TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија и Бугарите кон Македонија и Македонците се без основа

Expres - 21.11.2020

Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија и на Македонците по бугарското вето за стартот на преговори со Европската унија.

Бугарите бесни! Македонскиот јазик се најде на листа на 10 најстари јазици во светот кои се зборуваат и денес

Во Центар - 21.11.2020

Еволуцијата на јазикот е како еволуцијата на биологијата – се случува постепено, генерација по генерација, па затоа и не постои точка на „кршење“ помеѓу еден јазик и следниот јазик што се развил од истиот.

(ВИДЕО) Канзуров: Делчев е Бугарин и Македонец

ММС - 21.11.2020

„Нема никакво каење во Бугарија, но морам да потенцирам дека таа тема, македонската тема воопшто не присуствува како главна во бугарскиот медиумски простор за разлика од Македонија. До пред некој месец таа тема речиси и да ја немаше во јавниот ...

Заев е непријатно изненаден од ветото на Бугарија

Алсат-М - 21.11.2020

Потегот на Софија да го блокира донесувањето на преговарачката рамка за одржување на првата меѓувладина конференција меѓу Брисел и Скопје е непријатно изненадување, вели премиерот Зоран Заев во интервју за АФП.

Лешинари

Либертас - 21.11.2020

Нож во грбот друже, веројатно сте го слушнале многупати, му го кажав ова пред некој ден на еден мој пријател во врска со политичката ситуација кај нас предизвикана од она вето од бугарска страна, патем ме праша зошто ме нема одамна да напишам нешто, ...

Опасностa од Бугарското вето

Слободен Печат - 21.11.2020

Впрочем не е проблем што Бугарија го саботира македонското пристапување кон ЕУ, туку проблем е што ЕУ нема желба и начин како да го обесхрабри и спречи вакво однесување на своите полноправни членки.

(ВИДЕО) Иванов: Признавам и сексизам и жртва да бидам, но од оптимист станав песимист

ММС - 21.11.2020

„Ниту може Зоран Иванов да биде проблем, ниту некогаш сум бил проблем, камо среќа еве тој чин, моето разрешување да биде макар едно зрнце песок да ја помести таа тешка бетонска плоча што стои на патот на македонските интеграции во овие дебати со ...

Еврокомесар: Не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија

Локално - 21.11.2020

Во овој момент, не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија. Ова го рече еврокомесарот за иновации, истражување, култура, образование и млади Марија Габриел во интервју за програмата „Разбуди се“ на Нова ТВ по повод ...

(ИНТЕРВЈУ) Чепреганов: Бугарија, со негацијата, го потврдува постоењето на македонскиот идентитет и јазик

А1 On - 21.11.2020

Бугарија е наш сосед, членка на Европската унија и треба да биде наш пријател и поддржувач за влезот во ЕУ, а не да става вето и блокада на преговорите и да го попречува европскиот пат на Македонија, вели историчарот Тодор Чепреганов во интервју за ...

Основно непознавање е да тврдиш дека македонскиот е дијалект на бугарскиот со застарени поими за јазик и нација, вели ...

360 степени - 21.11.2020

Лошата работа е кога измислените светови стануваат партија и партијата влегува во парламентот за да ги брани наводно патриотските каузи, тврди професорот по историја на културата на софискиот Филозофски факултет Бугарскиот културолог Александар ...

„Един народ в две държави – истина или лъжа“, поглед од страна на еден економист – Македонец

Независен - 21.11.2020

Економијата во споредба со историјата е поегзактна наука, има цели бази на секундарни податоци, емпириски индикатори, точни економски варијабли и се уште немаме консензус помеѓу економистите за голем дел од клучните економски прашања – како тогаш ...

Професорот Стојков од Бугарија: Клучно за Бугарија е да се оспори македонскиот јазик, затоа што тоа го негира самото ...

Курир - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Османи и во 2019 беше убеден дека ќе се започнат преговорите со ЕУ: Во тогашната изјава за прв пат дури го откри и ...

