TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе стави ли новиот закон за работни односи, крај на злоупотребите со прекувремената работа?

Р.С.Европа - 23.05.2022

Прекувремените работни часови или не се плаќаат или пак се прераспределуваат во другиот месец, се жалат работници. Од ССМ предлагаат укинување на контролниот период, за прекувремената работа, прераспределба на работното време и неделен одмор, ...

ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите

Канал5

Ветеното зголемување на платите, го нема во ребалансот

Алсат-М

ССМ: ВО РЕБАЛАНСОТ НЕ ГЛЕДАМЕ ПАРИ ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ ОД 2.806 ДЕНАРИ - Синдикатот бара итна средба со Владата

Фактор

ССМ не гледа пари за зголемување на платите во ребалансот, бараат итна средба со Владата

Локално

ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари

Либертас

ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2806 денари

Бизнис Вести

Курир Zoom ТВ21 Фокус Денешен +инфо Канал5 Сител

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

Сител - 23.05.2022

Со ребалансот на Буџетот, утврден од страна на Владата предводена од СДСМ се кратат непродуктивни трошоци во висина од 200 милиони евра, кои ќе се пренаменат за надминување на последиците од светската економска криза.

Промашен или домаќински? – ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со спротивни оценки за ребалансот на Буџетот

Алфа

СДСМ: Поголеми плати и пензии со ребалансот на Буџетот и заштеда на 200 милиони евра

Либертас

Ребалансот носи повисоки плати и пензии, тврди Каевски

Скопје1

Владата го усвои ребалансот на буџетот: Фискален простор за нови мерки, повисоки плати и пензии

24 Вести

ВЛАДАТА ЌЕ КРАТИ 200 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПРОДУКТИВНИ ТРОШОЦИ СО РЕБАЛАНСОТ - БЕСИМИ: Ќе го заштитиме животниот стандард на граѓаните, дури и да продолжи кризата

Фактор

СДСМ: Поголеми плати и пензии со ребалансот на Буџетот

Сител

360 степени ТВ21 4NEWS МКД А1 On Р.С.Европа Press24 Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот е доказ за лошата политика на СДСМ, долгот ќе се зголемува, а проекти нема

Сител - 23.05.2022

Ребалансот е доказ за лошата политика на СДСМ, долгот ќе се зголемува, а проекти нема. Владата оди со ребаланс на буџетот, кој пред 6 месеци кога го креираа им беше идеален. Ребалансот кој го бара сега Ковачевски, е на буџетот кој самиот тој како ...

Помалиот раст за 1,4% ќе значи дека за толку дополнително Македонија ќе се задолжи со оваа неспособна власт на СДСМ и ДУИ

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот ќе ја продлабочи економската криза до степен на катастрофа

Сител

Ребаланс на буџетот: Проекциите за растот намалени за 1,4 проценти поени, дефицитот зголемен за нови 150 милиони евра

24 Вести

Ребаланс на Буџетот – за да ја истуркаме годинава ќе требаат позајмици од една милијарда евра

Алфа

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот на буџетот само ги покажува безидејните политики на власта на СДСМ и ДУИ кои носат економска катастрофа

Курир

ПОЛИТИКИТЕ НА СДСМ И НА ДУИ ВОДАТ КОН ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА Ребалансот на буџетот нема да ги промени лошите состојби

+инфо

А1 On Zoom 24 Вести Република MakPress +инфо 24Инфо А1 On

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

А1 On - 22.05.2022

„Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, најавувавме, предупредувавме дека Буџетот за 2022 година кој го предложи и донесе Владата е ...

(Видео) Арсовски: Инфлацијата двоцифрена, по ребалансот, кризата ќе биде продлабочена

Макфакс

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Курир

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

24Инфо

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена

Канал5

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена

Либертас

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко, стандардот на граѓаните е уништен

Сител

Lider Денешен Опсервер MakPress

Ребаланс на буџетот: Преживувањето на 2022 година ќе чини околу 4,7 милијарди евра

Deutsche Welle - 21.05.2022

Понизок економски раст, повисока инфлација, продлабочен дефицит - со ребалансот власта ќе штеди на непродуктивните трошоци, но и ќе троши повеќе за потребите на граѓаните и стопанството. Да работиме како најголеми оптимисти, но и да се подготвуваме ...

Ребаланс на Буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти, дефицитот 5,3 проценти од БДП

Слободен Печат

Ќе се крати од мебел и службени возила, но ќе се позајми нова милијарда евра

Телма

Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството

Frontline

Со ребалансот на Буџетот ќе има повисоки плати за наставниците, поголеми пензии и субвенции за земјоделците

Локално

Бесими најави 76 милиони евра за мерки за заштита на стандарот на граѓаните

МКД

Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството

MakPress

Бриф Либертас +инфо Lider Сител Zoom Сител Либертас

Нето задолжување од 59,3 милијарди денари во странство и од 21,6 милијарди денари на домашниот пазар

Бизнис Вести - 21.05.2022

Дефицитот и отплатата на надворешниот и на домашниот долг кои се во износ од 11,8 милијарди денари, или вкупно 54,5 милијарди денари, ќе се финансираат преку задолжување на меѓународниот и домашниот пазар, информираше министерот за финансии Фатмир ...

Бесими очекува парите од ММФ да бидат одобрени

Локално

БЕСИМИ: Имаме дефицит, ќе се задолжуваме на меѓународниот и на домашниот пазар, за да го отплаќаме домашниот и долгот во странство

Денешен

Нето задолжување од 59,3 милијарди денари во странство и од 21,6 милијарди денари на домашниот пазар

CivilMedia

Нето задолжување од 59,3 милијарди денари во странство и од 21,6 милијарди денари на домашниот пазар

Бриф

Нето задолжување од 59,3 милијарди денари во странство и од 21,6 милијарди денари на домашниот пазар

Независен

Нето задолжување од 59,3 милијарди денари во странство и од 21,6 милијарди денари на домашниот пазар

Опсервер

MakPress