TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден на отворањето на НАТО самитот: Украина може и ќе ја победи Русија

Канал5 - 10.07.2024

НАТО е помоќен од кога и да е претходно, Украина може и ќе ја победи Русија, рече американскиот претседател Џо Бајден на отворањето на Самитот пред членките на Алијансата од местото каде пред 75 години беше потпишан Вашинтонскиот договор.

Добро е што сме посилни од кога било - лидерите на НАТО се собраа во Вашингтон

Глас на Америка

Бајден категоричен пред сојузниците: Украина ќе го запре Путин!

Слободен Печат

Може ли Америка сè уште да го води НАТО?

Слободен Печат

📽 ИМА РАЗЛИКА, ГОВОРЕШЕ ЈАСНО 13 МИНУТИ Алијансата е помоќна од кога било, им рече Бајден на сојузниците

+инфо

Бајден го отвори самитот на НАТО: Русија нема да победи, Украина ќе го запре Путин

МКД

[ВИДЕО] Со моќен говор Бајден го отвори Самитот на НАТО, порача дека ќе ја брани Украина против Путин со сите сили

Точка

Сакам да кажам А1 On Мета Локално Глас на Америка Макфакс Точка Глас на Америка

Столтенберг: САД ќе останат силен сојузник на НАТО без оглед на изборниот резултат

Слободен Печат - 10.07.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Вашингтон изјави дека очекува САД да останат „верен“ сојузник на НАТО без оглед на исходот од изборите во САД во ноември. Во исто време, тој истакна дека очекува сојузниците да договорат ...

Конкретна помош за противвоздушната одбрана на Украина од Самитот на НАТО во Вашингтон

Алфа

Претставник на НАТО: Војната во Украина нема да заврши ни во 2025 година

365

Не гледајте трошоци, сега е време за слобода и демократија, а местото е Украина – пораки од НАТО самитот во Вашингтон

Телма

Повеќе противвоздушна одбрана: Самитот на НАТО започна со сигнал до Украина

Deutsche Welle

Анкета на НАТО: 63 отсто од испитаниците на сојузничките земји се согласуваат дека треба да брани сојузник во случај на напад; Во Северна Македонија само 35 отсто од испитаниците се согласуваат со истото

CivilMedia

Столтенберг: Проширувањето на НАТО ја обедини Европа и го отвори патот за интеграција во ЕУ

ТВ21

Lider Кумановски м. Канал5 Телма Вечер Прес Сител Нетпрес Телма

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат воената алијанса кај американските гласачи

Независен - 10.07.2024

Европските лидери на Самитот на НАТО во Вашингтон се фокусираат на објаснување на обичните американски даночни обврзници дека воената алијанса вреди за парите, бидејќи прашањето за поделбата на товарот стана политичка топка за двете партии во САД – ...

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат воената алијанса кај американските гласачи

24Инфо

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат алијансата кај Американците

Канал5

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат воената алијанса кај американските гласачи

Рацин

Европските лидери го користат Самитот на НАТО за да ја промовираат воената алијанса кај американските гласачи

MakPress

Гаши во Вашингтон: Свесни сме дека сме земја-членка на НАТО во фрагилен регион каде има многу малигни надворешни ...

Локално - 10.07.2024

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, во својот говор на Парламентарниот самит на НАТО што се одржува во Вашингтон, оцени дека нашата земја се наоѓа во кревок регион каде има малигни влијанија, ветувајќи дека остануваме посветени на ...

Гаши во Вашингтон: Премиерот при заклетвата го изговори уставното име и тоа е апсолвирано прашање

Глас на Америка

Наша обврска и предизвик е да ги оствариме уставните измени, порача спикерот Африм Гаши

Глас на Америка

Гаши: Манифестиравме свесност за одговорноста за исполнување на обврските кои произлегуваат од членството во НАТО

ТВ21

Претседателот на Собранието Африм Гаши, на Парламентарното собрание на НАТО во Вашингтон повика на подигнување на нивото на единство меѓу земјите-членки на Алијансата

Алсат-М

Гаши учествува на Парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Zoom

Гаши на парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Макфакс

ТВ21 Опсервер Press24 Точка Канал5 MakPress Zoom Канал5

Макрон: Германија и САД се главните противници на Украина да влезе во НАТО

А1 On - 09.07.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Германија и САД се двете главни земји кои се противат на влезот на Украина во НАТО. „Постои силно противење од САД и Германија во однос на целта на Украина да се приклучи на НАТО.

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

Либертас

Макрон: Германија и САД се главните кои се противат на зачленувањето на Украина во НАТО

ТВ21

Макрон тврди дека САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

ММС

Макрон: САД и Германија се главните противници на членството на Украина во НАТО

365

Макрон: Германија и САД се главни противници на членството на Украина во НАТО

Телма

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

MakPress

Либертас

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

А1 On - 09.07.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска на средба со неговиот украински колега Дмитриј Кулеб во Вашингтон изјави дека самитот на НАТО во Вашингтон дополнително ќе ги зајакне врските на Украина со Алијансата и ќе претстави силен пакет ...

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

Zoom

Блинкен: Силен пакет со помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

Независен

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

MakPress

Блокирани улици, стопиран сообраќај и затворени метро станици: Вашингтон се подготвува за самитот на НАТО

Република - 08.07.2024

Блокирани улици во централниот дел на американската престолнина, стопиран сообраќај и затворени метро станици, безбедноста на највисоко ниво, но и привремено затворени продавници и ресторани – Вашингтон е подготвen за пречекот на високите делегации ...

ЗАТВОРЕНИ МЕТРО СТАНИЦИ И РЕСТОРАНИ, БЛОКИРАНИ УЛИЦИ Вашингтон се подготвува за самитот на НАТО

+инфо

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

Н.Македонија

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

ТВ21

Зголемени безбедносни мерки во Вашингтон во пресрет на историскиот самит на НАТО

Слободен Печат

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

Либертас

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

MakPress