ДУП И10.

Аеродромци се незадоволни од новите маркици во нивната населба

МКД - 06.04.2017

Деталниот урбанистички план усвоен синоќа од Советот на скопската општина Аеродром предизвика сериозни реакции на жителите на општината. Тие сметаат дека со новите предвидени маркици кај Мајчин дом и на кејот на реката Вардар за нови згради се ...

Протести во скопски Аеродром против ДУП на градоначалникот Конески

Таратур - 06.04.2017

Дека на оваа зелена површина кај Мајчин дом ќе има висококатница, аеродромци реагираат. Според граѓаните кои ги анкетиравме, не треба секое зеленило што го има да се замени со бетон, што според нив, дополнително ќе придонесе за загадување на ...

ДОМ: На Уставен суд за спорниот ДУП во Аеродром

Точка - 06.04.2017

ДОМ бара Општина Аеродром да го поништи спорниот ДУП, со кој ќе се бетонираат големи површини зеленило во една од најзагадените општини. Во спротивно, ДОМ ќе поведе иницијатива за преиспитување на уставноста на самата постапка за носење на ДУП-от, ...

Марин: Итно да се повлече спорниот ДУП во Аеродром (ВИДЕО)

+инфо - 06.04.2017

Овде е јасно дека станува збор за нов удар на градежната мафија во Аеродром, изјави Златко Марин. Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ вчера кукавички, ненајавено и без дебата, го изгласаа спорниот ДУП И 10.

Ниту протестите нема да го премислат Коневски

Кајгана - 06.04.2017

Советот на Општина Аеродром без било каква најава го усвои спорниот Детален урбанистички план со кој се планира уништување на зелените површини кај Мајчин Дом и покрај Вардар. „Деталниот план, што е предмет на дискусија веќе една година, се ...

„Стоп за градежната експанзија“ – Денес нов протест во Аеродром

Точка - 07.04.2017

Граѓанската иницијатива “Сакаме Аеродром да дише“, денес,ќе одржи протест против спорниот ДУП „И10“ и градежната експанзија во општината. „Уште минтата година кога беше презентиран ДУП-от, ние ја оформивме граѓанската иницијатива „Сакаме Аеродром да ...

Секоја година 10 згради со нови фасади во Аеродром

Вечер Прес - 06.04.2017

Во тек е реконструкцијата на седум фасади во Аеродром, а градоначалникот Коневски најави дека општината секоја година ќе инвестира во фасадите додека цела општина не добие нов лик. Во меѓувреме тој апелираше што побрзо граѓаните да ги заменат ...

СДСМ: Изгласано уништување на зеленилото во Аеродром за профит на Орце Камчев

Либертас - 06.04.2017

Ненајавено, кукавички, без дебата, градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ изгласаа нов Детален урбанистички план (ДУП), со кој ќе се доуништи зеленилото и природното струење на воздухот, а се зголемува богатството на Орце ...

Марин: Конески и ВМРО-ДПМНЕ го доведоа во ризик здравјето на граѓаните!

Стандард - 06.04.2017

„Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ вчера кукавички, ненајавено и без дебата, го изгласаа спорниот ДУП И 10“, соопшти денеска Златко Марин, претседател на ОО СДСМ – Аеродром. „Со овој ДУП, се предвидува уништување на зеленило, нова деветкатница на оваа ...

Марин: Камчев сака да гради кај „Мајчин дом“ (ВИДЕО)

+инфо - 08.04.2017

Здравјето и животот на граѓаните мора да биде поважно од неброените фирми и банкарски оф-шор сметки, рече денеска Марин. Ќе има преиспитување и одговорност за спорниот ДУП И10 во Општина Аеродром којшто беше изгласан тајно и без дебата, и со којшто ...

„Сакаме Аеродром да дише“: Протестите продолжуваат, бараме повлекување на спорниот ДУП

Слободен Печат - 08.04.2017

„Вчера повторно граѓаните се собраа пред Општина Аеродром да го изразат својот револт кон екпресното и непроцедурално носење на ДУП И10. Со овoј ДУП Коневски овозможува нови градби врз зелени површини и на градежната мафија и прави нова улсуга.

Аеродромци и денес на протести против спорниот ДУП (ВИДЕО)

+инфо - 06.04.2017

Од СДСМ бараат итно да се повлече, како што велат, спорниот ДУП во Аеродром. Група граѓани на општина Аеродром и денеска, втор ден по ред протестираа пред седиштето на оваа локална заедница против, според нив, спорниот нов Детален урбанистички план ...