TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фабриката „Фалко“ во Крушево нема да работи, вработените во самоизолација

А1 On - 05.04.2020

Според информациите од Заводот за јавно здравје Прилеп општина Крушево има две лица заразени со корона вирусот, а се преземаат мерки за детектирање на сите луѓе со кои комуницирале заболените.

Што ќе се случи со фудбалерите кои имале коронавирус?

Sport M - 05.04.2020

Фудбалерите заразени со коронавирус ќе мора да поминат разни тестови пред да се вратат на теренот. Голем број на фудбалери, особено во Италија и Шпанија, се заразени со коронавирусот, а професорот Антонио Спатаро во интервју за „Il Giornale“ потврди ...

Коронавирусот може да се шири преку зборување, па дури и преку дишење, велат експертите на Белата куќа

МКД - 05.04.2020

Престижна научна комисија во средата вечер ѝ соопштила на Белата куќа дека истражувањата покажуваат дека коронавирусот може да се шири не само со кивање или кашлање, туку и преку разговор, или можеби дури и само со дишење, пренесе Си-ен-ен .

72 нови случаи, двајца починати, тројца оздравени

Сител - 05.04.2020

Кој повеќе заболува од корона – мажите или жените? Која возрасна група е најризична? Колку тестови се направени? Каде најбрзо се шири КОВИД -19? Еве ја македонската статистика за корона вирусот според Институтот за Јавно здравје.

Европа се стабилизира, Америка ита кон врвот на корона вирусот

Телма - 05.04.2020

Шпанија полека го гледа светлото на крајот од тунелот. Иако, процентуално по бројот на заболени на еден милион жители ја надмина и Швајцарија, трет ден по ред пријавува помал број на починати од корона вирусот.

Апликација ќе им кажува на епидемиолозите дали сте биле во контакт со заразен

Мета - 05.04.2020

Апликација која граѓаните ќе можат да ја симнат на своите смартфони, ќе им помогне на епидемиолозите да имаат увид ако сте биле во контакт со заразено лице со корона вирус, најави на брифинг со новинарите министерот Дамјан Манчевски.

Преку апликација на мобилните телефони на Кипар ќе се следат контактите на заразените со Ковид-19

Опсервер - 05.04.2020

Никозија, 5 април 2020 () – За полесно пронаоѓање на контактите на новите позитивни случаи на Ковид-19 на Кипар, воведена е апликација на мобилните телефони, преку која со помош на локацијата ќе се следат движењата на заразените лица како и нивните ...

10 проценти од заразените од КОВИД 19 се медицински лица

Телма - 05.04.2020

52 лекари , техничари и медицински сестри заразени со корона вирусот. Здравствените власти смируваат дека иако ова е дури 10 проценти од вкупниот број на заразени, има кој да работи во болниците и амбулантите во Македонија.

КОД: Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите

Телма - 05.04.2020

Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите. Опасноста демне и при итни случаи со крварења, инфаркти, скршеници-во болницата 8ми сетември кај сите се проверува дали имаат Ковид19 .

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

А1 On - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

КОВИД-19 направи вистински масакр во Италија – збриша цела генерација

Таратур - 05.04.2020

Иако „пикот“ на епидемијата на коронавирусот во Италија формално се смета дека не е уште поминат, последните неколку дена епидемиолошката состојба во оваа европска земја, една од најпогодените од КОВИД-19 во светски рамки, е стабилна потврдуваат ...

Медицинска сестра од Велика Британија предупредува на најраниот знак на вирусот:„Пред кашлањето и температурата се ...

Екран - 05.04.2020

Медицинската сестра детално ги опишала првите симптоми што ги имала. Во нејзиниот случај, изгледало вака … Лиза е медицинска сестра во Велика Британија која успешно се справи со корона вирусот.

Расте бројот на заразени со коронавирусот меѓу медицинскиот персонал

Алсат-М - 05.04.2020

Уште тројца лекари во Команово од денеска се позитивни на коронавирусот, дознава Алсат. Еден од нив е од Здравствениот дом кој работел на домашни посети. Друга лекарка е од одделението за ОРЛ кое е пренаменето во одделение за пациенти со полесни ...

