TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Канал5 - 14.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Алсат-М - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров - Го охрабривме Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името

Р.С.Европа - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

24 Вести - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Граѓаните со различни ставови околу решавање на спорот за името

Алсат-М - 13.01.2018

Граѓаните имаат различни ставови за решавањето на прашањето за името. Некои граѓани анкетирани од Алсат М се оптимисти дека името ќе се реши во текот на оваа година, но инсистираат да се задржи името „Македонија“.

(ВИДЕО) Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Либертас - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Посакуваме во среда Нимиц да излезе со првичен предлог за името

Сител - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со ...

Димитров: Посакуваме во среда Нимиц да излезе со првичен предлог за името

А1 On - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со ...

Димитров: Посакуваме во среда Нимиц да излезе со првичен предлог за името

Макфакс - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со ...

Димитров во „Клик Плус“: Ако идентитетот биде доведен во прашање, тогаш нема да може да бидеме сојузници

ТВ21 - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се’ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Опозицијата останува надвор од процесот, апел од Димитров до Нимиц да даде предлог во среда

ТВ21 - 13.01.2018

Двете страни го охрабруваат медијаторот Нимиц на следниот состанок да понуди првична рамка за името, вели шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Во вчерашното гостување во „Клик Плус“, министерот за надворешни изјави дека големи се ...

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името...

Н.Македонија - 13.01.2018

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се' уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична ...

Димитров: Го охрабривме Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името

Мета - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров велии дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц бил поттикнат од македонската страна да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Македонија не е само наша

Вечер - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Република - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров откри: Го охрабривме Нимиц да излезе со првичен предлог за името

Телевизија Нова - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Посакуваме во среда Нимиц да излезе со првичен предлог за името

Вечер - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со ...

Димитров: Можно е Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Точка - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Можно е Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името

Нетпрес - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Курир - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Македонската и грчката опозиција исклучени од преговорите за името

Алфа - 13.01.2018

Какви релации и договори се склопуваат помеѓу Скопје и Атина за спорот со името знае само македонската и грчката Влада. Македонската и грчката опозиција исклучени од преговорите за името. Какви релации и договори се склопуваат помеѓу Скопје и Атина ...

Димитров: Го охрабривме Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името

Sky - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров велии дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц бил поттикнат од македонската страна да излезе со првична рамка уште следната недела.

(ВИДЕО) Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

еМагазин - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров: Посакуваме во среда Нимиц да излезе со првичен предлог за името

Поглед - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со ...

Нимиц ќе даде предлог за спорот на 17 јануари

Слободен Печат - 12.01.2018

Владите од Скопје и Атина очекуваат предлог од страна на медијаторот Метју Нимиц за решение на спорот со името на 17 јануари, на претстојните разговори во Њујорк. На средбата помеѓу шефовите на дипломатии на двете држави било заклучено дека врвен ...

Со Рамковен предлог на преговарачката маса Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори

Алфа - 12.01.2018

Со Рамковен предлог на преговарачката маса, Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори за спорот со името. Со Рамковен предлог на преговарачката маса, Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори за спорот со името.

Името на свенатата роза

Deutsche Welle - 11.01.2018

Надежта за одржливо и компромисно решение во спорот за името венее, но не е сосема одвеана од ветрот. Колумна на Арсим Зеколи. „Во Русија има два збора за вистината. ‘ Правда ' е зборот за човечката вистина. ‘ Истина ' е зборот за Божјата вистина.

Мудро решавање на спорт со името

CivilMedia - 11.01.2018

Дури и зачудувачки е како по македонските медиуми секојдневно, без исклучок, орбитираат објави полни со информации и навестувања за решавање на спорот со името. После години на статус кво состојба дневните информации околу спорот нагло влегоа во ...

Нова рунда разговори за името на 17 јануари во Њујорк

Нова ТВ - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

РСЕ: Македонско – грчки преговори за името на 17 – ти јануaри во Њујорк

Алсат-М - 09.01.2018

Првата рунда преговори за името меѓу Македонија и Грција годинава е закажана за 17 ти јануари во Њујорк и ќе се одвива на ниво на преговарачите на двете земји , дознава РСЕ од извори на Министерството за надворешни работи.

Македонско - грчки преговори за името на 17 - ти јануари во Њујорк

Р.С.Европа - 09.01.2018

Првата рунда преговори за името меѓу Македонија и Грција годинава е закажана за 17 ти јануари во Њујорк и ќе се одвива на ниво на преговарачите на двете земји, дознава РСЕ од извори на Министерството за надворешни работи.

Нова рунда разговори за името на 17 јануари во Њујорк

А1 On - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

Нова рунда разговори за името на 17 јануари во Њујорк

Канал5 - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

Нова рунда разговори за името закажана за 17 јануари во Њујорк

+инфо - 09.01.2018

Новата рунда разговори доаѓа во период на интензивирани активности и оптимизам во Скопје, Атина, Брисел и Вашингтон, за конечно затворање на спорот. Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија ...

Македонско – грчки преговори за името на 17 – ти јануари во Њујорк?

Либертас - 09.01.2018

Првата рунда преговори за името меѓу Македонија и Грција годинава е закажана за 17 ти јануари во Њујорк и ќе се одвива на ниво на преговарачите на двете земји , дознава РСЕ од извори на Министерството за надворешни работи.

Нова рунда разговори за името на 17 јануари во Њујорк

Сител - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

Закажана нова рунда разговори во Њујорк...

Н.Македонија - 09.01.2018

Закажана нова рунда разговори во Њујорк Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР. Предвидено е посредникот на ОН, Метју Нимиц, да се сретне со преговарачите од Македонија и од ...

Нова рунда разговори за името закажана за 17 јануари во Њујорк

Точка - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името закажана за 17 јануари во Њујорк

Нетпрес - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

За една недела нова рунда разговори за името во Њујорк

Република - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

Нова рунда разговори за името на 17 јануари во Њујорк

CivilMedia - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

Договорен датум за нова рунда преговори за спорот со името

Press24 - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

Нова рунда разговори за името на 17 јануари во Њујорк

Локално - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк, потврдија од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...

На 17. јануари во Њујорк закажани преговори меѓу Македонија и Грција

Стандард - 09.01.2018

Првата рунда преговори за името меѓу Македонија и Грција годинава е закажана за 17. јануари во Њујорк и ќе се одвива на ниво на преговарачите на двете земји, дознава РСЕ од извори на Министерството за надворешни работи.

Нова рунда разговори за името закажана за 17 јануари во Њујорк

Канал 77 - 09.01.2018

Новата рунда разговори за решавање на спорот за името ќе се одржи на 17 јануари во Њујорк – потврдуваат од МНР за МИА. Предвидено е медијаторот на ОН Метју Нимиц да се сретне со преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос ...