TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јагањац од Металураг со најубав гол на колото во СЕХА

Канал5 - 14.02.2018

Голот на Халил Јагањац од Металураг доби најмногу гласови во изборот на најубав гол во 13. коло во регионалната СЕХА-лига. Левиот бек на Металург овој погодок го постигна на средбата против Војводина што се одигра на 4 февруари, а тимот од ...

Лино Червар останува селектор на Хрватска

Канал5 - 14.02.2018

Лино Червар останува селектор на хрватската ракометна репрезентација и покрај слабите резултати на Европското првенство. Управниот одбор на Хрватската ракометна федерација го прифати неговиот извештај за ЕП и донесе одлука тој и натаму да ја ...

Лино Червар останува селектор на Хрватска!

МКД - 14.02.2018

Управниот одбор на Хрватска ракометна федерација го прифати извештајот на Лино Червар и одлучи тој и понатаму да остане селектор на репрезентацијата. Лино Червар останува селектор на Хрватска, објавува „24сата“.

Голем пресврт: Хрватската федерација донесе неочекувана одлука за Червар!

Дерби - 14.02.2018

Лино Червар по самиот крај на Европското првенство јасно стави до знаење дека сака да се повлече од функцијата селектор на хрватската ракометна репрезентација, одлука која интересно денеска беше разгледанта од ракометната федерација на оваа земја, и ...

Пресврт: Лино Червар останува селектор на Хрватска

Спортски - 14.02.2018

Трофејниот хрватски стратег Лино Червар иако најави повлекување од хрватската репрезентација после ЕП, сепак ќе остане на клупата на „коцкестите“. На денешната седница на управниот одбор на Ракометната федерација на Хрватска, одлучено е Лино Червар ...

Лино Червар останува хрватски селектор, крај со Металург?

Екипа - 14.02.2018

И покрај неуспехот на јануарското ЕП на кое Хрватска заврши на 5.место, Лино Червар останува селектор на хрватската ракометна репрезентација. Управниот добор на Хрватскиот ракометен сојуз денеска го прифатил извештајот на Червар и донел одлука за ...

Хрватска и без медал го сака: Лино Червар останува селектор

SportMedia - 14.02.2018

Лино Червар останува селектор на Хрватска. Управниот одбор на тамошната ракометна федерација го прифати неговиот извештај за завршеното Европско првенство и донел одлука тој и натаму да ја извршува функцијата предвоник на најдобриот национален ...

(Видео) Голот на Јагањац е прогласен за најубав во 13. коло на СЕХА-лигата

РК Металург - 14.02.2018

Голот на левиот бек на Металург, Халил Јагањац, доби најмногу гласови во изборот на најубав гол во 13. коло во СЕХА-лигата. Овој гол Јагањац го постигна на средбата против Војводина. ...

Ниту заминување, ниту пензија - Лино Червар останува селектор на хрватската репрезентација

Gol.mk - 14.02.2018

На денешната седница на управниот одбор на Ракометната федерација на Хрватска, одлучено е Лино Червар да остане селектор на репрезентацијата и да ја води на Светското првенство во Германија и Данска.

Червар останува селектор на Хрватска – се чини дефинитивно заминува од Металург

Спортклуб - 14.02.2018

Ништо од најавите дека Лино Червар ќе се пензионира или пак врати во Металург. Искусниот стратег сепак ќе остане на клупата на репрезентацијат ана Хрватска, јавуваат тамошните медиуми. Откако истече мандато на Червар, Управниот Одбор (УО) на ...

Лино Червар после добиената доверба: Подготвен сум да ја водам Хрватска и во следните акции

24 Ракомет - 14.02.2018

Селекторот на Хрватска, Лино Червар денеска ја доби довербата од страна на членовите на Управниот одбор на Ракометната федерација на Хрватска и останува на позицијата и покрај тоа што не беа реализирани зацртаните планоти на Европското првенство.

Хрватска не прави промени: Лино Червар останува селектор

24 Ракомет - 14.02.2018

Репрезентацијата на Хрватска ќе биде водена од страна на Лино Червар и во баражот за СП во 2019 година во Данска и во Германија така што нема да има никакви промени на кормилото на националниот тим кој на домашен терен на ЕП финишираше на 5. место.

