TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И кејот на реката Треска е во страшна состојба! (ФОТО)

Опсервер - 24.03.2019

По прашината која што се крена со нелегалната платформа на Матка, на површина почнаа да излегуваат и други проблеми со кои се соочува природата во Општина Сарај. На територијата на општина Сарај освен езерото Матка, се наоѓаат и СРЦ Сарај каде има и ...

Маткање

Призма - 22.03.2019

Изреката Nomen est omen, во превод – името е судбина, сoсема се потврдува во случајот на Матка. Откако британски „Гардијан“ во 2016 година го вброи нашиот кањон меѓу десетте најубави кањони во Европа, ние се обидовме да направиме сѐ за да ја ...

Макрадули: На дивата платформа не и е местото на Матка

Сител - 22.03.2019

Во координирана акција по наредба од инспекцискиот совет, инспектори од повеќе министерства биле задолжени да направат увид на Матка по што ќе биде позната и судбината на дивоградбите во ова подрачје.

Макрадули: На див објект не може да му е местото во заштитено подрачје

Канал5 - 22.03.2019

На див објект не може да му е местото во заштитено подрачје, вели заменик министерот за животна средина Макрадули. Но, постои можност да влезе во новиот закон за Матка. Активностите на спорната платформа моментално стагнираат бидејќи постапката за ...

Одлуката за дивоградбата на Матка е во рацете на општина Сарај – тврди министерството за транспорт

24 Вести - 22.03.2019

Министер от за транспорт и врски, Горан Сугарески на средба со инспекциските служби од Државниот градежен инспекторат за случајот со дивоградбите на Матка, к онстаирале дека Општина Сарај ќе терба да одлучи по однос на барањата на Амет Саиди и ...

Чамец и ѓубре извадени од езерото Матка

+инфо - 22.03.2019

Со акција за подводно чистење на езерото Матка, на која присуствуваше и заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, во Скопје беше одбележан светскиот Ден на водите – 22- ри Март.

Матка се чисти подводно, пред дивоградбите се замижува

Алфа - 22.03.2019

Власта подводно го чисти езерото Матка, а над водите никој не ја превзема одговорноста за дивата платформа.Досега ниту една институција не реагирала и не се зане дали некој ќе го спречи градежното дивеење на заштитното подрачје.

Пожар во објект на Кајакарската федерација на Матка

Макфакс - 22.03.2019

Пожар во објект на Кајакарска федерација на Македонија во село Долна Матка бил пријавен во вечерните часови на 21 март. Како што информираат од МВР, во пожарот била зафатена кровната конструкција од објектот.

Град Скопје апелира општина Сарај да постапи согласно законот за дивите платформи на Матка

MakPress - 22.03.2019

Град Скопје денеска ја повика општина Сарај да постапи согласно законските надлежности во однос на дивите платформи на Матка. – Градот Скопје ја охрабрува општината Сарај да постапи согласно со своите законски надлежности кога се дивоградбите во ...

Општина Сарај нема да ги легализира дивите платформи на Матка

MakPress - 22.03.2019

Општина Сарај нема да ги легализира дивите платформи на Матка, но не може ниту да ги урне бидејќи имаат барање за легализација. Ова на денешната средба со медиумите го истакна градоначалникот на Сарај Блерим Беџети.

ЈП „Комунална хигиена“-Скопје се вклучи во проектот „Лулка-за чиста Матка“

MakPress - 22.03.2019

По повод одбележувањето на Светскиот ден на рециклирањето, невладината организација за екологија „4SELECT“ денеска го промовираше проектот „Лулка-за чиста Матка“, во којшто учествува и ЈП „Комунална хигиена“-Скопје.

Опожарен кајакарски клуб во Долна Матка

MakPress - 22.03.2019

Во кајакарски клуб во Долна Матка синоќа избувнал пожар при што е причинета материјална штета од околу 180 илјади денари. Пожарот е пријавен во Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје во 19:05 часот, а е интервенирано до 20:45 часот.

Маткање

Либертас - 22.03.2019

Изреката Nomen est omen, во превод – името е судбина, сoсема се потврдува во случајот на Матка. Откако британски „Гардијан“ во 2016 година го вброи нашиот кањон меѓу десетте најубави кањони во Европа, ние се обидовме да направиме сѐ за да ја ...

Макрадули: На див објект не може да му е местото во заштитено подрачје

Press24 - 22.03.2019

На див објект не може да му е местото во заштитено подрачје, вели заменик министерот за животна средина Макрадули. Но, постои можност да влезе во новиот закон за Матка, пренесува Канал 5 .

Езерото Матка исчистено на светскиот ден на водите

1tv - 22.03.2019

Со акција за подводно чистење на езерото Матка, денеска во Скопје беше одбележан светскиот Ден на водите – 22 Март каде присуствуваше и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули.

Пожар во објект на Кајакарската федерација на Матка

Точка - 22.03.2019

Пожар во објект на Кајакарска федерација на Македонија во село Долна Матка бил пријавен во вечерните часови на 21 март. Како што информираат од МВР, во пожарот била зафатена кровната конструкција од објектот.

Пожар го зафати скопскиот клуб -предизвика голема материјална штета

Спортклуб - 23.03.2019

Министерството за внатрешени работи (МВР) иноформираше дека во кајакарски клуб во Долна Матка синоќа избувнал пожар при што е причинета материјална штета од околу 180 илјади денари. Пожарот бил пријавен во Територијалната противпожарна бригада на ...

Маткање

iPortal - 22.03.2019

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Катерина Блажевска за Призма: -Изреката Nomen est omen, во превод – името е судбина, сoсема се потврдува во случајот на Матка. Откако британски „Гардијан“ во 2016 година го вброи нашиот кањон меѓу десетте ...

Со акција за подводно чистење на езерото Матка одбележан меѓународниот ден на водите

iPortal - 22.03.2019

Денеска, со акција за подводно чистење на езерото Матка, на која присуствуваше и заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, во Скопје беше одбележан светскиот Ден на водите – 22- ри Март.

Со акција за подводно чистење на езерото Матка одбележан меѓународниот ден на водите

MakPress - 22.03.2019

Со акција за подводно чистење на езерото Матка, денеска во Скопје беше одбележан светскиот Ден на водите – 22 Март каде присуствуваше и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули.

Се чистеше дното на езерото Матка

AKO - 22.03.2019

Со акција за подводно чистење на езерото Матка, на која присуствуваше и заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, во Скопје беше одбележан светскиот Ден на водите – 22- ри Март.

Со акција за подводно чистење на езерото Матка одбележан меѓународниот ден на водите

ММС - 22.03.2019

Со акција за подводно чистење на езерото Матка, денеска во Скопје беше одбележан светскиот Ден на водите – 22 Март каде присуствуваше и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули.