TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Макфакс - 01.06.2020

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избија низ САД по смртта на неговиот брат. Тој вели дека Џорџ се залагал за мир, со тоа осудувајќи ги насилните протести.

Лутиот Трамп побара тврд одговор од гувернерите на протестите

Независен - 01.06.2020

Напнато е и околу Белата куќа Доналд Трамп ги повика американските гувернери и службениците за спроведување на законот да преземат посилен пристап во одговорот на протестите предизвикани од смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд.

21: Шилегов со демант за возилата за Дрисла, почнаа уписи за првачиња, Ливерпул на колена за Флојд, можен поопасен втор ...

Frontline - 01.06.2020

Преглед на вестите во 21,00 часот. ЗАПОЧНА уписот на ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 во основните училишта во Општина Карпош. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ на Скопје, Петре Шилегов, се огласи на својот официјален Фејсбук профил со демант на ...

Ќерката на градоначалникот на Њујорк уапсена додека протестирала во Менхетен (ВИДЕО)

МКД - 01.06.2020

25-годишната ќерка на градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, била уапсена за незаконско собирање во саботата вечер, според Канцеларијата на заменик-комесарот за информации од јавен карактер.

Градоначалникот на Њујорк бара реформи на полицијата

Р.С.Европа - 01.06.2020

Градоначалникот на Њујорк, Ендру Куомо побара да се забрани употребата на прекумерна сила од страна на полицијата и изрази загриженост дека насилните протести предизвикани од смртта на невооружениот афроамериканец во Минеаполис може да го попречат ...

Немири во Америка: Полицајци клечат заедно со протестантите

Нова ТВ - 01.06.2020

Слики од напнати тензични средби меѓу демонстрантите и полициските сили во Америка доминираа во текот на викендот, бидејќи властите ги интензивираа напорите да ги гаснат националните востанија, користејќи гумени куршуми и солзавец во насилниот бран ...

Објавено кога ќе се одржи погребот на Џорџ Флојд, полицаецот префрлен во максимално обезбеден затвор

Макфакс - 01.06.2020

Погребот на Џорџ Флојд, по чија насилна смрт започна бран на протести во САД, ќе се случи во четврток. Информацијата ја објави гувернерот на Минесота, Тим Волц. „Тоа ќе биде важен настан за Минеаполис и Минесота, како и за нацијата.

ФБИ распоредува единици низ САД поради протестите

Сител - 01.06.2020

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) отвори оддели низ САД со цел побрзо да се реагира на протестите поради за убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис, јави Си-Ен-Ен. Американската ТВ мрежа информира дека официјален претставник на Министерството за ...

На улиците во Америка се води војна: Во размена на оган полицијата уби демонстрант во Кентаки

Точка - 01.06.2020

Најмалку едно лице загина за време на протестите кои избија поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата во Минеаполис. Шефот на полицијата на Кентаки, Стив Конрад за американските медиуми изјави дека инцидентот се случил ...

Куомо: Масовните собири може да ја загрозат борбата против коронавирусот

Опсервер - 01.06.2020

Њујорк, 1 јуни 2020 () – Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо денеска изрази загриженост дека масовните протести во Њујорк поради смртта на Џорџ Флојд може да ја загрозат долгата и тешка борба за сузбивање на пандемијата на коронавирусот.

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Опсервер - 01.06.2020

Вашингтон, 1 јуни 2020 () – Теренс Флојд, помладиот брат на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец во Минеаполис, повика на смирување на ситуацијата и ги осуди насилните протести што се одржуваат низ САД.

Белата куќа повика на „ред и закон“, протестите беснеат низ САД

Нетпрес - 01.06.2020

Белата куќа во понеделникот повика на почитување на редот и законот и ги осуди агитаторите и подбоцнувачите за шестата последователна ноќ насилни протести кои се претворија во масовни ограбување и вандализам, а започнаа поради расната нееднаквост и ...

Фудбалерите на Ливерпул на центарот на Енфилд изразија поддршка за убиениот Џорџ Флојд (ФОТО)

24Фудбал - 01.06.2020

Фудбалерите на Ливерпул на кругот од центарот на Енфилд клекнаа на едно колено со што му изразија поддршка на убиениот афроамериканец во САД, Џорџ Флојд. Многу од најдобрите светски фудбалери се приклучија на движењето за осуда на расизмот во САД ...

