TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Н.Македонија - 29.05.2024

Македонија го доби новото Собрание, 11-то по ред од независноста на државата. За претседател на Собранието беше избран Африм Гаши, за кого поддршка дадоа 76 пратеници, против беа шестмина, а воздржани немаше. Вкупно гласаа 82 пратеника.

(Видео) Левица ја напушти седницата по гласањето на ДПМНЕ за Африм Гаши да е претседател

Антропол

Каков имот пријавил Африм Гаши, кој е избран за претседател на Собранието

еМагазин

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Сител

Африм Гаши избран за нов спикер – 76 пратеници гласаа „ЗА“, против беа од Левица, СДСМ не гласаше, а од ДУИ беа отсутни

Телма

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Верифицирани мандатите на 118 пратеници, Африм Гаши е новиот собраниски претседател

Фактор

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Канал5

Вечер Прес Слободен Печат 24 Вести 360 степени ТВ21 Радио МОФ Lider +инфо

(Видео) Африм Гаши, новиот претседател на Собранието како рапер

еМагазин - 29.05.2024

Поранешниот лидер на Алтернатива, која е дел од коалицијата „Вреди„, , е новиот претседател на македонското Собрание. Интересен детал од неговата биографија е дека кога бил средношколец бил дел од хип-хоп групата „Празни џебови“.

И Османи му честиташе на Гаши: Албанците одиграа клучна улога во формирањето на С.Македонија

Локално

Коњуфца му честиташе на Гаши, најавува продлабочување на соработката меѓу Косово и Македонија

Локално

Од рапер до претседател на Собрание - Кој е Африм Гаши?

Сител

Гаши избран за нов спикер со гласовите на ВМРО, ВРЕДИ и ЗНАМ

Алсат-М

По 16 години, Ахмети и ДУИ седнаа на местата резервирани за опозицијата

Алсат-М

Кој е Африм Гаши?! Од „празни џебови“ до претседател на Парламент

ТВ21

+инфо еМагазин Алсат-М ТВ21 ТВ21 24 Вести Телма Канал5

Ахмети ќе се обрати од Мала Речица – ќе ги соопшти следните чекори на Европскиот фронт

ТВ21 - 29.05.2024

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска ќе се обрати во јавноста од седиштето во Мала Речица. Прес конференцијата е закажана за 13 часот, а се очекува да ги каже идните чекори на коалицијата Европски фронт.

Ахмети ќе се обрати од Мала Речица

Сител

Ахмети ќе се обрати од Мала Речица – ќе ги каже следните чекори на Европскиот фронт

Нетпрес

Ахмети со прес конференција, ќе ги каже следните чекори на коалицијата

4NEWS

Конституиран новиот парламентарен состав, Гаши избран за претседател на Собранието

Р.С.Европа - 28.05.2024

Со 76 гласа „За“, шест против и без воздржани, новиот парламентарен состав го избра Африм Гаши од Алтернатива за нов претседател на Собранието. Тоа беше всушност и последната точка на денешниот дневен ред на конститутивната седница, на која им беа ...

Гаши е новиот претседател на Собрание, жестока дебата меѓу Левица и ВМРО-ДПМНЕ за неговиот избор

ТВ21

Собранието стокмено, Мицкоски го чека мандатот до 8 јуни

Слободен Печат

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

360 степени

Димитриевски го поддржува Гаши за претседател на Собранието, поделбата на власта и министерските позиции сè уште не ги договорил

Макфакс

Избран новиот претседател на Собранието! Кој е Африм Гаши?

Frontline

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието тоа да биде во служба на сите граѓани

Нова ТВ

ТВ21 Алсат-М Во Центар Слободен Печат Фактор Опсервер Фактор Точка

ДУИ на иста линија со Левица – за нив не важат интересите на Албанците, обвинува „Вреди“

Слободен Печат - 28.05.2024

Коалицијата „Вреди“ реагира дека ДУИ потврдила оти не важеле интересите на албанскиот народ, односно важеле само додека биле на власт. Според нив, Африм Гаши бил првиот Албанец избран за Претседател на Собранието со 76 пратеници, значително ...

ВРЕДИ: ДУИ на иста линија со ЛЕВИЦА – не го поддржаа изборот на Гаши за претседател на Собранието

Фокус

Вреди: ДУИ на иста линија со антизападната Левица

МКД

„ВРЕДИ“: ДУИ денес потврди дека за нив интересите на албанскиот народ „важат” само кога тие се власт

Денешен

Вреди: Европскиот фронт на ДУИ се разобличи на првиот опозициски тест

PressingTV

„ВРЕДИ“: ДУИ застанува на иста линија со антизападната Левицa

Фактор

Вреди: ДУИ на иста линија со Левица, заедно не го поддржаа изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието

Либертас

Република Курир Во Центар Zoom Нетпрес MakPress

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Фокус - 28.05.2024

Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Беше изгласан со 76 гласа ,,за”, а ,,против” гласаа само шесте пратеници на Левица. Тој даде свечена изјава и седна на претседателското столче.Им честита на сите пратеници и им посака ...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Курир

Верификувани мандатите на пратениците, Африм Гаши нов претседател на Собранието

Мета

Заклетвата прво на албански, па на македонски јазик: Гаши избран за нов претседател на Собранието

Локално

ВМРО-ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН го предложиле Гаши со 75 потписи

Локално

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија – СДСМ не гласаше, а Левица беше против

ТВ21

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Денешен

Република Lider CivilMedia

“Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата“, изјави ...

