TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Твитер“ за Катица Јанева и четириестте телефони: Сестрата на девојката на синот на Катица била швалерка на Кирацовски

Скопје1 - 24.07.2019

По објавата на Обвинителството дека е најден вториот телефон на Јанева за кој нејзиниот син кажал дека е изгубен, а пак медиумите дознаа дека е одзеден од сестрата на девојката од Лазар Јанев, на „Твитер“ почнаа со ...

Катица Јанева: Не сум виновна, и други ми го злоупотребувале името

Сител - 23.07.2019

Одговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно не сум ја злоупотребила својата функција. Недела дена по приведувањата во случајот Рекет, Специјалната јавна обвинителка во оставка и се обрати на јавноста.

Телма: Телефонот на Јанева најден кај сестрата на девојката на синот Лазар

+инфо - 23.07.2019

Телевизија Телма дознава дека вториот телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева е најден кај сестрата на девојката на синот на Јанева, Лазар. Според Телма, девојката на синот на Јанева била вработена во СЈО.

Сестрата на девојката на синот на Катица Јанева го криела наводно изгубениот телефон

Телма - 23.07.2019

Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на неговата девојка. Од обвинителството за сега не ја потврдуваат информацијата за тоа ...

Јанева: Некој со сите сили настојува да го урне СЈО

Р.С.Европа - 23.07.2019

Јанева тврди дека не ја злоупотребила функцијата и дека тоа што го познава лично осомничениот Бојан Јовановски и што нејзниот син работи во 1 ТВ не значи дека некој има право да ја злоупотреби нејзината службена должност.

„Телма“: Девојката на синот на Јанева е вработена во СЈО, телефонот е најден кај нејзината сестра

365 - 23.07.2019

Вториот телефон на обвинителката Катица Јанева, иако би можел да се покаже клучен за истрагата околу случајот „Рекет“, добива невообичаено големо внимание денеска во вестите, иако од второстепена важност би требало да е тоа каде е пронајден.

Вториот телефон на Јанева пронајден кај девојката на нејзиниот син

Алфа - 23.07.2019

Наводно изгубениот мобилен телефон на Катица Јанева, Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го пронашле кај девојката на синот на шефицата на СЈО, која кажала дека и е подарок, велат извори од истрагата за Алфа.

„Во телефонот на Катица пронајдени необјавени селфиња на Боки13„: Твитер реакции за „изгубениот“, па најден мобилен на ...

еМагазин - 23.07.2019

Мобилниот телефон на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева за кој претходно нејзиниот син го информираше Јавното обвинителство дека е изгубен, е пронајден. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Не бил изгубен: Обвинителство го обезбеди и вториот мобилен ...

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена

Deutsche Welle - 23.07.2019

Во серијата лажни вести и шпекулации кои кружат во јавноста по отворање на случајот „Рекет“, најновата од денеска е дека била уапсена специјалната обвинителка Лиле Стефанова. Веста е експресно демантирана.

Вториот телефон на Јанева бил најден кај нејзин познаник

Фокус - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева сепак не го загубила вториот мобилен телефон во Белград, како што тврдела во истрагата за случајот „Рекет“, туку „го подарила“ на друго лице, информираа денеска од Јавното обвинителство.

Телефонот на Јанева е пронајден во државава, надвор од Скопје

Алсат-М - 23.07.2019

Телефонот што Катица Јанева тврдеше дека го загубила во Белград е пронајден во државава, информираат извори на Алсат, прецизирајќи дека уредот е пронајден надвор од Скопје. Телефонот е веќе запленет и врз него ќе се спроведе вештачење кое треба да ...

Стефанова: Не е точно дека сум уапсена!

Фокус - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, ја демантира информацијата дека е уапсена. Оваа информација утринава се појави на социјалните мрежи, но и во неколку медиуми. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја отвори ...

Телефонот на Јанева пронајден кај девојката на синот

А1 On - 23.07.2019

А1 он“ од извори во истрагата донава дека вториот телефон Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го пронашло кај девојката од синот на Катива Јанева. Телефонот што беше пронајден денеска, а за кој што извести и Обвинтелството, во ...

Зошто Јанева излажа дека телефонот и е изгубен, кога тој е пронајден кај девојката на нејзиниот син?

