TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загинати и десетици повредени во силен земјотрес кој ја погоди источна Турција

Телма - 24.01.2020

Најмалку четри лица загинаа а десетици други се повредени во силниот земјотрес што ја погоди турската провинција Елазиг, на истокот од земјата. Епицентарот на земјотресот бил во областа Сивриче на длабочина од 10 километри.

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2020

Досега бројот на повредени луѓе се искачи на 84. По силниот земјотрес кој вечерва ја погоди Турција, страшни сцени доаѓаат од градот Елазиг, каде досега се регистрирани четри жртви. Силниот земјотрес од 6.8 степени освен уривање на многу згради ...

ВИДЕО: Земјотрес од 6,8 по Рихтер ја погоди Турција – најмалку четири жртви

А1 On - 24.01.2020

Според МИА најмалку четири лица ги загубија животите во денешниот земјотрес што ја погоди Источна Турција со интензитет од 6,8 степени по Рихтеровата скала. Тоа го соопшти министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Силен земјотрес во Турција , најмалку четворица загинати (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди вечерва источниот дел на Турција. Земјата се тресеше во областа Сивричи, провинција Елазигу, во околу 20,55 часа по локално време, објави владината агенција за катастрофи.

Силен земјотрес во источна Турција – најмалку четири загинати и голема материјална штета (ВИДЕО)

360 степени - 24.01.2020

Четири лица загинаа, а засега не е познат бројот на повредените во силниот земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер што доцна вечерва во 20.55 часот по локално време го погоди градот Елазиг во источна Турција.

„Бројот на загинати по земјотресот во Турција се искачи на шест лица“, информираат од полицијата

ТВ21 - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,5 степени вечерва ја зафати источната турска провинција Елазиг, при што загинаа шест лица, повредени десетина други, според првичните извештаи, изјави министерот за внатрешни работи на земјата.

Најмалку 4 мртви во земјотрес од 6,8 степени во Турција - се пoчувствувал до Тел Авив (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција однесе најмалку четири животи и предизвика неколку згради да пропаднат, јавија властите. Епицентарот на земјотресот бил во провинцијата Елазиг, а бил почувствуван дури до Тел Авив, Израел.

(Видео) Силен земјотрес во Турција, најмалку четворица мртви и повеќе урнати згради

Макфакс - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди денес источниот дел на Турција. Тлото се тресело во округот Сиврице, во провинција Елазиг, околу 20:55 часаoт по локално време (18:55 po средноевропско), објави владината агенција за катастрофи.

Силен земјотрес во Турција

Телма - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтер ја погоди турската провинција Елазиг, на истокот од земјата. Епицентарот на земјотресот бил во областа Сивриче на длабочина од 10 километри.

Најмалку четворица загинаа во разорниот земјотрес во Турција

Слободен Печат - 24.01.2020

Најмалку четворица мртви и двајца повредени е првичниот биланс од силниот земјотрес во Турција. Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу потврди дека досега четри лица го загубија животот во силниот земјотрес што ја погоди Источна ...

Разорниот земјотрес од 6,8 степени предизвика хаос и паника во источна Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2020

Силен земјотрес од 6,8 степени по Рихтеровата скала денес го погоди источниот дел на Турција. Земјотресот е забележан во 17,55 часот на длабочина од само 2 километри, а се почувствувал во Ирак, Сирија, Либан и Израел.

ВИДЕО: Реки луѓе на улица - Земјотресот од 6.9 степени снимен во ресторан

Press24 - 24.01.2020

Разорен потрес од 6,9 степени по Рихтер ја стресе Турција. Потресот вечерва по кој следат многу афтершокови, се случил во 17:55 минути по локално време. Епицентарот бил на 218 километри од турскиот град Газиамтеп и 34 километри од Елазгин.

Посилен од земјотресот во Албанија - Страшна снимка од Турција, се силно се тресе

Press24 - 24.01.2020

Разорен потрес од 6,9 степени по Рихтер ја стресе Турција. Потресот вечерва по кој следат многу афтершокови, се случил во 17:55 минути по локално време. Епицентарот бил на 218 километри од турскиот град Газиамтеп и 34 километри од Елазгин.

Земјотрес од 6,8 степени по Рихтер ја погоди Турција

Слободен Печат - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди градот Елазиг на истокот на Турицја, пишува агенцијата „Анадолу“. Турската агенција за менаџирање со кризи пишува дека земјотресот е регистриран во 20.55 часот по локално време.

Земјотрес со јачина од 6,9 степени ја погоди источна Турција

Макфакс - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди денеска источниот дел на Турција. Засега нема извештаи за жртви. Некои жители на овој регион на страниците на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар напишаа дека темелите на нивните домови силно се ...

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

Фактор - 24.01.2020

Најмалку 4 загинати има во земјотрес од 6,9 степени во Турција. Тој се пoчувствувал до Тел Авив. Најмалку четири или пет згради се урнале во Сивриџе. Земјотресот се случил во близина на градот Сивриџе, но е почувствуван и во други соседни земји, ...

