TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иднината на СЈО преминува кај пратениците

Алфа - 22.07.2019

Законот за јавно обвинителство повторно во фокусот на јавноста. Стариот предлог закон за кој од власта велеа дека е одличен, сега ќе го преправаат, па новиот ќе го достават пред пратениците утре.

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Канал5 - 22.07.2019

Новиот предлог закон за јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Заев, утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско ...

БЕСА не го поддржува законот на Заев за ново СЈО на чело со Русковска

Фокус - 22.07.2019

Од БЕСА велат дека нема да го подржат законското решение на Зоран Заев за интегрирање на специјалното во јавното обвинителство, не чие чело би застанала Вилма Русковска, доколку не претрпи битни измени. „Преку новиот предлог-закон беше погребано СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара прво нов Совет на јавни обвинители, потоа шеф на новото СЈО

+инфо - 22.07.2019

Тешко ќе оди усогласувањето помеѓу власта и опозицијата за изборот на новиот јавен обвинител за гонење на организиран криминал и висока корупција кој треба да седне во фотелјата на Катица Јанева, барем ако се суди по брифинзите на ВМРО-ДПМНЕ.

Груби: Не е работа на партиите да разговараат за шеф на новото Обвинителство

Алсат-М - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да го назначува шефот на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, рече денеска пратеникот од ДУИ, Артан Груби, коментирајќи ја изјавата на премиерот Заев, преку која предложи ...

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

Сител - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Случај „Рекет“ - танго за кое се потребни тројца

Deutsche Welle - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката има дадено овластувања за обвинителите кои ги застапуваат предметите ...

Ќе има ли нови пазарења и за законот за новото обвинителство?

Р.С.Европа - 22.07.2019

Неделава предлог законот за Јавно обвинителство во скратена постапка влегува во собраниска процедура. Дел од опозицијата најавува амандмани, ВМРО-ДПМНЕ се уште го разгледува, но, и не се откажува од идејата да достават и свој закон.

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Независен - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Заев го промовираше, а законот за ЈО не поминал ниту на Влада, ниту на Собрание

Слободен Печат - 22.07.2019

Собраниски извори велат дека со предлог-законот нема да се брза заради обезбедувањето на двотретинското мнозинство. Законот за јавно обвинителство кој премиерот Зоран Заев го презентираше во петокот пред јавноста откако пропадна неговиот обид да ...

Истрагите на СЈО меѓу судот и контејнерот

Призма - 22.07.2019

Се чека решение не само за институцијата, туку и за предметите што ги истражува | Фото: БИРН По скандалот со рекетирање и по оставката на Катица Јанева се бараат начини како Специјалното јавно обвинителство да продолжи да работи, но на кои случаи? ...

Во снимките предадени во Обвинителството се слуша глас на јавен обвинител

Тера - 22.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет“, во кои се осомничени Бојан Јовановски и ...

Новините во предложениот закон за јавното обвинителство

Академик - 22.07.2019

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство , во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во Јавно обвинителство за гонење криминал ...

Интервју со обвинителот Јовески: Знаеме како се обезбедени парите за „рекет“

Независен - 22.07.2019

Никој што сторил кривично дело нема да биде поштеден, порачува републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за „Независен весник“. Тој открива некои детали за истрагата за најновиот случај „Рекет“, за сметките на бизнисменот сведок и за ...

Покрај Русковска, и „Талир“ се испречи пред Законот на Заев

Независен - 22.07.2019

Фото: Б.Грданоски Откако го прочитаа предлог-законот за Обвинителство што го објави премиерот Зоран Заев, во ВМРО-ДПМНЕ излегуваат со низа забелешки и најавуваат оти не постои шанса да го прифатат во оваа форма.

Калајџиев: СДСМ не може да решава за СЈО

MakPress - 22.07.2019

СДСМ не може да ја одредува судбината на СЈО смета универзитетскиот професор Гордан Калајџиев. Според него обвинителството не може туку така да се уфрли во друго обвинителство оти за него постои посебен закон и цел на постоењето.