„Анонимус“ повторно активни, сакаат да ги разоткријат злосторствата на полицијата

+инфо - 01.06.2020

Групата „Анонимус“ е позната по тоа што нема лидер и во неа членуваат голем број на лица кои имаат различни приоритети, но заеднички цели им се оние за кои сметаат дека ја злоупотребуваат својата моќ и ги напаѓаат со уривање на нивните сајтови или ...

УФЦ шампионот воведува ред по улиците во САД (Видео)

Спортманија - 01.06.2020

Упати силна порака, треба да се следи неговиот пример Шампионот во полутешка категорија во УФЦ верзијата, Џон Џонс реши деак треба да излезе и да го сопре насилството кое во последните неколку дена се случува по улиците во поголем број на градови во ...

Ливерпул на колена во спомен на Џорџ Флојд

Опсервер - 01.06.2020

Ливерпул, 1 јуни 2020 () – Фудбалерите на Ливерпул го испочитуваа споменот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина поради полициска бруталност. Голем број на играчи на тимот ја објавија истата фотографија на Твитер.

Фудбалерите на Ливерпул го спуштија едното колено чест на убиениот Афроамериканец

SportMedia - 01.06.2020

Од „Енфилд“ доаѓа неверојатна фотографија на која фудбалерите на Ливерпул го спуштија едното колено во чест на Афроамериканецот, Џорџ Флојд, кој беше убиен од страна на тамошната полицијата.

Шести ден немири во САД, републикански сенатор бара војска на улиците

Локално - 01.06.2020

Насилните демонстрации во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд низ САД влегуваат во нивниот шести ден. Властите во дваесет и шест од 50 држави на САД ги изнесе членовите на Националната гарда на улиците.

Протестите ги затворија продавниците низ Америка: Amazon менува рути и откажува испораки

Денар - 01.06.2020

Американските веледрогерии и трговците на мало ги затворија некои продавници низ целата земја поради немирите за време на протестите поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд. Компаниите Target, CVS, Apple и Walmart објавија дека привремено ги ...

Краток филм на Спајк Ли како протест во чест на Џорџ Флојд

Frontline - 01.06.2020

Ли, на снимка од својот филм „Do the right thing“ од 1989, ги додал снимките од апсењата на Џорџ Флојд и Ерик Гарнер кои резултираа со смрт. Во знак на протест за смртта на Џорџ Флојд, Спајк Ли објави краток филм во кој е претставен начинот на ...

И Ливерпул бара правда за афроамериканецот Џорџ Флојд (ФОТО)

Спортски - 01.06.2020

Познато е дека во САД има протести поради афроамериканецот Џорџ Флојд кој настрада од рацете на полицијата. Настанот се случи на улица, полицијата реагираше насилно иако Флојд воопшто не се спротиставуваше на неговото апсење.

Фудбалерите на Ливерпул бараат правда за убиениот Афроамериканец (ФОТО)

Sport 1 - 01.06.2020

Жителите во САД во последните неколку дена беа потресени од смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од страна на тамошната полицијата. Имено, полицијата го уби Флојд на улица иако тој упорно им кажуваше дека не може да дише и дека воопштно не се ...

Се појави нова снимка од смртта на Флојд, полицајците го тепале и во возилото (ВИДЕО)

Канал5 - 01.06.2020

Смртта на Џорџ Флојд е голема светска вест деновиве. Протестите против полициската бруталност против Афроамериканците беснеат низ САД. Како што е познато, 46-годишниот Флојд почина минатиот понеделник во апсењето од полицијата.

Трамп свика итен состанок поради немирите, какви САД не виделе во последниве 50 години

Локално - 01.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска треба да се сретне со американскиот секретар за правда Бил Бар во Овалната канцеларија зад затворени врати, по насилните протести за време на викендот поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој ...

Илјадници протестираат низ светот поради убиството на Флојд

+инфо - 01.06.2020

Антирасистички протести се одржуваат во САД веќе шеста ноќ по ред откако бел полицаец го уби невооружениот афроамериканец Џорџ Флојд, а сега се проширија во целиот свет. Во текот на викендот, демонстранти се собраа во Лондон, Берлин и Окланд, меѓу ...