Червар останува селектор на Хрватска

TopSport - 14.02.2018

Лино Червар ќе остане селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Како што објавија хрватските медиуми Управниот одбор на ракометниот сојуз на Хрватска го прифатил извештајот на Червар за Европското првенство на кое репрезентација го освои ...

Јагањац го има голот на колото во СЕХА (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.02.2018

Левиот бек на Металург, Халил Јагањац доби најмногу гласови во изборот на гол на 13. коло во СЕХА-лигата. Тој се најде пред конкурентите меѓу кои беше и Јања Војводиќ од Вардар. Трката беше тесна, но Јагањац успеа да победи така што неговиот погодок ...

Сарачевиќ: Не го „скршивме“ Металург порано, бидејќи немавме решение за Јагањац

Gol.mk - 14.02.2018

Златко Сарачевиќ го презеде кормилото на ППД Загреб од Касим Каменица и полека ја наметна својата филозофија на игра на младиот тим на поранешниот европски првак. „Плинарите“ го совладаа Металург со 30-28, а тренерот на победничката екипа по ...

Јовиќ: Одбраната мораше подобро, Загреб заслужи победа

Gol.mk - 14.02.2018

По средбата Загреб – Металург и минималната победа на хрватскиот шампион од 30-28, тренерот на македонскиот вицешампион, Александар Јовиќ го анализираше надигрувањето. Младиот тренер не е незадоволен од своите момци, иако смета дека подобриот тим ги ...

И покрај сите проблеми, борбеноста не згаснува – Металург тесно поразен во Загреб

24 Вести - 13.02.2018

Ракометарите на Металург за миг повторно заборавија на проблемите со неисплатени плати, па одиграа уште достоен натпревар на гости против Загреб, кој, сепак на крајот ја оправда фаворитската улога и славеше со 30:28.

Металург пружи силен отпор но немаше сили за изненадување против Загреб

МКД - 13.02.2018

Во драматична завршница, Металург загуби на гостувањето кај Загреб во СЕХА лигата, домаќините на се радуваа на победа од 30-28 Тимот од Автокоманда пружи силен отпор на гостувањето кај шампионот на Хрватска, избраниците на Александар Јовиќ во првиот ...

Александар Јовиќ: Загреб ја заслужи победата

РК Металург - 13.02.2018

По средбата Загреб – Металург, се одржа редовната прес-конференција. Своите коментари ги дадоа тренерите и играчите на двата тима. . Александар Јовиќ: “ Верувам дека одигравме добар натпревар.

Металург машки се бореше но на крај загуби кај ППД Загреб

СуперСпорт - 13.02.2018

Тимот на Металург претрпе тесен пораз на гостувањето во ППД Загреб со 30:28. Избраниците на Александар Јовиќ прикажаа храбра игра, но немаа сили до крај за да го изненадат противникот. Почетокот на натпреварот беше израмнет се до 20.

Силниот отпор на Металург недоволен за бодови во Загреб

РК Металург - 13.02.2018

Металург ја загуби средбата од 14. коло, која во Загреб ја одигра со екипата на ППД Загреб. Поразени сме со резултат 30:28 (15:13), иако во текот на целиот натпревар бевме во позиција да се бориме за двата бода.

Металург со нов пораз во СЕХА

Локално - 13.02.2018

Екипата на Металург вечерва загуби од ППД Загреб со 30:28 (15:13) во средба од 14. коло на СЕХА лигата. Тимот од Атвтокоманда во поголемиот дел од дуелот играше рамноправно, но неколкуте грешки на крајот на првото полувреме и во средината на ...

Борбениот Металург загуби во Загреб

Дерби - 13.02.2018

Ракометарите на Металург се прикажаа во солидно светло на вечерашното гостување кај ППД Загреб во СЕХА лигата, но таа нивна игра и борбеност не се покажаа како доволни за изненадување и домаќините обезбедија триумф од 30-28.

Нов пораз за Металурзите во СЕХА лигата

Спортски - 13.02.2018

Екипата на Металург запиша нов пораз во СЕХА лигата од тимот на Загреб со 30:28. Немаа сила ракометарите од Автокоманда до крај да му парираат на противникот, иако во поголлемиот дел од мечот беа конкуренти.

