TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британскиот мешовит комитет за вакцинација: Вакцината на „АстраЗенека“ да не им се дава на помлади од 30 години

Press24 - 07.04.2021

Британскиот мешовит комитет за вакцинација и имунизација им препорача на британските власти вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 да не им се дава на лица помлади од 30 години поради многу реткиот и непосакуван ефект на згрутчување на крвта во ...

Британскиот регулатор ги смени препораките за АстраЗенека по пресот на ЕМА

Канал5

ЕМА и натаму дава зелено светло за АстраЗенека

Deutsche Welle

СЗО: Поврзаноста на АстраЗенека со згрутчување на крвта веродостојна, но не е потврдена

Р.С.Европа

ЕМА откри можна врска меѓу вакцината на АстраЗенека и згрутучување на крвта

Р.С.Европа

ЕМА соопшти: Можно е „АстраЗенека“ да предизвикува згрутчување на крвта

Press24

ЕМА на прес конференција за згрутчувањето на крвта по вакцинацијата со АстраЗенека

Канал5

Глас на Америка Телма Pedijatar.mk Локално Нова ТВ 360 степени MTM Курир

ЕМА: Можна поврзаност меѓу вакцината на Астра Зенека и редок вид згрутчување на крвта

Телма - 07.04.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево соопшти дека била утврдена можна поврзаност меѓу вакцината на Астра Зенека против Ковид 19 и ретката форма на згрутчување на крвта која се појавува кај некои луѓе кои биле имунизирани, но сепак ...

Британците на возраст до 30 години ќе се вакцинираат со „Модерна“ или „Фајзер“

360 степени

ЕМА потврди дека има поврзаност помеѓу вакцината на „АстраЗенека“ и згрутчувањето на крвта

Сител

Згрутчувањето на крвта ќе се вклучи како можен нус ефект од АстраЗенека, вакцината и понатаму да се користи, препорачува ЕМА

Фокус

ЕМА: Згрутчувањето на крвта е можна нус појава од вакцината на АстраЗенека

Опсервер

ЕМА: Згрутчувањето на крвта е можна нус појава од вакцината на АстраЗенека

Телма

ЕМА: Тромбозата е можна нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Кајгана

+инфо 24Инфо Lider Expres Либертас Слободен Печат еМагазин

СЗО за Астра Зенека: Врската е веројатна, но не е потврдена

Бизнис Вести - 07.04.2021

Советодавната комисија за безбедност на вакцините при Светската здравствена организација соопшти денеска дека причинската врска меѓу вакцината на Астра Зенека против Ковид-19 и ретките случаи на згрутчување на крвта со ниско ниво на тромбоцити, „се ...

СЗО за Астра Зенека: Врската е веројатна, но не е потврдена

Опсервер

И СЗО се огласи за Астра Зенека- еве што соопштија

Курир

СЗО за „Астра Зенека“: Врската е веројатна, но не е потврдена

+инфо

ЕМА заклучи дека Астразенека може да предизвика ретко згрутчување на крвта, но користа е поголема од ризикот

МКД - 07.04.2021

Безбедносната комисија на Европската агенција за лекови (ЕМА) откри дека вакцината на Оксфорд-АстраЗенека против ковид-19 може да предизвика невообичаено згрутчување на крвта со ниски тромбоцити, но нагласи дека севкупните придобивки од вакцината во ...

Тромбоза може да се смета за многу редок несакан ефект на вакцината на „астразенека“, објави Европската агенција за лекови

Сакам да кажам

ЕМА: Нема ограничувања за АстраЗенека

Deutsche Welle

ЕМА ќе објави ажурирана проценка на Астра Зенека. Што знаеме досега за оваа вакцина?

iPortal

Што знаеме досега за вакцината на „АстраЗенека“?

Независен

Што знаеме за вакцината „АстраЗенека“ и колкав е ризикот?

еМагазин

ЕМА ќе објави ажурирана проценка на Астра Зенека. Што знаеме досега за оваа вакцина?