Скопје инфо - 28.05.2024

Африм Гаши, во своето прво обраќање како претседател на Собранието, им се заблагодари на пратениците за довербата и порача дека ќе го гарантира правото на личен став и говор за сите пратеници, како од власта, така и од опозицијата.

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Алсат-М

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Курир

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Нетпрес

ГАШИ: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Денешен

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

ТВ21 - 28.05.2024

Претседателот на ЗНАМ, Максим Димитриевски денеска пред почетокот на конститутивната седница најави поддршка за Африм Гаши да биде претседател на Собрание. Тој рече дека очекуваат многу од овој парламентарен состав.

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

Фокус

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Во Центар

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Бизнис Вести

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Сител

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Frontline

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Zoom

Канал5 А1 On Курир Нетпрес MakPress Lider Република Либертас

(ФОТО) Ахмети седна во опозиција по 16 години

Lider - 28.05.2024

За првпат по 16 години Али Ахмети седна на своето столче во Собранието кое се наоѓа во опозиција. Некогаш „семоќниот“ Али Ахмети кој е доскорешен партнер на СДСМ седна во опозицискиот дел во Собранието.

(Фото) Ахмети во опозиција по 16 години

Скопје1

ФОТО: Ахмети во опозиција по 16 години

Press24

По долги години Ахмети седна во опозициските клупи во Собранието

Скопје инфо

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Курир - 28.05.2024

Во Собранието почна конститутивната седница на новиот собраниски состав. Со седницата претседава најстарата пратеничка Мерита Колчи Коџаџику. Пред конститутивната седница на Собранието, Ријад Шаќири од Коалицијата „Вреди“ изјави дека очекуваат ...

Шаќири: Морална обврска за Европскиот фронт е да го поддржи Африм Гаши за претседател на Собранието

Во Центар

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Либертас

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Frontline

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

MakPress

Шаќири очекува поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Нетпрес

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Press24

Денешен Република 24 Вести

Алтернатива: Гаши нов спикер на Собрание, наскоро и нова Влада

24Инфо - 28.05.2024

Интегрален текст од соопштение за јавност на политичката партија Алтернатива: Работните групи на ВЛЕН, како легитимен претставник на албанците и ВМРО ДПМНЕ како победничка партија во рамките на преговорите за формирање на новата влада успешно го ...

ВЛЕН: Ги усогласивме програмите со ВМРО, продолжуваат преговорите за вториот и третиот ешалон

Локално

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Бизнис Вести

Алтернатива потврди: Има договор Гаши да биде претседател на Собранието

Република

Работните групи на Вреди и на ВМРО-ДПМНЕ постигнале договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Н.Македонија

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

24 Вести

Од Алтернатива информираат дека интензивно се работи со ВМРО-ДПМНЕ: Наскоро добиваме европска влада која ќе донесе инвестиции

Lider

Али Ахмети по 16 години во опозиција

Република - 28.05.2024

Денешната конститутивна седница го означи и официјалното збогување на ДУИ од власта. Партијата на Али Ахмети сега ќе биде опозиција. Ова е прв пат по 16 години лидерот на некогашната ОНА, а сега на ДУИ да не биде во власта.

Поминаа долги 16 години: Али Ахмети конечно во опизиција

PressingTV

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Zoom - 28.05.2024

Јован Митрески на Африм Гаши поладнево му ја примопредаде функцијата претседател на Собранието и му честита за изборот. – Им благодарам на сите граѓани што гласаа на изборите и на сите пратеници што ме поддржаа.

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

А1 On

Гаши: Собранието ќе биде во служба на граѓаните

МКД

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Либертас

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

365

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието

Press24

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Бриф

Н.Македонија Слободен Печат Рацин ММС Сител Фокус 24Инфо

По 20 години Али Ахмети и ДУИ седнаа во опозициските столчиња, но не им се допадна, па брзо ја напуштија салата (ВИДЕО)

Zoom - 28.05.2024

По дваесетина години на Власт, Али Ахмети и ДУИ за прв пат се опозиција. Како коалиција Европски фронт освоија 18 мандати, но сепак победникот на изборите ВМРО-ДПМНЕ одлучи да формира владина коалиција со ВРЕДИ која има 14 мандати.