Металург солиден во Хрватска, но Загреб за нијанса посилен! (ФОТО)

Sport 1 - 13.02.2018

Металург доживеа нов пораз во СЕХА-лигата, овој пат на гостувањето кај Загреб, со 28-30, во близок и многу често рамноправен натпревар. Хрватскиот шампион не можеше да биде мирен до последните секунди, но среќа Домагој Павловиќ погоди за конечните ...

Младиот Металург се држеше додека имаше сили во Загреб

Екипа - 13.02.2018

Ракометарите на Металург претрпеа нов пораз на гостински терен во СЕХА-лигата, овојпат на дуелот во Загреб против истоимениот противник со резултат 30-28. Подмладениот состав на македонскиот вицешампион добро му парираше на реномираниот ривал, но ...

Младиот Металург се бореше машки, но загуби во Загреб

Gol.mk - 13.02.2018

Ракометарите на Металург запишаа нов пораз во рамките на СЕХА лигата, откако во рамките на 14. коло подобар од нашиот претставник беше ППД Загреб со резултат 30-28 (15-13). За тимот од Автокоманда на денешниот натпревар поради повреда дел од тимот ...

СЕХА: Нов пораз на Металург, овој пат со пристоен резултат

Спортклуб - 13.02.2018

Металург вечерва се избори за сепак каков таков, пристоен пораз на гостувањето кај „Плинарите“ во Загреб со 30:28. Момците на Александар Јовиќ беа блиску до резултатот и предноста на домаќинот, но не успејаа да направат нешто повеќе од ова.

„Металурзите“ со повеќе од достоен отпор во Загреб

SportMedia - 13.02.2018

Металург тргна по изненадување, но во Загреб успеа да пружи само чесен отпор и покрај лошата ситуација во клубот и бројните проблеми, ракометарите одиграа добар меч. Избраниците на Александар Јовиќ на крајот го забележаа осмиот пораз во СЕХА-лигата, ...

Загреб се намачи со Металург, но успеа да освои бодови

24 Ракомет - 13.02.2018

Во меч од 14. коло од СЕХА-лигата, екипата на ППД Загреб дојде до победа од 30:28 против Металург, а ова беше далеку потешко од очекувањата бидејќи металурзите се со далеку помлад состав отколку во првиот дел од сезоната.

СЕХА: Пораз на Металург во Загреб

TopSport - 13.02.2018

ППД Загреб забележа рутинска победа над Металург 30:28 (15:13) во рамките на 14.коло во СЕХА лигата. Металург го забележа осмиот пораз и остана седмата позиција со 16 бода, а Загреб со десеттата стигна до 31.

ВИДЕО: Јагањац стрелец на голот на колото во СЕХА-лигата

Gol.mk - 13.02.2018

Ракометарот на Металург, Халил Јагањац победи во анкетата за најдобар гол во СЕХА-лигата, во рамки на 13. коло од регионалното натпреварување. Во дуелот против Војводина и победата на тимот од Автокоманда, одличниот шутер со силен удар го совлада ...

НЕМА ПАРИ АМА ИМА ЖЕЛБА: Металург по изненадување во Загреб

SportMedia - 13.02.2018

Ракометарите на Металург по кој знае кој пат покажаа дека се посилни и поголеми од сите проблеми, па така уште еднаш собраа сили и отпатуваа за Загреб, каде попладнево (19 часот) се среќаваат со хрватскиот првак ППД Загреб.

„Металургот“ Јагањац, стрелец на најубавиот гол во СЕХА

Екипа - 13.02.2018

Халил Јагањац е стрелец на најубавиот гол во минатото коло од СЕХА-лигата, избраа ракометните фанови од регионот. Левиот бек на Металург беше во конкуренција со еден од погодоците постигнати на дуелот со Војводина, по што собра најмногу гласови во ...

Металург му гостува на Загреб во желба за нови бодови во СЕХА

24 Ракомет - 13.02.2018

Денеска и утре ќе бидат одиграни средбите од 14. коло во СЕХА-лигата, а македонските тимови натпреварите ги играат вечерва од 19 и од 20:45 часот. Први на терен излагаат металурзите кои се во Загреб и му гостуваат на истоимениот тим.

(Видео) Халил Јагањац стрелец на еден од петте најубави голови во 13. коло на СЕХА-лигата

РК Металург - 13.02.2018

Бекот на Металург Халил Јагањац е стрелец на еден од петте најубави голови во 13. коло на СЕХА-лигата. Покрај Халил Јагањац, во изборот се и остварувањата на Јања Војводиќ (Вардар), Марин Сипиќ (Нексе), Јака Малус (Цеље ПЛ) и на Рајко Продановиќ ...

