TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Костадиновска-Стојчевска: Нашиот македонски јазик е заштитен, недопирлив и единствен

Макфакс - 21.02.2024

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на чествувањето на 21 Февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, од каде што се испраќа единствена порака: „Јазиците се ...

Македонскиот јазик е реалност во светската ризница на јазици – заштитен, недопирлив, единствен; Одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Вечер Прес

Македонскиот јазик е цврст столб на нашето општество на кој можеме и на кој треба сите да се потпираме

Курир

Одбележување на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

24Инфо

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ го одбележува Денот на мајчиниот јазик

Република

Прослава на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик се одржа во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“

Нова ТВ

Меѓународен ден на мајчиниот јазик: Македонскиот јазик е цврст столб на нашето општество

Рацин

Lider Н.Македонија Zoom Република Нетпрес CivilMedia ТВ21 Сакам да кажам

Честитка од Мицкоски по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Локално - 21.02.2024

Денес по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик би сакал да истакнам дека јазикот на еден народ е неговото најголемо и најсилно обележје што го прави посебен во ризницата на народи во светот.

Денес е Светски ден на мајчиниот јазик, богатство што треба да се чува и негува!

Gostivarpress.mk

Денес е Светски ден на мајчиниот јазик, богатство што треба да се чува и негува!

Пулс24

Мицкоски со честитка по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Канал5

Мајчиниот јазик на еден човек е во исто време заветот што го наследил од своите претходници и аманетот што го остава на идните поколенија, вели Мицкоски по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Република

Мајчиниот јазик на еден човек е во исто време заветот кој го наследил од своите претходници и аманетот кој го остава на идните поколенија

Денешен

Мицкоски по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик: Како ВМРО-ДПМНЕ ќе работиме на силно промовирање на македонскиот јазик

Курир

Стефковски: Негувајќи го македонскиот јазик, ние ќе го продолжиме делото на големиот број македонски дејци

Курир - 21.02.2024

„Денес е денот кога сите ние треба да посветиме особено внимание и грижа кон нашиот мајчин, македонски јазик“. Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски присуствуваше на приредба во ООУ „Стив Наумов“ во Автокоманда по повод ...

Стефковски: Сѐ додека постои македонскиот јазик, ќе постоиме и ние како народ

Макфакс

Стефковски: Се додека постои македонскиот јазик ќе постоиме и ние како народ

Опсервер

Стефковски: Негувајќи го македонскиот јазик, ние ќе го продолжиме делото на големиот број македонски дејци

Lider

Стефковски во ООУ „Стив Наумов“: Негувајќи го македонскиот јазик, ние ќе го продолжиме делото на големиот број македонски дејци

Нетпрес

Стефковски: Се додека постои македонскиот јазик ќе постоиме и ние како народ

Точка

Стефковски: Сѐ додека постои македонскиот јазик, ќе постоиме и ние како народ

Скопје инфо