TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приказна за Св. Валентин

Тера - 14.02.2020

Денот на вљубените („Свети Валентин“) — годишна прослава која се одржува на 14 февруари со славење на љубовта и приврзаноста помеѓу интимните партнери. Денот е именуван според еден ранохристијански маченик наречен Валентин и е одреден од папата ...

Еве во кои руски градови најмногу го мразат Денот на вљубените

Руска реч - 14.02.2020

Порталот Kaluga-poisk.ru ги издвои градовите чии жители најчесто го критикуваат Денот на вљубените кој се паѓа на 14 февруари. На првото место е Челјабинск. Во овој славен град честитките по повод Денот на вљубените се убедливо најомразените.

Денот на вљубените низ историјата

Слободен Печат - 14.02.2020

Денот на вљубените, Свети Валентин се прославува на 14 февруари, а го одбележуваат католичката и протестантската црква. Православната црква на денешен ден го одбележува Свети Трифун, заштитникот на лозарите. Официјално не е потврдено кој бил Св.

Прогноза: Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

+инфо - 14.02.2020

Според проценките, заљубените трошат рекордни 198 долари по личност, додека во 2019 година таа сума изнесува 161 долар. Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите.

Колку девојки има Стјепан Хаусер? Го честита Денот на вљубените со реченица која не сака да ја слушне ниедна жена

Точка - 14.02.2020

Стјепан Хаусер често на социјалните мрежи сака да се претставува како голем заводник, а приликата за шармирање на многу обожавателки не ја пропуштил ниту за Денот на вљубените, па, со фотографии на кои држи црвена ружа - посака честит Ден на ...

Познатиот српски пејач на денот на вљубените ја запроси својата девојка- за оваа глетка сонува речиси секоја девојка ...

Курир - 14.02.2020

Популарниот српски рапер Цоби сподели фотографии со своите фанови како и видео снимка која буквално ги разнежни фановите поради тоа што тој го направи на денот на вљубените. Имено тој заедно со својата девојка денеска беше во Париз каде пред ...

Малку поинаков ДЕН НА ВЉУБЕНИТЕ: Ти благодарам што се правиш дека ме слушаш. Најдобар си! (ФОТО)

Слободен Печат - 14.02.2020

Ако сте едни од оние кои на Денот на вљубените сакате да изјавите љубов на за вас својствен начин, ви даваме неколку предлози. Во продолжение погледнете неколку не толку „традиционални“ честитки за Денот на вљубените за парови кои знаат добро да се ...

Познатиот фудбалер ја изненадил Софија Милошевиќ со луксузен подарок за Денот на вљубените

Убавина и Здравје - 14.02.2020

Лука Јовиќ и Софија Милошевиќ зимските денови ги минуват во романтични прошетки низ Рим. Врската која ја почнаа тајно е се појака, а честите патувања одат во прилог на тоа колку се заљубени.

Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

Денар - 14.02.2020

Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога се потрошени повеќе од 20,7 милијарди долари.

Овие три хороскопски парови ги чека „најжешка прослава“ на Ден на вљубените досега

Екран - 14.02.2020

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… СВЕТИ ВАЛЕНТИН за многумина е еден од најромантичните денови во годината, а за три хороскопски парови, ова ќе биде ...

Честит Валентин: Три магични фотографии од Скопје Зоо

Скопје инфо - 14.02.2020

Според Католичкиот календар денеска е Св. Валентин кој се прославува и како Ден на вљубените. Со неколку фотографии од скопската зоолошка градина покажуваме дека и животните знаат што е тоа љубов и знаат да бидат ...

Овие три астролошки парови ќе имаат најогнен Ден на вљубените

Точка - 14.02.2020

Денеска е еден од најромантичните денови во годината, Денот на вљубените, а многумина веќе испланираа како да го прослават. За некои од нас ѕвездите си го кажаа своето, па за овие три астролошки парови ова ќе биде најсексуалниот Ден на вљубените ...

10 причини зошто некои луѓе го мразат Денот на вљубените

Црнобело - 14.02.2020

Но многу луѓе, можеби и вие, сметаат дека се претерува со Денот на вљубените и воопшто не го сакаат како празник (кој всушност не е ниту наш). Денот на вљубените дефинитивно им е омилен на продавниците.

Фотографија на денот: Денот на вљубените во дигиталната ера

Deutsche Welle - 14.02.2020

Вљубените од целиот свет на денешниот Св. Валентин традиционално на најразлични начини ја искажуваат и докажуват својата љубов. Цвеќиња, картички и чоколадни бомбони, овие три работи важат за вообичаени подароци за Празникот на вљубените , но на ...

Традициите за Денот на вљубените низ државите

Факултети - 14.02.2020

Голем дел од светот денеска го прославува Денот на вљубените. Некој ќе го одбележи со прегратка, а некој со подарок или романтична вечера. Обичаите поврзани со овој празник се разликуваат во многу делови од светот.