Четири жртви од силниот земјотрес во Турција

ТВ21 - 24.01.2020

Стигнуваат првите информации околу силниот земјотрес кој ја погоди Турција со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала. Досега има вести за четири загинати лица. Низ улиците и натаму траат спасувачки акции, се бараат тела под урнатините на ...

Четири мртви во земјотрес во Турција

Пулс24 - 24.01.2020

Пред кратко време беше објавено дека Турција е погодена од многу силен земјотрес. Четири мртви во земјотрес во Турција, а земјотресот се почувствувал дури до Телавив. Силината на земјотресот е 6.8 ...

(ВИДЕО) Најмалку четири жртви во силен земјотрес во Турција

Нетпрес - 24.01.2020

Најмалку четири лица загинале во силниот земјотрес кој во петокот доцна попладнето го погоди градот Сивирџ, соопшти министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу. „Во земјотресот загинаа четири лица, две во покраината Малатија и две во покраината ...

Земјотрес од 6,9 степени ја стресе Турција

Press24 - 24.01.2020

Силен земјотрес од 6.9 степени по Рихтер ја стресе Турција. Потресот бил на 212 километри од Газиантеп, на длабочина од 10 километри. Се очекуваат детали за разорниот ...

Се тресеше цело студио: Земјотресот во Турција во живо сред емисија (ВИДЕО)

ТВ21 - 24.01.2020

Локална телевизија во Елазиг имаше дебата додека се случи земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала. Сите соговорници за момент застанаа и го чекаа земјотресот да помине, а видливо беше дека добро се ...

Силен земјотрес ја стресе Турција

24Инфо - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени ја стресе Турција . Засега нема информации дали има жртви и колку штета предизвика земјотресот. Вчера утрото беше регистритан уште еден земјотрес во Турција со 5,6 степени, немало жртви а била причинета ...

По силниот земјотрес во Турција – урнати куќи, оштетени згради, луѓе на улиците (ВИДЕО)

ТВ21 - 24.01.2020

Силниот земјотрес во Турција во близината на Елазиг кој беше со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, придонесе за уривање на неколку куќи, оштети неколку згради, луѓето панично излегоа на улиците низ градот.

ФОТО+ ВИДЕО: Срушени згради, општа паника кај народот во погодените подрачја од силниот земјотрес во Турција

Курир - 24.01.2020

Силниот земјотрес што ја погоди Турција, предизвика општа паника во повеќе турски градови, притоа принудувајќи жителите да ги напуштат своите домови и да излезат на улица. Земјотресот од 6,8 степени, покрај предизвиканата материјална штета, како што ...

Силен земјотрес ја потресе Турција (ВИДЕО)

MTM - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтер ја потресе источна Турција, пренесува Европско-медитеранската сеизмолошка служба. Епицентарот на земјотресот е во регионот на градот Сиврја, во источната провинција Елазаг, со население од околу ...

Силен земјотрес од 6,8 степени ја погоди Турција!

ТВ21 - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Турција. Епицентарот бил во близина на градот Елазиг на длабочина од 10 километри. Засега се очекуваат први информации околу штетата направена со овој ...

Катастрофален земјотрес од 6,9 степени во Турција

Денешен - 24.01.2020

Катастрофален земејотрес во Турција од 6,9 степени. Земјотресот се случил на 212 км северно од Газиантеп, 34 км јужно од Елазиг, пред 50-тина минути. Нема информации за повредени, жртви и за разурнувања.

Силен земјотрес во источна Турција

Фактор - 24.01.2020

Земјотрес од 6,8 степени ја погоди Турција. Зафатен е источниот дел на земјата, а епицентарот бил во близина на градот Елазиг на длабочина од 10 километри. Се очекуваат први информации околу штетата направена со овој земјотрес.

Турција започна да ги брои жртвите после катастрофалниот земјотрес

Курир - 24.01.2020

Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Шојлу потврдил дека до сега според првичните информации од силниот земјотрес животот го загубиле 4 лица, а 2 се повредени. Според информациите новиот земјотрес вечерва кој ја стресе Турција бил со ...

ПОСИЛЕН И ОД АЛБАНСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Турција ја стресе разорен земјотрес од 7 степени! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Курир - 24.01.2020

Силен земјотрес вечерва ја погоди Турција. Според информациите новиот земјотрес вечерва кој ја стресе Турција бил со јачина од 6.9 степени според Рихтеровата скала и истиот се случил во 17:55 минути по локално време.

(ВИДЕО) Предмалку силен земјотрес во Турција од 6.8 степени

Скопје1 - 24.01.2020

Силен земјотрес ја затресе Турција пред еден час, а по локално време 20 часот и 55 минути. Земјотресот беше со јачина од 6.8 степени, Епицентарот на земјотресот е на 15 километри. Десеттина минути подоцна уште еден земјотрес со исти епицентар со ...