Јоновски сè уште игра за Металург?! (ФОТО)

24 Ракомет - 13.02.2018

На прес конференцијата во пресрет на дуелот против Металург, кој е дел од 14 коло во СЕХА Лигата, тренерот на „плинарите“ Златан Сарачевиќ, во изјавата за очекувањата од натпреварот имаше неколку гафови.

Металург му гостува на Загреб, Вардар го чека Целје...

Н.Македонија - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб ги имаат вториот најдобар напад со 379 реализации (29,1 по натпревар) и втората најдобра одбрана со 333 примени гола (25,6 по натпревар) веднаш зад македонскиот првак Вардар Ракометарите на Металург и на Вардар денеска треба ...

„Ако не го сфатиме Металург сериозно, тогаш….“

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб загубија на последниот натпревар од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, па ќе сакаат да ја искористат средбата со Металург во СЕХА Лигата, како добра подготовка за следниот предизвик во ЛШ, Нант.

Јовиќ: Загреб е изразит фаворит, но ние имаме млад тим кој секого може да изненади

Gol.mk - 13.02.2018

ППД Загреб предводен од Златко Сарачевиќ денес ќе го пречека Металург во рамки од 14. коло од СЕХА лигата. Александар Јовиќ ќе ги води момците на ова тешко гостување на кое верува дека може да се изненади фаворитот.

Сарачевиќ: Металург има фина „екипица“

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб загубија на последниот натпревар од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, па ќе сакаат да ја искористат средбата со Металург во СЕХА Лигата, како добра подготовка за следниот предизвик во ЛШ, Нант.

Загреб без десни бекови против Металург

24 Ракомет - 13.02.2018

На натпреварот против Металург од 14 коло во СЕХА Лигата, хрватскиот шампион Загреб нема да смета на услугите на десниот бек Марио Вуглач. Тој заработи повреда на дуелот од ЛШ против Висла Плоцк и ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната.

Не се може без Вардар и Металург (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.02.2018

Изборите за најдобар гол и најдобра одбрана во СЕХА лигата никако не можат да минат без претставник од македонските тимови Вардар и Металург. За најдобра одбрана на 13 коло во конкуренција беа Мартин Томовски и Страхиња Милиќ, додека за најдобар гол ...

Лино Червар останува селектор на Хрватска

+инфо - 14.02.2018

Управниот одбор на Хрватската ракометна федерација го прифати неговиот извештај за ЕП и донесе одлука тој и натаму да ја извршува функцијата. Лино Червар останува селектор на хрватската ракометна репрезентација и покрај слабите резултати на ...

Затишје пред нова бура или…? Металурзи се опарија и заминаа на мегдан со Загреб

24 Ракомет - 12.02.2018

Дали е ставен крај на напнатата ситуација од мината недела во Автокоманда или ова е само затишје пред нова бура, ќе дознаеме наскоро. Во меѓувреме ракометарите на Металург се „опарија“ и заминаа на мегдан на Загреб во хрватската престолнина.

Јовиќ: Треба да поработиме на одбраната и да ги намалиме грешките...

Н.Македонија - 14.02.2018

Јовиќ: Треба да поработиме на одбраната и да ги намалиме грешките Екипата на Металург синоќа одигра добар меч против ППД Загреб во хрватската престолнина, но загуби од домаќинот со 30:28 во рамките на 14 коло од регионалната СЕХА лига.

Лино Червар останува селектор на Хрватска

Sport M - 14.02.2018

Лино Червар останува селектор на хрватската ракометна репрезентација и покрај слабите резултати на Европското првенство. Управниот одбор на Хрватската ракометна федерација го прифати неговиот извештај за ЕП и донесе одлука тој и натаму да ја ...

Јовиќ: Треба да поработиме на одбраната и да ги намалиме грешките

Sport M - 14.02.2018

Екипата на Металург синоќа одигра добар меч против ППД Загреб во хрватската престолнина, но загуби од домаќинот со 30:28 во рамките на 14 коло од регионалната СЕХА лига. Тренерот на тимот од Автокоманда, Александар Јовиќ, му честиташе на противникот ...