TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел повторно гранатираше шаторски камп, тенкови влегоа во центарот на Рафах

360 степени - 28.05.2024

Исплашените палестински семејства бегаат од населбата Тал Ал Султан, повторно бомбардирани по нападот во неделата вечерта во кој загинаа 45 лица, а други 249 беа повредени во бегалскиот камп, соопштија локалните власти, пренесува Франс прес ...

Тенкови на ИДФ влегоа во центарот на Рафах

Нетпрес

Каде се движи политиката на ЕУ за Блискиот Исток?

Deutsche Welle

Тенкови и пукање во центарот на Рафах, и покрај меѓународните апели против офанзивата

Мета

НАПРАВЕНА Е „ТРАГИЧНА ГРЕШКА“ Нетанјаху се правда за нападот на Рафах и убиството на 45 цивили

+инфо

Итна седница на Советот за безбедност на ОН, ќе се разговара за израелскиот напад на кампот во Рафах

360 степени

Холивуд е поделен пред американските избори: Еве кои ѕвезди го поддржуваат Израел, а кои Палестина

Локално

Слободен Печат Р.С.Европа Слободен Печат Нетпрес Слободен Печат Deutsche Welle Денар

Жителите на Рафах се соочуваат со дополнителна опасност поради нападот на двете болници во градот

Слободен Печат - 28.05.2024

Здравствениот систем на Појасот Газа кој се распаѓа е под дополнително оптоварување откако израелската армија ги интензивираше бомбардирањата во областа Тал ас-Султан во Рафах и други делови од енклавата, еден ден по нападот на кампот во Рафа, во ...

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Рафа по смртоносниот израелски напад

Глас на Америка

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради нападот врз Рафа

МКД

Израел испрати уште една борбена бригада во Рафа

Во Центар

Израел мора да ги преземе сите мерки да се заштитат цивилите, велат САД

Глас на Америка

Израел вели дека цивилите во Рафа можеби загинале од пожар предизвикан по нападот

Глас на Америка

Израелската армија: Не мислевме дека нападот врз Хамас ќе има последици врз невините Палестинци

МКД

Глас на Америка Слободен Печат Независен Нова ТВ Фактор 4NEWS Р.С.Европа Рацин

Израел повторно нападна шаторски камп, има загинати

МКД - 28.05.2024

Најмалку 21 лице загина денеска, десетици луѓе се повредени во нов израелски напад врз населбата Ал-Маваси во западниот дел на градот Рафа на југот на Појасот Газа, пренесува Ал џезира. Епа Новинарка на Ал џезира од терен објави дека меѓу загинатите ...

ХОРОР ВО ГАЗА: Најмалку 21 лице загина во нов израелски напад врз безбедната зона во Рафа

Во Центар

ХОРОР ВО ГАЗА: Најмалку 21 лице загина во нов израелски напад врз безбедната зона во Рафа

Пулс24

Речиси 1 милион луѓе избегаа од Рафа во последните 3 недели

Во Центар - 28.05.2024

– Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) вчера соопшти дека во последните три недели, речиси 1 милион Палестинци избегале од Рафа, што се наоѓа во јужниот дел на Појасот Газа. „Во изминатите 3 недели околу 1 милион луѓе побегнаа од Рафа“, ...

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Бизнис Вести

УНРВА: Околу милион луѓе избегале од Рафа во последните три недели

Р.С.Европа

УНРВА: Mилион Палестинци избегаа од Рафа во последните три недели

24Инфо

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Либертас

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Рацин

Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Курир

MakPress Zoom Нетпрес Независен Пулс24

ЈАР: Ситуацијата во Газа ја оправдува нашата жалба до МСП против Израел за геноцид

24Инфо - 28.05.2024

Јужноафриканската Република (САР) го осуди нападот на Израел врз шаторскиот камп во Рафа, јужна Газа, тврдејќи дека сегашните услови во Газа го оправдуваат нејзиното тврдење за геноцид против Израел пред судот на ОН.

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкционирање на Израел

Нетпрес

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкциите против Израел

Слободен Печат

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкции против Израел

Независен

Борел: Израел продолжува со нападите и покрај пресудата на Меѓународниот суд на правдата,

Фокус

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Макфакс

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Опсервер

Точка

Во изминатите 24 часа во Газа загинале 46 Палестинци, од почетокот на војната 36.096

Рацин - 28.05.2024

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека најмалку 46 Палестинци се убиени во изминатите 24 часа, како и дека бројот на жртвите на територијата за време на повеќе од седум месеци војна достигна 36.096, пренесуваат израелските ...

