TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАСА успешно ја лансира ракетата SpaceX со екипаж (ВИДЕО)

+инфо - 30.05.2020

Епкипажот го сочинуваат астронаутите Даг Харли и Боб Бехенкен. НАСА денеска во 15.22 часот по американско време успешно ја лансира од Меѓународната вселенска станица (ISS) ракетата SpaceX Ракетата има екипаж прв пат по 2011 година.

Првпат по девет години Американци полетаа во Вселената од Америка

Нетпрес - 30.05.2020

Во саботата приватната компанија на јужноафриканскиот милијардер Илон Маск „SpaceX“ од Флорида во орбитата на Земјата успешно ја лансираше ракетата „Falcon 9“ со којашто првпат во последните девет години двајца астронаути на американската агенција ...

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути успешно лансирана од Флорида

Сакам да кажам - 30.05.2020

Ракетата на Илон Маск со двајца американски астронаути во екипажот успешно е лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, означувајќи почеток на нова ера во патувањата во вселената.

Спејс Икс и НАСА лансираат космонаути во вселената,историски ден за САД (ВИДЕО)

Канал5 - 30.05.2020

ЅpaceX, приватна компанија на мултимилијардерот Илон Маск, лансираa двајца Американци во орбитата од Флорида, првиот лет на астронаутите на НАСА од американско тло во последните девет години.

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

ТВ21 - 30.05.2020

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова ера на патувањата во вселената. Првпат во историјата една приватна компанија испрати ракета со човечки екипаж во ...

Ракетата на „Спејс Екс“ успешно лансирана

Факултети - 30.05.2020

Ракетата „Фалкон 9“ на „Спејс Екс“ беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“, носејќи двајца американски астронаути до меѓународната вселенска станица. По лансирањето, ракетата ќе стигне до меѓународната вселенска станица за 19 часа.

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 30.05.2020

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ и сондата „Кру драгон”. Тест пилотите на НАСА, Даг Харли и Бен Бенкен летаат кон Меѓународната вселенска станица, во првото лансирање на човек во вселената од територија на САД по речиси од една ...

ВИДЕО: Историски момент – „Спејс Икс“ на Илон Маск успешно лансираше ракета во вселената

Либертас - 30.05.2020

Kомпанијата „Спејс Икс“ (SpaceX) на Илон Маск попладнево по американско време успешно испрати двајца американски астронаути на пат кон Меѓународната вселенска станица од космодромот на Вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида.

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: НАСА испраќа астронаути до меѓународната вселенска станица

ТВ21 - 30.05.2020

НАСА и Спејсикс ги испраќаат астронаутите Роберт Бехенкен и Даглас Харли до Меѓународната вселенска станица. Настанот може да се следи во живо официјалниот профил на НАСА. Првиот обид за лансирање беше откажан на само 17 минути пред полетувањето ...

(Видео) Гледајте го во живо лансирањето на „Фалкон 9“ во орбитата

Независен - 30.05.2020

„Спејс икс“, приватната компанија на милијардерот Елон Маск, денеска повторно ќе се обиде да лансира ракета со двајца астронаути во орбитата од Флорида, што е прво полетување на американски астронаути од американско тло, во последните девет години.

„Спејс Икс“ лансираше ракета кон Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

Локално - 30.05.2020

Компанија на милијардерот Елон Маск, „Спејс Икс“ лансираше ракета со двајца астронаути во орбитата од Флорида, што е прво полетување на американски астронаути од американско тло, во последните девет ...

По речиси 10 години денес НАСА ќе испрати астронаути до МВС од американско тло

Емитер - 30.05.2020

До неодамна пристапот на НАСА за обезбедување превоз на астронаутите подразбираше потпирање на сопствени сили и туркање на работите со сопствени мускули. Но, ако тест-мисијата на CrewDragon помине како што треба, работите ќе се променат.

ВО ЖИВО: Ќе успее ли овој пат лансирањето на ракетата „Фалкон 9″ на „СпејсИкс“?!

Слободен Печат - 30.05.2020

Неизвесна е и временската прогноза за денеска. Ќе успее ли овој пат лансирањето на ракетата „Фалкон 9″ и сондата „Кру драгон”, откако во средата само 17 минути пред лансирањето, поради лошите временски услови, се одложи лансирањето.

Вселенската ракета на Илон Маск за патувања до Марс експлодираше среде тестирање

Иновативност - 30.05.2020

Еден ден пред мисијата на SpaceX за транспорт на двајца астронаути до Меѓународната вселенска станица сo ракетата Falcon 9 од Кејп Канаверал, Флорида, која е прва и историска мисија на компанијата, прототипот на вселенската ракета на Илон Маск за ...

Вчера експлодираше прототипот на вселенското летало на Маск, а денес треба да ја лансираат капсулата на Спејсекс ...

МКД - 30.05.2020

Вчера експлодираше прототипот на вселенското летало СН4 на фирмата Спејсекс чиј сопственик е милијардерот Илон Маск. Експлозијата се случи во сојузната држава Тексас, кај местото Бока Бока, каде што се наоѓа објектот на Спејсекс за тестирања.