(Видео) Полицајците клекнаа пред демонстрантите во САД

Макфакс - 01.06.2020

Неколку полицајци во Њујорк и полицајци од округот Флинт во Мичиген клекнаа на улица со демонстрантите кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицијата сакаше да покаже солидарност со демонстрантите и да покаже дека не се за ...

Шеста ноќ по ред демонстрантите протестираат ширум САД

Глас на Америка - 01.06.2020

Некои од градовите воведоа полициски час откако ноќните демонстрации поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис преминаа во насилство и грабежи Шеста ноќ со ред демонстрантите излегоа на улиците ширум САД во неделата на протести поради смртта на ...

Ливерпул на колена за „Black Lives Matter“

TopSport - 01.06.2020

Тимот на Ливерпул на денешниот тренинг реши да клекне на едно колено за да покаже поддршка на движењето „#BlackLivesMatter“ по убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис и бунтовите кои се случија во повеќе градови во САД и во Европа поради расизмот во ...

Излезе нова снимка: Флојд бил тепан и на задното седиште на полицискиот автомобил (ВИДЕО)

МКД - 01.06.2020

Откако Афроамериканецот Џорџ Флојд почина по „блиската средба“ со полицијата, почнаа протести низ САД, но и низ целиот свет. Сега излегоа нови снимки од надзорните камери на кои се гледа како полицијата постапувала со Флојд.

Хамилтон лут: Стојам сам како единствен црнец во спортот во кој доминираат белите

Екипа - 01.06.2020

Соединетите Американски Држави деновиве се „размрдани“ од големи протести поради смртта на Џорџ Флојд кој беше брутално убиен при приведување од полициски службеници. Ширум САД почнаа протести поради убиство на црномурест државјанин, а на протестите ...

Братот на убиениот Џорџ Флојд повикува на мир

Локално - 01.06.2020

Помладиот брат на убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд повика на смирување на насилните демонстрации кои не стивнуваат ширум САД. Теренс Флојд изјави дека единствено што сака е полициските службеници одговорни за смртта на неговиот брат да одговараат.

Татко и повикува на мир, таа пали полициски автомобили: Уапсена ќерката на градоначалникот на Њујорк

Локално - 01.06.2020

Додека градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио повикува на мир на улиците на овој град, се чини дека неговата ќерка е дел од демонстрациите. Дваесет и петгодишната Кјара беше уапсена во саботата навечер, откако полицијата во Њујорк го прогласи ...

Додека протестите беснеат, 16 града во САД побараа активирање на Националната гарда

Макфакс - 01.06.2020

Најмалку 30 града во САД беа погодени од масовни демонстрации во текот на викендот поради смртта на Џорџ Флојд од рацете на полицијата, повеќе од 12 воведоа полициски час и најмалку 16 побараа активирање на Националната гарда, пренесува „Њујорк ...

Протече нова снимка од полицајците додека го малтретирале Флојд: Го ставиле на задното седиште и го тепале (видео)

Press24 - 01.06.2020

Смртта на Џорџ Флојд во последните неколку дена е главна вест во сите светски медиуми. Ширум САД веќе неколку дена траат протестите против бруталноста на полицајците спрема афро- американците.

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Кајгана - 01.06.2020

Смртта на Џорџ Флојд овие денови е главна вест во светот. Судирите меѓу демонстрантите и полицијата не престануваат и покрај тоа што беше воведен полицискиот час за да се спречат насилните протести. 46-годишниот Флојд почина минатиот понеделник.

УФЦ шампионот Џон Џонс контра вандалите (видео)

TopSport - 01.06.2020

Легендата на УФЦ, шампионот во средно-тешка категорија, Џон Џонс реши да ја преземе правдата во свои раце, конфронтирајќи се со вандалите во Албакерки, Њу Мексико, каде што имаше еден од многуте протести низ САД по смртта на Џорџ Флојд.

Протести низ светот како поддршка за демонстрантите во САД

Глас на Америка - 01.06.2020

Илјадници луѓе во Нов Зеланд во понеделникот маршираа во солидарност со оние кои во САД протестираат за смртта на афро Американецот Џорџ Флојд. Демонстрантите во Оукленд пристигнаа пред американскиот конзулат и извикуваа слогани кои се користат на ...