Денот на вљубените низ светот: Италијанките ѝ праќаат писма на Јулија, а Французите ги обновуваат заветите

Слободен Печат - 14.02.2020

Денеска е Ден на вљубените, кој низ светот е познат како Валентајн, а го добил името по ранохристијанскиот светец Валентин, кој живеел во 3 век во новата ера. Според приказните, Свети Валентајн бил свештеник кој тајно ги венчавал римските војници и ...

Овие 3 хороскопски знаци ќе го имаат најромантичниот Свети Валентин, дали сте еден од нив?

Црнобело - 14.02.2020

Свети Валентин или уште познат како Денот на вљубените започна интензивно да се прославува и на нашите простори во последните неколку години. Без разлика дали станува збор за помодарство добро е да се знае дека сте вљубени и сакани и дека и вие ...

Од семејна среќа до исушени бели цветови: Каква порака крие Денот на вљубените?

Женски магазин - 14.02.2020

14 февруари, односот Свети Валентин или Денот на вљубените секоја година се' повеќе добива на значење и го привлекува вниманието на оние кои се пар. Да, на оние заљубените. Овој ден сите си искажуваат неизмерна љубов, си подаруваат разни работи во ...

Како настанал Денот на вљубените и зошто го поврзуваат со Свети Валентин?

Кумановски м. - 14.02.2020

Денот на вљубените е најромантичниот празник во светот. Во повеќето земји се слави на 14 февруари, а на тој ден луѓето во различни земји слават љубов повеќе од петнаесет века Денот на вљубените постои повеќе од 1.500 години, но според некои пагански ...

ВИНО ИЛИ ЉУБОВ: Што преферираат кумановци?

Кумановски м. - 14.02.2020

Денот на виното или Денот на вљубените беа двата понудени одговори на прашањето „Што ќе прославувате утре?“ на последната анкета која ја спроведовме на нашиот профил на Инстаграм во пресрет на денешните два празници Свети Трифун и Валентајн.

Факти кои веројатно не ги знаеме за Денот на вљубените

MakPress - 14.02.2020

Првата теорија за потеклото на овој празник потекнува од антички Рим, додека за време на римскиот император Клавдиј бил донесен закон според кој војниците не смеат да стапат во брак. Единствениот што се спротивставил на ваквата одлуката бил ...

Да се биде соло на Денот на вљубените и не е така лошо...

MakPress - 14.02.2020

Денот на вљубените понекогаш може да биде тежок за оние кои се сингл но за тоа воопшто не треба да има причина ... Речиси сите ваши пријатели со задоволство го очекуваат Ден на вљубените со среќни пријатели и едвај чекаат да ја прегрнат својата ...

Што ви носи Денот на вљубените според хороскопскиот знак?

Женски магазин - 13.02.2020

Што ви носи Денот на вљубените според хороскопскиот знак? Овен Меркур ќе ви предизвика многу главоболки на Денот на вљубените. Не планирајте ноќевање со партнерот и оставете ги големите планови за подоцна.

Денеска е ДЕН НА ПРЕЉУБНИЦИТЕ, а еве кој и како го одбележува!

Слободен Печат - 13.02.2020

И додека општата љубовна еуфорија владее кај многумина, повеќе кај младите, има и такви кои не гледаат ништо искрено во овој празник. Утре е денот на вљубените, светски празник на љубовта, кој кај нас се празнува како Свети Трифун.

Денот на вљубените според хороскопот: Рибите посакуваат филмско сценарио, а нема да верувате што очекуваат Стрелците

Скопје24 - 13.02.2020

За романтиката на Денот на вљубените најмногу се радуваат водените знаци. Додека, земјените најмногу се радуваат на подароците и вечерата. Огнените знаци, пак, гледаат што може да искористат по тој повод.

Покажете му колку сте вљубени: Најубавите СМС пораки за Денот на вљубените

Скопје24 - 13.02.2020

Денот на вљубените за многумина значи куп веќиња, вечери, срценца, плишани мечињ, но понекогаш само една убава порака може да ви го направи денот посебен. Од „Заводот за заљубени“ ве известуваме дека во овој момент некому неизмерно недостасувате.

Хороскопски знаци кои го мразат Денот на вљубените

Скопје24 - 13.02.2020

За некои хороскопски знаци, Денот на вљубените е најубавиот празник во годината, но има и такви хороскопски знаци кои не го обожаваат овој празник. Во продолжение ви ги претставуваме хороскопските знаци кои не се љубители на Денот на вљубените: ...

Денес е Валентајн за швалерите и швалерките

ММС - 13.02.2020

Денот пред 14. Фебруари, кого цел свет веќе го знае како Денот на вљубените, во Америка, во Западна Европа, особено во Англија го одбележуваат како неофицијален ден на љубовниците. Британскиот весник „Сан“ пишува дека Денот на љубовниците е избран ...

