TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска: Додека 40 проценти од граѓаните се борат за живот, луѓе од власта се расфрлаат со коли, мотори, глисери- ...

Курир - 18.04.2019

40 проценти од луѓето во Македонија се борат да преживеат со сиромаштијата. Сиромаштијата денеска после еколошката катастрофа е најголемата закана за човештвото, истакна кандидатот за претседател на државата, од ВМРО-ДПМНЕ проф.

Силјановска Давкова од Крива Паланка порача: Заслужуваме подобра Македонија од оваа!

Република - 18.04.2019

порача Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на државата поддржана од ВМРО ДПМНЕ и коалцијата вечерва од митингот во Крива Паланка. Професорката по уставно право вечерва пред граѓаните на Крива Паланка изјави дека на сите собири се ...

Мицкоски: Силјановска со својот личен, домашен, но и меѓународен интегритет има јасен план како да се врати правото и ...

Република - 18.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг нагласи дека крајот бил блиску затоа што изборот е едноставен, од една страна го имаме Стево Пендаровски поддржан од сите политичари од транзицијата кои урнаа илјадници човечки судбини, ...

Силјановска: Дол и Курц застанаа зад нас, тоа е силен европски ветер

Фокус - 18.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Кратово рече дека имаат силна европска поддршка. -Како што знаете, претседателот на Европската Народна Партија, господинот Жозеф Дол застанува зад нас, ...

Силјановска од Кратово: Со владата на СДСМ и Заев граѓаните живеат се посиромашно- доколку станам претседателка ќе ...

Курир - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на државата, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кратово. Силјановска Давкова со граѓаните сподели вест каде што рече дека добила поддршка од претседателот на Европската Народна партија ...

Силјановска: Поддршката однадвор многу ни значи, Дол и Курц застануваат зад нас- тоа е европски силен ветар во нашите ...

Курир - 18.04.2019

Поддршката однадвор многу ни значи, истакна кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова на митингот во Кратово. -Како што знаете, претседателот на Европската Народна Партија, господинот Жозеф Дол ...

Силјановска од Куманово: Под власта на СДСМ културата е на најниски гранки

Курир - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на државата проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска во Куманово оствари средба со Дејан Ѓорѓиевски потпретседател на Македонско археолошко друштво, Синиша Кашавелски меѓународно познат ликовен уметник и Боби ...

(Не) спорна апликација

24 Вести - 18.04.2019

Скопското обвинителство ќе го истражува случајот со андорид апликацијата на СДСМ Избори 2019 – за која од опозицијата вели дека постои сомнеж оти владејачкото мнозинство преку неа собира лични податоци од граѓани, потврди за ТВ 24 претседателот на ...

Сиљановска Давкова денеска во Кратово и Крива Паланка

24 Вести - 18.04.2019

Изборната кампања на претседателските кандидати пред финиш. Кандидатката поддржана од вМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова ќе ја промовира својата претседателска кандидатура во Кратово и Крива Паланка.

Претседателот на ЕПП со поддршка за Сиљановска, ја смета за вистински кандидат

МКД - 18.04.2019

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП) Жозеф Дол се огласи на Твитер со поддршка за кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, нарекувајќи ја вистински кандидат.

Претседателот на Европска народна партија ја поддржа Силјановска: Таа е вистински човек за зајакнување на економијата и ...

Фокус - 18.04.2019

Првиот човек на Европската народна партија, Жозеф Даул упати поддршка кон претседателскиот кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. „И посакувам на Гордана Силјановска добар резултат во првиот круг на изборите за претседател.

Жозеф Дол: Силјановска е вистинскиот кандидат за продолжување по евроатланската патека

Република - 18.04.2019

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова. , порача тој. ...

Жозеф Дол: Силјановска е вистинскиот кандидат за зајакнување на економијата, независно судство и борба против корупција

Курир - 18.04.2019

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. -Посакувам Силјановска да има силен резултат во првиот круг од претседателските избори.