Во Британија од коронавирус би имало меѓу 7.000 и 20.000 жртви

Канал5 - 05.04.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Велика Британија би можел да достигне помеѓу 7.000 и 20.000 и покрај преземените мерки за да се забави ширењето на вирусот, рече Нил Фергусон, професор на лондонскиот Империјал колеџ.

Во Британија починаа уште 621 лице

Независен - 05.04.2020

Мерките се строги, но парковите во Лондон се полни Уште 621 лице починале во Велика Британија последниве 24 часа од Ковид-19, со што вкупната бројка порасна на 4.934. Бројката е пониска од вчера, кога починаа 708 луѓе.

Нови 284 заразени случаи и седум починати во Србија

ТВ21 - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

ВИДЕО: Во Србија 284 новозаразени од коронавирус, 7 смртни случаи

А1 On - 05.04.2020

Во Србија до 15 часот денеска се регистрирано вкупно 1908 потврдени случаи на Ковид-19. Во последните 24 часа регистрирани се уште 284 заразени, а тестирани се 959 лица. Хоспитализирани се 1082 пациенти, на респиратор се 98 пациенти.

Од идната недела апликација за следење на луѓето кои имале контакт со заболени

Нова ТВ - 05.04.2020

Нaјавената апликација за следење на граѓаните кои имале контакт со заболено лице ќе биде активирана следната недела. Министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски информира дека со неа ќе гарантира безбедност на личните податоци на граѓаните ...

Бројот на заразени достигна 1,2 милиони луѓе, починаа речиси 65 илјади луѓе во светот

Канал5 - 05.04.2020

Со над 300.000 заболени од Ковид 19, САД се прва земја по број на заразени во светот... Американскиот претседател Доналд Трамп предупредува дека следуваат најтешките недели и дека може да се очекува зголемување на бројот на смртни случаи.

Се влошува состојбата во Велика Британија, земјата има само 135 оздравени лица од коронавирусот

Курир - 05.04.2020

Велика Британија за последните 24 часа забележа доста голем број на новозаразени со коронавирус. Според јавниот здраствен департамент, 619 лица ги загубиле животите во последниот ден а 5903 се позитивни на новиот коронавирус.

Од коронавирус во светот починале над 65 000 луѓе, повеќе од 1. 200 000 заразени

Канал5 - 05.04.2020

Пандемијата на новиот коронавирус однесе најмалку 65.227 човечки животи низ целиот свет од избувнувањето во Кина во декември, според новите податоци на АФП собрани денеска од официјални извори до 12 часот по средноевропско време.

Корона-туризмот атакува на руралните средини, хотелите со 5 ѕвезди зјаат празни

Вечер - 05.04.2020

Во услови на светска пандемија, сместувањето во руралните делови е најбарано, како што се планински куќи и викендички што се оддалечени од поголемите градови. Граѓаните веруваат дека се безбедни доколку се сместени во вакви реони каде што има ...

Коронавирусот не пристигна од Кина – го направија поради 5Г технологијата

Вечер - 05.04.2020

Пандемијата на коронавирус го парализира светот на спортот, повеќето фудбалски лиги се суспендирани, а слична несреќа ги погоди и други спортови, меѓу кои и боксот. Спортистите на социјалните мрежи се забавуваат на различни начини, а некои имаат ...

Се очекува пикот на коронавирусот, Куманово засега е најкритично

Макфакс - 05.04.2020

Бројот на заболени од коронавирусот очекувано расте, иако големо изненадување е Куманово, град кој во изминативе 24 часа ја надмина и бројката на заразени во Скопје. Надлежните директори на здравствените установи на денешниот брифинг со новинарите ...

Алијанса на Албанците предлагаат неколку мерки за борба против Ковид-19

Канал5 - 05.04.2020

Бидејќи ситуацијата создадена од пандемијата COVID 19 е комплексна ситуација која бара максимална посветеност за надминување на истата со неколку здравствени и економски последици. Затоа, Алијансата за Албанците, заедно со експерти од различни ...

