TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Куршумот одел ДИРЕКТНО во срцето, но МАЛА БИБЛИЈА му го спасила животот: Боливиски полицаец среќно останал жив (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.11.2019

Оскар Гутиерез, шеф на Специјалната единица за борба против злосторства, рекол дека куршумот кој бил истрелан кон полицаецот доаѓал од оружје кое било украдено од полицијата. Мала библија му го спасила животот на еден полицаец од Боливија, кој ...

Куршумот одел директно во срцето, но на патот му се испречила мала Библија: Боливискиот полицаец чудесно спасен на ...

Точка - 14.11.2019

Библијата му го спасила животот на боливискиот полицаец кого демонстрантите го застрелале во гради. Полицаецот рекол дека се случил чудесен инцидент кога во градот Јапакани бил испукан куршум.

По САД, и Русија ја призна Анез за привремена претседателка на Боливија

Нетпрес - 14.11.2019

Откако САД во средата ноќта по средноевропско време ја признаа Жанин Анез за привремена претседателка на Боливија, откако досегашниот претседател Ево Моралес поднесе оставка иако тврди дека и натаму тој е шеф на државата бидејќи парламентот сѐ уште ...

САД ја признаа Анјес за привремена претседателка на Боливија, Моралес смета поинаку

МКД - 14.11.2019

Соединетите Американски Држави вчера ја признаа Дјанине Анјес за привремена претседателка на Боливија откако поранешниот претседател Ево Моралес поднесе оставка, иако тој самиот објави дека и понатаму е формален шеф на државата затоа што парламентот ...

Моралес ги повика папата Франциско и ОН да помогнат Боливија да излезе од кризата

Макфакс - 14.11.2019

Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, ги повика Католичката црква, Обединетите Нации и европските земји да дејствуваат како посредници во дијалогот со неговите противници за решавање на политичката криза во оваа јужноамериканска земја, ...

Москва ја призна Жанин Ањез за привремен претседател на Боливија

Макфакс - 14.11.2019

Москва ја признава Жанин Ањез за привремен претседател на Боливија, но Москва ја загрижува фактот дека немало кворум при гласањето за неа во Парламентот, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, пренесува „Спутник“.

Бројот на загинати во протестите во Боливија се искачи на 10

Макфакс - 14.11.2019

Најмалку 10 лица загинаа во немирите што беснеат во Боливија од 20 октомври, изјави директорот на боливискиот Институт за судска истрага, Андрес Флорес, објави весникот „Ел Дебер“. „На национално ниво, ИСИ испита 10 тела.

Сенаторката Жанин Анез се самопрогласи за претседателка на Боливија

Н.Македонија - 14.11.2019

Боливиската опозициска сенаторка Жанин Анез се самопрогласи за привремена претседателка на јужноамериканската земја по оставката на Ево Моралес, кој доби политички азил во Мексико. Анез изјави дека, според Уставот, таа треба да биде претседателка и ...

(ВИДЕО) Судир во Боливија меѓу приврзаниците на Моралес и полицијата

Независен - 14.11.2019

Џанина Ањес е прогласена за привремена претседателка на земјата. По оставката на Ево Моралес избија судири во Боливија меѓу приврзаниците на поранешниот претседател и полицијата. Во таа прилика полицијата употребила солзавец со цел да ги избрка ...

Организацијата на Американски Држави вклучена во пучот во Боливија

Слободен Печат - 14.11.2019

Оставката на Моралес ја побара војската, опозицијата и бизис унијата, што тој и го направи на 10 ноември, опишувајќи ги настаните во земјата како организиран пуч. Боливискиот претседател Ево Моралес денеска ја обвини Организацијата на Американски ...

Нови судири во Боливија меѓу приврзаниците на Моралес и полицијата

Курир - 14.11.2019

Еден ден откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на Боливија, а два дена по оставката на Ево Моралес, во земјата избија нови судири меѓу приврзаниците на поранешниот претседател и полицијата.