Скопје1 - 23.07.2019

„А1 он“ од извори во истрагата донава дека вториот телефон Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го пронашло во Гевгелија, кај девојката на синот на Катица Јанева. Телефонот што беше пронајден денеска, а за кој што извести и ...

Синот на Јанева не знаел дека „изгубениот“ мобилен е кај неговата девојка

Expres - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила бил пронајден кај нејзината потенцијална снаа, поточно девојката на син и, пишува „Република“. Катица Јанева, сепак, не го загубила вториот мобилен телефон во ...

Телефонот на Јанева бил пронајден кај девојката на синот

PressingTV - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила бил пронајден кај девојката на нејзиниот син. Информацијата ја објавува порталот а1он повикувајќи се на извори од истрагата.

Еве кај кого е пронајден вториот телефон на Катица Јанева

Centar - 23.07.2019

Првиот човек на СЈО, Катица Јанева не го изгубила телефонот во Белград, туку го подарила на друго лица. Телефонот бил лоциран преку уникатниот ИМЕИ, а бил пронајден кај познаник на Јанева, а не како што таа тврдеше дека го изгубила во Белград.

Лиле Стефанова не е уапсена

Слободен Печат - 23.07.2019

Апелираме до сите медиуми да не се објавуваат било какви информации, без претходно да бидат проверени, велат од СЈО. Категорично ги демантираме написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера, велат од ...

Обвинителите досега не сведочеле за шефицата

Независен - 23.07.2019

Ниту еден обвинител од Специјалното јавно обвинителство засега не бил повикан во Обвинителството за гонење на организираниот криминал и корупција да даде исказ за скандалот во кој е вмешана нивната шефица, специјалната јавна обвинителка во оставка ...

Телефонот на Катица не бил во Белград, туку кај познаник

Република - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, сепак, не го загубила вториот мобилен телефон во Белград, како што тврдела во истрагата за случајот „Рекет“, туку „го подарила“ на друго лице, информираа денеска од Јавното обвинителство.

СЈО: Стефанова не е уапсена

Фактор - 23.07.2019

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена, соопштуваат од Сецијалното јавно обвинителство. „Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера.

Лажна вест е дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова!

Скопје1 - 23.07.2019

На социјалните мрежи се појави вест дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова. Според информациите на „Скопје1.мк“ од институциите, веста е целосно неточна и станува збор за дезинформација.

Вештачењето на мобилниот телефон на Јанева готово – ќе биде ли клучно за Јанева да биде осомничена?

24 Вести - 22.07.2019

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој и беше одземен во рамки на истрагата за случајот Рекет.

Заврши вештачењето на мобилниот телефон на Катица Јанева, ЈО не открива што е пронајдено

Сител - 22.07.2019

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева. Како што информираат од обвинителството за Сител, извештајот веќе е во рацете на обвинителката Вилма Рускоска но што има во него, како во интерес на истрагата нема да соопштат во овој момент.

Ниту еден обвинител досега не бил повикан да даде исказ – завршено е вештачењето на телефонот на Јанева

1tv - 22.07.2019

Ниту еден обвинител од специјалното обвинителство досега не бил повикан на распит за случајот „Рекет“, потврди републичкиот обвинител за 1ТВ. Јовевски, како и ПР службата на обвинителството потврдија дека ивештајот од вештачењето на телефонот на ...

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева, детали не се откриваат!

Алсат-М - 22.07.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на Катица Јанева кој треба да даде насока за евентуална поврзаност и инволвираност на специјалната обвинителка во случајот „Рекет“.

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Макфакс - 22.07.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес на истрагата не соопшти повеќе детали за јавноста.

Русковска го доби извештајот од мобилниот на Јанева, може да види со кого се допишувала шефицата на СЈО

Фокус - 22.07.2019

Извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е готов и стигнал во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, кое ја води истрагата за случајот „Рекет“, потврдуваат од Обвинителството.

Заврши вештачењето на одземениот телефон на Катица Јанева

365 - 22.07.2019

Вештачењето на телефонот кој ѝ беше одземен на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е завршено, а извештајот е доставен во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, потврдуваат од Обвинителството.

Никој не знаел дека Јанева го изгубила мобилниот

Алфа - 22.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева најверојатно никаде не пријавила дека еден од двата мобилни телефони и е изгубен. Од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција дознале дека Јанева го изгубила телефонот, кога и го ...

Обвинителството го доби вештачењето за телефонот, нема сознанија каде е Јанева

Независен - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Случај „Рекет“ - танго за кое се потребни тројца

Deutsche Welle - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката има дадено овластувања за обвинителите кои ги застапуваат предметите ...

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Локално - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица Јанева

Вечер - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, изјавија од Обвинителството за весникот Вечер. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, ...

Девојката на синот на Јанева е вработена во СЈО, a телефонот е најден кај нејзината сестра

ММС - 23.07.2019

Додека синот на Катица Јанева, Лазар тврдеше дека мајка му телефонот си го изгубила во Белград, според неофицијални информации телефонот е пронајден кај сестрата на неговата девојка. Од обвинителството за сега не ја потврдуваат информацијата за тоа ...

Адвокатката Јошевска бара од Рускоска да објасни зошто против „колегите од СЈО” не е покрената истрага и никој од нив ...

Курир - 22.07.2019

Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО” или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

„Во телефонот на Катица пронајдени необјавени селфиња на Боки13„

Курир - 23.07.2019

Мобилниот телефон на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева за кој претходно нејзиниот син го информираше Јавното обвинителство дека е изгубен, е пронајден. Не бил изгубен: Обвинителство го обезбеди и вториот мобилен телефон на Катица ...

Стефанова: Не е точно дека сум уапсена!

Курир - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, за Фокус ја демантира информацијата дека е уапсена. Оваа информација утринава се појави на социјалните мрежи, но и во неколку медиуми. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја ...

„Изгубениот“ телефон на Јанева пронајден кај девојката на нејзиниот син

24Инфо - 23.07.2019

Телефонот кој специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева наводно го изгубила бил пронајден кај девојката на нејзиниот син. Информацијата ја објавува порталот а1он повикувајќи се на извори од истрагата.

Еве кај кого е пронајден вториот телефон на Катица Јанева

iPortal - 23.07.2019

Првиот човек на СЈО, Катица Јанева не го изгубила телефонот во Белград, туку го подарила на друго лица. Телефонот бил лоциран преку уникатниот ИМЕИ, а бил пронајден кај познаник на Јанева, а не како што таа тврдеше дека го изгубила во Белград.

Сите обвинители од СЈО подготвени да сведочат за Јанева, но не се повикани

Скопје1 - 23.07.2019

Ниту еден обвинител од Специјалното јавно обвинителство засега не бил повикан во Обвинителството за гонење на организираниот криминал и корупција да даде исказ за скандалот во кој е вмешана нивната шефица, специјалната јавна обвинителка во оставка ...

СЈО: Шпекулација е дека обвинителката Стефанова е уапсена

Нова ТВ - 23.07.2019

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена, соопштија од Сецијалното јавно обвинителство. „Ова јавно обвинителство категорично ги демантира написите во некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера.

Лиле Стефанова не е уапсена

Независен - 23.07.2019

Фото: Б. Грданоски Апелираме до сите медиуми да не се објавуваат било какви информации, без претходно да бидат проверени, велат од СЈО. Категорично ги демантираме написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена ...

Лажна вест е дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова

Курир - 23.07.2019

На социјалните мрежи се појави вест дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова. Според информациите на „Скопје1.мк“ од институциите, веста е целосно неточна и станува збор за дезинформација.

Ниту еден обвинител досега не бил повикан да даде исказ – завршено е вештачењето на телефонот на Јанева

Либертас - 22.07.2019

Ниту еден обвинител од специјалното обвинителство досега не бил повикан на распит за случајот „Рекет“, потврди републичкиот обвинител за 1ТВ. Јовевски, како и ПР службата на обвинителството потврдија дека ивештајот од вештачењето на телефонот на ...

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Н.Македонија - 22.07.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес на истрагата не соопшти повеќе детали за јавноста.

Готов е извештајот од вештачењето на телефонот, ОЈО нема сознанија каде е Јанева

Нова ТВ - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Случај „Рекет“ – танго за кое се потребни тројца

Либертас - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката Катица Јанева има дадено овластувања за обвинителите кои ги ...

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Независен - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица, на резултатите ќе почекаме

Нетпрес - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, деталите засега, нема да се споделат во јавноста.