Во Прилеп има 33 заболени, прилепчанка го проширила вирусот во Крушево

Канал5 - 05.04.2020

Бројот на заболени во еден ден од 24 со новите 9 се искачи на 33 инфицирани од корона вирусот.. Се стравува дека овој број е поголем бидејќи и натаму многумина не се охрабруваат на тестирање,заклучи на денешната седница општинскиот Кризен штаб во ...

Следната недела ќе се активира апликацијата за следење на контакти со заразени со ковид-19

360 степени - 05.04.2020

Апликацијата за следење на луѓето кои имале контакти со заболени лица ќе биде активирана следната недела. Таа во исто време ќе гарантира безбедност на личните податоци на граѓаните кои доброволно ќе треба да ја симнат на своите мобилни телефони, ...

Апликација го детектира коронавирусот со анализа на гласот

USB - 05.04.2020

Тим на експерти од универзитетот Карнеги Мелон претстави рана верзија на апликацијата COVID Voice Detector , за која се тврди дека може да ги препознае оние кои имаат COVID-19, а само преку анализа на гласот.

Идната недела ќе се активира апликацијата за следење на луѓето кои имале контакти со заболени лица

Фокус - 05.04.2020

Министерот за информатичко општество и адинистрација Дамјан Манчевски прецизира дека апликацијата за следење на луѓето кои имале контакти со заболени лица ќе биде активирана следната недела.

Потпретседателот на Барселона позитивен на коронавирусот

Gol.mk - 05.04.2020

Шпанија во моментов е најголемо жариште во Европа и пред неколку дена ја мина Италија по бројот на заразени од коронавирусот. Во оваа земја има преку 130.000 позитивни на вирусот, а ситуацијата е критична.

Нова апликација за епидемиолози за следење на контактите на граѓаните

МКД - 05.04.2020

Во оваа фаза на секојдневно зголемување на позитивните случаи на коронавирусот заради олеснување на работата на епидемиолозите Министерството за информатичко општество подготви апликација која треба многу да им помогне.

Можно е коронавирусот да бил присутен во земјава од порано – лани 20 илјади со грип, сега 37 илјади – ќе се проверува ...

Либертас - 05.04.2020

Многу граѓани на социјалните мрежи споделуваат искуства дека во текот на јануари и февруари имале симптоми кои сега ги знаеме дека се симптоми на Ковид-19, меѓудругото со многу високи температури што траеле повеќе денови, а тогаш се воделе како ...

Куманово со најмногу смртни сучаи од коронавирус

Кумановски м. - 05.04.2020

Педесет и шест годишен кумановец вчера починал од коронавирус, со што Куманово сега е на врвот според бројот на смртни случаи кој изнесува пет. Според Алсат, починатиот е од село Романовце.

Од заразените пациенти 9,5% се здравствени работници, пикот доаѓа во наредните 2-3 недели

МКД - 05.04.2020

Бројот на дијагностицирани пациенти заразени на коронавирусот расте. Тоа беше очекувано, одиме кон пикот на детектираниот број пациенти. Влегуваме во нова фаза на менаџирање на оваа криза, повторуваат претставници на Министерството за здравство и ...

Мадона донираше милион долари за развој на лек за КОВИД-19

Сакам да кажам - 05.04.2020

Мадона донираше еден милион долари во фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс за да го помогне развојот на вакцина против КОВИД-19. Ова уследи откако коосновачот на „Мајкрософт“ неделава ги најави неговите планови за финансирање на седум истражувачки ...

Први случаи на коронавирус во Крушево

360 степени - 05.04.2020

Две лица од Крушево се позитивни на коронавирусот. Лицата се во добра општа состојба и се во контролирана изолација, информира градоначалникот на Крушево, Томе Христоски. Тој вели дека заразените случаи се потврдени од Центарот за јавно здравје од ...

Повеќе од 11.000 здравствени работници заразени во Италија: Бројката на починати се искачи на 80

Локално - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починале уште двајца лекари, со што вкупниот број на починати лекари достигнал 8. Според најновите податоци од Високиот институт за здравство (ИС), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Филипче: Домашните миленици не може да се заразат со Ковид-19

Press24 - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот ФБ профил истакна дека нема докази оти животните, домашни миленици, кучиња или мачки можат да бидат заразени со вирусот Ковид-19. - Во моментов нема докази дека животните домашни миленици, кучиња или ...

Фудбалерите со корона вирус може да добијат оштетување на срцето и белите дробови

TopSport - 05.04.2020

Фудбалерите кои ќе се вратат на спортот по позитивен тест на КОВИД-19 ќе мораат да имаат детално тестирање, бидејќи се можни оштетувања на срцето и на белите дробови од болеста, предупредува главниот лекар на Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ).

Јованоски: Регистрирани нови 9 случаи на коронавирус во општина Прилеп

ТВ21 - 05.04.2020

Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени 9 нови случаи. Во самоизолација се наоѓаат 134 граѓани. Во Инфективното одделение се наоѓаат 3 лица, а едно лице е воизолација и се чека ...

Во Шпанија денеска починале 674 лица, најмалку во последните девет дена

Канал5 - 05.04.2020

Во Шпанија, денеска починаа 674 лица, што е најмал број на жртви во еден ден од почетокот на епидемијата на коронавирус, во која загинаа вкупно 12.418 лица. Во текот на изминатите осум дена, повеќе од 800 пациенти умираа дневно.

Првите два случаи на корона вирус и во Крушево

Фокус - 05.04.2020

Опасниот корона вирус опфати голем дел на територијата на Македонија, а денеска се регистрирани и првите два случаи на заразата во Крушево. Оваа информација ја пренесе градоначалникот на градот, Томе Христоски на својот профил на Фејсбук, додавајќи ...

Во Албанија 361 лице заразено со Ковид-19, излекувани 104, починати 20 лица

Алсат-М - 05.04.2020

Во Албанија дијагностицирани се нови 28 случаи со Ковид-19, меѓу нив и едно дете, со што официјалната бројка на заразени со новиот коронавирус се зголеми на 361 лице. -Во последните 24 часа се тестирани примероците на 149 лица за кои постоеше ...

Бројот на жртви од Ковид-19 во Велика Британија може да надмине 20.000

Опсервер - 05.04.2020

Лондон, 5 април 2020 () – Со мерките за спречување на ширењето на вирусот Ковид-19 бројот на починати во Велика Британија би можел да биде меѓу 7.000 и нешто повеќе од 20.000, изјави Нил Фергусон, професор на Империал колеџ во Лондон и еден од ...

Британски боксер со теорија на заговор: Коронавирусот не пристигна од Кина, го направија луѓе со 5Г мрежа!

СуперСпорт - 05.04.2020

Британскиот боксер Амир Кан има свое мислење и теорија за ситуацијата со пандемијата на коронавирусот, која го парализираше целиот свет. Неговиот коментар го крена Островот на нозе, но и светската јавност.

Манчевски: Симнете ја апликацијата за коронавирусот, личните податоци ви се заштитени!

+инфо - 05.04.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на денешниот онлајн-брифинг со новинарите истакна дека веќе е изработена и дека наскоро ќе биде официјално пуштена во употреба апликација за следење на лицата заразени со ...

Коронавирусот помеѓу конспираторните теории и фактите

МКД - 05.04.2020

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран. И додека светските новински агенции пласираа вести за Сирија, Брегзит, жолтите елеци од Франција, големите бури (Габриле, ...

Загатка за научниците: Зошто Ковид-19 во некои случаи убива млади, сосема здрави лица

Канал5 - 05.04.2020

Една од најголемите загатки во борбата против новиот коронавирус е секако - како ги избира своите жртви. Иако повеќето случаи жртвите на „Ковид-19“ се повозрасни и претходно заболени луѓе, има случаи во кои од коронавирусот се погодени млади, ...

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Република - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.