Привремената претседателка на Боливија бара избори во најкус рок- Сенатот ја бојкотира

Канал5 - 13.11.2019

Привремената претседателка на Боливија вети денеска дека новите избори ќе бидат одржани во најкус рок и ги осуди одманичките акции на приврзаниците на свргнатиот претседател Ево Моралес , кој избега во Мексико.

Моралес замина, Боливија доби привремена претседателка, но и нов хаос на улиците (ВИДЕО)

МКД - 13.11.2019

На улиците на престолнината на Боливија избувнаа судири откако опозициската лидерка во Сенатот Дјанине Анјес се прогласи за привремена претседателка на земјата. Анјес се прогласи за преодна претседателка на Боливија, и покрај немањето кворум за ...

Опозициската сенаторка Ањез се прогласи за привремен претседател на Боливија

Телма - 13.11.2019

Боливиската политичарка и попретседател на Сенатот од редовите на опозицијата Жанин Ањез синоќа се самопрогласи за привремен претседател на земјата по оставката на Ево Моралес и неговиот потпретседател.

Моралес пристигна во Мексико

Н.Македонија - 13.11.2019

Досегашниот боливиски претседател Ево Моралес пристигна во Мексико, откако мексиканските власти му одобрија азил. Моралес ја напушти Боливија откако претходно поднесе оставка од функцијата, на што, пак, претходеа масовни и насилни протести од ...

Судири во главниот град на Боливија, САД ја признаа Анес за привремена претседателка

Макфакс - 13.11.2019

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за привремена претседателка на Боливија и покрај ...

Боливија на нозе по прогласот на новата привремена претседателка (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.11.2019

Лутите приврзаници на Моралес се обидуваа да дојдат до зградата на Конгресот викајќи дека таа мора да поднесе оставка, пренесуваат американските медиуми. На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка ...

ВИДЕО: Сама себеси се прогласи за претседателка - опозициската сенаторка дојде на чело на Боливија

Press24 - 13.11.2019

Боливиската сенаторка Жанин Анес с се прогласила себеси во Сенатот за преодна претседателка на Боливија, поради недостиго на кворум за време на гласањето за нејзиниот избор, затоа што пратениците од левицата од партијата на поранешниот претседател ...

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Макфакс - 13.11.2019

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија и покрај немањето кворум за нејзин избор, откако ...

САД ја признаа Анес за привремена претседателка на Боливија

Нетпрес - 13.11.2019

САД ја признаа боливиската сенаторка Жанин Анес за привремена претседателка на оваа јужноамериканска држава, напиша на Твитер в.д. помошник секретарот на Бирото на американското Министерство за внатрешни работи Мајкл Козак.

По десетчасовна драма, Моралес пристигнал во Мексико

ММС - 13.11.2019

Ево Моралес, претседателот на Боливија кој деновиве поднесе оставка, вчера пристигна во Мексико каде што доби азил. На аеродромот беше пречекан на аеродромот од шефот на мексиканската дипломатија.

Моралес: Останувам во политиката, борбата продолжува

Опсервер - 13.11.2019

Поранешниот боливиски претседател Ево Моралес и вети на Боливија дека ќе остане во политиката, додавајќи дека „борбата продолжува“. Тој веќе пристигна во Мексико, каде доби азил откако поднесе оставка под притисок на протестите иницирани од спорните ...

Креаторот на шарената револуција во Македонија го сруши Моралес во Боливија

Република - 13.11.2019

Позади рушењето на претседателот на Боливија Ево Моралес стои водачот на организацијата „Канвас“, Срѓан Поповиќ, пишува „Република.рс“. Некогашниот лидер на организацијата „Отпор“ кој на „демократски“ начин сруши многу влади во светот стои и зад ...

Уставниот суд на Боливија ја призна Жанин Анес за претседател на земјата

Курир - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Жанин Анес официјално е новата наследничка на Моралес

Слободен Печат - 13.11.2019

Моралес вчераутро ја напушти земјата и замина за Мексико каде побара и веднаш му беше одобрен азил. Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен ...

