TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Галант: Шеесет отсто од терористите на Хамас се убиени или ранети

Канал5 - 10.07.2024

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека израелските одбранбени сили (ИДФ) убиле или раниле 60 отсто од терористите на Хамас и дека повеќето од баталјоните на исламистичката организација се разбиени.

Израел наложи сите жители да го напуштат градот Газа

Нетпрес

Израелската армија ги повика жителите на Газа да го напуштат градот

Deutsche Welle

Израелски напад на училиште во Газа: 25 загинати

Кумановски м.

Продолжува офанзивата на Израел врз Газа

Р.С.Европа

Бројот на загинати во Газа би можел да биде пет пати поголем од официјалните бројки, се вели во нов извештај

Во Центар

Двајца израелски цивили загинаа во ракетен напад на Голанската висорамнина

Кумановски м.

Слободен Печат 360 степени Макфакс А1 On ТВ21 Слободен Печат 4NEWS Оff.net

Два масакри без оправдување, Папата вознемирен од зголеменото насилство во Украина и Газа

Точка - 10.07.2024

Папата Франциск денеска изрази „длабока загриженост“ поради нападите врз медицинските центри во Киев и на училиште во Газа и повика на конкретни решенија за ставање крај на војните. „Светиот Отец со голема тага ја прими веста за нападите на два ...

Папата Франциск апелира на нови мировни напори по нападите врз детската болница во Украина и врз училиштето во Појасот Газа

Бизнис Вести

Папата Франциск апелира на нови мировни напори по нападите врз детската болница во Украина и врз училиштето во Појасот Газа

Либертас

Папата Франциск апелира на нови мировни напори по нападите врз детската болница во Украина

Канал5

Папата Франциск апелира на нови мировни напори по нападите врз детската болница во Украина и врз училиштето во Појасот Газа

CivilMedia

Папата Франциск апелира на нови мировни напори по нападите врз детската болница во Украина и врз училиштето во Појасот Газа

Zoom

Папата Франциск апелира на нови мировни напори по нападите врз детската болница во Украина и врз училиштето во Појасот Газа

MakPress

Галант вети дека до следното лето ќе бидат регрутирани 3.000 ултраортодоксни војници

Кумановски м. - 10.07.2024

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант во своето обраќање пред Кнесетот за првпат по избувнувањето на војната вети дека 3.000 ултраортодоксни војници ќе бидат повикани во армијата до следното лето.

Галант го одобри планот за повикување ултраортодоксни евреи во армијата

Слободен Печат

ОН: Намерната и насочена кампања за гладување на Израел против палестинскиот народ е форма на геноцидно насилство

CivilMedia - 10.07.2024

Неодамнешните смртни случаи на повеќе палестински деца поради глад и неухранетост во Појасот Газа укажуваат на тоа дека гладот ​​се проширил низ целата енклава, се вели во соопштението на Обединетите нации, цитирано од независни експерти, пренесе .

Експерти на ОН велат дека гладот ​​се проширил низ цела Газа

Глас на Америка

Експерти на ОН: Гладот ​​се прошири низ Газа

4NEWS

Експерти на ОН го обвинија Израел дека спроведува „кампања за изгладнување“, што резултира со смрт на деца во Газа

Бизнис Вести

ОН го обвинија Израел дека спроведува „кампања за изгладнување“во Газа

Независен

ОН: Намерната и насочена кампања за гладување на Израел против палестинскиот народ е форма на геноцидно насилство

Zoom

ОН: Намерната и насочена кампања за гладување на Израел против палестинскиот народ е форма на геноцидно насилство

Frontline

Израелската полиција уапси деветмина антивладини демонстранти

Бизнис Вести - 10.07.2024

Израелската полиција денеска уапси деветмина демонстранти откако тие го блокираа автопатот во близина на Тел Авив, барајќи предвремени избори и договор за размена на затвореници со групата Хамас.

Израелската полиција уапси деветмина антивладини демонстранти

Канал5

Израелската полиција уапси деветмина антивладини демонстранти

CivilMedia

Израелската полиција уапси деветмина антивладини демонстранти

Zoom

Израелската армија детонираше огромна мрежа тунели во Газа – oткриена тајната база

Вечер Прес - 09.07.2024

Израелските одбранбени сили во вторникот уништија шест терористички тунели кои се протегаа речиси 4 милји под Газа, вклучително и еден што служеше како „предводник“ на палестинската екстремистичка група Исламски џихад, соопштија официјални лица.

Учесниците на преговорите за Газа во Каиро постигнаа договори за голем број прашања

Слободен Печат

Хамас: Нетанјаху ги попречува напорите за постигнување договор за Газа

Во Центар

Сиси и Барнс разговараа за напорите за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Нетанјаху објави листа на барања за кои нема преговори со Хамас

Бизнис Вести

Нетанјаху објави четири барања за кои вели дека не може да се преговара

Фокус

ИДФ издаде нова наредба за жителите на Газа: Евакуирајте се

Макфакс

Н.Македонија Zoom Локално Frontline Република Опсервер MakPress Точка

Двајца цивили загинаа во напад на Хезболах на Голанската висорамнина

Слободен Печат - 09.07.2024

Двајца цивили, маж и жена, загинаа денеска на Голанската висорамнина во ракетен напад на Хезболах од јужен Либан, соопшти израелската полиција. Спасувачките служби соопштија дека ракетата директно го погодила возилото во кое се наоѓале жртвите.

Десетици илјади граѓани на Газа повторно се во движење поради нови наредби на израелската војска

Frontline - 09.07.2024

Повторно, десетици илјади луѓе во Газа се во движење, бидејќи израелската војска издава нови наредби за евакуација за голем број области во градот Газа. Во текот на изминатите 10 дена, израелските одбранбени сили (ИДФ) издадоа инструкции за стотици ...

Израелската армија ги повика Палестинците веднаш да го евакуираат западниот дел на Газа

Слободен Печат

Израелската војска ги повика Палестинците да се евакуираат од неколку населби на градот Газа

Независен

Израелски тенкови влегоа во градот Газа

MakPress

Израелската војска ги повика Палестинците да се евакуираат од неколку населби на градот Газа

Либертас

Израелската војска ги повика Палестинците да се евакуираат од неколку населби на градот Газа

MakPress

Израелската војска ги повика Палестинците да се евакуираат од неколку населби на градот Газа

Сител

Алсат-М Zoom