TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сончаница или топлотен удар: Што треба да знаете?

Deutsche Welle - 21.06.2024

Огромните горештини го „топат“ југот на Европа, вклучително и Македонија. Ризикот од сончаница или топлотен удар е голем. Ова се симптомите и нашите препораки како да се заштитите.. Конечно лето! Повод да се отиде до парк или езеро.

Водич за преживување на пеколните горештини: Ова треба да го направите за да избегнете сончаница или топлотен удар

Точка

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Кајгана

Симптоми на сончаница и топлотен удар: Еве како да ги препознаете и што да направите ако се појават

Попара

Топлотен бран во Македонија: Како да ги препознаете и што да преземете ако ве погоди сончаница и топлотен удар

Слободен Печат

Топлотниот удар и сончаницата не се исто: Еве како да ги разликувате и се заштитите

Точка

Топлотниот удар и сончаницата не се исто: Еве како да ги разликувате и се заштитите

24Инфо

Денар

Најмалку сто жртви во последните три и пол месеци поради топлотниот бран во Индија

Бизнис Вести - 20.06.2024

– Поради екстремните жештини во Индија, каде температурата надминува 50 степени, во последните три и пол месеци повеќе од 100 лица починале, а 40.000 доживеале топлотен удар, соопшти денеска индиското Министерство за здравство.

Најмалку сто жртви во последните три и пол месеци поради топлотниот бран во Индија

Бриф

Најмалку сто жртви во последните три и пол месеци поради топлотниот бран во Индија

Рацин

Во Индија над 50 степени Целзиусови, загинаа повеќе од 100 луѓе

Фокус

Најмалку сто жртви во последните три и пол месеци поради топлотниот бран во Индија

Либертас

Трагедија: Oд топлотниот бран во Индија починаа 100 лица

Слободен Печат

ЕКСТРЕМНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Најмалку 100 жртви поради топлотниот бран во Индија

Курир

Локално MakPress

Индија: Топлотниот бран однесе најмалку 52 животи

Скопје1 - 20.06.2024

Најмалку 52 лица загинаа во Њу Делхи, Индија, поради силниот топлотен бран, објави денеска Тајмс оф Индија. Според индиски весник, најмалку 52 тела биле донесени во болниците во изминатите два дена, главно сиромашни луѓе кои живееле и работеле на ...

Индија: Топлотен бран однесе најмалку 52 животи

Кумановски м.

Топлотниот бран во Индија однесе најмалку 52 лица

ТВ21

Индија: Топлотен бран однесе најмалку 52 животи

4NEWS

Екстремните временски услови ја погодија Европа со рекордни горештини и силни бури

Во Центар - 20.06.2024

Екстремните временски услови продолжуваат да прават хаос во Европа, каде високите температури и силната бура зафаќаат различни региони. Во таа насока, пишува Еуроњуз, Србија во моментов го доживува првиот топлотен бран во сезоната, при што се ...

Пеколни температури-од утре портоколова фаза на цела територија

Алсат-М

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

Женски магазин

Топлотниот удар е опасна состојба: Препознајте ги првите знаци

Бриф - 19.06.2024

Овие денови ќе бидат особено топли, а таквите услови може да не изложат на дехидрација и топлотен удар, состојби опасни по живот. Лекарот по семејна медицина Јуха Хеино за финскиот портал Ilta-Sanom објасни дека дехидрацијата може да се развие ...

Топлотниот удар е опасна состојба која тивко се прикрадува: Препознајте ги првите знаци

24Инфо