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател на земјата, САД и Бразил веднаш ја признаа

Опсервер - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател на земјата

Локално - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател на земјата, САД и Бразил веднаш ја признаа

А1 On - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател на земјата

Сител - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател на земјата, САД и Бразил веднаш ја признаа

Либертас - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Уставниот суд на Боливија ја призна Жанин Анес за претседател на земјата

iPortal - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател, САД и Бразил веднаш ја признаа

24Инфо - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Жанин Анес ќе ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија

Канал5 - 13.11.2019

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија и покрај немањето кворум за нејзин избор, откако ...

Анес призната за претседател на Боливија од Уставниот суд, САД и Бразил

+инфо - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Самопрогласената претседателка го искористи хаосот во Боливија

Н.Македонија - 13.11.2019

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија и покрај немањето кворум за нејзин избор, откако ...

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател на земјата

MakPress - 13.11.2019

Уставниот суд на Боливија го призна решението вториот потпретседател на Сенатот, опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на земјата. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија, и ...

Самата се прогласила за претседателка: Боливиската сенаторка застана на чело на државата

Точка - 13.11.2019

Боливиската сенаторка Жанин Анес се прогласила себеси во Сенатот за преодна претседателка на Боливија, и покрај недостигот на кворум во текот на гласањето за нејзиниот избор, бидејќи пратениците на левичарската партија на поранешниот претседател Ево ...

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Centar - 13.11.2019

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во Сенатот се прогласи за преоден претседател на Боливија и покрај немањето кворум за нејзин избор, откако ...

Судири во главниот град на Боливија, САД ја признаа Анес за привремена претседателка

24Инфо - 13.11.2019

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за привремена претседателка на Боливија и покрај ...

Судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка (ВИДЕО)

Локално - 13.11.2019

На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за преоден претседател иако немаше кворум во текот ...

Судири во Ла Паз откако Анес се прогласи за претседателка (ВИДЕО)

iPortal - 13.11.2019

На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за преоден претседател иако немаше кворум во текот ...

Судири во главниот град на Боливија, САД ја признаа Анес за привремена претседателка

Точка - 13.11.2019

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за привремена претседателка на Боливија и покрај ...

Лидерот на „шарените“ го сруши и Моралес (ФОТО)

PressingTV - 13.11.2019

Позади рушењето на претседателот на Боливија Ево Моралес стои водачот на организацијата „Канвас“, Срѓан Поповиќ, пишува „Република.рс“. Некогашниот лидер на организацијата „Отпор“ кој на „демократски“ начин сруши многу влади во светот стои и зад ...

Судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка

+инфо - 13.11.2019

Лутите приврзаници на Моралес се обидуваа да дојдат до зградата на Конгресот викајќи дека таа мора да поднесе оставка, пренесуваат американските медиуми. На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка ...

Судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка

А1 On - 13.11.2019

На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за преоден претседател иако немаше кворум во текот ...

Судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка

Нетпрес - 13.11.2019

На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за преоден претседател иако немаше кворум во текот ...

Судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка

Вечер Прес - 13.11.2019

На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за преоден претседател иако немаше кворум во текот ...

Козак: САД ја признаа Анес за привремена претседателка на Боливија

А1 On - 13.11.2019

САД ја признаа боливиската сенаторка Жанин Анес за привремена претседателка на оваа јужноамериканска држава, напиша на Твитер в.д. помошник секретарот на Бирото на американското Министерство за внатрешни работи Мајкл Козак.

Судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка

Опсервер - 13.11.2019

На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на Ево Моралес. Анес се прогласи за преоден претседател иако немаше кворум во текот ...

Козак: САД ја признаа Анес за привремена претседателка на Боливија

Опсервер - 13.11.2019

САД ја признаа боливиската сенаторка Жанин Анес за привремена претседателка на оваа јужноамериканска држава, напиша на Твитер в.д. помошник секретарот на Бирото на американското Министерство за внатрешни работи Мајкл Козак.