Курир - 21.11.2020

На новинарското прашање дали е реално на 17 октомври Европскиот совет да даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија, уште минатата година сегашниот министер за надворешни работи Бујар Османи изјави дека очекува ...

Реакција во „Фајненшл тајмс“: Дипломатијата на Западен Балкан има одеци од советското минато!

Нетпрес - 21.11.2020

Бугарското вето за почеток на преговорите за членство на државава во Европската Унија, во македонската јавност беше примено крајно разочарувачи и навредливо, оосбено што политичкиот врв на Бугарија лицемерно повторуваше дека двете „пријателски ...

Како Русија преку Бугарија виа Македонија го дестабилизира јужното крило на НАТО

Слободен Печат - 21.11.2020

Кога шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева кажа дека освен постоечките бугарски барања поврзани со идентитетот, Северна Македонија мора да се откаже и од “славењето на Тито” доколку сака да влезе во Европската унија, бугарските ...

Каракачанов потврди: Нема да има почеток на преговори до крајот на годината

Република - 21.11.2020

Постои теоретска можност до крајот на годината прашањето за почеток на преговори со Македонија да биде вратено на агендата, но во реалноста тоа не може да се случи, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во ...

Сталин живееше во Софија, не во Скопје

Н.Македонија - 21.11.2020

Сите медиуми во Македонија ја објавија изјавата на министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева во која вели дека во Македонија сѐ уште живеат идеите на Сталин и Тито.

Арсовски: Вето има зошто Заев дома ветуваше датум, а на Бугарите распродажба на идентитетот и бизниси во земјава

Акцент - 21.11.2020

„Клучните политики на Заев и СДСМ со кои го лажеа народот во Република Македонија се разобличени. Тоа се живот за сите и влез во ЕУ. Ниту има живот за сите, ниту влегуваме во ЕУ во блиска иднина.

Влегуваат ли во сферата на криминал испорачаните бугарски уцени?

Н.Македонија - 21.11.2020

Апсурдните барања со кои Бугарија го аргументира ветото за почеток на пристапните преговори на Македонија ја ставија Европската Унија на тенок мраз. Прво од аспект на самата процедурална форма, бидејќи под превезот на консензуалното одлучување се ...

Бугарскиот пристап е опасен за демократијата, регионот и за ЕУ

Н.Македонија - 21.11.2020

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Македонија со Европската Унија, аргументирајќи го ветото со непочитување на Договорот за добрососедство од македонска страна, поточно барајќи од земјава да го признае бугарскиот корен на ...

Зошто барањата на Екатерина Захариева можат да ги поништат македонско-бугарските односи

Фактор - 21.11.2020

Како суверена држава, Република Северна Македонија е на стојалиште дека треба да стане дел од Европската Унија (ЕУ) како правен ентитет sui generis, кој како таков, од своја страна има определено правила за зачленување односно услови за прием на ...

Гаранции за легитимирање на криминалот

Н.Македонија - 21.11.2020

По петнаесет години минати во чекалницата на ЕУ, по големи (сѐ уште) контроверзни политички одлуки за надминување на грчкото вето, по тригодишно лицемерно добрососедство од Бугарија што се претвори во вето за Македонија, за почеток на преговорите за ...

Ангел Димитров: Бугарската позиција во однос на Македонија е монолитна

Expres - 21.11.2020

Во интервју за македонски „Фокус“, долгогодишниот бугарски амбасадор во Македонија вели дека веќе 75 години во Скопје се гради систематска негативна и невистинита претстава за Бугарија како непријателска и постојана закана – нешто што е многу добро ...

Здружение на преведувачи и толкувачи: По јазикот не смее да се посега, да се менува и да се прилагодува на нечии барања

MTM - 20.11.2020

Здружението на преведувачи и толкувачи донесе декларација по повод неодамнешните, повеќекратни настапи на видни бугарски политичари, историчари и академици насочени кон претставувањето на македонскиот јазик како дијалект или литературна норма на ...

