TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакции по одлуката Нобеловата за литература да му се додели на „симпатизерот на Милошевиќ“

Оff.net - 10.10.2019

Денес, 10.10, беа соопштени двајцата добитници на престижната награда, Олга Токарчук и Петер Хандке. Набргу заедно со веста се појавија и насловите - „Поддржувачот на Слободан Милошевиќ доби Нобел“.

Олга Токарчук за 2018 и Питер Хандке за 2019 се добитници на Нобеловата награда за литература

Телма - 10.10.2019

Нобеловиот комитет денеска ги соопшти имињата на двајцата добитници на наградата за литература за 2018 и 2019 година, откако лани високото признание не беше доделено поради скандал поврзан со сексуално малтретирање.

Двајца Нобелови лаурати за литература

Deutsche Welle - 10.10.2019

Шведската академија овојпат додели две Нобелови награди за литература истовремено. Признание им е оддадено на австрискиот писател Петер Хандке и - дополнително за 2018 година- на полската писателка Олга Токарчук.

По ланскиот скандал, прогласени двајца нобеловци за литература

Кајгана - 10.10.2019

Добитници на престижната Нобелова награда се Олга Токарчук и Питер Хандке. Минатата година не беше доделена Нобелова награда за литература по скандалот околу обвиненијата за сексуално вознемирување во врвот на Шведската академија што ја доделува ...

Двајца добитници на Нобеловата награда за литература

Глас на Америка - 10.10.2019

Секој автор ќе добие парична награда од 918.000 американски долари Полската писателка Олга Токарчук и австрискиот автор Петер Хандке се годинашни добитници на Нобеловата награда за литература.

Нобеловата награда за литература за Петер Хандке-говорник на погребот на Милошевиќ

Нова ТВ - 10.10.2019

Нобеловата награда за литература за 2019 година му е доделена на австрискиот писател Петер Хандке. Во исто време, полската писател Олга Токарчук со задоцнување ја добива Нобелова награда за литература за 2018 година.

Олга Токарчук и Питер Хандке се добитници на Нобелова награда за литература

Радио МОФ - 10.10.2019

Шведско-австрискиот писател Питер Хандке е добитник на Нобеловата награда за литература за 2019 година, а Нобеловата награда за 2018 година ја доби полската писателка Олга Токарчук , соопшти Шведската кралска академија.

Петер Хандке и Олга Токарчук добитници на Нобеловата награда за литература

Макфакс - 10.10.2019

По минатогодишниот скандал кога Нобеловата награда за литература не се додели за прв пат во историјата, годинава беа доделени дури две. Нобеловата награда за литература за 2018 година ѝ припадна на полската автор Олга Токарчук за „наративната ...

Нобелова награда за литература за Олга Токарчук и Петер Хандке

Сакам да кажам - 10.10.2019

Полската писателка Олга Токарчук и австрискиот автор Петер Хандке се годинашни добитници на Нобелова награда за литература, која лани не беше доделена поради сексуален скандал во Шведската кралска академија.

Доделена Нобеловата награда за литература за 2019 и 2018 година

Р.С.Европа - 10.10.2019

Австрискиот писател Питер Хандке е добитник на Нобеловата награда за литература за 2019 година, а одложената награда за 2018 година ѝ припадна на полската писателка Олга Токарчук, соопшти денеска Шведската академија, пренесе Ројтерс.

Нобеловата награда за книжевност за Олга Токарчук и Петер Хaндке

Нетпрес - 10.10.2019

Добитничка на Нобеловата награда за книжевност за минатата 2018 година е полската писателка Олга Токарчук, а за 2019 година е австрискиот книжевник Петер Хандке, објави во четвртокот Шведската академија.

Нобел за литература за Петер Хандке

Вечер - 10.10.2019

Нобеловата награда за литература за 2019 ја доби австрискиот писател и активист со германско и словенечко потекло Петер Хандке за „влијанието што со јазичната генијалност ја истражуваше периферијата и специфичноста на човечкото искуство“.