Еве кој е асистентот Албанец на Гордана Силјановска на Правниот факултет во Скопје

Магазин - 18.04.2019

На синоќешниот последен ТВ дуел на претседателските кандидати на АЛСАТ М водителите го поставија и прашањето за правичната застапеност на етничките заедници во администрацијата и општеството во целина.

Претседателските кандидати и денеска ќе одржат митинзи

Слободен Печат - 18.04.2019

Кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова ќе ја промовира својата претседателска кандидатура во Кратово и Крива Паланка. Кандидатот за претседател Блерим Река, кој е ја има поддршката од Беса и Алијансата за Албанците, денеска ...

Силјановска: Со личен пример покажав дека ја почитувам етничката застапеност

MakPress - 18.04.2019

На претседателската дебата на Телевизија Ал-Сат кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова во однос на темата за правичната застапеност на етничките заедници истакна дека токму застапеноста на етничките заедници се погрижила да ја примени ...

Сиљановска- Давкова од Делчево: Каква е таа демократија кога се забранува филм и книга

Канал5 - 17.04.2019

Се во животот можете да смените ама татковината никогаш, изјави вечерва Гордана Силјановска Давкова. Граѓаните се тие што ја градат и што ја чуваат татковината и што се грижат за правда и честита Македонија, но и за јазикот на малцинствата кој ...

Силјановска: Македонија заслужува нешто подобро, заслужува Коалиција за Подобра Македонија, за посреќна Македонија и за ...

Курир - 17.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Делчево. Силјановска Давкова го осуди инцидентот кој што се случи во Арачиново каде што блиски соработници на градоначалничката ...

Силјановска: За пет години се надевам дека ќе излеземе од политичка транзиција

Курир - 17.04.2019

Професорката Гордана Сиљановска Давкова во претседателската дебата на Алсат телевизија потенцираше дека таа има визија за поинаква Македонија, визија во која по петте години нејзин мандат, Македонија конечно ќе излеземе од политичка транзиција.

Силјановска: За пет години сакам да видам држава во која ќе има помалку министерства

Курир - 17.04.2019

Јас имам женски сон, женска визија за поинаква Македонија, со жени во кабинетот без разлика на етничката припадност. За пет години се надевам дека ќе излеземе од лавиринтот бескрајна демократска транзиција, рече Гордана Силјановска давкова кандидат ...

Сиљановска Давкова: Единствено што направија е зголемување на семејните бизниси

24 Вести - 17.04.2019

Непотизмот и криминалот ја одбележаа досегашната работа на владата, порача кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Г ордана Сиљановска Д авкова која вечерва оддржа митинг во Д ...

Сиљановска вечерва во Берово и Делчево

Канал5 - 17.04.2019

Се во животот можете да смените ама татковината никогаш, изјави вечерва Гордана Силјановска Давкова. Ветуваа дека ќе донесат живот, донесоа пекол, затоа ни е потребна голема победа, порача Мицкоски во ...

Сиљановска Давкова во Берово: Ние постојано размислуваме како заедно да излеземе од ова политички мочуриште

Канал5 - 17.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Берово. Сиљановска Давкова при обраќање пред граѓаните истакна дека 21 април и 5 мај се деновите кога граѓаните ќе ја ...

Сиљановска: Правичната и соодветна застапеност не смее да се однесува само на етничкиот критериум, туку и на лицата со ...

Курир - 17.04.2019

Професорката Гордана Сиљановска Давкова во претседателската дебата на телевизија Алсат истакна дека правичната и соодветна застапеност не смее да се однесува само на ентичкиот критериум туку треба да се однесува и на лицата со посебни потреби и ...

Сиљановска од Берово: Се може да смените во животот, но татковината никогаш

Вечер - 17.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Сиљановска Давкова вечерва во рамки на изборниот карван одржа митинг во Берово, на кој пред беровчани рече болката на народот е татковината.