„Новото“ СЈО неприфатливо за опозицијата, во вторник ќе се најде пред пратениците во собранието

ТВ21 - 21.07.2019

Од утре новиот закон за Јавно обвинителство ќе треба да се најде на пленарка пред пратениците во Собранието. Со тој закон Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Аналитичарите оптимисти дека СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ќе најдат заеднички јазик за новиот закон за обвинителство

24 Вести - 21.07.2019

Ќе најдат ли власта и опозицијата заеднички јазик за новиот предлог закон за Јавно обвинителство. ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за албанците и натаму го анализираат законското решение кое го најави премиерот.

Мицкоски: Со предлог законот за ЈО власта сака да воспостави обвинителство по нејзин терк

24 Вести - 21.07.2019

Со предлог законот за Јавно обвинителство на власта се гледа намерата самата да воспостави обвинителство по нејзин терк и во функција на криминалниот октопод, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за „Република“.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е најкриминалното суштество што се обидува да се спаси

PressingTV - 21.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ се уште го анализира предлог-законот за Јавното обвинителство, а станува збор за закон кој што треба да ја донеси правдата во Република Македонија, посочи денес на прес-конференција Димче Арсовски, портпароот на опозициската партија.

Мицкоски: Намерата на власта е воспоставување обвинителство по нејзин терк

Сител - 21.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку намерата е воспоставување обвинителство што ќе биде по теркот на Заев и во функција на ...

ВМРО-ДПМНЕ без конкретен предлог за новото Обвинителство

Алсат-М - 21.07.2019

Два предлог закона, но се уште ниту едно решение. И ВМРО ДПМНЕ го финализираше Предлог законот за Обвинителството, но истиот ќе го објават кога ќе завршат со разгледувањето на предлогот на Зоран Заев.

Мицкоски: Заев се лаже ако мисли дека законот за ЈО ќе го донесе без нас

Р.С.Европа - 21.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека не можел да се донесе Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјално јавно обвинтелство без “главната опозициска партија”.

Адвокатката Јошевска бара обвинителката Русковска да ги отвори картите за „колегите од СЈО“

МКД - 21.07.2019

Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО" или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

Незгодни прашања за Рускоска и Заев – Зошто против „колегите од СЈО“ не е покрената истрага?

Алфа - 21.07.2019

Обвинителката Рускоска треба да даде официјално образложение за инволвираноста на лица од СЈО во случајот Рекет, а премиерот Заев не може самиот да донесува одлуки околу судбината на ова обвинителство, без притоа да обезбеди политички консензус.

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Press24 - 22.07.2019

Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско мнозинство да се донесе законот според којшто Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство за организиран ...

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Магазин - 21.07.2019

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството за организиран криминал, кое пак ќе добие зголемени ингеренции, а на чие чело ќе биде актуелната шефица, Вилма Русковска., по предлог на премиерот Заев.

БЕСА против законот на Заев за ново СЈО на чело со Русковска: Ваков како што е не го гласаме!

PressingTV - 22.07.2019

Од БЕСА велат дека нема да го подржат законското решение на Зоран Заев за интегрирање на специјалното во јавното обвинителство, не чие чело би застанала Вилма Русковска, доколку не претрпи битни измени. Преку новиот предлог-закон беше погребано СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ крои нов закон за обвинителство: Постоечкиот е закон предложен од Заев кој е најкриминалното суштество

Скопје1 - 21.07.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски вели дека неговата партија спремила нов предлог-закон за обвинителство. „Тој предлог закон е во финална фаза, односно се финишира. Од поодамна е започнат да се прави од страна на нашите правни тела во ...

Каде потенцијално „чкрипи“ во преговорите за новото обвинителство

Либертас - 21.07.2019

Министерството за правда го објави предлог текстот на Законот за јавно обвинителство кој влегува во владина процедура, а од следната недела се очекува да влезе и во собраниска процедура. Текстот содржи вкупно 111 члена, чија суштина вчера на ...

Груби: Владата и Собранието не треба да избираат обвинител, видовме тоа како излезе

Фокус - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, смета пратеникот од ДУИ, Артан Груби. -Тоа беше направено пред 4 години и гледаме како излезе – рече Груби, ...

За опозицијата прифатливо интегрирањето на СЈО во ЈО, но не и Русковска на раководна позиција

Локално - 21.07.2019

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

Вечер - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Случај „Рекет“ – танго за кое се потребни тројца

Либертас - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката Катица Јанева има дадено овластувања за обвинителите кои ги ...

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Курир - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Богоевски: Разочарување е мал збор за она што се случува во СЈО

24 Вести - 20.07.2019

Разочарување од она што се случува со СЈО е мал збор – рече Павле Богоевски, поранешн пратеник и предводник на Шарената револуција. Смета дека и со новиот предлог закон за Јавно обвнителство многу прашања поврзани со истрагите на сјо ќе чекаат ...

Русковска: Новото обвинителство може да го отвори од почеток „Империја“

Локално - 20.07.2019

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска во денешното ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ново Јавно обвинителство - Русковска неприфатлива за ВМРО- ДПМНЕ

Фактор - 20.07.2019

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот на Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...

Арсовски: Прифатливо припојување на СЈО во јавното обвинителство, го анализираме законот

Опсервер - 20.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе изнесе конкретни забелешки за новиот закон за јавно обвинителство што го предложи вчера премиерот Зоран Заев откако ќе го анализира, а прифатливо е, како што рече денеска партискиот портпарол Димче Арсовски, спојувањето на ...

Обвинителка на која ѝ се плашат: Која е Вилма Русковска?

Независен - 20.07.2019

Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и предложена за нова шефица на СЈО е обвинителката која ја водеше истрагата за насилствата од 27 април, како и истрагата за бегството на ...

ВМРО- ДПМНЕ не ја прифаќа Русковска за шефица на новото Јавно обвинителство

Фактор - 20.07.2019

Далеку од прифатлива е Вилма Русковска за да го води новото Јавното обвинителство, велат од најголемата опозициска партија во земјава, ВМРО-ДПМНЕ. Според нив обвинителката Русковска е лична желба на премиерот Заев, а за нив таа како предлог за шеф ...

Павле Богоевски: Разочарување од она што се случува со СЈО е мал збор

Република - 20.07.2019

Разочарување од она што се случува со СЈО е мал збор – рече Павле Богоевски, поранешен пратеник и предводник на Шарената револуција. Смета дека и со новиот предлог закон за Јавно обвнителство многу прашања поврзани со истрагите на СЈО ќе чекаат ...

Ќе има ли новото СЈО двотретинско мнозинство: Законот од вторник во Собрание

Фактор - 22.07.2019

Ќе обезбеди ли владиниот предлог за ново СЈО, двотретинско мнозинство во Парламентот. Законот со кој практично Специјалното јавно обвинителство се спојува со Основното јавно обвинителство го образложи самиот премиер Зоран Заев и рече дека очекува да ...

Мицкоски: Намерата на власта е воспоставување обвинителство по нејзин терк

MTM - 21.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку намерата е воспоставување обвинителство што ќе биде по теркот на Заев и во функција на ...

Адвокатката Јошевска: Русковска мора да ги отвори картите за „колегите од СЈО“

Нетпрес - 21.07.2019

„Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО” или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

Предлог-законот за Јавното обвинителство од утре во собраниска процедура

Н.Македонија - 22.07.2019

Новиот предлог-закон за Јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Зоран Заев утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното ...

Кој го овласти премиерот да ја избере Русковска за шеф на новото обвинителство?, прашува Каракамишева

Скопје1 - 21.07.2019

Професорката по уставно право Тања Каракамишева, во својата објава на социјалните мрежи го запраша премиерот Заев од каде му е надлежноста да ја предложи и постави Вилма Рускоска на чело на Специјалното јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ крои нов закон за обвинителство: Постоечкиот е закон предложен од Заев кој е најкриминалното суштество

Република - 21.07.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски вели дека неговата партија спремила нов предлог-закон за обвинителство. „Тој предлог закон е во финална фаза, односно се финишира. Од поодамна е започнат да се прави од страна на нашите правни тела во ...

ВИДЕО: Боки 13, Зоки Кичеец и Јанева ќе ја забрзаат „смртта“ на СЈО и отворањето на ново обвинителство

Скопје1 - 21.07.2019

Случајот „Рекет“ само го забрза реализирањето и на идејата да се спојат СЈО и Јавното обвинителство, вели Министерката за правда Рената Дескоска. Оваа идеја била на маса во преговорите со опозицијата за новиот закон за јавно обвинителство и таа ...

Владата и Собранието не треба да избираат обвинител, видовме тоа како излезе

Република - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, смета пратеникот од ДУИ, Артан Груби. , рече Груби, коментирајќи ја изјавата на премиерот Заев, кој предложи ...