Петер Хандке, овогодишен лауреат на Нобеловата награда за литература

Курир - 10.10.2019

Добитник на овогодинешната Нобелова награда за литература е австрискиот книжевник Петар Хандке, додека за минатата година е лауреат е полската писателка Олга Такарчук. Како што е наведено во образложението, Олга Такарчук е наградена за „наративна ...

Познати добитниците на Нобелова награда за литература

Локално - 10.10.2019

Оваа година Шведската академија додели две Нобелови награди за литература и тоа за 2018, која ѝ припадна на Олга Токачук и за 2019, која ја доби Петер Хандке. Минатогодишното прогласување на победникот беше одложено поради скандал со сексуална ...

Олга Токарчук и Петер Хандке се годинашни добитници на Нобеловата награда за литература

Република - 10.10.2019

Полската писателка Олга Токарчук и австрискиот автор Петер Хандке се годинашни добитници на Нобелова награда за литература. Оваа година има двајца добитници, а лани таа не беше доделена поради сексуален скандал во Шведската кралска академија.

Двајца добитници на Нобеловите награди за литература

iPortal - 10.10.2019

Оваа година Шведската академија додели две Нобелови награди за литература и тоа за 2018, која ѝ припадна на Олга Токачук и за 2019, која ја доби Петер Хандке. Минатогодишното прогласување на победникот беше одложено поради скандал со сексуална ...

Нобеловата награда за литература за Питер Хандке и Олга Токарчук

Независен - 10.10.2019

Шведска- Австрискиот писател Питер Хандке е добитник на Нобеловата награда за литература за 2019 година, а одложената награда за 2018 година ѝ припадна на полската писателка Олга Токарчук, соопшти денеска Шведската академија, пренесе Ројтерс.

Петер Хандке и Олга Токарчук добитници на Нобеловата награда за литература

Н.Македонија - 10.10.2019

По минатогодишниот скандал кога Нобеловата награда за литература не се додели за првпат во историјата, годинава беа доделени дури две. Нобеловата награда за литература за 2018 година ѝ припадна на полската авторка Олга Токарчук за „наративната ...

Петер Хандке, добитник на Нобеловата награда за литература

+инфо - 10.10.2019

Добитник на овогодинешната Нобелова награда за литература е австрискиот книжевник Петар Хандке, додека за минатата година е лауреат полската писателка Олга Такарчук. Како што е наведено во образложението, Олга Такарчук е наградена за „наративна ...

Петер Хандке, овогодишен лауреат на Нобеловата награда за литература

Нетпрес - 10.10.2019

Добитник на овогодинешната Нобелова награда за литература е австрискиот книжевник Петар Хандке, додека за минатата година е лауреат е полската писателка Олга Такарчук. Како што е наведено во образложението, Олга Такарчук е наградена за „наративна ...

Нобелова награда: Петер Хандке е годинашен лауреат за литература

iPortal - 10.10.2019

Добитник на годинешната Нобелова награда за литература е австрискиот книжевник Петар Хандке додека за минатата година е лауреат е полската писателка Олга Такарчук. Олга Такарчук е наградена за „наративна имагинација која со енциклопедиска страст ...

Нобеловата награда за литература во рацете на Петер Хандке

Слободен Печат - 10.10.2019

Одлуката за наградата ја донесе проширениот комитет, составен од четворица членови на Академијата и петмина надворешни експерти, пренесува Хина. Добитник на овогодинешната Нобелова награда за литература е австрискиот книжевник Петар Хандке, додека ...

Петер Хандке, овогодишен лауреат на Нобеловата награда за литература

Опсервер - 10.10.2019

Добитник на овогодинешната Нобелова награда за литература е австрискиот книжевник Петар Хандке, додека за минатата година е лауреат е полската писателка Олга Такарчук. Како што е наведено во образложението, Олга Такарчук е наградена за „наративна ...

Петер Хандке, овогодишен лауреат на Нобеловата награда за литература

MakPress - 10.10.2019

Добитник на овогодинешната Нобелова награда за литература е австрискиот книжевник Петар Хандке, додека за минатата година е лауреат е полската писателка Олга Такарчук. Како што е наведено во образложението, Олга Такарчук е наградена за „наративна ...