TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов: Договорот не го потпишувам, ниеден притисок нема да ме премисли

24 Вести - 13.06.2018

Договорот е штетен, нема да го потпишам, ниту поддржам и никаков притисок нема да го смени ова. Ова е порака на шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Претседателот вели дека со договор се крши уставот и се гази македонскиот идентитет, вели тој е срамен за ...

Јавноста бара: Претседателе кога ќе одговорите на новинарските прашања?

Либертас - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

Нема консензус за текстот на договорот за името

Алсат-М - 13.06.2018

Нема консензус за текстот на договорот за името. Откако го доби документот на исклучително кусата средба со премиерот и шефот на дипломатијата, претседателот Иванов во јавно обраќање договорот го нарече политичка дивоградба,текст штетен за ...

За претседателот Иванов, договорот со Грција е штетен за Македонија

ТВ21 - 13.06.2018

Договорот со Грција е личен договор на Владата. Овој договор е штетен и поразителен за Република Македонија и јас нема да легализирам политички дивоградби, изјави денеска претседателот на Р. Македонија Ѓорѓе Иванов.

Иванов: Договорот за името е политичка дивоградба

Призма - 13.06.2018

ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор, рече Иванов Недостоинствен и неприфатлив. Вака претседателот Ѓорге Иванов го карактеризираше договорот меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, со кој се предвидува севкупна ...

Иванов го прогласи за штетен договорот со Грција

24 Вести - 13.06.2018

Договорот со Грција е штетен, ја урива државоста – изјави претседателот Ѓорге Иванов и соопшти дека нема да го потпише документот. Ова следува откако тој претпладне, по само две минути го напушти состанокот со премиерот Заев и министерот Димитров.

Иванов: Нема да легализирам политички дивоградби, Македонци, чувајте го вековниот идеал на непокорот

Фокус - 13.06.2018

Денеска за прв пат на увид ми беше доставен постигнатиот договор меѓу Заев и Ципрас. на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров им кажав дека ова е нивен личен договор, нивна лична одлука и нивна одговорност, рече претседателот ...

Иванов :Нема да потпишам и да поддржам ваков штетен договорот со Грција

Канал5 - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во директното обраќање до јавноста попладнево децидно порача дека нема да поддржи и да потпише вака штетен договор за името , каков што бил договорот со Грција.

Иванов: Нема да потпишам ваков штетен договор, нема да легализирам политички дивоградби

+инфо - 13.06.2018

Ваквиот штетен договор, кој е единствен во историјата на човештвото, за мене е недостоинствен и неприфатлив. Со него се крши Уставот, Законите и се рушат државните институциите. Нема да легализирам политички дивоградби, рече претседателот на ...

Иванов: Мојот став е конечен, нема да го потпишам договорот

Нова ТВ - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов одржа обраќање до јавноста во кое соопшти дека нема намера да го потпише договорот кој Скопје и Атина го постигнаа. -Текстот на договорот е поразителен за Република Македонија, не се менува само ...

Шефот на државата Иванов го отфрли текстот на договорот со Грција

Глас на Америка - 13.06.2018

Нема да потпишам ваков штетен текст на договор“, изјави Иванов во обраќањето до јавноста. За претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов - тоа е политичка дивоградба и личен договор на премиерот и шефот на дипломатијата.

Иванов: Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор

МКД - 13.06.2018

Ваков штетен договор, единствен во историјата на човештвото за мене е недостоинствен и непрофатлив. Нема да легализирам политичка дивоградба, порача претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето до јавноста за договорот за решение на името што го ...

Иванов: Договорот за името е неприфатлив

Р.С.Европа - 13.06.2018

Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов во неговото обраќање откако премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димотров му го доставија договорот за името меѓу ...

Договорот за името е штетен И неприфатлив за мене, не го потпишувам, кажа Иванов

Сакам да кажам - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов најави дека нема да го потпише договорот за името со Грција по ратификацијата во македонскиот парламент во попладневното обраќање по прекинатата средба со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола ...

(ВИДЕО) Иванов: Нема да дозволам легализација на политички дивоградби, не се плашам од закани и уцени

А1 On - 13.06.2018

Договорот за името е личен договор помеѓу премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Овој договор е неприфатлив, нема да дозволам легализација на политички дивоградби, односно нема да го потпишам договорот за името со ...

Иванов: Не го потпишувам договорот

Либертас - 13.06.2018

Нема да легализирам политичка дивоградба, порача претседателот Ѓорге Иванов за договорот за решение на името што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Процесот се водеше неодговорно и нетранспарентно, а Владата не смогна сила да ...

Иванов: Нема да потпишам ваков штетен договор со никакви закани и притисоци

Press24 - 13.06.2018

Иванов имаше прес-конференција откако го доби Договорот за новото име. - Ова е нивен личен договор и одлука, а штетниот договор е напуштање на суштинските позиции договорени на лидерските средби.

Иванов: Нема да легализирам политички дивоградби

Н.Македонија - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во обраќање пред јавноста порача дека со договорот со Грција се брише државноправниот континуитет на РМ, нагласувајќи дека овој договор е личен договор на преговарачите, нивна лична одлука и нивна одговорност.

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Вечер - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Иванов: Македонскиот народ каде и да е да не се плаши

Фактор - 13.06.2018

Македонскиот народ каде и да е, да не се плаши, порача попладнево претседателот Ѓорѓе Иванов во своето обраќање до јавноста по повод договорот со Атина за името Република Северна Македонија.