Експлодира прототипот на вселенското летало на Елон Маск (видео)

Локално - 30.05.2020

Експлодира прототипот на вселенското летало SN4 на компанијата „Space X“, чиј сопственик е Елон Маск. Експлозијата се случи во американската сојузна држава Тексас, во близина на местото Бока Бока, каде се наоѓа фабриката на „Space X“ каде што вршат ...

Експлодираше прототип на вселенско летало на SpaceX (ВИДЕО)

USB - 30.05.2020

Од Space X сè уште официјално не се огласија за тоа што точно се случило, но видеото кажува многу. Експлодираше прототип на вселенското летало SN4 на компанијата SpaceX, чиј сопственик е Елон Маск.

Четврти неуспешен обид на Маск: Погледнете ја спектакуларната експлозија на „Starship“, која се случи при тестирање на ...

Точка - 30.05.2020

Од „Space X“ сè уште службено не се огласија за тоа што точно се случило, но видеото кажува многу. Додека Илон Маск и екипата на „Space X“ чекаат небото над Флорида да ‘се смилува со нив’, за на ракетата „Falcon 9“ да ја постават капсулата „Crew ...

Кина во јули планира патување на Марс

Кумановски м. - 30.05.2020

Вселенската програма на Кина од неодамна вклучува мисија која треба да тргне за Марс во јули. Така, една капсула ќе достигне до Црвената планета, како и роботски ровер што може да се контролира од далечина, и кој ќе биде задолжен за истражување на ...

Space X денеска повторно во обид да ја лансира ракетата

Кумановски м. - 30.05.2020

Американската компанија „SpaceX“ денеска повторно ќе се обиде да ја лансира капсулата „Crew Dragon“, во која ќе бидат астронаути од вселенската агенција НАСА, пренесува BBC. Првиот обид за лансирање во среда не беше реализиран поради лошите ...

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

Кајгана - 29.05.2020

НАСА и SpaceX ја одложија мисијата за испраќање двајца астронаути на Меѓународната вселенска станица со ракетата Falcon 9. Тоа ќе биде историска мисија бидејќи по скоро деценија за првпат ќе бидат лансирани астронаути од американска територија.

Зошто NASA и SpaceX се откажаа од лансирањето во последен момент

Телефони.мк - 29.05.2020

Се одело според план и сите проверки биле навремено извршени. Астронаутите се сместиле во Crew Dragon капсулата и со насмевка на лицето и мавање раце пред камерата покажувале дека се возбуден за историскиот лет.

Историската мисија на „Спејс екс“ мора да чека на вистинскиот момент

Н.Македонија - 29.05.2020

Кога имате ракета висока 70 метри и полна со 76.000 литри гориво на платформата за лансирање, додека претседателот на САД посматра, а милиони луѓе ширум светот се во исчекување, не би требало да изберете пролетен ден на Флорида кога лошите временски ...

Вселенскиот филм на Том Круз сѐ поблиску до остварување

Н.Македонија - 29.05.2020

Проектот за вселенски филм со Том Круз, кој стана една од главните вести по објавените постови на Твитер на НАСА и Илон Маск, на почетокот на мај, се чини дека е се поблиску до остварување, по донесената одлука Даг Лиман да биде режисер, пренесува ...

Гледајте го во живо лансирањето на „Фалкон 9“ во орбитата (ВИДЕО)

Курир - 30.05.2020

„Спејс икс“, приватната компанија на милијардерот Елон Маск, денеска повторно ќе се обиде да лансира ракета со двајца астронаути во орбитата од Флорида, што е прво полетување на американски астронаути од американско тло, во последните девет години.

ВО ЖИВО: Компанијата на милјардерот Маск лансира ракета

Република - 30.05.2020

Спејс икс“, приватната компанија на милијардерот Елон Маск, денеска повторно ќе се обиде да лансира ракета со двајца астронаути во орбитата од Флорида, што е прво полетување на американски астронаути од американско тло, во последните девет години.

Ракетата на Илон Маск успешно лансирана од Флорида

Сител - 30.05.2020

Ракетата на Илон Маск со двајца американски астронаути во посадата успешно е лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, означувајќи почеток на нова ера во патувањата во вселената.

Ракетата Спејс-Екс успешно полета од вселенскиот центар во Флорида

Фокус - 30.05.2020

Ракетата на Илон Маск, изградена од „Спејс-Екс“, со двајца американски астронаути, успешно е лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, а летот се очекува да трае 19 часови. Првпат во историјата една приватна компанија испрати ракета со ...

Ракетата на Илон Маск успешно лансирана од Флорида

4NEWS - 30.05.2020

Ракетата на Илон Маск со двајца американски астронаути во посадата успешно е лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, означувајќи почеток на нова ера во патувањата во вселената.

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Курир - 30.05.2020

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова ера на патувањата во вселената. Првпат во историјата една приватна компанија испрати ракета со човечки екипаж во ...