Бројот на убиени во израелските напади врз Газа од 7 октомври достигна 36.096

Во Центар

Меѓународниот кривичен суд во одговор до САД за налогот за Нетанјаху: „Нашата работа не е да стекнуваме пријатели“

Телма

Меѓународниот кривичен суд по реакцијата на САД на налогот за Нетанјаху: Нашата работа не е да стекнуваме пријатели

Слободен Печат

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

MakPress

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

MakPress

Воениот кабинет на Израел ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

MakPress

Пулс24 Локално

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

А1 On - 28.05.2024

Советот за безбедност на Обединетите нации (СББ) денеска ќе одржи итна седница поради израелскиот воздушен напад што го погоди кампот за раселени лица во градот Рафа на југот од Појасот Газа и во кој, според Министерството за здравство во Појасот ...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад на Рафа

Zoom

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

Бизнис Вести

Застрашувачки снимки од Рафа предизвикаа реакции ширум светот: „Лузна на лицето на човештвото“

Вечер Прес

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

Слободен Печат

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

24Инфо

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

Курир

Р.С.Европа CivilMedia Алсат-М

Еден египетски војник загина во престрелка со израелските сили на преминот Рафах

Р.С.Европа - 27.05.2024

Еден египетски војник е убиен во престрелка меѓу израелските и египетските сили во близина на граничниот премин Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, а истрагата е во тек, изјави портпаролот на египетската армија.

Се судрија израелската со египетската војска, има загинати

Канал5

Престрелка меѓу египетската и израелската војска, убиен еден војник

24Инфо

Вооружен инцидент меѓи израелската и египетската армија

Локално

Египетската армија ја потврди смртта на граничен стражар во престрелка кај Рафа

CivilMedia

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа

MakPress

ЕЧАТ РАФАЛИ КАЈ ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН РАФА Убиен е египетски војник, Израел го истражува инцидентот

+инфо

Либертас Курир Нетпрес МКД 365 Сител Либертас Zoom

„Трагична грешка“: Нетанјаху го призна нападот на кампот од шатори во Рафа

Независен - 27.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот призна дека е направена „трагична грешка“ откако израелски напад во јужниот град на Газа, градот Рафа, запали шаторски камп во кој се сместени раселените Палестинци и, според локалните власти, ...

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

365

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

CivilMedia

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Слободен Печат

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Во Центар

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Zoom

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Рацин

Курир Пулс24 Либертас Република MakPress Тера

ОН: Газа е пекол на земјата

24 Вести - 27.05.2024

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа јужниот град Рафа, во кој здраљвстевните работници велат дека најмалку 35 лица се убиени.

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Рацин

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Курир

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Либертас

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица

Канал5

Израел тврди дека гаѓал „легитимни цели“, откако Палестинците го обвинија дека погодил камп за раселени луѓе

Слободен Печат

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Zoom

24Инфо MakPress

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Макфакс - 27.05.2024

Италијанските власти објавија дека израелските напади врз палестинските цивили во Газа повеќе не се оправдани, што е една од најострите критики на Рим за воената кампања на Израел досега. „Ситуацијата се влошува.

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Опсервер

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

24Инфо

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Centar

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

МКД

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

Нетпрес

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Точка

CivilMedia Рацин Слободен Печат Независен Zoom

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ: Десетици загинати или повредени во израелскиот напад во Рафа

Вечер Прес - 27.05.2024

Десетици луѓе загинаа или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа Рафа, соопшти во понеделникот Министерството за здравство во Газа, кое го раководи Хамас. Видео снимката од местото на настанот во јужниот дел на Појасот Газа покажува ...

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад; Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Макфакс

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Опсервер

[ВИДЕО] Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Точка

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

А1 On

Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

MTM

(Видео) Израел му врати на Хамас: изврши напад врз бегалски камп во Рафа

Фокус

Рацин Frontline Слободен Печат 24 Вести Република Centar MakPress

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Денешен - 26.05.2024

Вооруженото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, соопштија дека денеска извршиле голем ракетен напад врз Тел Авив, а израелската војска активирале сирени во градот предупредувајќи за можен напад.

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

MakPress