Иванов: Нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор

Точка - 13.06.2018

Мојот став е конечен, нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор, изјави на прес-конференција македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Тој истакна дека денеска за прв пат имал увид во договорот со кој, како што рече, прекршени се ...

Иванов: Договорот е штетен, нема да легализирам политички дивоградби

Фактор - 13.06.2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата ...

Иванов: ова е штетен и антидржавен говор и нема да го поддржам!

Пулс24 - 13.06.2018

Се деградира Македонскиот идентитет, се гази вековниот идеал. Се гази 73 години самоопределување и се брише 27 години независност која е декларирана јасно и гласно. Престанете да го злоупотребувате НАТО и ЕУ за алиби за овој договор што ке ...

Иванов: За мене личниот договор меѓу Заев и Ципрас е неприфатлив

24Инфо - 13.06.2018

Иванов: За мене личниот договор меѓу Заев и Ципрас е ...

Иванов: “Нема да легализирам политички дивоградби-нема да ме поколебаат со закани и притисоци, Македонците да имаат ...

Маркукуле - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов предмалку преку прес конференција се обрати до граѓаните по повод договорот за името на државата. Иванов порача дека нема намера да легализира политичка дивоградба и дека договорот е капитулантски, штетен и со далекусежни ...

Јавноста бара: Претседателе кога ќе одговорите на новинарските прашања?

iPortal - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

Иванов: Договорот за името е политичка дивоградба

Локално - 13.06.2018

ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор, рече Иванов Недостоинствен и неприфатлив. Вака претседателот Ѓорге Иванов го карактеризираше договорот меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, со кој се предвидува севкупна ...

Иванов: Нема да легализирам политички дивоградби

Телма - 13.06.2018

Денеска за прв пат на увид ми беше доставен постигнатиот договор меѓу Заев и Ципрас. на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров им кажав дека ова е нивен личен договор, нивна лична одлука и нивна одговорност, рече претседателот ...

Иванов: Македонци не се плашете, не легализирам политички дивоградби

Press24 - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Иванов: Мојот став е конечен, нема да го потпишам договорот

Тера - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов одржа обраќање до јавноста во кое соопшти дека нема намера да го потпише договорот кој Скопје и Атина го постигнаа. -Текстот на договорот е поразителен за Република Македонија, не се менува само ...

Иванов нема да потпише: Ваков штетен договор нема во историјата на човештвото

еМагазин - 13.06.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска во своето обраќање до нацијата од Вилата на Водно, а повод најновите случувања меѓу Македонија и Грција порача дека ваков штетен договор, единствен во историјата на човештвото за него е недостоинствен и непрофатлив.

Иванов: Овој штетен договор е единствен во историјата на човештвото, и е неприфатлив

365 - 13.06.2018

Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов во неговото обраќање откако премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димотров му го доставија договорот за името меѓу ...

(Видео) Иванов: Нема да поддржам и потпишам ваков штетен договор

Макфакс - 13.06.2018

Договорот за името е личен договор помеѓу премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Овој договор е неприфатлив, нема да дозволам легализација на политички дивоградби, односно нема да го потпишам договорот за името со ...

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Сител - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Иванов: Нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор

Слободен Печат - 13.06.2018

Мојот став е конечен, нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор, изјави на прес-конференција македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Тој истакна дека денеска за прв пат имал увид во договорот со кој, како што рече, прекршени се ...

Иванов: Јас како Ѓорѓе Иванов, личен договор на Заев и Ципрас нема да прифатам!

Република - 13.06.2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата ...

Јавноста бара: Претседателе кога ќе одговорите на новинарските прашања?

1tv - 14.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Канал5 - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Иванов: Нема да потпишам (Видео)

Sky - 13.06.2018

Договорот за името е личен договор помеѓу премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Овој договор е неприфатлив, нема да дозволам легализација на политички дивоградби, односно нема да го потпишам договорот за името со ...

Видео: Иванов нема да го потпише договорот за името

Press24 - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Иванов: Нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор

Скопје инфо - 13.06.2018

Мојот став е конечен, нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор, изјави на прес-конференција македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Тој истакна дека денеска за прв пат имал увид во договорот со кој, како што рече, прекршени се ...

Иванов: Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор

МК News - 13.06.2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата ...

Јавноста бара ама Иванов секогаш бега од новинарските прашања

Локално - 14.06.2018

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци.

Иванов: Мојот став е конечен, нема да поддржам и потпишам ваков штетен договор за РМ

AKO - 13.06.2018

Обраќање на Ѓорге Иванов, претседател на РМ, по повод договорот за името со Грција: ,,Дозволете да ве информирам дека денеска за прв пат на увид ми беше доставен постигнатиот договор меѓу премиерите на Република Македонија и на Република Грција.

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Стандард - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Иванов договорот го смета за политичка дивоградба

Сител - 13.06.2018

Иванов не го потпишува договорот кој вчера премиерот Заев го постигна со Ципрас за Република Северна Македонија за севкупна употреба и со уставни измени. Шефот на државата го оцени договорот како лична одлука на Заев, противуставен, недостоинствен, ...

Иванов: Нема да потпишам ваков штетен договор, нема да ме поколебаат закани и уцени

Мета - 13.06.2018

Договорот помеѓу Македонија и Грција не го обединува општеството туку дополнително го поларизира. Ќе се залагам за решение кое нема да го нарушува достоинството на македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија, рече претседателот Ѓорѓе ...

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

Популарно - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Претседателот Иванов: Нема сила што ќе го наметне договорот, народот да не се плаши

Курир - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.

Иванов: Договорот со Грција е штетен и нема да го потпишам

24 Вести - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише.