TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Никогаш нема да ни ја скршиш волјата“, му порачаа Палестинците на Нетанјаху по ветувањето за анексија

МКД - 12.09.2019

Палестинците што ја обработуваат плодната Јорданска долина во средата рекоа дека со генерации се вкоренети на земјиштето на Западниот Брег што израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху планира да го анектира и ветија дека никогаш нема да се откажат.

Гутереш: Планот на Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег е погубен за регионалниот мир

Независен - 12.09.2019

САД – Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази загриженост поради планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег доколку повторно биде избран на изборите.

Опасниот план на израелскиот премиер би можел да го запали Блискиот исток: Арапските држави бесни!

Точка - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да анектира дел од окупираниот Западен брег. Нетанјаху во текот на вчерашниот ден преку „драматично соопштение“ го објави својот план за анексија на Јорданската долина, ...

ЕУ нема да го признае планот на Нетанјаху за анексија на долината на Јордан

А1 On - 11.09.2019

Европската унија соопшти дека „нема да го признае планот за било какви измени на границите од пред 1967 година“, имајќи го предвид вчерашниот настап на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека доколку следната недела на изборите добие нов ...

Нетанјаху: Доколку победиме на изборите, ќе си ја земеме долината Јордан

PressingTV - 11.09.2019

Израерлскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, ја објави својата намера кон Израел да ја припои долината Јордан, што се наоѓа на Западниот брег. Ваквиот потег, Нетанјаху ќе го направи доколку победи на општите избори што се одржуваат следната недела.

Драма во Израел: Судбина на Нетанјаху зависи од протежето Либерман

Независен - 11.09.2019

Авигдор Либерман влезе во израелската политика како лојален штитеник на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Сега, бунтовниот политичар би можел да биде тој што ќе го собори својот поранешен ментор.

Арапските нации со осуда за намерата на Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Запден брег

Опсервер - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег. Нетанјаху вчера објави план за анексија на долината Јордан, голем дел од Западниот Брег, доколку победи на изборите ...

Гутереш: Планот на Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег е погубен за регионалниот мир

Опсервер - 12.09.2019

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази загриженост поради планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег доколку повторно биде избран на изборите.

Западниот брег – библиско наследство или украдена земја

МКД - 10.09.2019

Врските на народот со оваа земја датираат уште од библиски времиња, вели илустратор на стрипови. Неговиот сосед, земјоделец, вели дека земјата им припаѓала на неговите претци и дека е украдена .

Нетанјаху до Израелците: Ако повторно ме изберете, ќе го анектирам Западниот брег

МКД - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе го анектира делот од окупираниот Западен брег на границата со Јордан, доколку повторно биде избран на функцијата. Парламентарните избори во Израел се одржуваат на 17 септември.

Нетанјаху ,,го запали” Блискиот исток

Канал5 - 10.09.2019

Со изјавата дека Израел ќе анектира големи делови на Западниот брег , премиерот Бенјамин Нетанјаху ,,го запали” Блискиот исток. Израелскиот премиер вети дека ќе анектира големи делови од спорниот Западен брег доколку победи на изборите што се ...

Нетанјаху најави анексија на Западниот Брег ако победи на изборите

Сакам да кажам - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави дека ќе анектира големи делови од окупираните палестински територии ако следната недела повторно биде избран. Тој додаде дека претходно ќе бара одобрување од Вашингтон за овој свој потег.

Нетанјаху обелодени таен објект на Иран за развој на нуклеарно оружје

Макфакс - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот обелодени, како што тој тврди тој, претходно непознат ирански објект за нуклеарно оружје и го обвини Техеран за уништување на локацијата во обид да го негира нејзиното постоење, пренесува ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

А1 On - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата Влада, ...

Натенјаху в четврток ќе се сретне со Путин во Сочи

А1 On - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху в четврток ќе отпатува во Сочи за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, на само пет дена пред изборите во Израел, објавија израелските медиуми.

Нетанјаху со драматично соопштение: Најави окупација на оваа територија!

Точка - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави денес дека во случај на негов реизбор ќе ја анектира Јорданската долина и северот на Мртвото море кое се наоѓа на Западниот брег. Нетанјаху претходно преку својот портпарол најави дека во текот на ...

ЕУ: Нема да го признаеме планот на Нетанјаху за измена на границите

Макфакс - 11.09.2019

По објавата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека ако повторно биде избран за премиер, ќе ја анектира Долината на реката Јордан. Европската унија соопшти дека „нема да го признае планот за било какви измени на границите од пред 1967 ...

ЕУ нема да го признае планот на Нетанјаху за анексија на долината на Јордан

Слободен Печат - 11.09.2019

Ова доаѓа како одговор на вчерашниот говор на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кога истакна дека доколку следната недела на изборите добие нов премиерски мандат сака да ја анексира Долината на реката Јордан.

Арапските нации со осуда за намерата на Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Западен брег

Слободен Печат - 11.09.2019

Палестинскиот дипломат Саеб Ерекат рече дека анексијата би била „воено злосторство" и „ќе уништи какви било шанси за мир". Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег.

Гутереш: Планот на Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег е погубен за регионалниот мир

А1 On - 12.09.2019

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази загриженост поради планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег доколку повторно биде избран на изборите.

Нетанјаху има план кој може да го „запали“ регионот

Фактор - 11.09.2019

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе го анектира делот од окупираниот Западен брег на границата со Јордан, доколку повторно биде избран на функцијата. Тој прецизираше дека ќе го прошири израелскиот суверенитет над долината на Јордан ...

Нетанјаху обелодени таен објект на Иран за развој на нуклеарно оружје

Точка - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот обелодени, како што тој тврди тој, претходно непознат ирански објект за нуклеарно оружје и го обвини Техеран за уништување на локацијата во обид да го негира нејзиното постоење, пренесува ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

24Инфо - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, ...

Натенјаху в четврток ќе се сретне со Путин во Сочи

24Инфо - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху в четврток ќе отпатува во Сочи за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, на само пет дена пред изборите во Израел, објавија израелските медиуми.

ЕУ: Нема да го признаеме планот на Нетанјаху за измена на границите

24Инфо - 11.09.2019

По објавата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека ако повторно биде избран за премиер, ќе ја анектира Долината на реката Јордан. Европската унија соопшти дека „нема да го признае планот за било какви измени на границите од пред 1967 ...

Арапските нации со осуда за намерата на Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Запден брег

24Инфо - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег. Нетанјаху објави план за анексија на долината Јордан, голем дел од Западниот Брег, доколку победи на изборите следната ...

Гутереш: Планот на Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег е погубен за регионалниот мир

24Инфо - 12.09.2019

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази загриженост поради планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег доколку повторно биде избран на изборите.

Нетанјаху обелодени таен објект на Иран за развој на нуклеарно оружје

Centar - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот обелодени, како што тој тврди тој, претходно непознат ирански објект за нуклеарно оружје и го обвини Техеран за уништување на локацијата во обид да го негира нејзиното постоење, пренесува ...

Нетанјаху: Ќе го анектирам Западниот брег ако победам на изборите

Макфакс - 10.09.2019

Доколку победи на изборите следната недела, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека ќе ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег. „Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, да го применам ...

Натенјаху в четврток ќе се сретне со Путин во Сочи

Локално - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху в четврток ќе отпатува во Сочи за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, на само пет дена пред изборите во Израел, објавија израелските медиуми.

ЕУ е против идеата на Нетанјаху за aнексија на долината на реката Јордан

Р.С.Европа - 11.09.2019

ЕУ нема да го признае планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анексија на долината на Јордан, реагираше Унијата по вчерашниот говор на Нетанјаху, кој рече дека „доколку следната недела на изборите добие нов премиерски мандат сака да ја ...

Арапските нации со осуда за намерата на Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Запден брег

Локално - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег. Нетанјаху вчера објави план за анексија на долината Јордан, голем дел од Западниот Брег, доколку победи на изборите ...

Нетанјаху отворено најави анексија: Ако биде реизбран ќе го припои Западниот брег

Вечер - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, ...

Натенјаху в четврток ќе се сретне со Путин во Сочи

Опсервер - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху в четврток ќе отпатува во Сочи за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, на само пет дена пред изборите во Израел, објавија израелските медиуми.

ЕУ нема да го признае планот на Нетанјаху за анексија на долината на Јордан

Опсервер - 11.09.2019

Европската унија соопшти дека „нема да го признае планот за било какви измени на границите од пред 1967 година“, имајќи го предвид вчерашниот настап на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека доколку следната недела на изборите добие нов ...

Арапските нации со осуда за намерата на Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Запден брег

Нетпрес - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег. Нетанјаху вчера објави план за анексија на долината Јордан, голем дел од Западниот Брег, доколку победи на изборите ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

Слободен Печат - 10.09.2019

Тој нагласи дека таквиот потег нема да биде направен пред објавувањето на долгоочекуваниот американски мировен план и консултациите со претседателот на САД, Доналд Трамп. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја ...

ЕУ: Нема да го признаеме планот на Нетанјаху за измена на границите

Точка - 11.09.2019

По објавата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека ако повторно биде избран за премиер, ќе ја анектира долината на реката Јордан, Европската Унија соопшти дека „нема да го признае планот за какви било измени на границите од пред 1967 ...

Арапските нации со осуда за намерата на Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Запaден брег

Либертас - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег. Нетанјаху вчера објави план за анексија на долината Јордан, голем дел од Западниот Брег, доколку победи на изборите ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

Нетпрес - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, ...

Арапските нации со осуда за намерата на Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Запден брег

А1 On - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег. Нетанјаху вчера објави план за анексија на долината Јордан, голем дел од Западниот Брег, доколку победи на изборите ...

Нетанјаху: Ќе го анектирам Западниот брег ако победам на изборите

Н.Македонија - 10.09.2019

Доколку победи на изборите следната недела, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека ќе ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег. -Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, да го применам ...

Исклучително опасна идеја: ЕУ нема да го признае планот на Нетанјаху за анексија на долината на Јордан

Вечер - 11.09.2019

Европската унија соопшти дека „нема да го признае планот за какви било измени на границите од пред 1967 година, имајќи ја предвид изјавата од вторникот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека доколку следната недела на изборите добие нов ...

Осуда за Нетанјаху за анексија на дел од окупираниот Запден брег

Телма - 11.09.2019

Арапските нации го осудија планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анектирање на дел од окупираниот Западен Брег. Нетанјаху вчера објави план за анексија на долината Јордан, голем дел од Западниот Брег, доколку победи на изборите ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

Независен - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

Фокус - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

MakPress - 10.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, ...

Нетанјаху: Ако повторно бидам избран, ќе го анектирам Западниот Брег

Опсервер - 11.09.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна денеска својата намера да ја анектира долината на реката Јордан на Западниот Брег доколку победи на изборите следната недела. – Денеска ја најавувам својата намера, по воспоставување на новата влада, ...