Силен земјотрес во Таџикистан

Канал5 - 24.01.2020

Плиток земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтер денес го погоди Таџикистан. Епицентарот на потресот бил близу Каракења, соопшти Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар. Нема извештаи за повредени лица или евентуална материјална штета, ...

Сеизмолошка опсерваторија со детали за земјотресот почуствуван во Македонија

Press24 - 24.01.2020

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вчера во 18 часот и 45 минути, регистрираше земјотрес. Епицентар се наоѓал 2 километри јужно од Ресен. Рихтеровата магнитуда изнесуваше 2.3 степени, а беше почувствуван од ...

Се затресе Аргентина - силен земјотрес го погоди северниот дел од земјата

Press24 - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го погоди северниот дел на Аргентина, соопшти американскиот геолошки институт. Земјотресот бил регистриран на 16 километри западно од местото Ел Хојо, на голема длабочина од 560 километри.

ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Потрес од 2,5 степени по Рихтер во 18:45 часот во Преспа

Денешен - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди Преспанскиот регион. Земјотресот е почувствуван во 18:45 часот, а епицентарот е на 4 километри од ресенското село Грнчари во Преспанскиот регион.

Земјотрес со јачина од 5,5 степени во Таџикистан

MakPress - 24.01.2020

Плиток земјотрес со јачина од 5,5, степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Таџикистан. Епицентарот на ударот бил во близина на Каракења, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотрес од 2.3 степени почувствуван во Ресен

MakPress - 24.01.2020

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 18:45 часот е почувствуван во Ресен и околината, соопшти денеска Сеизмолошката опсерваторија во Скопје.

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен Печат - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 2.5 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Македонија. Според Европскиот сеизмички институт, епицентарот на земјотресот бил на 4 километри од Грнчари, односно на 12 километри од градот Ресен.

Земјотрес го стресе Ресен

Фактор - 23.01.2020

Земјотрес со јачина од 2.5 степени, денеска е регистриран со епицентар на 4 километри од Грнчари, односно на 12 километри од градот Ресен. Земјотресот бил на длабочина од 2 километри. Во соседна Албанија денеска имало земјотрес од 3.3 ...

Земјотрес ја стресе Македонија -Еве ги деталите (ФОТО)

Курир - 23.01.2020

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според рихтеровата скала вечерва го погоди преспанскиот регион. Земјотресот се случил во 18:45, а епицентарот на истиот бил на 4 километри од село Грчари ресенско.

Оштетени згради од земјотресот во Турција

Р.С.Европа - 23.01.2020

Земјотрес со сила од 5,6 степени според Рихтеровата скала, вчеравечер бил регистриран во Турција, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на ударот се наоѓал на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри источно од градот ...

Силен земјотрес ја погоди Турција (ВИДЕО)

Канал5 - 22.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени по Рихтер вечерва ја погоди источна Турција. Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди вечерва источен дел на Турција, соопшти Американскиот геолошки институт.

Силен земјотрес во Турција - Ј стресе и Грција

Press24 - 22.01.2020

Силен земјотрес од 5.3 степени по Рихтер ја погоди Турција, а го почуствувале и грчките острови во Егејското море, јавува Си-Ен-Ен. Овој земјотрес е регистриран на 112 километри источно од островот Лезбос итраел релативно долго.

Силен земјотрес ја погоди Турција

Макфакс - 22.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди вечерва источниот дел на Турција, според американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот е на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри источно од градот Киркагач.

Силен земјотрес во Турција близу градот познат како македонски град

Скопје24 - 22.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 5.6 степени по рихтер пред околу еден час вечерва ја стресе западна Турција. Земјотресот е со епицентар на 96 километри од Измир, познат како македонски град. Земјотресот беше на длабочина од само 9 километри и поради ...

Силен земјотрес на истокот од Турција

Локално - 22.01.2020

Силен земјотрес, со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, вечерва е регистриран во источниот дел од Турција, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на ударот се наоѓал на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри ...

Земјотрес близу Измир стресе и грчки острови

Фактор - 22.01.2020

Земјотрес со јачина од 5.3 степени попладнево ја погоди Турција, а го почуствувале и грчките острови во Егејското море, јавува Си-Ен-Ен. Потресот е регистриран на 112 километри источно од островот Лезбос и траел релативно долго.

Силен земјотрес на истокот од Турција

Вечер - 22.01.2020

Силен земјотрес, со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, вечерва е регистриран во источниот дел од Турција, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на ударот се наоѓал на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри ...

Силен земјотрес ја погоди Турција

iPortal - 22.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 5.6 степени по рихтер пред околу еден час вечерва ја стресе западна Турција. Земјотресот е со епицентар на 96 километри од Измир, познат како македонски град. Земјотресот беше на длабочина од само 9 километри и поради ...

ФОТО: Силен земјотрес ја погоди Турција, тлоте не се смири па следуваа уште десетина други

Курир - 22.01.2020

Силен земјотрес, со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, вечерва е регистриран во источниот дел од Турција, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на ударот се наоѓал на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри ...