TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети: Не би сакал ние да се поставиме во улога на ловци на вина

Алсат-М - 19.10.2019

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. Според Ахмети, од недобивањето датум, не треба да се разочаруваме, туку да се ...

Ахмети: Изборите се најдобро решение

Независен - 19.10.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите. – Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори.

Мицкоски ја прифати фрлената ракавица на Заев

Телма - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, го прифати предлогот на Зоран Заев за брзи предвремени парламентарни избори, но не е се уште сигурен дали премиерот ќе го одржи денешниот збор.

Мицкоски на средба со младите во Гостивар (ФОТО)

Курир - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска е во работна посета на Гостивар, а попладнево се сретна и со најмладите од овој град. Мицкоски ги слушаше нивните проблеми и најави решенија во новата изборна програма на ...

Христијан Мицкоски гостин во „Стадион“: СДСМ ќе го победиме со минимум 100.000 гласа разлика

ММС - 19.10.2019

„Гарантирам – на предвремените парламентарни избори разликата ќе биде минимум 100.000 гласови во наша полза во однос на СДСМ“, рече петседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој беше гостин во денешната емисија „Стадион“ на „Канал 77“.

Датумот наречен желба

Н.Македонија - 19.10.2019

Европската Унија не додели датум за почеток на пристапните преговори за Македонија, со што ги изневери очекувањата на домашната политичка јавност, но и на граѓаните. Неизвесноста што траеше уште од почетокот на неделата вчера ја прекинаа лидерите на ...

Мицкоски: Заев треба да понесе одговорност за поразите

Курир - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес гостуваше во „Стадион“ на „Канал 77“ и посочи дека за сите порази што ги доживеа Македонија, Заев треба да понесе одговорност. Јас би рекол дека ова е најмала шлаканица која што сега ја добивме, ...

Мицкоски бара оставка од Заев и предвремени избори

Канал5 - 18.10.2019

Оставка и предвремени избори, лидерите на опозициските партии го повикаа премиерот Зоран Заев да ја понесе одговорноста за тоа што одлуката за датум за преговори повторно е одложена. Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели ваквиот исход ...

Бизнисот стравува политичка нестабилност по недобиениот датум од ЕУ

Телма - 18.10.2019

Компаниите и експертите се плашат од политичка нестабилност откако земјава не го доби долгоочекуваниот датум за почеток на преговорите со Европската Унија. Велат -недобиениот датум нема толку силно да удри по економијата, како политичката ...

Мицкоски: Кога велев да не им веруваме дека Заев ќе омекнувал срца на европски политичари

Фокус - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска се обрати од прес-конфереција во врска со последните актуелни случувања на политички план во Македонија. Тој порача дека ја разбира разочараноста кај луѓето, додавајќи дека тоа е пораз на политиките ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Заев и предвремени

Телма - 18.10.2019

ВМРО ДПМНЕ бара оставка од Премиерот Заев и предвремени парламентарни избори.недобивањето датум за преговори е лоша и непосакувана вест. Треба да бидеме свесни дека државата влегува во едно големо разочарување а сето тоа е последица на погрешните ...

Опозицијата бара техничка Влада и предвремени избори

Алсат-М - 18.10.2019

Опозиционите партии бараат оставка од премиерот Зоран Заев и предвремени парламентарни избори. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека Франција не е виновна што не добивме датум, туку криминалот и корупцијата.

Мицкоски повика на средба на државниот врв

Фокус - 18.10.2019

Првиот човек на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска повика на средба на државниот врв по недобивањето датум за преговори од ЕУ и блокадата од Франција. Тој нагласи дека го повикува државниот врв на средба, а на прашањето дали ќе ...

БЕСА бара оставка од Владата и предвремени избори

Нова ТВ - 18.10.2019

Претседателот на партијата движење Беса, Билал Касами го оцени како неуспех на Владата недобивањето на датум за почеток на преговори со Европската унија и побара оставка од Владата и предвремени парламентарни избори.

Беса и Алијансата бараа оставка од Заев

Телма - 18.10.2019

Опозиционите партии од албанскиот политички блок Беса и Алијансата на Албанците бараа оставка од премиерот Заев. По најавите од Брисел за недобивање на датум за преговори, партиите велат дека е потребно веднаш да се одржат предвремени парламентарни ...

Мицкоски: Неуспехот во Брисел е поради Заев

Канал5 - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара предвремени избори и очекува оставка од премиерот Заев. Не добивањето на датум е лоша и непосакувана вест, рече опозицискиот лидер. Повеќе детали од Јулијана Николовска.

Мицкоски бара предвремени избори и очекува Заев денес да си поднесе оставка

Сакам да кажам - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара предвремени избори и средба на државниот врв, како единствено решение, како што рече, за излез од кризата настаната со недобивање датум за почеток на преговори со Европската Унија.

Опозиционерот Мицкоски бара лидерска средба и ги повика граѓаните да застанат зад ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 18.10.2019

Оставка од Заев и формирање на техничка влада побара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Недобивањето датум е лоша и непосакувана вест. Ваквата одлука е пораз, но не за народот и граѓаните, туку за политиките на Заев и неговата власт, рече на прес-конференција ...

За недобивањето датум граѓаните со став: „Виновни се владините политики, Макрон е во право!“

Алсат-М - 18.10.2019

Граѓаните кои денеска ги анкетираше Алсат велат дека недобивањето на датумот е резултат на погрешните владини политики, високата корупција, непотизмот, немањето правна држава. Не е проблем, нормално е и верувам дека и Франција и ЕУ се во право.

Мицкоски повика на средба на државниот врв, изборите се логично решение а во меѓувреме неопходни се итни реформи

Нетпрес - 18.10.2019

Недобивањето на датум за избори е лоша и непосакувана вест за Македонија. Треба да бидеме свесни дека државата влегува во разочарување и сето ова е последица на погрешните политики водени во последните неколку години, истакна во денешното обраќање ...

Опозицијата бара оставка и предвремени избори – Мицкоски, Касами и Села: „Виновен е премиерот Заев“

ТВ21 - 18.10.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Владата на чело со премиерот Зоран Заев. Недобивањето датум е лоша и непосакувана вест. Ваквата одлука е пораз, но не за народот и граѓаните, туку за политиките на Зоран Заев и неговата власт, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски: Велев да не им веруваме дека Заев ќе омекнувал срца на европски политичари

360 степени - 18.10.2019

„Колку и да се противи власта, избори ќе дојдат, а со тоа доаѓа и политичкиот крај на Зоран Заев, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ“, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција Државата влегува во разочарување, а ова е последица на погрешните ...

Касами бара предвремени избори

360 степени - 18.10.2019

Негативниот одговор за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ , уште еднаш го потврдува неуспехот на оваа Влада, реагират од Движењето БЕСА на Билал Касами и бараат колективна оставка на Владата и предвремени избори.

АНКЕТА: Што велат граѓаните за недобивањето датум? „По овој неуспех, овде ќе останат само старците“

ТВ21 - 18.10.2019

По ветото од Франција и неуспехот за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, анкетираните граѓани од ТВ21 стравуваат дека по оваа одлука во нашава земја ќе останат само лица во пооодмината возраст, а младите ќе си заминат.

Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Centar - 18.10.2019

Одлуката за недобивање на датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа валст, навлезена во кирминал и корупција, рече во обраќање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и додаде дека станува збор за политика која го ...

БЕСА на Касами ќе повика на предвремени парламентарни избори

Локално - 18.10.2019

Откако лидрите на државите членки на ЕУ не постигнаа согласност за Северна Македонија и Албанија да добијат датум за преговори, денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес-конференција на која меѓу другото побара оставка од премиерот Заоран Заев, а ...

Мицкоски бара предвремени избори, без претходно да ја реформира партијата на Груевски?

iPortal - 18.10.2019

Наместо да даде поддршка на раководството на државата која во последниве години се бори за добивање датум за преговори со ЕУ, од денешниот настап на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се добива впечаток дека со денови се надевал за неуспех на ...

Мицкоски: Макрон виновен за датумот? Од Франција и Макрон може само да учиме

365 - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ апсолутно не се согласува со ставот дека Франција или претседателот Емануел Макрон се одговорни за недобивањето на датум за преговори на Македонија со Европската унија.

Мицкоски: Заев требаше многу порано да поднесе оставка

4NEWS - 18.10.2019

Христијан Мицкоски на прес-конференцијата денеска рече дека Зоран Заев требало многу порано да си поднесе оставка од функцијата, и да стане историја како најнеуспешен премиер во Македонија.

Мицкоски ќе учествува на лидерска кај Претседателот

CivilMedia - 18.10.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на прес конференција побара лидерска средба, но потврди дека ќе учествува и ако средбата ја свика и иницира претседателот Стево Пендаровски. Мицкоски рече дека не е важно кој ја иницира, туку важно е да се ...

ВМРО-ДПМНЕ најави прес-конференција на Мицкоски во 13:30 часот

4NEWS - 18.10.2019

После случувањата во ЕУ во изминатите неколку дена, каде што многу веројатно дека нема да се добие датум за почеток за преговорите со Европската Унија, со реакција ќе се јави и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Николоски: Владата не треба да го напаѓа Макрон, туку да ги согледа своите недостатоци

Република - 18.10.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ рече дека не e среќен што Македонија не доби датум за преговори, но дека ова е ден во кој што мораме да бараме решение за да одиме ...

За недобивањето датум граѓаните со став: „Виновни се владините политики, Макрон е во право!“

Курир - 18.10.2019

Граѓаните кои денеска ги анкетираше Алсат велат дека недобивањето на датумот е резултат на погрешните владини политики, високата корупција, непотизмот, немањето правна ...

Мицкоски: Повикувам на средба на државниот врв, изборите се логично решение, во меѓувреме потребни се итни реформи

24 Вести - 18.10.2019

„Недобивањето на датум за избори е лоша и непосакувана вест за Македонија. Треба да бидеме свесни дека државата влегува во разочарување и сето ова е последица на погрешните политики водени во последните неколку години.

Мицкоски: Недобивањето датум резултат на погубните политики на власта

Независен - 18.10.2019

Фото: Б. Грданоски Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почетопк на преговори со ЕУ.

Мицкоски: Недобивањето датум не е пораз на граѓаните, туку на политиките на Заев и власта

еМагазин - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почеток на преговори со ЕУ.

Мицкоски повика на средба на државниот врв

Тера - 18.10.2019

Во животот секогаш има избор, и ова не е крајот, туку почеток на промените кои мора да се случат. Треба да излеземе посилни и помудри од секој еден неуспех. Македонија е европска земја, а Европската Унија е наша заедничка цел, вака се обрати лидерот ...

Мицкоски: Недобивањето датум резултат на погубните политики на власта

Сител - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почетопк на преговори со ЕУ.

Мицкоски: Не добивањето датум е пораз за политиките на Зоран Заев, требаше многу порано да поднесе оставка

Точка - 18.10.2019

Одлуката за недобивање на датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена во криминал и корупција, рече во обраќање лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и додаде дека станува збор за политика која го ...

Мицкоски: Недобивањето датум е резултат на лошите политики на Владата на Заев

Нова ТВ - 18.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почеток на преговори со ЕУ.

Мицкоски: Недобивањето датум резултат на погубните политики на власта на Заев, потребни предвремени избори

Либертас - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почетопк на преговори со ЕУ.

Мицкоски повика што поскоро на избори

Република - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почетопк на преговори со ЕУ.

Мицкоски: Заев требаше да си поднесе оставка и многу порано

MakPress - 18.10.2019

На денешната прес конференција, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика на предвремени избори и решавање на кризата во која Македонија се наоѓа. - Треба да бидеме свесни дека државата влегува во разочарување и сето ова е последица на ...

Мицкоски повика што поскоро на избори

PressingTV - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почетопк на преговори со ЕУ.

Мицкоски: Недобивањето датум резултат на погубните политики на власта

4NEWS - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почетопк на преговори со ЕУ.

МИЦКОСКИ: Предвремени парламентарни избори и крај за Заев се единствено логично решение

Денешен - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот Стево Пендаровски, откако Македонија не доби датум за почеток на преговори со ЕУ.

Касами и Села бараат оставка од Заев

Нетпрес - 18.10.2019

Опозиционите партии од албанскиот политички блок Беса и Алијансата на Албанците бараа оставка од премиерот Заев. По најавите од Брисел за недобивање на датум за преговори, партиите велат дека е потребно веднаш да се одржат предвремени парламентарни ...

Мицкоски: Нема да преземеме радикални чекори, потребни се избори ама не по секоја цена (ВИДЕО)

+инфо - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на средба на државниот врв и порача дека ќе присуствува на средба ако добие покана за средбата која се најавува откај претседателот Стево Пендаровски за во недела попладне.

Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

MTM - 18.10.2019

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена во криминал и корупција, рече во обраќањето лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и додаде дека станува збор за политика што го ...

Мицкоски: Недобивањето датум резултат на погубните политики на власта

Скопје инфо - 18.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе учествува на лидерската средба што ја организира претседателот на државта Стево Пендаровски, откако земјава не доби датум за почетопк на преговори со ЕУ.