TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Професионализација“ на дипломатијата (?)

МКД - 16.12.2019

Законски да се регулира дека за амбасадорските места ќе има интерен (во МНР) оглас и кандидирање на заинтересираните. Деновиве медиумите (традиционално) посветуваат големо внимание на (конечно) определувањето на новите амбасадори на Република ...

Дипломати со кариера ќе ги пополнат амбасадорските места

Слободен Печат - 16.12.2019

Интересно е тоа што вицепремиерот Бујар Османи на социјалните мрежи веќе се пофали дека дури 12 од вкупно 19 амбасадорски места низ светот ќе ги пополнат Албанци. Иако списокот со 19 амбасадори сè уште официјално не пристигнал во претседателскиот ...

Владата предложи 19 нови амбасадори, официјално не се објавуваат

Канал5 - 14.12.2019

Ќе добие ли Македонија професионални дипломати во амбасадите ширум светот кои набрзо ќе ги пополнат испразнетите амбасадорски места? И покрај тоа што номинациите се се уште неофицијални, критики од опозициската ВМРО ДПМНЕ стигнаа на адреса на власта.

Николоски: Бујар Османи го наруши дипломатскиот углед на Република Македонија

MakPress - 14.12.2019

Непознавање на кодекс, правила и процедури во постапка за именување на амбасадори од страна на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи доведуваат до нарушен дипломатски углед на Република Македонија, порача Александар Николоски на денешната ...

Николоски: Димитров предлага нов закон според кој ни тој не може да биде амбасадор

Expres - 14.12.2019

Николоски: Ни Димитров нема да ги исполнува условите за амбасадор Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Алчександар Николовски, денеска ја критикуваше номинацијата на амбасадори на 2 недели пред заминување на власта, но и „лицермерието“ во време кога се ...

Николоски: Владата предлага некридибилни и партиски послушници за нови амбасадори

MakPress - 14.12.2019

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција истакна дека власта предизборно брза да назначи нови амбасадори а паралелно подготвува и нов закон за дипломатската служба според кој ниту еден од тие што сега ги ...