TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скулптурата „Зајак“ на Џеф Кунс продадена за рекордни 91.1 милиони долари

PressingTV - 16.05.2019

Скулптурата “Зајак” на американскиот уметник Џеф Кунс беше продадена од страна на аукциската куќа Кристи во Њујорк за 91,1 милион долари, што е рекордна цена за дело на жив уметник, објавија светските агенции.

10-те најголеми скулптори што ја променија историјата на уметноста

Либертас - 16.05.2019

Низ историјата се појавиле многу скулптори чии дела го издржале тестот на времето. Можеби ги цениме поради нивната способност да создадат навистина реалистични фигури, а можеби пак ни се допаѓа тоа што ги поместуваат границите и ги надминуваат сите ...

Поп арт скулптура продадена за рекордни 91,1 милион долари

Сакам да кажам - 16.05.2019

Челична скулптура на американскиот поп арт уметник Џеф Кунс е продадена на аукција за 91,1 милион долари, што претставува нов светски рекорд за дело на жив уметник. „Кристис“ во Њујорк ја продаде 100 сантиметри високата скулптура „Зајак“ од 1986 ...

Скулптура на Џеф Кунс продадена за 91 милион долари

Опсервер - 16.05.2019

Скулптурата „Зајак“ на уметникот Џеф Кунс е продадена на аукција за 91 милион долари, со што е соборен рекордот за најскапо платено дело на жив уметник. Скулптурата е направена од не’рѓосувачки челик, висока е нешто повеќе од еден метар, а ги ...

Скулптура на Џеф Кунс го постави рекордот за жив уметник

Нетпрес - 16.05.2019

Скулптура Џеф Кунс е продадена во средата на наддавање во Њујорк за 91,075 милион долари, со што е надминат рекордот за цена којашто ја постигнало дело на сѐ уште жив уметник. Вредноста на скулптурата „Зајак“ на американскиот скулптор, која ...

Скулптура на Џеф Кунс продадена за 91 милион долари

А1 On - 16.05.2019

Скулптурата „Зајак“ на уметникот Џеф Кунс е продадена на аукција за 91 милион долари, со што е соборен рекордот за најскапо платено дело на жив уметник. Скулптурата е направена од не’рѓосувачки челик, висока е нешто повеќе од еден метар, а ги ...

Соборен рекордот за најскапо платено дело на жив уметник

+инфо - 16.05.2019

Скулптурата „Зајак“ на уметникот Џеф Кунс е продадена на аукција за 91 милион долари, со што е соборен рекордот за најскапо платено дело на жив уметник. Скулптурата е направена од не’рѓосувачки челик, висока е нешто повеќе од еден метар, а ги ...

Скулптура на Џеф Кунс продадена за 91 милион долари

MakPress - 17.05.2019

Скулптурата „Зајак“ на уметникот Џеф Кунс е продадена на аукција за 91 милион долари, со што е соборен рекордот за најскапо платено дело на жив уметник. Скулптурата е направена од не’рѓосувачки челик, висока е нешто повеќе од еден метар, а ги ...