Во европска земја не се забрануваат филм и книга

Република - 17.04.2019

Во европска земја не се забрануваат филм и книга. Во земја во која се забранува филм и книга нема демократија, порача од Делчево Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат поддржан од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата на вечерашниот митинг.

Силјановска Давкова: Во Северна Грција живеат Македонци и не треба да се срамиме од нив

Курир - 17.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Делчево. -Како што имало низ векови Македонци во Северна Грција, во Егејска Македонија има и денеска и месечината ги води ...

Во Северна Грција живеат Македонци и не треба да се срамиме од нив

Република - 17.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Делчево. рече Силјановска Давкова. Таа потенцираше дека не е националист, но дека не може, а да не каже дека не се работи за ...

Затвореници за крвавите настани од 27ми, застанаа зад Сиљановска-Давкова

Локално - 17.04.2019

Игор Југ, човекот за кој велат дека требало да пука во Заев, напиша на фејсбук, „Татковината повикува на 21 април да означиме почеток на крајот на злото Зоран Заев“. Браќа и сестри, со желба за една единствена и вечна Република Македонија, мисла за ...

Силјановска: Власта ветуваше битка со сиромаштијата, ама заборави на тоа

Нетпрес - 18.04.2019

40 проценти од луѓето во Македонија се борат да преживеат со сиромаштијата. Сиромаштијата денеска после еколошката катастрофа е најголемата закана за човештвото, истакна кандидатот за претседател на државата, од ВМРО-ДПМНЕ проф.

Силјановска Давкова: Една е домата, една е татковината, на татковината и личи да има мајка

Курир - 17.04.2019

Ќе се обидеме да ги задржиме младите, а оние кои си заминаа да ги вратиме, вака го започна својот говор кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова.

ВИДЕО: Силјановска-Давкова: Жена претседател ќе го промени општеството кон подобро

IRL - 17.04.2019

Со доза скромност, но и гордост затоа што е првата жена кандидат за претседател на државата, професорката Гордана Силјановска Давкова се претставува на митинзите и средбите со граѓани низ градовите во Македонија.

Силјановска: Нема татковина без мајка, жените да гласаат за жена

Press24 - 17.04.2019

Нема татковина без мајка, жените во Македонија да гласаат за жена, порача денеска од митингот во Берово, Силјановска-Давкова. - Големиот македонски писател и драматург Горан Стефановски кој работеше и живееше во Англија, секогаш велеше дека мислите ...

Нема татковина без мајка, жените во Македонија да гласаат за жена!

Република - 17.04.2019

Нема татковина без мајка, жените во Македонија да гласаат за жена!, порача од митингот во Берово Гордана Силјановска Давкова, кандидатката за претседател на Македонија поддржана од најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ и коалцијата.

Уште три дена од кампањата пред првиот круг од изборите, нервозата расте

Канал5 - 17.04.2019

Првиот дел од предизборната кампања влегува во финиш. Само уште три дена за претседателските кандидати да ги убедат граѓаните в неделата гласот да го дадат за еден од нив. Наближувањето на гласањето закажано за 21-ви април, како што најавија и ...

Осудени насилници како Игор Југ, со поддршка за Силјановска

iPortal - 17.04.2019

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, добива поддршка од насилници, како што е Игор Југ, осуден на 12 годишна затворска казна за настаните во Собранието на “крвавиот четврток”, кој носеше оружје и според обвинението имал задача да ...

Сиљановска Давкова на митинзи во Берово и Делчево

24 Вести - 17.04.2019

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска Давкова ќе одржи митинзи во Берово и Делчево. Вчера п ред жителите на Аеродром порача дека актуелната власт повеќе и наликува на Титаник и не е способна да го насочува бродот кон ...

Игор Југ со порака: Татковината повикува на 21 април да означиме почеток на крајот на злото Зоран Заев

Република - 17.04.2019

Браќа и сестри, со желба за една единствена и вечна Република Македонија, мисла за светла иднина на идните генерации, ве повикувам во битката која претстои на 21 април на претседателските избори, да означиме почеток на крајот на злото Зоран Заев, ...