Зошто смртта на Џорџ Флојд e критична точка за Америка?

Н.Македонија - 01.06.2020

Авторка: Шарлот Алтер Тајм За многу Афроамериканци кои ги преплавија улиците во десетици градови изминатиов викенд, убиството на Џорџ Флојд беше само уште една огорченост во годината одбележана со неподнослива смртност и очај.

Хамилтон со жестоки критики кон Формула 1 на темата расизам

Спортманија - 01.06.2020

Светскиот првак е единствен црнец меѓу пилотите и негодува што Ф1 не дава поддршка по убиството во САД. САД деновиве се потресени од протести како реакција на смртта на Џорџ Флојд, црномурниот човек кој беше брутално убиен на улица од еден полицаец ...

(Видео) Полицaјците го тепале Флојд во неговиот автомобил пред да почине

Макфакс - 01.06.2020

И пред Афроамериканецот Џорџ Флојд (46) да заврши на бетон со лицето на под, полицијата имала проблеми со него. Тоа е прикажано на новите снимки од надзорната камера на кои се гледа дека неколку полицајци на задното седиште на полицискиот автомобил ...

Се огласил братот на Афроамериканецот чија смрт ги крена САД на нозе

Точка - 01.06.2020

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, бара смирување на ситуацијата по смртта на неговиот брат. Тој вели дека неговиот брат се заложувал за мир, и поради тоа ги осудува насилните протести. "Понекогаш и јас побеснувам, полудувам.

Евролигата порачува: Не во мојот дом! (видео)

Спортманија - 01.06.2020

Европскиот кошаркарски шампионат испрати порака по повод протестите и смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Масовните протести во САД продолжуваат поради смртта на Џорџ Флојд, кој го загуби животот во рацете на полицијата во Минеаполис.

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Кајгана - 01.06.2020

Демонстрантите и полицијата се судрија и во Њујорк, Филаделфија, Лос Анџелес и Атланта, поради што градските власти, како и властите во Мајами и Чикаго, прогласија полициски час. Полицајци во Њујорк и во окрузите Флинт и Мичиген клекнаа на улица ...

Еден демонстрант убиен за време на протестите во Лујсвил

Опсервер - 01.06.2020

Вашингтон, 1 јуни 2020 () – Најмалку едно лице загина во во Лујсвил, Кентаки за време на протестите поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, откако безбедносните сили отворија огран врз демонстрантите.

Одвај дочекале: Иран ги повикал САД да прекинат да го убиваат својот народ

Точка - 01.06.2020

Иранското министерство за надворешни работи се огласило по повод бранот на насилни демонстрации во САД по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. "Американски народе, светот го слуша вашиот плач поради опресијата.

8 минути и 46 секунди: Еве како беше убиен афроамериканецот Џорџ Флојд

Таратур - 01.06.2020

Детална анализа и прикажување на текот на настаните со афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина како последица на употребата на прекумерна сила и полициска бруталност при акцијата за негово ...

ВИДЕО: Полицајци од Њујорк и Мичиген клекнаа пред демонстрантите и покажаа дека не подржуваат насилство

Press24 - 01.06.2020

Неколку полицајци во Њујорк и полицајци од округот Флинт во Мичиген клекнаа на улица со демонстрантите кои протестираа против смртта на Афроамериканецот Џeорџ Флојд. Полициските службеници сакале да покажат солидарност и да покажат дека не се за ...

Озлогласениот полицаец денес треба да биде изведен пред суд: Семејството на Флојд бара обвинението да се преиначи во ...

Локално - 01.06.2020

Поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Човин, кој е обвинет за убиство на Афроамериканецот Џорџ Флојд, денес треба да се појави пред суд. Во меѓувреме, воведен е полициски час во 40 градови, но демонстрантите претежно го кршат и се судираат со ...

Во хаосот во Њујорк уапсена и ќерката на градоначалникот: Кјара го блокирала сообраќајот во жариштето на судирот со ...

Точка - 01.06.2020

Додека градоначалникот на Њујорк Бил Де Бласио повикува мирот да се врати на њујоршките улици на кои се прелеало насилството на протестите поради убиството на Џорџ Флојд, јавноста не ни знае дека градоначалникот за тоа има приватни причини.