Либертас

+инфо ММС Опсервер 24Инфо MakPress Канал5 Press24 Frontline

Вакцината на „астразенека“ да не се дава на Лицата под 30 години, оние кои ја примиле да земат и втора доза, вели ...

Сакам да кажам - 07.04.2021

Лицата под 30 години би требало да се вакцинираат со алтернатива на „АстраЗенека“ поради доказите кои ја поврзуваат оваа вакцина со редок тип на тромбоза, објави британското регулаторно тело МХРА.

Британците донесоа одлука: Помладите од 30 години нема да ја примаат вакцината на „Астра Зенека“

Точка

Прва доза АстраЗенека, втора доза Спутник V: Руската вакцина е најслична на АстраЗенека, вели професорот Пановски

Женски магазин

Вакцината АстраЗенека да не се дава на лица под 30 години

Курир

Оксфорд паузира со вакцинирање деца и тинејџери со „Астра Зенека“

Канал5

ЕМА: Сè уште не сме донеле заклучок за можната поврзаност на Астразенека со тромбоза

МКД

Што е сега проблем: Оксфорд привремено прекина да вакцинира деца и тинејџери со АстраЗенека

Во Центар

Локално Deutsche Welle Канал5 Сител Сакам да кажам Слободен Печат Press24 Телма

Велика Британија пресече: Помладите од 30-годишна возраст нема да ја примат АстраЗенека

Локално - 07.04.2021

Британскиот мешовит комитет за вакцинација и имунизација (JCVI) денес им препорачал на британските власти вакцината АстраЗенека да не им се дава на лицата под 30-годишна возраст кога тоа е можно поради многу реткиот несакан ефект на згрутчување на ...

Постојат можности за несакани последици, но вакцината „АстраЗенека“ е ефективна во борбата со коронавирусот, соопштија од ЕМА

ММС

ЕМА за вакцината АстраЗенека: Згрутчувањето на крвта може да биде редок несакан ефект

Курир

Европските земји можеби ќе комбинираат вакцини против корона

Локално

Тромбоза може да се смета за несакан ефект на вакцината на „АстраЗенека“, објави ЕАЛ

Република

Чешка не сака да почне со употреба на Спутник V, се чека одобрение од ЕМА

Локално

ЕМА ќе ги истражува „етичките стандарди“ при тестирањето на Спутник V

Алсат-М

Р.С.Европа Фактор Нетпрес Локално

МХРА: Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

Опсервер - 07.04.2021

Имунизацијата против К овид-19 со вакцините на Универзитетот во Оксфорд и „Астра Зенека“ на лица на возраст под 30 години ќе биде запрена денес ка врз основа на препораките на Британската агенција за лекови и медицински п роизводи (МХРА), јавија ...

МХРА: Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

24Инфо

МХРА: Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со „Фајзер“ или „Модерна“, наместо со „Астра-Зенека“

Слободен Печат

МХРА: Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

Либертас

МХРА: Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

Независен

Британците до 30 години ќе се вакцинираат со „Фајзер“, наместо со „Астра Зенека“

Нетпрес

МХРА: Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

Вечер Прес

ЕМА ќе истражи дали испитувањата на „спутник В“ се во согласност со стандардите

Н.Македонија - 07.04.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе започне да истражува следната недела дали клиничките испитувања на руската вакцина против ковид-19, „спутник в“, се спроведени во согласност со глобалните клинички и научни упатства, објави „Фајненшл тајмс“.

ЕМА ќе испита дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

Сител

ЕМА ќе испита дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

ТВ21

ЕМА ќе истражува дали испитувањата на „Спутник В“ се во согласност со глобалните упатства

Слободен Печат

ЕМА ќе проверува дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

Независен

ЕУ: ЕМА ќе истражува дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

Press24

ЕМА ќе истражи дали испитувањата на „спутник В“ се во согласност со стандардите

MTM

Lider Centar Точка Денешен 24Инфо Опсервер iPortal Република

ПО СЛУЧАЕВИТЕ НА ЗГРУТЧУВАЊА НА КРВТА: Оксфорд ги паузира тестирањата на вакцината на АстраЗенека на деца

Pedijatar.mk - 07.04.2021

Оксфорд ќе ги почека дополнителните информации од британскиот регулатор за лекови, пред да продолжи со давање на оваа вакцина на деца и на тинејџери во состав на истражувањето, изјави портпаролот на овој универзитет за Wall Street Journal.

Оксфорд престана да ја тестира вакцината АстраЗенека на деца

Денар

Оксфорд паузира со аплицирање вакцини развиени со Астра Зенека врз деца и тинејџери

24 Вести

Оксфорд паузира со аплицирање вакцини развиени со Астра Зенека врз деца и тинејџери

Сител

Оксфорд паузира со аплицирање вакцини развиени со Астра Зенека врз деца и тинејџери

Независен

Оксфорд паузира со вакцинирање деца и тинејџери со „Астра Зенека“

+инфо

Оксфорд паузира со аплицирање вакцини развиени со Астра Зенека врз деца и тинејџери

ТВ21

Нетпрес Вечер Прес Либертас Курир 24Инфо Опсервер MakPress

ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ ГИ ДЕМАНТИРА ТВРДЕЊАТА НА СВОЈОТ ПРЕТСТАВНИК: “Не сме донеле никаков заклучок за врската ...

Panacea.mk - 07.04.2021

Вчера вечер, ЕМА по изјавата на Кавалери соопшти дека проценката на вакцината на АстраЗенека и натаму трае и дека “се уште не е постигнат заклучок“, како и дека резултатите ќе ги објави денес или утре.

ЕК чека конечен став од ЕМА за поврзаноста на Астра Зенека и случаите со тромбози

Сител

ЕК чека детали по изјавата на член на ЕМА дека постои поврзаност меѓу вакцината на АстраЗенека и случаите со згрутчување на крвта

Фокус

Постои врска помеѓу „АстраЗенека“ и згрутчувањето на крвта, но Агенцијата се уште истражува, вели претставник на ЕМА

еМагазин

Европската агенција за лекови демантира: Не постои директна врска помеѓу вакцината на „Астра Зенека“ и згрутчувањето на крвта

Точка

„Постои врска помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината на „АстраЗенека“, но тие случаи се ретки“

Точка

Постои врска помеѓу „АстраЗенека“ и згрутчувањето на крвта, вели претставник на ЕМА

+инфо

Либертас MakPress Република Lider Курир Опсервер

ЕМА во среда или четврток ќе го изнесе ставот за повраноста помеѓу вакцината на „Астра-Зенека“ и згрутчувањето на крвта

Слободен Печат - 06.04.2021

Според информации објавени во неколку медиуми, Европската агенција за лекови, ЕМА, би требало да се произнесе за поврзаноста помеѓу вакцината „Астра-Зенека“ и згрутчувањето на крвта в среда или четврток.

Конечниот став на ЕМА за АстраЗенека се очекува в среда или в четврток

Фокус

Конечниот став на ЕМА за Астра Зенека се очекува в среда или в четврток

Либертас

Конечниот став на ЕМА за Астра Зенека се очекува в среда или в четврток

MakPress

Конечниот став на ЕМА за Астра Зенека се очекува в среда или в четврток

Вечер Прес

Конечниот став на ЕМА за Астра Зенека се очекува в среда или в четврток

Скопје инфо

Конечниот став на ЕМА за Астра Зенека се очекува в среда или в четврток

Опсервер

Република Курир Frontline

ЕУ ја обвини „Астра-Зенека“ за бавната имунизација

Слободен Печат - 06.04.2021

Европската Унија ја обвини фармацевтската компанија „Астра-Зенека“ за бавната кампања за имунизација, откако 27-те земји-членки не успеаја да ја постигнат поставената цел за вакцинирање на 80 проценти од постарите лица до крајот на март.

ЕУ ја обвини Астра Зенека за бавната имунизација

Вечер Прес