TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Рускоска ќе ги повика Заев и Шекеринска

Сител - 25.08.2019

Кога обвинителката Вилма Рускоска ќе ги повика премиерот Зоран Заев, вицепремиерката Радмила Шекеринска и пратеничката Фросина Ременски и нејзиниот сопруг за да дадат исказ за случајот „Рекет“, прашуваат од опозициската партија.

Арсовски: Откако Русковска ја потврди веродостојноста на исказот, целата криминална банда од СДСМ побрза да се заканува ...

Курир - 25.08.2019

Зоран Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај. Откако Јавното обвинителство и продолжената рака на Зоран Заев, Вилма Русковска ја потврдија веродостојноста на исказот на оштетениот што излезе во медиумите пред само два дена, целата ...

Зошто никој не го послушал Пендаровски?

PressingTV - 25.08.2019

Најдобро е сите оние чии имиња се споменати, независно дали со основ или намерно, само со цел да бидат дискредитирани, самоиницијативно да дадат изјави пред надлежниот обвинител со цел да покажат дека пред законот и пред јавноста сме сите исти.

Героски: На политичар што тужи новинари му се ближи крајот

Република - 25.08.2019

Новинарот Бранко Героски објави статус со кој повика да се крене рачна со заканите од страна на политичарите во земјата кон медиумите и новинарите. Оваа реакција на Героски доаѓа откако премиерот Зоран Заев јавно изјави дека ќе ги тужи сите медиуми ...

Геровски до Заев: На политичар што тужи новинар му се ближи крајот

Скопје1 - 25.08.2019

На политичар што тужи новинар му се ближи крајот. Ова го напиша новинарот Бранко Героски на Фејсбук по најавените тужби од премиерот Заев, Димитров, Ременски и Шекеринска за новинарот кој објавил записник од Рекет, притоа обвинувајќи за нивна ...

ГЕРОСКИ: “Политичар што тужи новинари МУ СЕ БЛИЖИ КРАЈОТ„

Магазин - 25.08.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, премиерот Заев, вицепремиерката Радмила Шеќеринска вчера најавија тужби до новинари кои ги инволвираат за вмешаност во случајот „Рекет“. Тие побараа извинување од медиумите или во спротивно ќе ...

Героски: Другарчиња, ајмо сите ручна!

Република - 25.08.2019

Новинарот Бранко Героски објави статус со кој повика да се крене рачна со заканиве. ...

Заев заедно со Димитров, Шеќеринска и Ременски со тужба ќе докажуваат дека немаат инволвираност во „Рекет“

Канал5 - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев со тужба ќе докажува дека нема инволвираност во случајот „Рекет“. Тој неможе да премине преку текстовите кои се појавија синоќа на некои портали, во кој се пишува за наводна негова вмешанот во изнудата.

Антонио Милошоски: Кога министерот Димитров ја добил информација од нерезидентниот амбасадор за мега скандалот Рекет?

Опсервер - 24.08.2019

Никола Димитров можно е да имал и претчувство за Боки Тредичи, но независно од ваквите лични супер-моќи, министерот за надворешни за скандалот Рекет бил информиран во првото тромесечие од 2019та, лично од еден нерезидентен амбасадор, претставник на ...

Заев: Ги отфрлам како лажни сите наводи изнесени во новинарскиот текст за наводна моја вмешаност во случајот

OhridNews - 24.08.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска во Прилеп, на прашање на претставниците на медиумите да го коментира пишувањето во одредени медиуми кои објавија делови од исказот на Орце Камчев пред Јaвното обвинителство ...

Ќе ве тужам, сите ќе ве тужам!

Република - 24.08.2019

Драган Павловиќ Латас во својата колумна објавена денеска пишува дека најмногу боли кога некој ќе биде удрен од сопствен камен, а сопред пишувањата на Латас Заев и неговите соработници се соочуваат со лавина од камења кои до скоро ги фрлале врз ...

Кој и зошто се обидува да ја искомпромитира истрагата за аферата „Рекет“?

Република - 24.08.2019

Новинарот Бранко Героски во својата нова колумна пишува дека некој се обидува да ја искомпромитира истрагата за аферата „Рекет“. Кому и зошто му било потребно токму сега, пред понеделничките апсења што ги најавува Јовче Ременски, сопругот на ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Се затега обрачот околу Зоран Заев за случајот „Рекет“

360 степени - 24.08.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го обвини премиерот Зоран Заев и владејачката СДСМ дека не само што не го пријавиле случајот „Рекет“ туку и дека го попречувале предметот. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, како аргумент ја искористи објавената прва ...

Заев отфрла поврзаност со Рекет: Ќе тужи за клевета

ММС - 24.08.2019

Премиерот, Зоран Заев отфрли каква било поврзаност со Бојан Јовановски и со случајот во кој тој е првоосомничен Рекет Ова следува откако новинарите го прашаа за коментар во врска со новинарскиот текст во кој се објавени делови од исказот на сведокот ...

Протекоа документи за Рекет, Заев, Димитров и Шекеринска најавуваат тужби

Р.С.Европа - 24.08.2019

ОЈО го осудува нелегалното објавување документи за Рекет. Премиерот Зоран Заев најавува тужба за новинарот кој го објавил текстот. Тужби најавија и Шекеринска и Димитров, оти текстовите за нивната вмешан во Рекет биле лага.

По Заев и Димитров, и Шекеринска најавува тужба за клевета

360 степени - 24.08.2019

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска најавува тужба за порталот „Република“, по објавата дека според протечениот Записник од сведочењето на Јордан Камчев во обвинителство, и таа е инволвирана во случајот „Рекет“.

Ако не се извинат, Димитров ќе ги тужи порталите што го поврзуваат со „Рекет“

360 степени - 24.08.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров бара извинување од порталот „Република” за наводите за негова вмешаност во случајот „Рекет“ или, во спротивно, најавува тужба. „Нема да дозволам пропагандата да ме валка во случај со кој јас немам ...

Ќе тужиме затоа што текстот е лажна вест, рече Заев по објавувањето на записник од исказот на Камчев за „Рекет“

Сакам да кажам - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев и денеска кажа дека нема никаква поврзаност со случајот „Рекет“ и најави тужба за порталот Инфомакс кој објави скениран документ од исказот во Основното јавно обвинителство на бизнисменот Орце Камчев за рекетирањето од Бојан ...

ОСТРИ РЕАКЦИИ: Нема повлекување текстови- Функционерите да не ги тужат новинарите и медиумите, туку Заев и Боки 13

Курир - 24.08.2019

Бројни, остри реакции за најавените тужби од страна на политичари до медиуми и новинари. Функционерите да се воздражат од тужби бараа Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Македонската асоцијација на новинари- МАН, Здружението на ...

И Зоран Заев се закани со тужба за медиумите кои го обелоденуваат случајот „Рекет“

Република - 24.08.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Прилеп, на прашање на претставниците на медиумите за објавите од исказот на Орце Камчев пред ЈО ги отфрли како лажни сите наводи изнесени во новинарскиот текст, и ја повикува јавната обвинителка ...

(ВИДЕО) Заев: Лажни се сите наводи изнесени во новинарскиот текст кој ме инволвира во „Рекет“

Фактор - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев, ја повика Јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот кој излезе во некои медиуми од земјава за случајот „Рекет“, и повторно категорично рече дека нема никаква поврзаност со Боки 13 и овој случај, а заради ...

Заев: Ќе тужам за клевета зашто не сум инволвиран ниту јас, ниту високите функционери во случајот „Рекет“

+инфо - 24.08.2019

Заев најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој се споменува. Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш отфрли секаква негова вмешаност, како и инволвираност на високи функционери во ...

Заев со тужба ќе докажува дека нема инволвираност во случајот „Рекет“

Канал5 - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев со тужба ќе докажува дека нема инволвираност во случајот „Рекет“. Тој неможе да премине преку текстовите кои се појавија синоќа на некои портали, во кој се пишува за наводна негова вмешанот во изнудата.

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Рускоска ќе ги повика Заев и Шекеринска

4NEWS - 25.08.2019

Кога обвинителката Вилма Рускоска ќе ги повика премиерот Зоран Заев, вицепремиерката Радмила Шекеринска и пратеничката Фросина Ременски и нејзиниот сопруг за да дадат исказ за случајот „Рекет“, прашуваат од опозициската партија.

(ВИДЕО) Заев: Објавениот текст е невистинит и е сериозна манипулација за која ќе го тужам новинарот

360 степени - 24.08.2019

Премиерот Заев ја повика јавната обвинителка Вилма Русковска да ја потврди веродостојноста на записникот објавен на порталот Инфомакс. „Без да влијае врз истрагата, без да ги попречи процесите, чесно е таа да каже дали ова е точно или не.

Заев најави тужба за клевета

Н.Македонија - 24.08.2019

– Прво ја повикувам Јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот кој е направен дали е тоа така. Второ ќе тужиме затоа што тоа не е точно – кажа денеска во Прилеп премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање за тоа како ...

Заев: Ќе го тужам новинарот кој обвини дека сум бил вмешан во „Рекет“

Press24 - 24.08.2019

Отфрлам секаква поврзаност со Рекет. Ова денеска го изјави премиерот Зоран Заев. - Ја повикувам јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот. Не е точно. Отфрлав секаква поврзаност со Боки 13 поврзана со случајот „Рекет“.

Четирите фази во „Рекет“ и некои други прашања – пишува Горан Момироски

Expres - 24.08.2019

Од тоа што во послединиве дваесетина дена го слушам од луѓе во власта, опозицијата, невладиниот сектор, од странските и домашни дипломати но и од луѓе од правосудната фела можам да заклучам дека случајот „Рекет“ како противправно дело не е важен ...

Арсовски: Русковска треба на распит да ги повика и Заев, и Шекеринска, Ременски, Лазар јанев...

МКД - 25.08.2019

Откако Јавното обвинителство и продолжената рака на Зоран Заев, Вилма Русковска ја потврдија веродостојноста на исказот на оштетениот што излезе во медиумите пред само два дена, целата криминална банда од СДСМ побрза да се заканува до медиумите со ...

Заев: Не верувам дека функционерите на СДСМ се инволвирани во „Рекет“

Скопје1 - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека не верува дека некој од високите функционери на СДСМ е инволвиран во случајот „Рекет“. Тој вели дека ќе остави тоа да го докаже и истрагата која ја води обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за организиран ...

Заев: Ќе го тужам новинарот кој обвини дека сум бил вмешан во „Рекет“, Рускоска да каже дали записникот е веродостоен

Република - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев најави тужба за новинарот на „Информакс“ кој објави прва страница од записникот од исказот на Орце Камчев за случајот „Рекет“. , рече Зоран Заев.ж ...

За Јовески нема политичари, за Русковска ќе има нови осомничени- кој е следен во Рекет?

Алфа - 23.08.2019

Се уште е отворен, истражуваме и понатаму, изјави Вилма Русковска на прашање дали ќе се проширува истрагата за „Рекет“. Досега случајот „Рекет“ однесе во Шутка три лица. Ако се верува на зборовите на обвинителката Вилма Русковска, бројот на ...

Министерот бил информиран за „Рекет“ во првото тромесечие од 2019-та, лично од нерезидентен амбасадор

Република - 24.08.2019

Поранешниот министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, објавува нови информации за Димитров и неговите супер моќи. Никола Димитров можно е да имал и претчувство за Боки Тредичи, но независно од ваквите лични ...

МАН: Нема повлекување текстови, тужете го премиерот Зоран Заев и Боки 13

Република - 24.08.2019

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од своите членови да не подлегнуваат на притисоци и закани, и да не ги повлекуваат текстовите кои се однесуваат на аферата Рекет. Секое објавување текстови во однос на оваа афера е заштита на јавен ...

Заев: Ќе тужам за клевета зашто не сум инволвиран ниту јас, ниту високите функционери во случајот „Рекет“

24 Вести - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш отфрли секаква негова вмешаност, како и инволвираност на високи функционери во случајот „Рекет“. Заев, кој денеска е во Прилеп за пуштањето во употреба на еко-автобусите во градскиот превоз, одговарајќи на ...

Заев најави тужба за клевета за случајот „Рекет“

еМагазин - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев ја повика јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот кој е направен дали е тоа така, а потоа ќе тужи, бидејќи како што тврди „тоа не е точно“. Ова денеска во Прилеп го изјави Заев одговарајќи на новинарско ...

Заев ќе го тужи новинарот кој обвини дека е вмешан во „Рекет“, а Русковска ја потврди точноста на записникот од исказот ...

Нетпрес - 24.08.2019

„Ќе го тужам новинарот кој обвини дека сум бил вмешан во „Рекет“, Рускоска да каже дали записникот е веродостоен“, рече премиерот Зоран Заев и најави тужба за новинарот на „Информакс“ кој ја објави првата страница од записникот од исказот на Орце ...

(видео) АРСОВСКИ: Рускоска, кога Заев на распит?