Силјановска: Моето прво обраќање во Собрание ќе биде на тема екологија

Република - 17.04.2019

Моето прво обраќање во Собранието на Македонија ќе биде на тема екологија, порача Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат поддржан од ВМРО ДПМНЕ и коалцијата. Воопшто не ми е интересира што ќе прават партиите, бидејќи тие ги водат ...

Силјановска од Берово: Се може да смените во животот, но татковината никогаш

Слободен Печат - 17.04.2019

За новата функција претседател Силјановска Давкова рече дека ќе биде онаква каква што е на факултет. Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова вечерва во рамки на изборниот карван одржа митинг во ...

ОД СЕМЕЈНИТЕ АЛБУМИ НА КАНДИДАТИТЕ Гога се заборава пливајќи во Јужна Македонија

+инфо - 17.04.2019

Кога Гордана Силјановска Давкова тргна да освојува гласови низ Македонија, како кандидатка за претседател на државата поддржана од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, многу нејзини пријатели на социјалните мрежи се согласија дека Гордана, ...

Силјановска од Ѓорче Петров: Граѓаните изразуваат поддршка во борбата против заевизмот и залагањата за право и правда ...

Курир - 17.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија денес Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова оствари средби со граѓани и средби со мали и средни бизниси и дуќанџии. Зборевме за економската состојба и се потешкиот живот.

Сиљановска Давкова во Кратово: Се обврзам дека доколку станам претседателка на Република Македонија ќе бидам првата ...

Канал5 - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кратово. Сиљановска Давкова со граѓаните сподели вест каде што рече дека добила поддршка од претседателот на Европската Народна ...

Силјановска разочарана што химната на натпреварот меѓу С. Македонија и Исланд се изведувала само инструментално

365 - 17.04.2019

Дали Гордана Силјановска-Давкова свесно манипулира со гласачкото тело, или пак едноставно наивно наседнува на лажните „скандали“ што ѝ ги сервира како муниција нејзиното најблиско политичко опкружување? Дека е барем едно од двете, може да се види од ...

Силјановска: Нашето културно наследство е оставено на забот на времето

Макфакс - 18.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска-Давкова денеска во Куманово оствари средба со Дејан Ѓорѓиевски, потпретседател на Македонското археолошко друштво, Синиша Кашавелски, меѓународно познат ликовен уметник, и со Боби Серафимовски, ...

Колку се остварливи ветувањата на претседателските кандидати?

Либертас - 17.04.2019

Блерим Река би ја затворил Палатата на Водно и сака да биде со народот. Го препознава монархискиот карактер на сегашниот претседател кој живее изолирано на Водно, со дворско опкружување и гломазен кабинет, без советнички тим.

Химните на спортски натпревари се интонираат само музички

Окно - 17.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова на вчерашниот (15.04) митинг во Велес, во еден момент се осврна врз прашањето на интонирање на државната химна, користејќи го моментот на интонирање на химните при квалификацискиот натпревар меѓу ...

Жозеф Дол: Силјановска е вистинскиот кандидат за продолжување по евроатланската патека

Локално - 18.04.2019

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова. „И посакувам на Гордана Силјановска добар резултат во првиот круг на изборите за ...

Сиљановска во Гази Баба: Со мојата победа на изборите ќе заврши газењето на слободата

Макфакс - 16.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гази Баба. Како што информираат од нејзиниот штаб, таа порачала дека на 21 април со нејзината победата на претседателските избори ќе заврши газењето на ...

Дали Силјановска Давкова се согласува со барањето на Комитите за „гасни комори за Шиптари“?

CivilMedia - 17.04.2019

„Мртов Шиптар, добар Шиптар!“, „Шиптарски п…и!“, и други крајно навредливи националистички изрази преовладуваа во текот на фудбалскиот меч меѓу ФК Вардар и ФК Шкендија, кој се одигра во стадионот „Борис Трајковски“ во Скопје, во неделата, на 14 ...