TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приведено е лицето кое го симна знамето на МПЦ од манастирот на Попова Шапка и го замени со албанско знаме

Сител - 29.11.2023

Од МВР соопштуваат дека полициски службеници на СВР Тетово вчеравечер (28.11.2023) околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода 33-годишниот Ј.А. од тетовска Мала Речица.

Жител на Мала Речица го ставил знамето на Албанија на манастирот на Попова Шапка

А1 On

Приведено лицето кое го симна знамето на МПЦ пред црквата на Попова Шапка, Ангелов бара Ахмети да го осуди вандалскиот чин

Локално

Симнато црковното знаме во манастирскиот комплекс на Попова Шапка, на негово место поставено албанското

360 степени

Приведено лицето кое го симна знамето на МПЦ пред црквата на Попова Шапка, Ангелов бара Ахмети да го осуди вандалскиот чин

Скопје инфо

Албанското знаме не е повеќе на јарболот на Попова Шапка

МКД

Стојанче Ангелов: Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата “Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка.

Либертас

4NEWS Макфакс Опсервер Фокус MTM 4NEWS Макфакс Фактор

Албанското знаме е симнато од јарболот на Попова Шапка, уапсено е едно лице

ММС - 29.11.2023

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата Св. Наум Охридски на Попова Шапка. Лицето кое го симна знамето на МПЦ е приведено. Брзата реакција на институциите но и јавниот притисок можат да ги намалат провокациите кои ја ...

Инцидент во црквата Свети Наум на Попова Шапка: Приведено лице кое го симнало знамето на МПЦ-Охридска архиепископија, поставувајки албанско знаме на негово место

Lider

(Фото) Приведено лицето кое го симна знамето на МПЦ и постави знаме на Албанија во црквата на Попова Шапка

24Инфо

Балистите го веат двоглавиот орел на Попова Шапка

Курир

МВР за Курир: Сè уште не се пронајдени лицата кои го симнаа македонското знаме на Попова Шапка

Курир

ВИДЕО I Ги спуштија македонските и ги ставија албанските знамиња на Шапка

Нетпрес

ВИДЕО| Ги спуштија македонските и ги ставија албанските знамиња на Шапка

Нетпрес

+инфо Нетпрес 4NEWS Пулс24 Скопје1 Сител Република Либертас

СЕ ОГЛАСИ АНГЕЛОВ ЗА „ДВОГЛАВИОТ ОРЕЛ“ НА ПОПОВА ШАПКА: Како многупати претходно, намерна провокација и подгревање на ...

Фактор - 29.11.2023

Откако две маскирани лица го симнаа знамето на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски и го поставија знамето на Албанија. Настанот беше евидентиран преку камери за видео надзор, а целиот ...

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Макфакс

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Опсервер

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Скопје1

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Точка

Ангелов за албанското знаме на Шапка: Ова е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост

Нетпрес

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

MTM

Република

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во манастирот Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето

4NEWS - 28.11.2023

„Најостра осуда за вандалскиот упад во манастирот Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква- Охридска архиепископија“, напиша на друштвените мрежи претседателот на Комисијата за односи меѓу религиите Даријан ...

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Макфакс

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Опсервер

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Точка

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка

Press24

Сторителите да бидат најостро санкционирани, реагира Сотировски за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Вечер Прес

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во манастирот Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето

Либертас

MTM

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека го симнале црковното знаме од јарбол на црковниот имот на Попова ...

А1 On - 28.11.2023

Две маскирани лица го симнале знамето на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски, по што е поставено знаме на Албанија. Претседателот на црковниот одбор го пријавил случајот во СВР Тетово.

Две лица го симнале црковното и закачиле албанско знаме на Попова Шапка

Сител

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека го симнале црковното знаме од јарбол на црковниот имот на Попова Шапка

Локално

Маскирани лица го симнале црковното знаме до крстот на Попова Шапка и ставиле знаме на Албанија

365

Маскирани лица го симнаа црковното и поставија албанско знаме пред црквата на Шапка (ВИДЕО)

Канал5

(ВИДЕО) Маскирани лица го симнале црковното знаме од јарбол на црковниот имот на Попова Шапка

Press24

Маскирани лица го симнале знамето на црквата на Попова Шапка и поставиле албанско

Фокус

МКД Либертас ММС Слободен Печат Фактор