Денешен - 25.08.2019

Зоран Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај, истакна на денешната прес-конференција Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ и ја запраша јавната обвинителка Русковска, кога Заев ќе биде повикан на распит, но и Шечеринска, Ременски и др.

Заев: Не верувам дека функционерите на СДСМ се вмешани во „Рекет“

Press24 - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека не верува дека некој од високите функционери на СДСМ е инволвиран во случајот „Рекет“. Тој вели дека ќе остави тоа да го докаже и истрагата која ја води обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за организиран ...

МИЛОШОСКИ КОНТРА МИНИСТЕРОТ: Димитров бил информиран за Рекет од нерезидентен амбсадор на земја членка на ЕУ

Денешен - 24.08.2019

По заканата на Никола Димитров дека ќе го тужи порталот „Република“ ако не го повлече текстот со чиј наслов неговото име се доведува во врска со аферата „Рекет“, наведувајќи дека тој нема допирна точка со настанот, а откако пред извесно време на ФБ ...

МАН: Нема повлекување текстови, тужете го премиерот Зоран Заев и Боки 13

MakPress - 24.08.2019

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од своите членови да не подлегнуваат на притисоци и закани, и да не ги повлекуваат текстовите кои се однесуваат на аферата Рекет. Секое објавување текстови во однос на оваа афера е заштита на јавен ...

ВИДЕО: Заев ќе тужи за клевета по објавата дека е поврзан со случајот „Рекет“

А1 On - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш отфрли секаква негова вмешаност, како и инволвираност на високи функционери во случајот „Рекет“. Заев, кој денеска е во Прилеп за пуштањето во употреба на еко-автобусите во градскиот превоз, одговарајќи на ...

Заев најави тужба за клевета

Слободен Печат - 24.08.2019

Лично јас, а верувам и Шекеринска, Димитров, Ременски и сите што се спомнати таму ќе ги повикам да поднесеме заедно тужба за клевета, изјави Заев. Премиерот Зоран Заев ја повика јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот кој е ...

Заев: Ќе тужам, отфрлам секаква поврзаност со Боки 13 за случајот „Рекет“!

Фокус - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев најави тужба за новинарот на „Информакс“ кој ја објави првата страница од записникот од исказот на Орце Камчев за случајот „Рекет“, кој го дал во Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Милошоски: Димитров за „Рекет“ бил информиран лично од нерезидентен амбасадор

+инфо - 24.08.2019

Никола Димитров можно е да имал претчувство за Боки Тредичи, но независно од ваквите лични супер-моќи, министерот за надворешни за скандалот „Рекет“ бил информиран во првото тромесечие од 2019та, лично од еден нерезидентен амбасадор, претставник на ...

МАН: Нема повлекување текстови, тужете го премиерот Зоран Заев и Боки 13

Фактор - 24.08.2019

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од своите членови да не подлегнуваат на притисоци и закани, и да не ги повлекуваат текстовите кои се однесуваат на аферата Рекет. Секое објавување текстови во однос на оваа афера е заштита на јавен ...

Заев: Ќе тужам за клевета зашто не сум инволвиран ниту јас, ниту вискоите функционири во случајот „Рекет”

Вечер - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш отфрли секаква негова вмешаност, како и инволвираност на високи функционери во случајот „Рекет”. Заев, кој денеска е во Прилеп за пуштањето во употреба на еко-автобусите во градскиот превоз, одговарајќи на ...

Заев: Ќе го тужам новинарот, обвинителката да ја потврди веродостојноста на записникот

PressingTV - 24.08.2019

Премиерот Зоран Заев најави тужба за новинарот на „Информакс“ кој објави прва страница од записникот од исказот на Орце Камчев за случајот „Рекет“. Ја повикувам јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот. Не е точно.

Милошоски: Димитров за „Рекет“ бил информиран лично од нерезидентен амбасадор

МКД - 25.08.2019

Никола Димитров можно е да имал претчувство за Боки Тредичи , но независно од ваквите лични супер-моќи, министерот за надворешни за скандалот „Рекет" бил информиран во првото тромесечие од 2019-та, лично од еден нерезидентен амбасадор, претставник ...

МАН: Нема повлекување текстови, тужете го премиерот Зоран Заев и Боки 13

Опсервер - 24.08.2019

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од своите членови да не подлегнуваат на притисоци и закани, и да не ги повлекуваат текстовите кои се однесуваат на аферата Рекет. Секое објавување текстови во однос на оваа афера е заштита на јавен ...