TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таа е лицето на борбата за правата на жените-брутално претепана од полицијата, починала во најлоши болки: Жените се ...

Женски магазин - 22.09.2022

Махса Амини (22) почина од оштетување на мозокот откако беше „насилно уапсена“ поради кршење на правилата за хиџаб. 22-годишната девојка почина во иранска болница неколку дена откако беше приведена од режимската полиција поради наводно непочитување ...

ВИДЕО: Хаос во Иран, преку 30 луѓе убиени во нередите по полициското убиство на 22-годишна девојка

Слободен Печат

Најмалку девет жртви во немирите во Иран поради убиството на младата Амини

24Инфо

За Махса Амини

Либертас

Хиџабот во пламен

Оff.net

Најмалку девет жртви во немирите во Иран поради убиството на младата Амини

Опсервер

Најмалку девет жртви во немирите во Иран поради убиството на младата Амини

Независен

Либертас Н.Македонија Денешен ТВ21 4NEWS Вечер Прес Frontline MakPress

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

Бриф - 22.09.2022

Соединетите Американски Држави денеска ја осудија бруталноста на иранската полиција за морал, обвинувајќи ја за насилство врз жените и посочувајќи ги безбедносните сили во земјата директно одговорни за смртта на 22-годишната Махса Амини.

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

Канал5

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

Курир

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

24Инфо

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

Опсервер

САД ја осуди бруталноста на иранската полиција за морал: Санкционира високопоставени ирански службеници

Вечер Прес

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

MakPress

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

А1 On - 22.09.2022

Иранските власти воведоа ограничувања на Интернетот, вклучително и блокирање на пристапот до апликациите „Instagram“ и „WhatsApp“ поради протестите иницирани во земјата по смртта на млада жена приведена од полицијата задолжена за заштита на моралот.

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

Курир

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

Либертас

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

Опсервер

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

Во Центар

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

Frontline

Драстични ограничувања на Интернетот во Иран

MakPress