Здружението на преведувачи и толкувачи остро се спротиставува на секаков вид негирање на македонскиот јазик

Мета - 20.11.2020

Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Северна Македонија (ЗПРМ) издава Декларација по повод неодамнешните, повеќекратни настапи на видни бугарски политичари, историчари и академици насочени кон претставувањето на македонскиот јазик ...

Бугарските историчари од заедничката Комисија ги отфрлале извештаите со придавката „македонски“, открива Димитров

еМагазин - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

ДИМИТРОВ: Му должиме на нашиот народ заштита на достоинството, се свртуваме кон пријателските држави на Унијата

Фактор - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, рече вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Press24 - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

CivilMedia - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Сител - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

24 Вести - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Опсервер - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Вечер - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Точка - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

MakPress - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

MTM - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Кирацовски: Да знаевме… немаше да го ратификуваме Договорот со Бугарија

Expres - 20.11.2020

„Како пратеник кој со гордост го гласаше Договорот за пријателство и добрососедство со Р. Бугарија во 2017 год. никаде во истиот не сретнав условеност помеѓу работата на експертската комисија за историски и образовни прашања со евентуална можност за ...

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Centar - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Димитров: Ветото од Бугарија не беше добар ниту за Европа, ниту за европската перспектива на регионот

Поглед - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Н.Македонија - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Вето за ЕУ и обединета Европа

+инфо - 20.11.2020

Унгарија, Полска, исто како и Бугарија, имаат сосема поинаков филозофски и национален пристап. Нивниот се базира на концептот на стабилизација и конзервација, на чиста нација, на супрематистички и ексклузивен Запад, на културна и етничка доминација ...

Димитров во интервју за „Стандард“: Не сме сигурни дали ЕУ е сериозна во односот кон Македонија

Во Центар - 20.11.2020

Во интервјуто кое го даде за австриски „Стандард“, вицепремиерот Никола Димитров изразува сомнежи за сериозноста на односот на Европската унија кон Македонија за нејзино припојување кон европското семејство.

Димитров: Му должиме на нашиот народ заштита на достоинството

Мак. Весник - 20.11.2020

Тој потенцира дека бугарското вето испраќа многу лош сигнал за регионот на Западен Балкан дека ЕУ не го препозна она што досега го постигна земјава, која во последните три и пол години ги реши проблемите со соседите, направи големи чекори кон ...

Заев ќе го решава Гоце Делчев, АМА ОД БОРИСОВ И КАРАКАЧАНОВ НЕ СЕ ОТКАЖУВА

Вечер - 20.11.2020

Гоце Делчев го даваме, ама Борисов и Каракачанов не ги даваме. Вака отприлика звучат изјавите на премиерот Зоран Заев после бугарското вето за Македонија за почеток на преговори со ЕУ. Додека Бугарија не’ блокира и ги негира македонскиот народ, ...

Калфин: Бугарската влада не објасни што точно сака од Македонија

Мак. Весник - 20.11.2020

-Тоа кое што не го направи Бугарската држава и затоа влеговме во ситуација од која секој исход е лош за нас е да не објасниме смислено што точно сакаме. Помеѓу министрите Каракачанов и Захариева не можам да ги разберам, двајцата зборат за различни ...

Анализа на Ф2Н2: Кои се политичките актери во Бугарија, какво е руското влијание и колку бугарското „не“ е бугарско

Либертас - 20.11.2020

За да се разбере комплексноста на бугарскиот политички контекст мора да се земе предвид кои се моменталните актери на сцената, пишува Ф2Н2 во својата последна објава која вели е со цел да се прикаже што се случува во бугарската политика, кои се ...

Бууууу-гарија

Либертас - 20.11.2020

Бугарија, всушност, бара нежна окупација. Сакаат да нѐ окупираат, ама со наша согласност. Да имаат поправен испит од историјата кога беа на страната на фашистите. Тогаш бугаризацијата ја правеле со жесток ќотек, сега сакаат да ја прават со силата на ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Опсервер - 20.11.2020

– Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

24Инфо - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Либертас - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...