Интересен празник – денеска е светскиот ден на швалерите и љубовниците

Точка - 13.02.2020

Утре (14-ти февруари) е светскиот ден на љубовта, а многу парови ќе го прослават Денот на вљубените, но дали сте знаеле дека и денеска исто така се слави – денеска е денот на сите швалери и љубовници.

Што ви носи Денот на вљубените според хороскопскиот знак?

iPortal - 14.02.2020

Што ви носи Денот на вљубените според хороскопскиот знак? Овен Меркур ќе ви предизвика многу главоболки на Денот на вљубените. Не планирајте ноќевање со партнерот и оставете ги големите планови за подоцна.

Од семејна среќа до исушени бели цветови: Каква порака крие Денот на вљубените?

Хаштаг - 14.02.2020

14 февруари, односот Свети Валентин или Денот на вљубените секоја година се повеќе добива на значење и го привлекува вниманието на оние кои се во пар. Да, на оние заљубените. Овој ден сите си искажуваат неизмерна љубов, си подаруваат разни работи во ...

Три хороскопски знаци ќе го имаат најромантичниот Свети Валентин, дали сте еден од нив?

Скопје24 - 14.02.2020

Денот на вљубените започна на големо да се прославува и на нашите простори во последните неколку години. Секој очекува овој ден да му биде посебен со саканата личност но сепак за тројца од хороскопските знаци овој ден ќе биде незаборавен.

Св. Валентин: Каква порака крие Денот на вљубените?

Вистина.мк - 14.02.2020

14 февруари, односот Свети Валентин или Денот на вљубените секоја година се повеќе добива на значење и го привлекува вниманието на оние кои се во пар. Да, на оние заљубените. Овој ден сите си искажуваат неизмерна љубов, си подаруваат разни работи во ...

Овие три астролошки парови ќе имаат најогнен Ден на вљубените

Вистина.мк - 14.02.2020

Денеска е еден од најромантичните денови во годината, Денот на вљубените, а многумина веќе испланираа како да го прослават. За некои од нас ѕвездите си го кажаа своето, па за овие три астролошки парови ова ќе биде најсексуалниот Ден на вљубените ...

Овој 14 февруари ќе биде рекорден по потрошувачката: Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

Курир - 14.02.2020

Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите. Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година потрошија 19,6 милијарди долари, а во ...

За Денот на вљубените, американците ќе потрошат околу 27 милијарди долари

А1 On - 14.02.2020

Според аналитичарите, граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година, потрошија 19,6 милијарди долари, а во 2017 ...

НЕВЕРОЈАТНО: Американците за „Валентајн“ ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари

Слободен Печат - 14.02.2020

Според проценките, заљубените трошат рекордни 198 долари по личност, додека во 2019 година таа сума изнесува 161 долар. Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите.

Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

Нетпрес - 14.02.2020

Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите. Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година потрошија 19,6 милијарди долари, а во ...

Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

Сител - 14.02.2020

Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите. Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година потрошија 19,6 милијарди долари, а во ...

Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

Либертас - 14.02.2020

Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите. Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година потрошија 19,6 милијарди долари, а во ...

Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

Локално - 14.02.2020

Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите. Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година потрошија 19,6 милијарди долари, а во ...

Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

MakPress - 14.02.2020

Граѓаните на САД на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари, прогнозираат аналитичарите. Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година потрошија 19,6 милијарди долари, а во ...

Од семејна среќа до исушени бели цветови: Каква порака крие Денот на вљубените?

Скопје24 - 14.02.2020

14 февруари, односот Свети Валентин или Денот на вљубените секоја година се’ повеќе добива на значење и го привлекува вниманието на оние кои се пар. Да, на оние заљубените. Овој ден сите си искажуваат неизмерна љубов, си подаруваат разни работи во ...

Американците за Денот на вљубените ќе потрошат 27 милијарди долари

iPortal - 14.02.2020

Овој 14 февруари, според прогнозите, ќе биде рекорден по потрошувачката. Американците во 2018 година потрошија 19,6 милијарди долари, а во 2017 година вкупно 18,2 милијарди. Од минатата година зголемен е и бројот на луѓето кои го слават овој празник.

Стјепан Хаусер го честиташе Денот на вљубените со реченица која ниедна жена не сака да ја слушне ФОТО

+инфо - 14.02.2020

За кого е розата од фотографијата наменета, музичарот не открил. Популарниот хрватски виолончелист Стјепан Хаусер често на социјалните мрежи сака да се претставува како голем заводник, а приликата за шармирање нa бројните обожавателки не ја ...

Познатиот српски пејач на денот на вљубените ја запроси својата девојка- за оваа глетка сонува речиси секоја девојка

Пулс24 - 15.02.2020

Популарниот српски рапер Цоби сподели фотографии со своите фанови како и видео снимка која буквално ги разнежни фановите поради тоа што тој го направи на денот на вљубените. Имено тој заедно со својата девојка денеска беше во Париз каде пред ...