TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Сител - 28.05.2024

Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа и дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во вечерашното интервју за ...

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

А1 On

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер за името и дека ќе го користи во и вон земја

Канал5

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Бриф

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Frontline

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Макфакс

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Опсервер

Н.Македонија 365 Локално +инфо Кајгана 4NEWS Точка Zoom

Мицотакис му порача на Мицкоски новото име да го користи секаде

Слободен Печат - 28.05.2024

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и извесен мандатар за состав на идната политичка влада да го користи новото уставно име, и во Македонија и надвор од земјата.

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека името е С. Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Фокус

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека името е С. Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Либертас

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

Фактор

Мицотакис очекува од новиот македонски премиер да се изјасни дека ќе го почитува Договорот од Преспа

24Инфо

Мицотакис со порака до Мицкоски: Очекувам да даде јасна изјава дека го почитува Преспанскиот договор и дека името Северна Македонија ќе го користи секаде

360 степени

Димитров: Повеќе ќе изгубиме, а премалку ќе добиеме ако го прекршуваме Договорот од Преспа

ТВ21 - 28.05.2024

Поранешниот министер за надворешни работи и еден од потписниците на договорот за името со Грција од 2018 година, Никола Димитров, е внимателен оптимист дека договорот од Преспа ќе ја преживее неодамнешната промена на политичката гарнитура.

Димитров: Повеќе ќе изгубиме, а премалку ќе добиеме ако го прекршуваме Договорот од Преспа

Press24

ДИМИТРОВ ЗА КАТИМЕРИНИ: Можеме премногу да загубиме, а премалку да добиеме ако тргнеме по деструктивниот пат

Фактор

Кој смее да ја игнорира волјата на народот?!

Н.Македонија - 28.05.2024

Дека давањето заклетва од страна на македонската претседателка Гордана Силјановска-Давкова не користејќи ја географската одредница „Северна“ нема да биде само бура предизвикана во чаша се погрижија нашите соседи од југот. И тоа од највисоко место.

Мицотакис: Се обидовме да соработуваме со С.Македонија, но мора да го почитуваат европското законодавство

Локално - 28.05.2024

Имав реални проблеми со Договорот од Преспа што го склучи претходната влада, но го почитував, изјавил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Тој во поткастот на поранешниот портпарол на британската влада, Алистер Кембел и поранешниот државен секретар, ...

Нова порака од Мицотакис: Северна Македонија мора да го почитува европското законодавство

Слободен Печат

Нова порака од Атина во ек на кампањата за европските избори: Да се почитува европското право

24 Вести - 27.05.2024

Атина се обиде да соработува со Скопје и покрај прашањата со Преспанскиот Договор. Ова е пораката која денеска ја испрати грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за британскиот поткаст „The Rest is Politics“.

Димитров за „Катимерини“: Позитивно е што ВМРО-ДПМНЕ немаат намера да го урнат мостот што со толку напор го изградивмe

Пулс24 - 27.05.2024

Во интервјуто за неделното издание на весникот, поранешниот шеф на дипломатијата говори и за актуелната ситуација во билатералните односи со Грција, и вели дека за првпат откако се реши прашањето со името и во Скопје и во Атина на власт се партиите ...

Ниту грчките ниту македонските власти нема да го урнат мостот изграден со многу напор

Пулс24

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

Фактор

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека ...

Фактор - 27.05.2024

Грчкиот премиер Мицотакис и вчера за весникот „Реал њуз” даде до знаење дека европскиот пат на Македонија поминува низ Грција и дека нашата земја може само да профитира од добрите односи со Грција, во спротивно може да наиде на проблеми за влез во ...

Односите на Атина со Скопје, како што не нарекува Грција, остануваат во фокус на грчките медиуми

MakPress - 27.05.2024

„Писмото на Блинкен остана во фиока“; „Дипломатски маратон за прекршувањето на Договорот од Преспа“ и „Враќање на тврдокорните“ се насловите на текстовите во неделните изданија на три грчки весници-„То вима“, „Реал њуз“ и „Катимерини“ – едни од ...